2. kapitola – Už jste si řekla „ano, chci psa"?! Ať už pro sebe nebo pro vaši ratolest, je to vždy zásadní rozhodnutí. Jenže jak vybrat to správné plemeno? Není dobré řídit se jen osobním vkusem. Rozhodnutí typu „koupím si dogu, protože se mi líbí" nejsou zrovna šťastná. Je třeba zvážit i mnoho dalších aspektů.
Pořídíte-li si psa, mějte na paměti, že vás vybraný tvoreček bude doprovázet zhruba čtrnáct let. I proto byste měla při výběru plemene postupovat velmi zodpovědně – důležité je zrekapitulovat si plány do budoucna. A dle nich vybírat. Pokud přesně nevíte, máme pro vás následující čtyři kritéria, která vám pomohou zorientovat se:
1. Životní prostor
Každé plemeno vyžaduje jinak velké místo ke svému životu. Stručně řečeno, bylo by hloupé pořizovat si bernardýna, když bydlíte v garsoniéře. Anebo naopak očekávat, že pražského krysaříka budete chovat na zahradě v boudě. „Obecně platí, že malá plemena, jako jsou maltézáčci, jorkšíři, mopsové či čivavy, patří do bytu. Velká plemena, jako např. dogy a ovčáci, by se měla chovat venku. Středně velcí psi, například bulteriéři a baseti, snáší dobře oba způsoby chovu," říká veterinářka Kateřina Janoušková.
Při chovu psa v bytě je ale třeba myslet na línání srsti. Třeba kolie snáší dobře venkovní chov i pobyt v bytě. Mnoho majitelů si ale pak stěžuje na všudypřítomné dlouhé chlupy. „Pokud vám vyloženě vadí poletování srsti po bytě a chcete malého psa, pořiďte si čínského chocholatého psa. Jedná se o plemeno, které je na většině části těla lysé," radí veterinářka Janoušková. Takřka nelínají ale i další rasy psů, například maltézáčci či pudlové.
2. Finanční náročnost
Dále byste měla zvážit i to, kolik bude pes stát. A to nejen cenu štěněte, ale také finanční náročnost samotného chovu. „Štěně můžete získat třeba i zadarmo. Stačí pročíst inzeráty a určitě na nějakého dárce narazíte. Pokud ale chcete se psem chodit na výstavy, na závody anebo mít jistotu, že bude odpovídat standardům daného plemene, vybírejte jen psy s rodokmenem. Ti jsou ale podstatně dražší," říká Janoušková. Za psa s papíry, které dokládají jeho původ, zaplatíte několik tisíc. Ceny se pohybují zhruba od pěti tisíc až do sta tisíc, jedná-li se třeba o štěně málopočetného plemene po výborných a výstavně oceňovaných rodičích.
Mezi levnější (deset až třicet tisíc za kvalitní štěně) patří štěňata pražských krysaříků, pudlů, mopsů a jezevčíků. Naopak nejvíce zaplatíte za tzv. aktuálně módní rasy psů (Jack Russel teriér, čivava, jorkšír, westík apod.) a také za dogy, bernardýny a belgické ovčáky. Drahá jsou i plemena u nás vzácná, jako je třeba komondor nebo chrt azavak či faraonský pes (můžete se dostat i přes sto tisíc za špičkového jedince).
„A samozřejmě počítejte i to, kolik pes potřebuje potravy. Čím větší plemeno, tím více toho sní. Velká plemena vyjdou na krmivu až na dvacet tisíc měsíčně, zatímco malá potřebují stravu v ceně několika málo stovek měsíčně," dodává Janoušková.
| Kolik stojí v průměru na měsíc (v Kč): | ||
| Malé plemeno | krmivo | 300 až 1000 |
| veterinář (stříhání drápků, kontroly, očkování) | 50 až 200 | |
| Střední plemeno | krmivo | 1500 až 5000 |
| veterinář | 50 až 200 | |
| cvičiště | 800 až 1500 | |
| Velké plemeno | krmivo | 6000 až 20 000 |
| veterinář | 50 až 200 | |
| cvičiště | 1000 až 3000 | |
|
PLUS výdaje:
|
||
3. Potřebná péče a čas
O tom, že každý pes je jinak náročný na vaši péči, není třeba dlouze diskutovat. Jen samotné česání zabere u dlouhosrstých plemen mnoho času. Plemena lovecká, chrti, ovčáci i dogy vyžadují denně několikakilometrové procházky a běhání. I celá řada středních plemen vyžaduje také pravidelnou návštěvu cvičiště. Tu koneckonců ocení i malá plemena, ne však tak často. „Malý pes se podstatně dříve unaví. Proto nezabere tolik času," míní Janoušková.
Záleží tedy opět na vás, kolik času budete vy nebo někdo z rodiny, ochotný psovi věnovat. Máte-li náročnější povolání, vyberte si raději plemeno trochu klidnější povahy, například jezevčíka nebo pudla.
4. Osobní vkus
Až když máte jasno v tom, kde budete psa chovat (byt či zahrada), kolik peněz si můžete dovolit do něho investovat a jaký čas si na něj můžete udělat, začněte přemýšlet nad tím, jaký psík se vám líbí. Když budete mít sebekrásnějšího psa, ale nebudete mu moci dopřát to, co jeho život vyžaduje, věřte, že bude nešťastný. Proto se nebojte vybrat si i jiné plemeno než zrovna to, po kterém jste od malinka toužila. Výběr je opravdu velký, v České republice se dnes chová celkem 329 plemen psů FCI.
Plemena FCI
Zkratka FCI pochází z francouzštiny a znamená Fédération cynologique internationale, v překladu „Světový klub chovatelů psů". Tato mezinárodní organizace byla založena v roce 1911 a tehdy do ní patřily pouze čtyři státy. Dnes zahrnuje téměř všechny státy světa a obsahuje standardy více než tří set plemen psů. FCI má za úkol stanovovat, jak vypadá čistokrevný pes daného plemena a jaké znaky musí vykazovat. Podle standardů FCI se také posuzuje kvalita psů na výstavách. Čím více pes odpovídá požadavkům daného plemene, tím je na výstavách úspěšnější. A také díky tomu stoupá jeho hodnota i cena. Všechna plemena FCI se dělí na deset skupin:
|
Skupina 1: ovčáci a honáčtí psi, s výjimkou švýcarských salašnických psů |
Před nákupem psa si vždy přočtěte odbornou literaturu a seznamte se, co lze od dané rasy očekávat – jakou má povahu, jak je učenlivá a případně i to, k jakým nemocem či zdravotním komplikacím bývá náchylná.
Reakce na článek
vanditcs
Tenhle článek psal diletantt!
Pokud někdo chce psát článek o psech, měl by si něco zjistit. Pokud je to reprodukovaný rozhovor s paní veterinářkou, doporučuji jí, aby vrátila ihned diplom a dala si pořádných pár facek! Jsme chovatelé a máme více plemen i velikostí psů. máme vlčáky, retrívra i minibulíky. Finančně normálního člověka vyjde krmení na jednoho psa typu vlčák max kolem 1000 - 1500 měsíčně a to má i včetně vitamínů, chondroprotektiv. Očkování stojí ročně pětikilo (u štěněte to je samo dražší, neboť se očkuje častěji), nároky na pohyb nezáleží ani tak na velikosti, jako spíše na naturelu psa. K samotným plemenům - pisatelka by měla nejprve se naučit žít se psy a nemlít kraviny. Jezevčíci jsou obecně aktivní velmi paličatí psi, zcela nevhodní k dětem a k rodině. Jak píše Lindawal, je to původně myslivecký pes, tudíž šlechtěný na výkon. Chtěl bych vidět mysliveckého psa, jak bude klidný. Vše, co si šlechtí člověk pro práci, muselo být aktivní. Ceny na cvičák jsou kravina taky. Cvičáky jsou levnější, pokud se stanete členy klubu, pokud ne, platíte zhruba kilo za jedno cvičení. Nebavíme se o profi výcviku, tam to ale rozhodně nazávisí na velikosti psa. A ceny za psy? To je perla na závěr. Vážená pisatelko, my jsme chovatelé, my určujeme ceny za štěňata. Sto tisíc dneska nestojí žádné štěně(!!)Sto tisíc je cena za psa, který je zajímavý krevně, k tomu je špičkový po exteriérové stránce a nebo má vyjímečné vlohy pro něco. Ceny za BO nepatří mezi největší, mezi nejdražší plemena vůbec patří např. minibulíci a i tady již cena dosahuje kolem 30 tisíc. Ještě jste mohla napsat něco o bojových plemenech a bylo to na vítězství v kategorii nejhloupějších článků. Pokud to měl být seriozní článek, tak můžu říci, že to byl hodně špatnej pokus. Je to horší než bulvár, tam se aspoň dozvím něco pravdivého, tady to je prakticky odpočátku nesmysl. Beru to jako školní slohové cvičení, protože to snad nemohlo být myšleno vážně. Jan Markup, CHS Kalimero Bohemica.
Lindawal
NESMYSL !!!
Tak tohle asi neprošlo korekturou nebo co. Ovčáci mají být venku? Já si vůbec nemyslím, že velký pes má být na zahradě teda. Pokud s ním chodíte ven hezky každý den procházka tak jsou spokojenější že mají pohyb a zároveň bydlí s majitelem. Přesně takovéhle názory a lidi, dělají z velkých psů nějaké draky. Pokud hodím psa na zahradu a nechám ho řvát za plotem, tak to asi není dobrý. A kde vzala těh 20 000Kč ??? To si dělá srandu? buď se uklepla nebo si to nedovedu vysvětlit, to by velk psy mělo asi opravdu hodně málo lidí. Souhlasím s Yvonne, malí psi jsou většinou mnohem agresivnější a uřvanější , protože si lidi myslej že se o ně starat nemusí. Jezevčík? Vždyt do byl vždy myslivecký pes. Lidi je maj našoupaný v bytě a jsou tak tlustí, protože nevím kde se rozšířil názor, že je to pes pro klidnou rodinu (neaktivní rodinu), přitom si myslím, že ten pes je docela aktivní a díky tomu že má krátké nožky a skon k tloustnutí by měl mít hodně pohybu a o povaze lovecké ani nemluvím. A cvičák to určitě není takováhle darda, navíc se tam nerozděluje dle ceny jestli máte Brazilskou Filu nebo mini Pudlíka. Nechápu, že tenhle článek plný nesmyslů poslali do éteru.
Yvonne07
Ceny v článku jsou blbost!!!
Zajímalo by mně kde autor článku vycucal ty částky... Mám fenku velkého plemene, a žrádlo mě vychází na cca 1000,- měsíčně. Cvičák platíme 1500,- na rok a to je hodně dobrý cvičák. Veterinář nás stojí 300,- ročně očkování + odčervení ročně asi 200,-. Je sice pravda že menší pes míň sežere, ale očkování stojí skoro stejně, a na cvičáku taky nerozdělují jestli máte malé plemeno nebo ne. A docela by mě zajímalo proč malí psi nemají v tabulce kolonku cvičák? To jako že malý pes tam nemusí? Tenhle názor mě upřímně se¨re. Kolikrát jsou ti malí nevychovanější než ti velcí.Takže tolik pro ty, co si chtějí pořídit pejska. S 20 000,- náklady měsíčně na žrádlo pro velkého psa, by jich v ČR bylo asi hodně málo