Na první pohled je to obyčejný řadový domek s výraznou fasádou. O co více barev vidíte zvenku, o to méně jich najdete uvnitř. V celém přízemí je jen jedna – oranžová na dvířkách kuchyňské linky. Interiér totiž zdobí něco jiného – originální skleněné dveře.

Dům vypadá jako obyčejná novostavba s dispozicemi 5+kk. Přízemí tvoří kuchyň propojená s obývacím pokojem, které dominuje bílá barva zkombinovaná s tmavým dřevem. V prvním patře se nacházejí čtyři samostatné pokoje. Co však rozhodně upoutá, jsou dveře. Ačkoli každá příručka o zařizování doporučuje volit do celého bytu stejné, majitelé to udělali přesně naopak. Mají každé jiné. A výsledek? Nechte se překvapit!

Uprostřed obýváku majitelé nechali položit kousek dřevěné podlahy, která nahrazuje hrací koberec, kolem je dlažba;Izolační sklaFoto: Izolační sklaUprostřed obýváku majitelé nechali položit kousek dřevěné podlahy, která nahrazuje hrací koberec, kolem je dlažba

Posuvné dveře oddělují obývací pokoj od zimní zahrady;Izolační sklaFoto: Izolační sklaPosuvné dveře oddělují obývací pokoj od zimní zahradyKombinace podlah, jakou jste ještě neviděli

Při pozornějším hledání ale v domě najdete „prohřešků“ proti pravidlům více. A rozhodně nejsou na škodu, jak ukazuje třeba podlaha v přízemí. Doporučení pro propojený interiér radí volit jednu, a nejlépe takovou, která se hodí do obývací části. A majitelé? Nechali sem položit dlažbu – velkoformátové lesklé dlaždice v barvě slonové kosti – a tu ještě zkombinovali se dřevem. Uprostřed místnosti vznikl obdélník z několika parket. I když jde na první pohled o prvek estetický, tady slouží hlavně díky své praktičnosti. Vznikla zde teplejší podlaha, na které si může malý syn hrát. A na rozdíl od koberce je to vhodné pro alergiky. Dřevo na podlaze pak ladí i se schodištěm a rámy dveří.

Obývací pokoj oddělují od vstupní části nenápadné skleněné dveře s rostlinným motivem;Izolační sklaFoto: Izolační sklaObývací pokoj oddělují od vstupní části nenápadné skleněné dveře s rostlinným motivem

Druhým zajímavým prvkem jsou právě dveře. I když se z některých fotografií může zdát, že se majitelé dopustili dalšího prohřešku proti pravidlům a neoddělili nijak vstupní prostor od obývacího, opak je pravdou. Instalovali zde skleněné dveře zdobené dekorem – rostlinným motivem, který si sami navrhli. Prostředek zůstává průhledný, takže má rodina přehled o tom, co se děje za vstupními dveřmi.

Díky speciální izolační fólii se v zahradě daří nejen rostlinám, ale majitel tu může hrát na klavír i v zimě;Izolační sklaFoto: Izolační sklaDíky speciální izolační fólii se v zahradě daří nejen rostlinám, ale majitel tu může hrát na klavír i v zimě

Dřevěný rám posuvných dveří ladí nejen s podlahou, ale i barovým pultem v kuchyni;Izolační sklaFoto: Izolační sklaDřevěný rám posuvných dveří ladí nejen s podlahou, ale i barovým pultem v kuchyni

V zimní zahradě se daří i klavíru

Další originální dveře oddělují obývák od zimní zahrady. Tentokrát bylo zvolené průsvitné, nikoli ovšem průhledné sklo v celodřevěném rámu. Do obýváku proudí světlo, ale soukromí majitelů není nijak narušeno. Opět jde o ideální řešení, jak se v bytě s alergikem obejít bez záclon. Zimní zahrada dostala v této rodině netradiční využití a slouží opravdu jako plnohodnotný pokoj. „Dali jsme sem piano, které využívá hlavně manžel, který sem chodí relaxovat po těžkém dnu. Nám to nevadí – jeho hudba se totiž nerozléhá uvnitř, což je dáno právě tím, že je vlastně mimo dům,“ říká majitelka, která sama využívá tentýž prostor pro pěstování exotických rostlin. A těm se zde daří báječně.

Že by vás zajímalo, jak dopadl klavír a květiny po letošní zimě, kdy teploty klesaly k minus dvaceti stupňům? Dobře. „Pokud se skleněné stěny doplní speciální folií Heat Mirror v meziskelním prostoru, vznikne zde celoroční pohoda. V zimě se odráží teplo zpět do místnosti, v létě se zase prostor nepřehřívá a nemění ve skleník,“ říká Jiří Dobrovolný ze společnosti Izolační skla, která vybírala a dodávala všechny skleněné prvky do tohoto interiéru.

Černobílý interiér přízemí oživuje oranžové sklo v kuchyni;Izolační sklaFoto: Izolační sklaČernobílý interiér přízemí oživuje oranžové sklo v kuchyni

Majitelé si nechali vyrobit kuchyň na míru, a tak si do ní mohli zakomponovat i výsuvné žehlicí prkno;Izolační sklaFoto: Izolační sklaMajitelé si nechali vyrobit kuchyň na míru, a tak si do ní mohli zakomponovat i výsuvné žehlicí prkno

Skleněná je i kuchyň

Spodní část domu je zařízena podle současných trendů – bílé stěny doplňují bílá pohovka, bílá křesla a jídelní stůl ve stejné barvě. Na nábytek rodina zvolila kombinaci bílé s tmavým dřevem. Tuto sterilitu narušuje kuchyňská linka s výraznými dvířky. Nejde však o moderně lakovaná ve vysokém lesku, ale o čiré sklo podbarvené oranžovou fólií. Prostor za pracovní deskou je pro změnu ze skla černého; sice na něm budou vidět kapky a otisky prstů, ale zase k jeho vyleštění stačí pár tahů prachovkou. Obklad je z korku, který působí jako kontrast k lesklým materiálům a zároveň ladí s barovým pultem.

Kuchyňskou linku si nechali majitelé vyrobit na zakázku. Má tvar přerušovaného písmene U, přičemž jednu stěnu rodina zcela zaplnila skřínkami a vysokými spotřebiči včetně kotle, kterým se vytápí celá nemovitost. Součástí sestavy je i barový pult. Závidět ho majitelům mohou jak muži, kteří by zde určitě rádi vysedávali, tak ženy. Majitelka v něm má integrované žehlicí prkno, a pokud potřebuje něco přežehlit, má ho během pár sekund při ruce. Odpadá přenášení do skříně či komory a jeho následné uklízení. I s tím museli majitelé předem počítat, když navrhovali umístění elektrických zásuvek.

Sklo nahrazuje i zábradlí u schodů do patra;Izolační sklaFoto: Izolační sklaSklo nahrazuje i zábradlí u schodů do patra

Dveře místo jmenovky

První patro tvoří čtyři pokoje, z nichž rodina využívá zatím tři – v jednom bydlí syn, ve druhém dcera a ve třetím mají ložnici rodiče. I když budou dveře zavřené, rozhodně je od sebe rozeznáte. Do klučičího pokoje vedou dveře modré, do rodičovského zelené. Do těchto barev je laděn i celý interiér pokojů. V ložnici se zelené sklo spolu s květinovým dekorem opakuje na dveřích velké vestavné skříně.

Do synova pokoje vedou modré dveře, do ložnice zelené;Izolační sklaFoto: Izolační sklaDo synova pokoje vedou modré dveře, do ložnice zelenéSe zelenými dveřmi do ložnice ladí i vestavěná skřín;Izolační sklaFoto: Izolační sklaSe zelenými dveřmi do ložnice ladí i vestavěná skřín

Z téhož materiálu, samozřejmě neprůhledného, jsou i dveře na toaletu a do koupelny a i ta jsou zdobena originálními vzory. Jedinečné je ale i okno koupelny, které zachovává maximální soukromí i bez použití rolet či jiného zastínění. Mezi skly je totiž opět instalovaná speciální tepelná folie Heat Mirror, tentokrát ovšem potištěná motivem vodopádu. Ten je vidět jak z interiéru, tak z exteriéru. Rozhodně to ale neznamená, že by do koupelny proudilo méně světla, jako když stáhnete žaluzie. „Skrz potištěnou folii světlo prochází, a naopak dostává i jasnější barvu. Znamená to, že i když je za oknem pošmurno, uvnitř koupelny se cítíte, jako by venku svítilo sluníčko,“ dodává Jiří Dobrovolný.

Také si užíváte v koupelně stejný komfort jako v celém bytě?

<a href='/tiraz/magda-krajmerova'>Magdaléna Krajmerová</a>
Hodnoťte článek kliknutím:

12345678910

Reakce na článek

Přidejte svůj názor

Hana19

8. dubna 2011, 20:04

Luxusní a krásné

Tento dům naprosto přesně poznávám, jsou to naši sousedé z Chocholáče II. Zdravím Vás sousedi, přestože se osobně vůbec neznáme úsměvMám pocit, že lidi ten interiér spíš více závidějí, než pravdivě tady komentují. No přiznejte si, kdybyste měli možnost toto bydlení dostat zadarmo, nenastěhovali byste se?Pro mě je to moc luxusně vybavené bydlení a moc hezky navržené. Dneska ty užívací prostory musí být vzdušné, jak řekl náš architekt, žádné sarapatičky na zdech a na vitrínkách. V jednoduchosti je krása. Takže ode mě máte 1*.I když fasádu domu bych volila asi v jiných barvách, ale to je na vkusu každého...

  • Reagovat
  • Nevhodný příspěvek

Vladiska

27. března 2011, 23:00

Hezké

No hezké to je, ale bydlet bych tam nechtěla. Já osobně mám radši starší domky, kam si člověk může do rohu postavit i své oblíbené staré křeslo a celý dům si zařídit útulně ( ale hlavně ne ho přeplácat). V našem malém bytečku v paneláku by starožitný nábytek byl jako pěst na oko ( i když zase fanda úplně moderního nábytku - jako kovové židle a tak, nejsem), ale mít domek, tak bych si aspoň jednu místnost zařídila starožitným nábytkem - třeba nějaký svůj zašívací kamrlík :)

  • Reagovat
  • Nevhodný příspěvek

D.HK

27. března 2011, 21:11

porušení pravidel...

Je to pěkné, to jo, ale také "studené" neosobní, spíše jako laboratoř. Možná je tam toho moc pohromadě...ale pro inspiraci nápadů dost a dost. Ono jaká pravidla? Předpisovat nekomu jak má bydlet? Vždyť on si to platí, tak ať je po jeho, aby se tam mohl cítit dobře.
Nemám ráda, když páni architekti poučují lidi jak musí bydlet a vysmívají se jejich představám či zvyklostem jen proto, že se odlišují od jejich. Takové to "...musíme naučit lidi bydlet", protože oni to neumí - to mi přijde jako nesmysl. Každý máme jiné potřeby a ty zná nejlíp každý sám.

  • Reagovat
  • Nevhodný příspěvek