Holky v nesnázích: Petra Vahalíková

Holky v nesnázích

Petra Vahalíková
Petra Vahalíková

Radí Petra Vahalíková, poradkyně, absolventka výcviku v rodinné terapii, a její kolegyně ze společnosti Dlaň životu. Podpoří vás v řešení náročné životní situace. Při své práci uplatňují zkušenosti z oblasti sociální práce, mezilidských vztahů a terapie.

Položit svůj dotaz »
 • Dobrý den,s manželem nežijí od r.2012,kdy jsme žili v nájemním bytě,na který jsme měli nájemní smlouvu.byt jsem opustila já,a šla bydlet do jiného města za přítelem,kde mam trvalý pobyt.manzel byt po mém odchodu opustil a šel bydlet k své matce.mezitim jsem koupila domeček,jako budoucí pobočku pro přítele.manzel je veden jako vedlejší účastník,podespsal,ze je domeček hrazen výhradně z mých prostredku-domecek koupen po dvouletém soužití s přítelem.nyni manžel bude vystehovan z matcinyho bytu,kvuli dluhu na nájmu.je moji povinnosti jej nastěhovat do domečku,kdyz jsem společně bydle i opustila já,on být pustil a šel bydlet k matce?4roky už spolu nezijeme,ale rozvedení stále nejsme.oba máme plný invalidní důchod,on 10 tisíc,ale má na něj exekucí,plati za auto z firmy,ja mám plný důchod 3210kc.dekuji.

  tisabe
  20. října 14:28

  Dobrý den,
  podle mého názoru, pokud Váš manžel není vlastníkem nebo alespoň spoluvlastníkem domečku, záleží pouze na Vás, jak se k dané věci postavíte a jestli mu tam dovolíte bydlet. Protože ale přesně nevím, co máte ve smlouvě a nejsme právní poradna, doporučovala bych Vám obrátit se spíše na někoho, kdo je v tomto oboru více zainteresován.

  Přeji vše dobré...
  Marta Kozelská, DiS.
  http://www.dlanzivotu.cz/kontakt

 • Ahoj,je mi 12 a nevím co je to obřízka. Vysvětlíš mi to prosím?

  20. října 14:15

  Ahoj,
  to víš, že ano.
  Obřízka se může provádět jak u mužů, tak i u žen. U mužů je ale mnohem častější a běžnější, proto Ti vysvětlím nejprve tuto / kdyby se ve Tvém dotazu jednalo o obřízku u ženy, dej vědět, dodatečně napíši... /.
  Jedná se o odstranění předkožky - části kůže překrývající konec penisu. Tento zákrok je zcela běžný v afrických zemích, u muslimů a z náboženských důvodů u židovských chlapců.
  Někdy je ale nutné provést jej z důvodů zdravotních. To když je předkožka hodně úzká a tím způsobuje problémy.
  Snad Ti to takto stačí.? Kdyby ještě něco, ozvi se...
  Hezký den!
  Marta Kozelská, DiS.
  http://www.dlanzivotu.cz/kontakt

 • Dobrý den,
  je mi 17 a s přítelem kterému je 44 jsem měla první pohlavní styk,použili jsme kondom který se nám při tom protrhnul. Další pohlavní styk jsme neměli. Měsíčky jsem dostostala ale měla jsem je jen dva dny místo běžných šesti , další jsem něměla už sedm týdnů ale přítel mi tvrdí že je to v našem věku normální. Chtěla bych se zeptat jestli je tak moc opožděná menstruace normální a kdy budu zase v pořádku. Děkuji za odpověď.

  17. října 19:24

  Dobrý den,
  z vašeho dotazu lze mezi řádky vyčíst otázku, zda nejste těhotná?! Na to Vám nemůžu s jistotou nic říct. Nepravidelná menstruace ve Vašem věku může být normální, ale podle toho, co popisujete není vyloučeno také těhotenství nebo nějaký zdravotní problém. Možná byste si mohla udělat těhotenský test a zajít ke svému gynekologovi. Potom se určitě dovíte, jak se věci mají.
  Ať tak nebo tak, přeji Vám vše dobré.
  Kdybyste ještě potřebovala, chtěla, můžete se zase ozvat.

  S pozdravem Marta Kozelská, DiS.
  http://www.dlanzivotu.cz/kontakt

 • Dobrý den, už rok se bavím s jedním klukem. Před tím jsme se bavili take rok ale pak jsme nějak přerušili kontakt a teď jsme se znova spřatelili. Za ten rok jsem se do něho zamilovala a i on do mě (aspoň to tak říkal) jenže nezačali jsme spolu chodit nic. Řekl mi že ještě uvidíme jenomže teď se to vše nějak pokazilo, protože do našeho vztahu přišla 3 holka. Nikdy se s ní neviděl jen si píšou 2 měsíce. A řekl mi že s ní si dokáže představit budoucnost a se mnou ne. Kvůly ní se pořád hádáme, málem jsme se i přestali bavit. A on se tváří jakoby mu to bylo jedno. Každou noc přemýšlím jak to urovnat, protože já ho pořád miluju a nechci ho nechat odejít. Nevím už co mám dělat. Za poslední měsíc snad nebyl den, kdy jsme se kvůly té holky nepohádali. Ta holka na mě nadává, říká mu abych si ho nepřivlasňovala a tak dále. A nejhorší na tom je že ona si ho přivlastňuje a přijde mi že ho chce jen aby mě srazila na kolena, protože ví co on pro mě znamená. Nechci ho ztratit, ale už nevím co mám pro to udělat aby si uvědomil že já bych pro něho dala úplně všechno. Děkuji za odpověď

  17. října 15:30

  Dobrý den,
  každý z nás máme svobodnou vůli. A ačkoliv můžeme druhého nějakým způsobem ovlivňovat, nejlépe je, pokud na určité věci přijde sám. Nebo třeba nepřijde. Každopádně si důsledky ponese jen on.
  Potom je také na nás, abychom se zamysleli, zda chceme pro něj dobro nebo se snažíme získávat hlavně pro sebe.
  Nechat "Vašeho" kluka v klidu se rozhodnout, bez zbytečného "znásilňování", které stejně nikam nevede, mi přijde jako nejlepší řešení. Chápu, že to pro Vás může být těžké, ale třeba Vám to přinese více, než byste čekala...

  Mějte se hezky!
  Marta Kozelská, DiS.
  http://www.dlanzivotu.cz/kontakt

 • Dobrý den,je mi 53let,jsem rozvedená,mám přítele,kterého mám moc ráda,ale...On stále nemá čas.Vím,že je opravdu v práci,ale proč se tak stále honí mi je záhadou.Společný víkend jsme měli tak akorát na začátku našeho vztahu.Smutné zjištění.Když zavedu řeč na toto téma,tak mi odpoví,že já bych ho neuživila,pobírám částečný ID a chodím do práce na částečný úvazek.Bydlíme každý zvlášť.Ani jeden z nás není abnormálně náročný.
  Dalším problémem je jeho vztah s jeho dcerou.Jeden na druhého je velice fixován.Je to snad až patologické,podle mého.Hlásí si každou prkotinu,musí být spolu stále na telefonu.Ona dorazí do práce a hned mu to volá,přijde z práce a to samé.On ji v podstatě vede domácnost,nakupuje,organizuje zábavu pro ni a jejího syna.Já si připadám jako páté kolo u vozu.O všem nejdřív diskutuje s ní.Ona je prostě neomylná a ví všechno na světě nejlíp.Debata i kritika mých dětí být může, jeho dcery ne.To je hned oheň na střeše.Je jí skoro 28 let a podle mě je totálně nesamostatná a nepřipravená na samostatný život.Myslím,že se to nezlepší a mě to bude jen deptat.Rozchod bude asi jediné rozumné řešení.Trápí mě to,byl by to super partner.Co s tím?Poraďte prosím. Děkuji Slávka

  14. října 09:11

  Dobrý den,
  popisujete vztah s partnerem, který podle Vás nemá čas a neustále se honí za prací. Navíc Vám připadne, že jeho vztah s dcerou není úplně v pořádku.
  Víte, myslím si, že v jeho věku /neuvádíte jej, ale počítám s tím, že bude podobný Vašemu / bude už velmi náročné, aby na sobě něco významně změnil. Co se týče práce, může to být jakýsi jeho stereotyp, který pro něj může být téměř nemožné změnit.
  A vztah s dcerou... neodvažuji se ho nijak posuzovat. Nevím, z jakých vyšli poměrů, co její matka?!
  Každopádně můžete zkusit znovu si s ním v klidu o všem promluvit, říci mu svůj názor, vyslechnout si jeho a společně zkoušet nacházet řešení. Pokud budete chtít přizvat nestranného posluchače / popř. psychologa, vztahového poradce /, jako pomocníka ve vašem dialogu, jedině dobře. Ale asi by bylo dobré nespoléhat se příliš na výrazný obrat v chování. Opravdu může být jeho životní styl natolik zažitý, že mu to při sebevětší snaze nepůjde. Pak záleží jen na Vás, zda ho takto přijmete či ne...

  S pozdravem Marta Kozelská, DiS.
  http://www.dlanzivotu.cz/kontakt

 • Dobrý den,
  chtěla bych Vás požádat o pomoc. Už to bude několik měsíců co se se mnou rozešel jeden kluk. Nicméně se mi nedaří na něj zapomenout a stále prostě nevěřím tomu, že to bylo opravdu jen jeho rozhodnutí a že už ke mě nic necítí. Chtěla bych se pokusit o to ho získat zpátky, ukázat mu, proč se do mě kdysi zamiloval a proč by si měl uvědomit, že ke mě stále něco cítí. Bohužel si nevím moc rady, jak na to. Poradíte mi, co mám dělat? Děkuji!

  nikol417
  10. října 09:07

  Dobrý den,
  ptáte se na radu, jak získat "Vašeho" kluka zpátky. Protože jste sama přímá a říkáte věci na rovinu, dovolím si být taková také já.
  Ačkoliv můžu rozumět tomu, co cítíte, doporučila bych Vám, nesnažit se nijak nepřirozeně a "násilně" mu ukazovat o co přišel a že Vás vlastně pořád miluje. Myslím si, že to může mít spíše opačný účinek se sklouznutím ke ztrátě Vaší důstojnosti.
  Mám za to, že je důležité, aby si Vás milovaný člověk nepřestal vážit. A pokud to časem vyplyne v něco víc...
  Každopádně je potřeba uvěřit tomu, že osvobození se od určitého člověka, který momentálně nechce nic víc, může být pro Vás obohacením a potřebným časem k práci na sobě samé. Kdo ví, koho tím později oslovíte...

  Mějte se hezky!

  Marta Kozelská, DiS.
  http://www.dlanzivotu.cz/kontakt

 • Dobrý den,
  rozhodla jsem se Vám napsat, protože už mi pomalu dochází síla a energie řešit můj vztah z matkou. Myslím si, že snad ani Vy mi nedokážete pomoct, ale snad potřebuji jen slyšet, že to nejsem já, která za všechno může, že prostě nejsem ta nejhorší dcera na světě...Je mi 40 let, jsem spokojeně vdaná 12 let, mám 10 letého syna. Moje matka je svobodná, měla jen mně, za celou dobu co já vím neměla žádný vztah k nějakému muži. Náš vztah byl vždy jiný než u ostatních rodin. Byla jsem jako dítě hodně na ní závislá. Bydleli jsme sami ve městě, byla hodně náročná na mně v učení nebo neoblomná v názorech na všechno. Když nebylo po jejím křičela nebo pak se mnou nemluvila a to mi na psychice nepřidávalo. Přes to jsem ji měla ráda, jenže tu byla ještě moje babička a děda. Bydleli na vesnici a tam jsem se cítila moc dobře, cítila jsem že mně mají rádi. Moje nejkrásnější prázdniny byly tam. Jenže moje matka se hádala i s nima, hodně krát se stávalo, že jsme jeli k nim na víkend už v pátek, ale ona po šílené hádce v sobotu ráno odjížděla zpět domů. Já jsem tam zůstávala ...Čas plynul střední škola, práce a já pořád ve svých 28 letech byla sama jen s matkou. Snad mně ovlivňoval její pohled na chlapy, její názory, prostě jsem se nedokázala vzepřít. Pak jsem si ale našla přítele. Hodně jsem se do něho zamilovala a chtěla být s ním. Páni to se děly věci...matka když zjistila, že je to vážné začala "vyšilovat". Tehdy jsme už bydleli u babičky a dědy, oni mně celkem podporovali, byli rádi že jsem si někoho našla, ale matka mně nutila volit si mezi ní a přítelem....dopadlo to špatně udělala jsem něco na co nerada vzpomínám (dnes bych to řešila jinak). Prostě nedokázala jsem se od matky odpoutat....Nakonec vše vyřešil můj přítel. Odstěhovala jsem se k němu, našli si pak byt, vzali se, narodil se nám syn a teď jsem šťastná. Jenže....je tu pořád moje matka. Nikdy jsem tak docela na ní nezanevřela. Jenže ona se nezměnila, je pořád stejná. Čas zase plynul a jednoho dne na mně přepsala dům. My jsme to přijali ( kdybych tehdy věděla jaké to bude dál nešla bych do toho ). Tehdy jsme bydleli ve městě, dohodli jsme se, že se ještě stěhovat nebudeme. Jenže časem děda už se nedokázal starat o dům, babička začala být taky nemocná, tak jsme se rozhodli, že se nastěhujeme a budeme se starat my. Všechno vypadalo dobře. Plánovali jsme, že se každý "uskromní" abychom se tam všichni vešli. Jenže moje matka zase začala mít ty své nálady a zase vypukly hádky, ze kterých jsem pochopila, že není pořád srovnaná s tím že jsem vdaná, že mám milujícího muže, kterého ona ovšem nesnáší. Tak jsme všechno nechali tak jak to bylo. Jednoho dne děda s babičkou z vlastního rozhodnutí odešli do domova důchodců a matka zůstala sama v domě. Hodně jsme přemýšleli jak to vyřešit teď. Rozhodli jsme se, že se nastěhujeme, ale nejdřív celý dům předěláme. Uděláme z něho dvě bytové jednotky, matka bude mít celé jedno patro a my budeme mít druhé..Tak jsme se s ní domluvili, že se na tu dobu odstěhuje k sestře. My jsme se pustili do práce a za necelých 7 měsíců byl dům kompletně zrekonstruovaný. Jenže po celou tu dobu kdy jsem s manželem hodně práce na domě dělali vlastníma rukama nás matka pomlouvala a vlastně celou rodinu poštvala proti nám. Už tehdy o mně říkala, že jsem ta nejhorší dcera. Už se nedalo z našeho rozhodnutí couvnout. Mezitím se v naší rodině událo hodně věcí ... zemřel pro nás blízky člověk, pak i děda...já jsem na své 40 narozeniny dostala výpověď z práce..no prostě byl to náročná doba. Teď už bydlíme, bydlí i matka vzala si zpět z domova i babičku. Ale ona je pořád stejná, chápu že to má náročné, protože babička je úplně nesvéprávná. Musí se o ní starat 24 hodin, ale tak se rozhodla sama. Někdy k ní přijdou její sestry, ale ona i na ně je dost nepříjemná, pořád pláče, na nás si jen stěžuje. Já jsem si našla práci, pomáhám ji hlavně s nakupováním, vařením. O dům se staráme s manželem. Ale pořád se ji ničím nezavděčíme. Někdy si říkám, že kdyby měl manžel jinou povahu už dávno by utekl. Tak při mně stojí, je mou oporou. Dům je jako nový, ale jí se pořád něco nelíbí. Když se něco neudělá hned je zle. Teď mi začala mluvit i do toho jak dlouho se můj syn zdržuje po škole u kamarádů. Ona má na všechno svůj názor, nejde s ní o ničem mluvit...začne křičet a odejde. Je to s ní pořád stejné, možná i horší, protože ji práce kolem babičky vyčerpává. Já jsem ji hned řekla na to svůj názor, když jsem se to dozvěděla, ale okamžitě jsem byla zase ta zlá...tak teď neříkám nic. "Bojuji" s ní pomalu každý den. Chybí mi mamka, která by mně za něco pochválila, že by byla prostě jen ráda že mám spokojené manželství...Už prostě nevím co mám dělat. Vyjít s ní není jednoduché. U ní neplatí ani to, že kdybych za ní přišla a poprosila ji ať už to všechno přestane, že my chceme jen spokojeně žít. Protože tohle jsem už udělala stokrát a takzvané "příměří" trvalo jen do její změny nálady...Je prostě hodně náladová. Řeknu ještě jen to, že když se se mnou pohádala byla jsem to pokaždé já kdo přišla, nikdy jsem ji nenechala bez pomoci...a za to se mi od ní dostávala odměna v podobě výčitek, křiku. Hodně krát jsem od ní odjížděla se slzami a s ponížením. Teď když bydlíme spolu, už nepláču, bráním se, ale jak dlouho to ještě zvládnu. Dokonce jsem přemýšlela, že zajdu k psychologovi.
  Jak dál...je to těžké. Své trápení už ani nikomu moc neříkám. Mám ráda život, a těší se z každého dne i z té nejmenší drobnosti, která mi zvedne náladu. Manžel, dítě jsou to co mně drží nad vodou. Snad to zvládnu...

  4. října 21:54

  Dobrý den,
  mezi Vámi a Vaší matkou se vyvinula hodně silná emoční vazba. Bylo by proto zralé umět se vymezit vůči výčitkám matky, protože Vás emočně vyčerpávají. Není to však jednoduché. Proto bych Vám doporučila vyhledat psycholožku nebo psychologa, kteří by Vám pomohli rozvolnit tuto vazbu, která je mezi Vámi a matkou. Matka bude pravděpodobně do budoucna reagovat stejně, ale Vám kontakt s psychologem může pomoci určit si sama, v čem matce pomůžete a co už budete vnímat jen jako její rozmar. A pak si za svým rozhodnutím bez výčitek a emočního vyčerpání stát. Přeji, ať se Vám daří.
  MUDr. Petra Vahalíková
  http://www.dlanzivotu.cz/kontakt

 • Dobrý den, mám dva takové problémy. Sama si s nimi pořádně nevím rady a uvítala bych názor někoho nezaujatého.
  1) Chodím na gymnázium s uměleckou profilací a jsem tam nešťastná. Za prvé se tam hrozně nudím a za druhé jsem měla slíbeného určitého učitele na uměleckou profilaci. Toho mi po předání papíru u přijetí nakonec zakázali. Od té doby učitele pořád střídám. K původnímu učiteli také docházím, ale ten se chová podle toho, jak chce můj nynější učitel. (Přestože ví, že stojím o něj (toho původního) a ne o současného). Chtěla jsem tedy z gymnázia přestoupit na jiné, ale nemohu rodiče nějakým způsobem donutit, aby se šli poptat, zda někde mají místo (Říkají, že to stejně nemá smysl.). (Já sama se jít zeptat nemůžu.)
  2) Jsem nějaká bez motivace, jen bloudím po bytě a nudím se. Nic mě nebaví a o nic nemám zájem.

  Co mám dělat?

  Moc děkuji za radu.

  4. října 21:52

  Dobrý den.
  Když jsem četla tvé psaní, napadalo mne, že by Ti možná v orientaci mohlo pomoci položit si otázku, co je vlastně ve hře. Jestli Ti jde jen o uměleckou odbornost nebo o toho konkrétního člověka, který Tě měl učit. Jestli tam je touha po profesionalitě, nebo citová vazba. Pokud si odpovíš, že jde o odbornost, pak i nový učitel tě může překvapivě naučit něčemu novému, co Ti bude v životě užitečné. Pokud bys chtěla, můžeš mi ještě napsat na mail: vahalikova(zavináč)dlanzivotu.cz Děkuji za Tvé upřímné psaní a měj se hezky.
  MUDr. Petra Vahalíková
  http://www.dlanzivotu.cz/kontakt

 • Dobrý den,
  snad budu schopná své pocity popsat. Me trápení se týká oblasti vztahů. Jsem 26leta žena a doposud jsem měla pouze 2 vážnější vztahy, které trvaly cca 1rok. První vztah jsem ukončila já z důvodu vyprchane zamilovanosti vůči partnerovi ( tam jsem tyto pocity ještě nemela) a druhý vztah byl plný lží a nevěry. Mezi těmi vztahy byla 5 léta pauza. Během této dlouhé pauzy jsem se celkem uzavřela do sebe. Abych se dostala k jádru věci, můj problém je komunikace s muži a čas strávený s nimi. Jako kamarádku mě muži hodnoti jako fajn, zábavnou ženu se smyslem pro humor, nadhledem a pozitivním pohledem na svet. Jakmile se začnu s mužem sbližovat, okamžitě, přepnu, jsem zdrženlivá, nervozni, nemluvna, najednou nevím o čem se s ním bavit, když už něco placnu, tak úplnou hloupost, nezábavná, prostě nijaká. Potom prijde faze, kdy mam tendence muze od sebe odrazovat, ze si me jen idealizuji, ze nejsem tak fajn, jak si mysli a by jim semnou nebylo dobre. Presto po vztahu touzim. A oni nechapou, co se semnou najedniu stalo, ze jsem jina. Strašně mě mé chování stresuje a přivádí do stavu úzkosti. Možná to způsobuje i me nízké sebevědomí a i to, že jsem jedináček a komunikaci s muži a vztahy jako takove prostě nezvladam. Můžete mi prosím poradit?

  4. října 21:42

  Dobrý den,
  z Vašeho psaní vyznívá, že je pro Vás partnerský vztah hodně důležitý. A to, co je pro nás v životě důležité, v nás často vyvolává nervozitu, strach.... Proto je běžné, že zažíváte pocity nervozity. Co ale pro svůj budoucí vztah udělat můžete je, že se zamyslíte nad tím, kde svého budoucího partnera budete hledat. Není to stoprocentní návod, ale lidé často odpovídají prostředí, které vyhledávají. Přeji Vám, ať najdete toho, se kterým budete šťastná.
  MUDr. Petra Vahalíková
  http://www.dlanzivotu.cz/kontakt

 • dobry den je mi 25 let mam dvou lete dite , ziji v zahranici vyrostla jsem v detskem domove jsem velice nepristupny clovek a mam obavy ze nedokazu ucit sve dite normalne zit ucit ho a vychazet s okolnim svetem.
  Vesela.pavla
  4. října 21:41

  Dobrý den,
  děkuju za Vaše psaní. Je hezké, že chcete na sobě pracovat, abyste mohla být co nejvíce prospěšná pro své dítě, Ráda bych Vás proto povzbudila k tomu, abyste poblíž místa svého bydliště vyhledala psycholožku nebo psychologa se kterými byste mohla mluvit o problémech, které zmiňujete. Nevím však, jaké možnosti v zahraničí v tomto směru máte.
  Mějte se hezky.
  MUDr. Petra Vahalíková
  http://www.dlanzivotu.cz/kontakt