Vztahový psycholog radí: Aleš Kalina

Vztahový psycholog radí

Komerční sdělení
Aleš Kalina
Aleš Kalina

Přední kouč v oblasti vztahů a uplatňování svého talentu. Autor knih Partnerský manuál a Emoční rovnice. Jeho přednášky na téma, jak si zlepšit svůj život a najít kompatibilního partnera, navštíví ročně tisíce lidí.

Položit svůj dotaz »
 • Přeji pěkny den,chtěla bych poprosit o radu...vratila jsem se ke svému byvalímu příteli....myslela jsem si svojě chyby uvědomil,ale je stejny,,,když jdeme do společnosti zajíma ho jen alkohol,předvadění,před okolím,koukání po jinch ženach,když jdem domu vyvolává hatky,že umře infarkt,mrtvice,,nechapu co za tím sleduje,oporu něhu porozumění u něj nemam..zjišuji že musí byt po jeho,televize,mě ji přepína keca mi do toho.sex když se chci jen přitulit,tak jen když on ma chut..ale ja mam stat porad připraena,,samozřejmě to musí chtít oba.jsem s toho zoufala,ma cenu setrvavt v tomto vztahu?Jana

  včera 16:37

  Dobrý den, Jano,

  chápu, že se ve vztahu, kde prožíváte pocity zoufalství, necítíte dobře.

  Na otázku, zda má cenu v tomto vztahu setrvávat, si intuitivně dokážete odpovědět sama. Napište si na papír, co Vám soužití s bývalým přítelem dává a co Vám bere. Udělejte se plusy a minusy u základních aspektů dobře fungujícího vztahu (vzájemné porozumění, důvěra, pocit svobody, otevřená komunikace, sexualita, tolerance a respekt). Pro lepší uvědomění si můžete k jednotlivým tématům napsat čísla 0-10 (desítka je ideální, skvělý vztah). Číslo 7 a menší indikuje problém, který je potřeba řešit.

  Než začnu situaci řešit

  Základem je uvědomění. Proč vlastně setrvávám ve vztahu, kde mi není dobře? Čeho se bojím? (Samoty, nebo si myslím, že jiný pro mě vhodný parter není k mání nebo se mužům nelíbím, nemám je kde potkat, jsem divná, případně jsem názoru, že jsou všichni chlapi stejní...) Tyto a desítky dalších přesvědčení jsou ženy schopny vyslovit, aniž by si byly vědomy toho, že problémem je jejich vlastní myšlenkové nastavení.

  Co s námi dělají myšlenky a emoce

  Vy, stejně jako Váš partner, máte za sebou prožité události spojené s emocemi. Ty jsou pozitivní i negativní. Pokud nezpracujete věci, které ve Vás vyvolávají negativní pocity a stále se Vám opakují, budete je prožívat stále dokola. V tomto případě je Váš přítel zrcadlem Vašich myšlenkových programů, jejichž prvopočátek je potřeba hledat v dětství, primárně ve vztazích s otcem a matkou. Věci, které prožíváte s přítelem, Vaše hlava (podvědomí) už zná. Kdo se k Vám nechoval s úctou, byl vůči Vám bezohledný? Určitě budete vědět.

  Jak situaci vyřeším

  Doporučila bych Vám, Jano, abyste věnovala energii a čas sobě. Místo čekání a doufání v to, že se přítel (případně něco) změní, se věnujte osobní přeměně. Je mnoho metod a kurzů, které Vám mohou pomoci, volte podle intuice. Já osobně vidím jako nejefektivnější cestu v podobě osobního koučinku. Pokud byste měla konkrétní dotaz, obraťte se na naši poradnu nebo oslovte některého z koučů týmu Aleše Kaliny.
  https://ales-kalina.cz/koucove

  Pokud byste měla další dotazy, obraťte se na naši poradnu na webu.
  https://ales-kalina.cz/poradna

  S pozdravem

  Mgr. Charlotte Benátská, Certifikovaný kouč Aleše Kaliny
  https://ales-kalina.cz/koucove/charlotte-benatska

 • Dobry den, nevim uz jak si pomoct, muj pritel se posledni dobou chova dost divne, hraje si s telefonem a kdyz prijdu telefon schova, posledne jsem mu ale projela historii a mel tam gey stranku, to ale neni to nejhorsi, mel tam i fotku chlapu a to nejhorsi i svoji, kde mel moje saty a i podvazky, ale nevim zda to byl jen hloupy vtip nebo jestli je na muze, potom ale nechapu proc i na dale spi semnou a rika mi ty sladke recicky, jsme spolu skoro 2 roky a takovy jeste nikdy nebyl, co s tim?

  26. října 16:11

  Dobrý den,

  děkuji za zajímavý dotaz, i když pro Vás jistě nelehký. Ano, Váš přítel se opravdu chová divně. Schovává telefon a má tam fotky mužů a gay stránky.

  Ráda bych Vám odpověděla pozitivněji, ale zřejmě máte co dělat s mužem, který si začíná uvědomovat svoji homosexualitu. Možná o ní ví déle, ale vztahem s Vámi svoji homosexualitu může schovávat před světem. Je to jen můj názor, mohu se mýlit, z krátkého dopisu víc vyčíst nemohu, ale jeví se mi to tak.

  I když s Vámi nadále spí, váš vztah se již nevyvíjí dobře. Už to, že jste „projela“ příteli telefon, vypovídá o tom, že mu nevěříte, a bohužel i Vaše sebevědomí by potřebovalo navýšit. Nezbývá než si otevřeně pohovořit o přítelově orientaci a kam si přeje Váš přítel, aby se ubíral váš vztah. A abyste si zejména ujasnila, jak si představujete vztah Vy. A podle toho se zařídila.

  Ráda Vám zodpovím další otázky.
  https://ales-kalina.cz/poradna

  Ing. Venuše Militká, Certifikovaný kouč Aleše Kaliny
  https://ales-kalina.cz/koucove/venuse-militka

 • Dobrý den,
  s přítelem spolu v listopadu budememe 1 rok. Od začátku našeho vztahu jsme spolu začali bydlet. Z mého pohledu vše klapalo, nehádali jsme se nijak a zažívali spolu krásné chvíle. Asi po prvních pěti měsících přišla první rána...přítel se chtěl rozejít, protože jsem se ho zeptala, jestli mu nějak v bytě nevadím....nakonec mi oznámil, že chce jen pauzu, za tři dny se tedy po pauze ke mně vrátil zpět...pak přicházeli etapy, kdy asi po každých dvou měsících se chtěl opět rozcházet...já se o něj zpátky snažila a vždy to chtěl i on vrátit...teď posledně, bylo to na konci září se chtěl už definitivně rozejít...já jsem se tedy odstěhovala k našim...ale opět jsme to vrátili zpět...ale začalo mu to vyhovovat, když nebydlíme spolu...mně osobně přijde blbost spolu nebydlet, když už jsme od začátku vztahu spolu bydleli a fungovalo to...scházíme se každý den...on mi tvrdí, že mu to vyhovuje z toho důvodu, že má takhle větší klid a soukromí..ale sama nechápu, pokud se mnou chce být, že je radši, když bydlíme od sebe a stačí mu, když se vidíme večer...co si o tom myslíte vy? je to normální, když tvrdí, že mě miluje a plánuje se mou budoucnost...

  26. října 16:10

  Dobrý den,

  myslím, že jste hned ze začátku uspěchali to společné bydlení. Na to ještě vztah nebyl zralý. A hlavně Váš partner na to nebyl zralý. Asi hned od začátku mu vadilo, že tím přišel o soukromí, ale stále s tím bojoval, protože o Vás nechtěl přijít.

  Když se chce ale přítel stále rozcházet, a dokonce definitivně, proč vždy znovu a znovu přiběhnete na jeho zavolání zpět? Kde je Vaše sebeúcta? Tím hodně klesá Vaše hodnota. Přítel asi neví, co chce, a Vy stále jen čekáte, jak se rozmyslí a jste vždy k dispozici. Jak si Vás pak má vážit?

  Radila bych ho do společného bydlení netlačit a nepřemlouvat. Zároveň byste mu ale také neměla být každý den k dispozici. Mějte i Vy svůj život a svůj program, který s ním vůbec nebude souviset. To váš vztah a jeho zájem o Vás a vaši společnou budoucnost, kterou – jak píšete – plánuje, prověří.

  Napište mi do naší poradny na webu https://ales-kalina.cz/poradna pokud budete chtít poradit, jak dál.

  Znáte metodu Emočních rovnic? Mohla by Vám pomoci se zvýšením sebehodnoty. Uvažujte o tom.

  Budu na Vás myslet.

  S pozdravem

  Ing. Luďka Ježová, Certifikovaný kouč Aleše Kaliny
  https://ales-kalina.cz/koucove/ludka-jezova

 • Dobrý den, ráda bych si upřesnila nebo objasnila, proč jsem v situaci, kterou zde popíši. A co s touto situací dále. Jsem vdova, 55 et. V současné době mám kamaráda s výhodami. (tak prý se tomu současné době říká). Ten muž je starší o 11 let, před cca 7 lety mu zemřel syn, na základě téhle tragické události se rozvedl ( řekla bych, že mu tahle událost a věci s ní spjaté otevřeli oči a on požádal o rozvod) Po úmrtí syna se krátký čas léčil na psychiatrii (do dnešní doby bere - asi nepravidelně- léky na uklidnění a na spaní) v té době potkal jeho současnou přítelkyni. S přítelkyní nežije(dle jeho slov, jí to dříve nabízel, ale ona odmítla, neboť má v městě kde žije zaměstnání a rodiče), bydlí každý v jiném městě, navštěvují se dle možností a každý den si volají cca 3x. Přítelkyně trpí maniodepresivní poruchou. Dle jeho slov jsou s přítelkyní spíše jako bratr a sestra, a to z toho důvodu, že přítelkyně přestala mít o sex zájem. S tímto mužem se známe z mládí, na jaře letošního roku jsme se potkali na seznamovacím portálu. Já totiž hledala kamaráda, přítela a milence v jedné osobě. Ale nechtěla jsem zadaného. On mě po oslovení napsal na rovinu, že je zadaný, že na tom nechce nic měnit. Já mu na oplátku napsala, že hledám muže nezadaného. Přesto jsme se domluvili na kafe. Hned při první schůzce však nezůstalo jen u kávy a bylo z toho rande se vším všudy. Nějak nás to přitahovalo k sobě. A musím říci, že mi s ním bylo moc fajn a sex byl s ním úžasný. A já si říkala, no bože, tak to budu tak brát, že je to "jen dobrý milenec". Jenže rande stíhalo rande a on se do mě (dle jeho slov) zamiloval. Já ho mám ráda, ale zamilovat jsem si v tomto případě zakázala. No, atak teď spolu trávíme volný čas, někdy se sejdeme na kávu nebo večeři a někdy jedeme k němu na celý víkend. Ze začátku jsem měla občas "depku" z toho, že jsem si začala něco, co jsem přeci vůbec nechtěla. Ale teď jsem si řekla, že se zklidním a nechám tomu všemu volný průběh. jenže, teď je pro změnu v občasné depce dotyčný |Řekla bych, že se točí v kruhu, že by rád, aby to takhle fungovalo stále. Ale já pociťuji, že mě to nestačí. On na jednu stranu chce, aby to nikdo nevěděl. U něj v bydlišti mě "pašuje" do domu, aby mě neviděli sousedi. Ale zde, v mém bydlišti a jeho dřívejším bydlišti, sice také nechce, aby se to dozvěděli lidé, ale na druhou stranu jde se mnou na kávu, na večeři, nebo jsme se také byli spolu v létě koupat. Takže nás již vidělo dost známých lidí. Když se ho zeptám, co mám odpovědět na jejich event. dotazy, odvětí, abych řekla, že jsme se náhodu potkali. Začínám pocitovat, že mě to vše nějak přerostlo přes hlavu, že mám chuť se vymanit z toho, ale na druhou stranu mu nechci ublížit a také se obávám, jak to bude on nést, vzhledem k jeho občasné psychické nepohodě.
  Děkuji vám za případou odpověď.

  25. října 14:31

  Milá paní,

  Váš přítel již jeden vztah má. Teď se točí v kruhu a v zásadě nechce situaci měnit. Cítíte, že Vám situace přerostla přes hlavu, chtěla byste se z ní vymanit. Na druhou stranu mu nechcete ublížit vzhledem k jeho psychické nepohodě.

  Co s tím, když není vztah vyrovnaný

  Harmonický vztah obvykle tvoří dva lidé, kteří si plně důvěřují, milují se a vztah rozvíjejí. Ve vztahu, kdy jeden chce více a druhý méně, nepanuje harmonie. Síly nejsou vyrovnány.
  To, že se Váš přítel ve vztahu „motá“, za něj (v této chvíli) nevyřešíme. Důležité je zaměřit se na Vás.  Základ spokojeného života

  Základem Vašeho spokojeného života jsou Vaše potřeby, touhy, přání a představa o vztahu. Zda dostáváte to, co chcete. Pokud Vám vztah již nevyhovuje a nejde ani tuto situaci změnit (tj. partner nechce nebo neumí rozseknout svůj vztah s přítelkyní), není žádná jiná možnost než vztah ukončit (pokud chcete být opět spokojená).  Každý je zodpovědný sám za sebe
  Nenesete zodpovědnost za partnerovy pocity ani jeho život. Jakkoliv to zní tvrdě.
  Dokonce ani když má psychické problémy. Jste zodpovědná především sama za sebe. Stejně jako Vy se musíte umět vypořádávat se svým životem, tak musí i Váš partner. Bohužel (a taky i „bohudík“) každý drží klíč ke svému štěstí pouze ve svých rukou.

  Napadá mě zde otázka, proč se cítíte zodpovědná za to, jak se bude cítit Váš partner, když Vám vztah již nevyhovuje? Možná že se Vám podobné situace opakují. Pokud ano a nežijete kvůli tomu spokojený život, jaký byste chtěla, stálo by za to tyto situace rozebrat a podívat se ně. Co je spouštěčem. Odkud se berou.

  Snad jsem Vám trochu pomohla. Ráda Vám zodpovím další případné dotazy, ideálně zde:
  https://ales-kalina.cz/poradna

  Přeji, ať se Vám dobře daří!

  Srdečně zdraví

  Mgr. Helena Macková, Certifikovaný kouč Aleše Kaliny
  https://ales-kalina.cz/koucove/helena-mackova

 • dobrý den.s partner chodíme spolu pul roku dříve než mě poznal všude jezdil měl spoustu prátel upustil ted od všeho ale jednu,,přítelkyni si nechal,bývalou sousedku,tvrdil že to bude užasná babička jak je skvělá ..chtěl nás spolu seznámit tvrdil že to je moc hodná stará paní.naplánovali si seznamovací výlet na zámek. na starou paní vubec nevypadala spíš tak na 45l.-je jí 60.o všem věděla co ji kdy řekl všechno si vedla lezla mě na nervy hned od začátku výlet byl samozřejmě propadákvydržela jsem to 3h a pak jsem jim to zkazila mého malého to nebavilo..2h jsme koukali jak paní učitelka pije kafičko a bájí o věcech o kterých jsem ani já neměla ponětí.udávala rady ohledně domu,..navíc mu šeptala že dříve pořád chodil že uvařila a ted že nepříjde..nedalo se to vydržet ještě za ní všechno zaplatil..2dny jsem se s ním nebavila navíc si ji tak bránil zjistila jsem že mu ona neustále volá a píše že něco potřebuje měsíc byl klid pak jsem šla na brigádu a on že mě malého pohlídá hned jak jsem odjela tak ji volal a jeli spolu na výlet pro nějakou vodu protože mu nakecala že to potřebuje náš malý na zažívání.brala jsem to jako podraz největší myslím že ona ho jen využívá ve svuj prospěch a on ze slušnosti běhá.3dny jsme spolu nemluvili on mě vždycky pozoruje jak se tvářím říká že mě má rád jen mě a že je náš a vždycky donese tašky s nákupem :-D příde mě jak malej kluk ale nikdo se ho o to neprosí aby to říkal a dělal nechápu tenhle vztah jejich a co to má být.za 14dní to udělal znovu-potřebovala opravit botník..předtím zas koupila stul aby ho tam dostala.už nemám sílu ani s ním nemluvit ale neskutečně mě to štve.řekl mě že dřív to tak fungovalo že potřebovala něco udělat odvést a on to udělal..ale dřív..ted má přece nás..asi se k ní chodil dřív vypovídat ona mu dala najíst ..snad v tom nebylo něco víc.. stavíme dum a všechno hezký mám před sebou nechci o něj přijít ale snad jsem schopná se kvuli ní i sním rozejít.je mě 37-partnerovy 30l.jak to mám řešit nemužu a nechci si lámat srdce.

  katkahoudek
  21. října 16:57

  Milá tazatelko,

  když jsem si přečetla Váš dotaz napadlo mne, že si sama moc nevěříte. Proč? Kde jste v sobě nechala kdysi potlačit ten oheň, který ve Vás hořel láskou k sobě? Kdosi z Vás kdysi udělal nesebevědomé stvoření, ale Vy jste přece Žena a matka, partnerka! Najděte zpátky to malé dítě ve Vás a obejměte jej. Poplačte si, a pak se znovu nadechněte.

  Realita Vaší lásky Vás nenaplňuje pocitem obdivované a právem očekáváte také to, že pro partnera budete na prvním místě. Co s Vámi dělá myšlenka, že se věnuje jiné ženě? Jaké v sobě máte emoce? Ten boj který, hrajete sama se sebou, Vás dlouhodobě může vysávat.

  Myslím si, že byste se mohla vrátit do svého dětství a projet sama se sebou ta nedoléčená zranění. Uzdravit je můžete pomocí metody Emočních rovnic. Znáte tuto metodu, se kterou já jako koučka pracuji se svými klienty?
  https://ales-kalina.cz/poradna

  Myslím na Vás!

  S láskou

  Hanka Lustiková, Certifikovaný kouč Aleše Kaliny
  https://ales-kalina.cz/koucove/hanka-lustikova

 • Dobrý den ,žiji s přítelem již 6 rokem ,ale poslední 2 roky mě neustále podezřívá z nevěry,neustále kontroluje ,pokud nevemu hned mob už je ohen na střeše.Jsem na dně svých sil a už ani nedokážu odporovat a bránit se.Jen on má pravdu a nikdo jiný,jsem jeho 3 a asi už i vím proč.Začala jsem odporovat,neposlouchám a už nedělám co chce jen on ,ale nemám odvahu sama někam jít ,třeba aza kamoškou,ikdyž díky němu jich moc nezbylo.Začal i pít a to se vždy projevuje po pár panácích s pivem ,stízlivý-mlčí.....po práci hned hospoda,pokud je nějaké vyřizování už je nervozní a protivný.

  NatasaPomykalova
  20. října 15:56

  Milá tazatelko,

  rozumím tomu, že už nemáte síly se vůči svému partnerovi bránit. Pokud Vás neustále podezřívá a snaží se Vás kontrolovat, je to skutečně vyčerpávající. Vyčerpanost podporuje i to, že stejně si na své pravdě trvá a Vám nevěří.

  Proč nemáte odvahu jít za kamarádkou? Čeho se bojíte?

  Z toho, co píšete, mi vyplývá, že Váš partner nad Vámi potřebuje mít kontrolu, mít Vás jen pro sebe, protože jedině tak má pocit jistoty, že mu jste věrná. Dokud jste se podle toho chovala, tak byl vztah v pořádku. Když jste začala někdy odporovat a dělat věci také podle sebe, tak Vás začal podezřívat z nevěry a začal se chovat ne zcela ideálně.

  Z jakého důvodu jste 4 roky žila podle toho, jak chtěl Váš přítel a nechovala se hned od začátku podle toho, jak věci chcete a cítíte? Dokonce Vám ani nezbylo moc kamarádek.

  Obecně Vám mohu doporučit, abyste s přítelem vše v klidu probrali a ujasnili si, co od sebe navzájem očekáváte. Mohu předpokládat, že Vy potřebujete více volnosti, přítel potřebuje ujištění, že je pro Vás jen on jediný.

  Vše, co se ve vztahu odehrává, je otázkou emočního nastavení vás obou. Toto ale někdy brání v tom, co chcete. V životě pak často jednáte jinak, než by bylo žádoucí, i když racionálně přesně víte, jak byste jednat měla. S emočními vzorci se dá ale pracovat. Je proto vhodné najít emoční bloky, které Vám zabraňují v dosažení požadovaného chování, a změnit je tak, aby pracovaly ve Váš prospěch.

  Pokud Vás bude zajímat více, ráda Vám pomohu.
  https://ales-kalina.cz/poradna

  Mgr. Lenka Rykrová, DiS, Certifikovaný kouč Aleše Kaliny
  https://ales-kalina.cz/koucove/lenka-rykrova

 • Prosím o radu a pomoc. Můj přítel-žijeme spolu 5let-řidič kamionu-milovala jsem jej, byl to jediný člověk kterému jsem věřila po obrovském zklamání z minulého vztahu, byl má opora, jediný člověk pro kterého jsem žila, vztáhl mě z bídy a života ubožejšího než si vůbec někdo dokáže představit- měl 10měsíců poměr s mou známou. Neustálé SMS, velký účet za telefon, nervozní, vše jsem dělala špatně. Něco jsem tušila, ale myslela jsem že je unavený, a nespokojený s mým servisem-svačiny, vaření na 2týdny výjezdů atd..Přišla jsem na to náhodou, když celé nedělní dopoledne chodily SMS tak jen přejela po displeji. Myslela jsem, že umřu-neskutečná bolest, vzala jsem si léky a chtěla skončit trápením. Jezdila za ním k nám domů, když jsem byla v práci, schůzky místo nedělních nákupů na které mě přestal brávat, jezdila za ním do kamionu a prožívali spolu to, co já sním celých 10měsíců neprožívala, stovky milostný zpráv, návrhů, milování, plánů o společném fajn životě. Pláču když to píšu, bolí to strašně moc. Rozhovory odmítal, pak řekl, že s ní skončil-nevěřím,zklamal mě, ublížil,ponížil. Před 3týdny se mě zeptal, zda si jej vemu za manžela. Rána z čistého nebe, dřív bych řekla ANO, nyní neznám odpověd. Nechtěla bych jej ztratit, roky před tím byly skvostné, nyní jsem bezradná. Poradte prosím a pomozte najít tu správnou odpověd. Děkuji Vám Marie

  20. října 13:20

  Milá Marie,

  procitla jste z iluze dokonalého vztahu. Opřela jste se o muže, s nímž Vás čekalo opětovné velké a bolestivé zklamání.

  Váš život byl ubohý a Vy jste toužila po někom, kdo dá Vašemu životu smysl a vrátí lásku do Vašeho srdce. To se také stalo. Po čase však tentýž muž, který Vám tolik pomohl, začal projevovat své city jiné ženě. Uvěřila jste v jeho lásku a věrnost a přišlo kruté zklamání.

  Kdo Vám již v dětství nebyl dostatečnou oporou a nezajistil citové bezpečí?

  Kdo se na Vás v dětství vykašlal či zklamával Vaši důvěru?

  Kdo z Vašich milovaných dával přednost někomu (nebo něčemu) jinému před Vámi (v dětství)?

  Váš ubohý život pramení z nedostatečné lásky k sobě a z nulové důvěry v sebe. Někde na své životní cestě jste přestala věřit v tu Marii, která Vás potřebuje nejvíc ze všech lidí na světě. Jako na Vás kašlal někdo z blízkých, tak jste se naučila kašlat sama na sebe a doufáte, že vytouženou lásku Vám dá dobrý muž.

  Jenže emoční vzorce, které si náš mozek nosí v podvědomí, jsou krutě přesné a v dospělosti nám dokola opakují tytéž emočně vypjaté situace, které jsme prožívali v dětství. Tedy pokud jste zažívala opouštění, zklamání, zrady, nedostatek lásky a opory, budou se Vám tytéž pocity opakovat v partnerských vztazích, a to tak dlouho, dokud nerozpojíte synapse v mozku, které tyto situace spouštějí, a dokud nenapojíte nové, díky kterým vytvoříte trvale krásný a harmonický vztah s věrným mužem.

  Tedy než se rozhodnete pro jakékoli další kroky, moc Vám doporučuji zaměřit se nyní sama na sebe a dovyživit láskou tu smutnou ženu, kterou nyní jste. Tohle za Vás nemůže nikdo udělat, protože dokud to budou dělat druzí, budete na nich závislá a budete se bát možného opuštění. Nyní se mozek bojí, že bez svého partnera nepřežijete. Pokud zapracujete na sebelásce, potom i když přijde bolest v podobě zrady, Váš mozek už Vás nenechá ve štychu. Budete vědět, že neumřete, nýbrž že můžete být často dokonce šťastná i sama se sebou.

  V případě hlubšího zájmu mi napište další otázky.
  https://ales-kalina.cz/poradna

  S pozdravy

  Mgr. Michaela Zdráhalová, Certifikovaný kouč Aleše Kaliny
  https://ales-kalina.cz/koucove/michaela-zdrahalova

 • Dobrý večer,
  chtěla bych se zeptat jaký máte názor na vztah na dálku? S přítelem jsme spolu něco málo přes rok a už jsme měli nějaké menší krize, ale vždycky jsme to nějak vyřešili. Za přítelův hlavní nedostatek považuji jeho neschopnost řešit problémy. Vždycky když se něco stane tak se uzavře do sebe a nechce nic řešit a ani o ničem slyšet. Tím mě většinou dokáže vytočit, tak že pak následuje hádka, ve které se většinou stejně jedná o hloupost. Hlavním problém je tady, že selhává komunikace to vím určitě, ale jak tedy partnera dovést k řešení daného problému a aby se neuzavíral do sebe? Přítel odešel studovat na vysokou školu, tak že většinou řešíme teď vztah na dálku. Když mi oznámil, že půjde studovat tak daleko celkem mě to vyděsilo a chtěla jsem spíš vztah ukončit,ale on mě uklidňoval, že vztah zvládneme i tak. Samozřejmě to není moc pravda, protože teď má plno učení a povinností, tak že se jeho prioritou stala škola. Odsunul mě na druhou kolej a chová se sobecky a nepříjemně až ho vlastně ani nepoznávám. Pak jsou ovšem dny je zase všechno zalité sluncem a tak je to pořád dokola. Myslíte si, že takový vztah má smysl nebo je to jen zbytečná ztráta času a člověkem, kterému na mě zřejmě ani nezáleží? Děkuji.

  20. října 13:19

  Dobrý den,

  děkuji za projevenou důvěru.

  Kompatibilní vztah je založen na opravdovosti, opravdové lásce, říkání pravdy bez náznaku pokrytectví, funguje v něm živá, proudící, vřelá a pravdivá komunikace. 70 % emočního potvrzení v takovém vztahu je pozitivní, budující. Problém když se neřeší, je jak hnisající rána. Zralé morální osobnosti berou problémy v kompatibilním vztahu jako pozitivní výzvu, řeší je pozitivně, morálně, konstruktivně, v opravdové lásce k sobě samým a vzájemně k sobě. Dosáhnout kompatibility ve vztahu lze osobním růstem metodou Emočních rovnic, která jde ke kořenům problému. T

  y vykořeníme přeprogramováním destruktivních Emočních rovnic na pozitivní, morální, opravdově milující sám sebe a blízké a morální lidi. Člověk se stává zralou morální osobností, opravdově milující sám sebe a blízké. Z Vašeho vyprávění vytáhnu ty vzorce chování, které poškozují jak partnera, tak Vás. Emoční programy máme z dětství a ty přenášíme do vztahu. Partner používá strategii útěk. Jenže únik nic neřeší. Citově a morálně zralé osobnosti se řídí strategií moudré morální spolupráce a jejich řídicím motivem je opravdová láska k sobě samým a vzájemně k sobě. Stačí chtít a vše lze změnit.

  Osobní růst metodou Emočních rovnic je zralou metodou, která jde ke kořenům problémů, jak jsem se zmiňovala. Bude mi ctí, když budu u Vašeho růstu touto metodou. Pochopitelně že jde mít vztah na dálku, i když je náročnější. Zralé osobnosti vše řeší pozitivně, morálně a konstruktivně.

  Pokud budete mít další dotazy, rádi Vám je zodpovíme v naší Poradně na webu.
  https://ales-kalina.cz/poradna

  S úctou zůstává

  Anna Chramostová, Certifikovaný kouč Aleše Kaliny
  https://ales-kalina.cz/koucove/anna-chramostova

 • Dobry den, s pritelem jsme byli spolu tri roky. Vsechno bylo krasny, duverovali jsme si, vse sme si rikali. Jeste pred mesicem rikal jak me miluje a ze by za me dal zivot, ze nechame jak me mohli byvali partneri opustit, ze by to nikdy neudelal. Pred 3 tydny jsme byli na dovolene na lipne a porad bylo vsechno v pohode. Az vcera se se mnou rozesel, protoze se v praci zamiloval do jine. Pry uz ta zamilovanost trva od te doby co sel po dovolene do prace. Jak je mozne, ze se nekdo tak rychle zamiluje? Planovali jsme budoucnost..proste tomu vubec nechapu..

  19. října 10:08

  Milá tazatelko,

  je mi jasné, že když jeden den plánujete s partnerem budoucnost, prožíváte společně krásnou dovolenou, rozumíte si, milujete se, tak Vás velmi zasáhne blesk z čistého nebe – rozchod. Rozchod z důvodu, že se zamiloval do jiné.
  Tohle hlava prostě nebere.

  Ptáte se, jak je možné, že se někdo tak rychle zamiluje.

  Proč se to stalo Vašemu příteli, neumím přesně posoudit, protože neznám detaily jeho života. Z obecné roviny to ukazuje na to, že možná k Vám nebyl tak upřímný, jak jste si myslela nebo jak si možná myslel i sám přítel.

  Je možné, že vám oběma ve vztahu něco nesedělo, skřípalo a neuměli jste si to sdělit. Možná jste oba dva před nějakým problémem zavírali oči...

  Vše se děje z nějakého důvodu. Vše má nějakou příčinu a když ji známe, dá se to řešit.

  Vím, jak Vám pomoci.

  Většinou se nám v životě opakují nějaké stejné situace, dokud je nezpracujeme a „nepřekročíme“. Nestalo se Vám už v minulosti, že Vás partner opustil, aniž byste přesně znala důvod? Výborně pomáhá metoda Emočních rovnic, která pomáhá najít vzorce jednání a ty následně mění, aby se Vám takovéto situace již neopakovaly a žila jste život, jaký chcete.

  Podívejte se na naše články.
  https://ales-kalina.cz/blog

  Ráda Vám přímo odpovím na Vaše případné další dotazy v naší Poradně na webu, napište mi.
  https://ales-kalina.cz/poradna

  Přeji hodně síly. Bude lépe.

  Srdečně zdraví

  Mgr. Helena Macková, Certifikovaný kouč Aleše Kaliny
  https://ales-kalina.cz/koucove/helena-mackova

 • Jsem s manželem 8 let. On 50 ja 38 let. Mam dceru z předchozího vztahu,kterou pořád sikanuje za hlouposti. Manžel se rozvedl. Ma syna který je už dospělý. Ja podnikam, on.ma rentu, nepracuje. Pomaha mi ve firmě. Na začátku vztahu se manžel choval hezky, a byl i pozorný. Nyni jsme ve fazi že nikam nechce chodit, žádné výlety, společenské akce. Doma pokud něco chci tak nic nechce dělat. Ja pracuji od rána do večera a jsem psychicky vyčerpaná. Doma dohanim co se da. Večer občas navarim. Ale je to.na úkor odpočinku. Nikdo to.neoceni. On si.libuje v tom ze rad kouká po.jinych a když se ohradim.tak se hadame. V mobilu kazdy den prohlíží stránky s erot. fotkami. Mi samozřejmě neřekne ze mi to treba sluší....když se naparadim jako by to.neviděl a kouká po jinych.
  Byla jsem v nemocnici ani neprisel.... V praci.me nedavno ztrapnil před zaměstnankyni, tim ze jsem ho.požádala o.kávu a on mi několikrát řekl, popros....pak řekl ze to byla sranda , jsem unavená z přežívání vedle něj. Bojim se rozvodu ,ale jen.prezivam. Odmitam.i sex....hnusi se mi pocit že bychom se meli milovat. Už několikrát jsem se snažila to napravit,ale on mi vždy ublíží....a je to zase špatné....dělá mi naschvály. Už nevim.jak dál

  18. října 15:02

  Dobrý den,

  poslala jste velmi smutný dotaz. Je mi líto, že Váš vztah s manželem dospěl až do této situace. Že jste ho nechali dojít až do těchto smutných konců. Bylo by fajn, kdyby si Váš manžel uvědomil, že kdyby žil ve fungujícím vztahu, o který byste společně pečovali, tak by nic neztratil, jedině získal. Ale na takovou spolupráci je potřeba obou. Vy sama to nezvládnete.

  Nyní je ale hlavní dotaz, proč si to dál necháváte líbit? Proč dál vedle něj unavená a psychicky vyčerpaná přežíváte? Na to je život příliš krátký. Manžel šikanuje nejen Vaši dceru, jak píšete, ale samozřejmě i Vás. Proč se bojíte rozvodu? Vždyť jste daleko schopnější než on. Čekáte, že se to samo od sebe zlepší? Ne, nezlepší. Spíš by se to mohlo zhoršovat.

  Jistěže ani Váš manžel není šťastný, protože takto se šťastný člověk nechová. Má svoje komplexy, možná z toho, že nemůže pracovat, jak by chtěl. To ho samozřejmě ale neopravňuje se takto chovat.

  Zamyslete se nad tím, proč si necháte ubližovat (a i dceři). Proč se nemáte dost ráda na to, abyste řekla DOST.

  Napište mi na do naší Poradny na webu. Ráda Vám dodám odvahy a poradím, jak dále.
  https://ales-kalina.cz/poradna

  S pozdravem

  Ing. Luďka Ježová, Certifikovaný kouč Aleše Kaliny
  https://ales-kalina.cz/koucove/ludka-jezova