A co na to právník?: Mgr. Romana Zadrobílková

Pracuje na právním oddělení významné společnosti. Kromě otázek ohledně typů smluvních vztahů, z oblasti pracovního a obchodního práva, má zkušenosti s řešením otázek práva občanského či rodinného.

Položit svůj dotaz »

Dobrý den,chtěla bych se zeptat,jaké náležitosti by měli být ve smlouvě o sepsání dluhu.Aby v případě nesplácení,jsem se mohla nějak bránit.

Odpověď na dotaz

Dobrý den , půjde o smlouvu o půjčce. Ve smlouvě musí být alespoň uvedeny strany - dlužník a věřitel, výše půjčky, kdy má být zaplacena a doporučuji potvrzení o předání peněz (jsou-li v hotovosti). Dále datum a podpisy. To je minimum, ale i stručná smlouva je platná.

Dobry vecer,pred rokem jsme stali s byv.pritelem pred soudem kvuli alimentum a sverenim ditete do me pece,soud rozhodl v muj prospech...Jenze chvilku na to jsme se k sobe znovu vratili a byli spolu 9mes.Ted odchazim a je jasne,ze uz se nikdy nevratim,nerozumime si.Pry uz rozsudek neplati,kdyz jsem se k nemu vratila,Je to prosim pravda?Musim zadost o svereni ditete do pece a o vyzivne zadat znovu,nebo plati prvotni rozhodnuti soudu dal????Prosim o Vasi radu,moc moc moc prosim,predem dekuji Kamila

Odpověď na dotaz

Dobrý den, rozsudek tak jak byl vydán a nabyl právní moci platí, neboť nedošlo k žádné jeho změně.

Dobrý večer moc Vás zdravím mám takový dotaz.Zemřel mi bratr byl bezdětný a dlouhou dobu nezaměstnaný.Zůstal po něm dům ,který je v havarijním stavu a měl prý udajně dluh asi 10 let starý nezaplatil poplatek za kuponovou privatizaci a prý má exekuci.Je nás více sourozenců a nevíme jak postupovat.Já si myslím,že už by to mělo být dávno promlčené. Moc Vám děkuji a držím palce.

Odpověď na dotaz

Dobrý den, pokud je nařízena exekuce, tak to asi promlčené nebude. Vše by se mělo vyjasnit při projednávání dědictví. Zjištění rozsahu děddictví (tedy aktiv i pasiv) je prací notáře. Vy budete mít možnost dědictví přijmout nebo odmítnout.

Ctela bych se zeptat v kolika letech se můžou děti z rozvedených rodin sami rozhodovat s jakým rodičem chtěj žít. Předem děkuji za odpověd

Odpověď na dotaz

Dobrý den, mluvíme-li o dětech, tedy nezletilých do 18 let, rozhoduje vždy opatrovnický soud. Čím je dítě starší, tím více bere soud při rozhodování ohled na jeho názor a vůli s kým chce žít a jak se bude stýkat s druhým rodičem.

Dobrý den,
chtěla jsem se zeptat, zda když podám k soudu předběžný návrh na výživné na nezletilého syna, musím platit poplatek 500 Kč? Předem děkuji za odpověď.

Odpověď na dotaz

Dobrý den, opatrovnické řízení zatím stále osvobozeno od povinnosti platit soudní poplatky.

Přeji hezký večer,chtěla bych se zeptat mám dceru,která bydlí u přítele v baráčku je tam trvale hlášena rok.Její přítel platí úvěr když potřeboval vyplatit rodinu aby zde mohl zůstat bydlet s otcem.Baráček tenkrát patřil rodičům otce než umřeli.Vyplatil osm sourozenců po 100000 kč jeden ze sourozenců nechtěl vyplatit aby mu zůstal podíl.Nyní tuto situaci chtějí řešit je to pospátku 4až 5 let.Chci se zeptat pokavad bylo soudem rozhodnuto každému vyplatit 100000kč jestli tato částka nemůže nyní po takové době převyšovat,neboť zde dělali úpravy střechy ,oken a přestavbu baráčku

Odpověď na dotaz

Dobrý den, dnes by se jednalo o nové vypořádání za současných podmínek. Pokud se spoluvlastníci nedohodnou a přesto budouchtít spoluvlastnictví zrušit, bude se při eventuelním rozhodování vycházet ze současné ceny domu (přítel dcery bude uplatňovat práva za zhodnocení společné věci). To víte, že dohoda by byla nejlepší.

Dobrý den paní doktorko,přeju hezkou podzimní něděli. Mám k Vám takový dotaz: V březnu 2008 zemřel můj bývalý manžel. Dědictví proběhlo bez problémů a dohoda o usnesení dědictví zněla tak,že nová manželka vyplatí částku 31000kč z družstevního bytu,který bývalý manžel vlastnil dospělím synům z prvního manželství manžela a rovněž mým dcerám(všem tuto stejnou částku). Dědické řízení se trochu protáhlo tím,že má mladší dcera je nezletilá a tak musel ještě proběhnout soud o opatrovnictví,kterým jsem byla určená já . Můj dotaz zní,co dělat,pakliže by nová manželka všechny děti nevyplatila do lhůty 20.11. 2010,která je soudem určená. Všechno napovídá tomu,že se jí do placení nechce.Moc děkuju za odpověď Vlaďka

Odpověď na dotaz

Dobrý den Vlaďko, prostě by děti podaly návrh na výkon rozhodnutí (jelikož rozhodnutí o dědictví je v tomto směru rozhodnutí jako každé jiné). Krásný podzim.

Dobrý den,moc Vás prosím o vaší radu. Asi před měsícem jsem byl u soudu kvůli navýšení výživného pro moji 18letou dceru. Dohodli jsme se na určité částce a na místě jsme podepsali soudní rozhodnutí. Chci se Vás zeptat,od kdy je toto rozhodnutí platné a dostanu ho ještě poštou?
Děkuji moc za odpověď

Odpověď na dotaz

Dobrý den, poštou je dostanete určitě, platit byste měl podle toho co jstedohodli. Pokud jste se vzdali práva odvolání (skoro bych typovala, že ano) měl byste platit hned. Navíc podle nové úpravy mohou i zletilí potomci žádat výživné zpětně. Jinak obecně "platné" je rozhodnutí nabytím právní moci tj. doručením a uplynutím lhůty pro podání odvolání (případně skončením odvolacího řízení).

matka ma důchod jen 7.600..jeji syn dluži na vyživném a jelikož čeka na vyřizeni častečného inv.důchodu .je bez prostředků ..je možné aby se vymahyly alimenty na jeho matce??? děkuju za odpověd

Odpověď na dotaz

Po prarodičích lze obecně požadovat výživné za předpokladu, že rodič není schopen je hradit. Zavázáni jsou pak všichni prarodiče. Zda v konkrétním případě bude rozhodnuto tak či onak nemohu zaručit. Matka má příjem dost omezený , zda syn může nějaký příjem zajistit či nikoli by bylo věcí dokazování. Myslím, že by matka být zavázána neměla ale konečné slovo by měl soudce, bude-li podán návrh.

Dobrý den,mockrát děkuji za odpověd,která mě potěšila.Pochlubil jsem se kolegovi,který má také ,tak trochu podobné trápení a měl,abch jěště 1 a slibuji poslední otázečku."Prý",když vydá soud rozhodnutí zplatit a dlužník nezaplatí za 10let se dluh-promlčí,ale "prý"zas na to za rok může věřitel požádat znovu soud a zas běží na novo těch 10 let??Opravdu,už bych se moc rád přestal plížit nočními ulicemi.Já i kolega budem rádi,když odpovíte nechci zde zneužívat vaší ochoty /už dám pokoj/.Mnoho úspěchů J.Wintrich

Odpověď na dotaz

Pane Wintrichu, nemusíte dávat pokoj, ale asi by bylo rozumější si objednat konzultaci v kanceláři abyste měl ucelenou představu o běhu lhůt a vůbec konkrétních možnostech Vašich či kolegových věřitelů. Tato poradna může plnit skutečně pouze úkol zcela obecných odpovědí, jelikož neznám konkrétní okolnosti případu. A ve Vašem případě asi nejde zrovna o bezvýznamné záležitosti, nemýlím se, že ? Obecně platí co jsem napsala, v konkrétním případě mohou sehrát roli další okolnosti případu.

Staňte se naším fanouškem na Facebooku