A co na to právník?: Mgr. Romana Zadrobílková

Pracuje na právním oddělení významné společnosti. Kromě otázek ohledně typů smluvních vztahů, z oblasti pracovního a obchodního práva, má zkušenosti s řešením otázek práva občanského či rodinného.

Položit svůj dotaz »

Dobry den,v roce 2002 jsem si koupila domek,v roce 2008 jsem se vdala a vzala si s manzelem spolecnou hypoteku na zbytek oprav,do te doby jsme domek opravovaly z penez ktere mi dala babicka a moje mama.Hypoteka je psana na manzela ja jsem jako spoludluznik,ale splaci se z meho uctu,manzel byl pul roku bez prace a jeho podpora nepokryla ani splatku.Ted se rozvadime a od cervna se mnou v dome nebydli.Ma nejaky narok na dum nebo ho budu muset vyplatit?Predem dekuji za vasi odpoved.

Odpověď na dotaz

Dobrý den,

domek jste koupila před uzavřením manželství a je pouze ve Vašem vlastnictví. Hypotéka na opravy je Vaše společná, tedy Váš společný závazek. Dům si manžel zcela jistě nárokovat nemůže, protože ten není součástí SJM. Nejlépe uděláte, pokud se rozumně domluvíte na odstupném pro manžela. Pravděpodobně již nebude mít zájem platit hypotéku na dům, který není jeho, měl by ovšem dostat přiměřenou a spravedlivou náhradu za účast na zhodnocení Vašeho domu a za převzetí závazku (hypotéky), který bude vůči němu trvat i po Vašem rozvodu.

Dobrý den, zajímalo by mě, jak bych měla postupovat při rozvodu, zda je nezbytné okamžitě vše (mluvím teď hlavně o majetkovém vyrovnání) řešit s právníkem. Slyšela jsem, že pokud manželé sepíšou dohodu o vyrovnání, soud je bez problémů může hned rozvést, ale to asi bude muset právě právník hned řešit? Nejsem si jistá, na koho se obrátit. Děkuji za radu

Odpověď na dotaz

Dobrý den,

majetkové vyrovnání je nutné jako podmínka smluveného rozvodu. Soud Vás rozvede i bez toho, bude ovšem více zkoumat důvody rozvodu. Rozvodem zanikne nejen vaše manželství, ale i společné jmění manželů a zde záleží jen na Vás a manželovi jak se rozhodnete SJM vypořádat. Jestliže se dohodnete předem, ušetříte si následné dohady, pokud dohoda není možná, může kterýkoli z vás podat návrh na vypořádání majetku na soud ve lhůtě až 3 let od rozvodu. Když se nedohodnete a ani se neobrátíte na soud, přejde majetek automaticky do vašeho podílového spoluvlastnictví. Účast právního poradce, ať již advokáta nebo notáře či jinou právnicky vzdělanou osobu, je pouze na Vašem rozhodnutí.

Přeji hezký den, jelikož jsem zde nenašla odpověď vkládám dotaz znovu. Syn má stanoven po rozvodu, že bude mít u sebe svého syna každých 14 dní na víkend.Ale bývalá snacha si našla přítele a jelikož je často mimo domov, je vnuk u mého syna i celý měsíc.Proto bych se chtěla zeptat, zda musí snaše posílat alimenty v plné výši nebo to lze nějak krátit.Pokud ano, jak to ošetřit,aby se nedostal do rozporu se zákonem.. Děkuji Vám za odpověď Olga

Odpověď na dotaz

Dobrý den, paní Olgo,

asi Vás budu muset mou odpovědí zklamat, bohužel, syn musí platit výživné dle platného rozsudku. Nicméně celá záležitost se dá řešit. Samozřejmě nejlepším řešením by byla domluva rodičů a její schválení soudem. Pokud ta není možná, doporučuji se obrátit na soud s návrhem na vydání rozsudku nového. Ten by měl odpovídat současné situaci, kdy vnuk tráví u Vašeho syna více času a ten by tak mohl žádat o snížení výživného nebo dokonce žádat výživné od matky, pokud syn tráví většinu času u Vás a odpovídající změnu úpravy styku.

Dobrý den.
máme mít soud ohledně úpravy dětí po rozvodu.Manžel si nechal strhávat hypotéku, kterou platíme ze mzdy, protože má fin. problémy a většinou mu na účtě nezyla taková hotovost, aby jí platil "normálně" z účtu...Momentálně mám podanou žádost o zastavení platby hypotéky, protože dům prodáváme a rozvádíme se...
Můj manžel mi tvrdí, že po něm chci vysoké výživné, tkeré nedostanu, protože mu z výplaty nic nezbyde, protože platí hypotéku.já platím ostatní jeho i svoje půjčky...které nadělal během našeho manželství..ale ze svého účtu , ne srážkou ze mzdy....Bude soud v případě výživného přihlížet k tomuto? Můj manžel tedy vychází jako chudinka bez peněz...a já budu vycházet, jako že disponuju s velkým obnosem...což se mi zdá nefér...mám uvést, že mám danou žádost o zastavení hypotéky? mám strach, že ačkoliv jsem napsala velmi nízkou částku výživného...a vlastně v případě neschválení žádosti hypoteční banky budu muset platit půl hypotéky po rozvodu já...tak manžel nebude muset platit adekvátní výživné...

Odpověď na dotaz

Dobrý den,

Váš dotaz je trochu komplikovaný, nicméně : při stanovení výše výživného je soud povinen, tak jako ostatně vždy, zkoumat veškeré okolnosti případu. Soud tedy vychází z příjmů a důvodných výdajů obou manželů. Taktéž přihlíží k celkové životní situaci rodičů a k odůvodněným potřebám dítěte. Pro soudní řízení by, podle toho co píšete, bylo dobré udělat si pořádnou přípravu (doporučuji písemně) a tu použít v rámci své účastnické výpovědi, ke které určitě dojde. Návrh na zastavení splátek hypotéky skutečně nemusí být schválen a hlavně – není konečným řešením Prodej domu se může protáhnout a k obnovení splátek mezitím skutečně dojde. Přitom zavázáni jste jistě oba a banka se může hojit na kterémkoli z Vás.

Dobry den.Chtěla bych se zeptat.Bývalí přítel chce po mě poslat jednací číslo z protokolu rozsudku o výživném na našeho tříletého syna.Myslíte,že si chce zažádat o snížení alimentů.Už jednou mi o tom psal,ale nebyla žádná odezva.Budu se muset k soudu také dostavit?A dá se nějak později zjistit,jestli už náhodou nevydělává opět víc peněz.Protože říkal,že to prý mají jen chvilkové.Platí na syna dva tisíc.Nebo je nějaká doba po které si ja mužu zajít opět zvýšit alimenty.Vůbec se v tom nevyznám.prosím o rychlou odpověd..Dekuji Zuzka

Odpověď na dotaz

Dobrý den paní Zuzko,

Přítel samozřejmě o úpravu alimentů žádat může. K soudu budete zcela určitě předvolána, přinejmenším proto, abyste se k věci vyjádřila. O snížení či zvýšení výživného si můžete zažádat kdykoli, když dojde k podstatné změně budˇ na straně rodičů nebo dítěte (nejčastěji změny spojené se školní docházkou). Jestliže jde u přítele pouze o chvilkové snížení platu, je celkem možné, že samotné řízení bude trvat déle než ona chvilka a je i celkem možné, že soud nevyhoví. Soudy naštěstí důvody pro snížení výživného opravdu poměrně pečlivě zkoumají a často je takový návrh zamítnut.

Dobrý den, rodiče mě chtějí darovat byt v družstevním vlastnictví. Jsem vdaná a chtěla bych se zeptat zda darováný podíl v bytovém družstvu náleží do společného majetku manželů? Děkuji

Odpověď na dotaz

Dobrý den,

družstevní vlastnictví je velmi specifickou oblastí. Vtip je v tom, že ať se jedná o převod úplatný či bezplatný , děje se tak smlouvou o převodu družstevního podílu (tedy nikoli darovací smlouvou). Pokud jste v době převodu vdaná, vzniká společné členství manželů v družstvu a nelze se tomuto zákonnému ustanovení vyhnout. Stejně jako Vy to nepovažuji za šťastné řešení, ale nemá cenu si malovat nějaké nesmysly. Kdyby rodiče měli možnost získat byt do osobního vlastnictví a pak Vám ho darovali, byt by byl pouze Váš.

Dobrý den, jaká je povinnost otce k zletilému dítěti, které dokončilo řádně učební obor pro budoucí povolání, pak si zvolilo jinou školu(opět učební obor, který má jiný charakter zaměření) a nyní je na Úřadu práce, protože školu po 2 měsících ukončilo????
Skončilo tím výživné otce k dítěti, který řádně platil po celou dobu nebo musí nadále platit vyměřené výživné, když dítě žije s matkou ve společné domácnosti a nemá pracovní uplatnění?
Mnohokrát děkuji

Odpověď na dotaz

Dobrý den,

rodič má vyživovací povinnost k dítěti pokud to není schopné se uživit samo. Tedy, v současné době by otec přispívat měl. Ale lze očekávat, že se otec proti tomu ohradí návrhem u soudu o ukončení povinnosti placení výživného, pokud např. dítě práci samo aktivně nehledá nebo nevyužívá pracovních příležitostí. Záleží přitom na posouzení konkrétního případu.

Vážená paní doktorko, mám takový dotaz. Syn vloni v červenci dovršil 18 let, ale dosud se učí na učilišti. Jeho otec od loňského ledna nezaplatil na syny ani korunu. Je bez práce a žádá si o invalidní důchod. Výdaje na synovo učení jsou dost velké.Naše firma má teď potíže, výplaty dostáváme s velkým zpožděním. Na otce je u okresního soudu podána exekuce na plat, ale on nyní žádný nemá, živí ho jeho matka, takže nemají z čeho strhávat. Jak se mám v této situaci zachovat, mám se kam obrátit? Výživné na syna je 1200,-Kč měsičně, dluh k nešnímu dni je cca 18000,- Kč.Mám jedinou možnost, podat terstní oznámení? Děkuji za odpověď- Elena

Odpověď na dotaz

Dobrý den, paní Eleno,

tím, že jste podala návrh na exekuci, jste udělal pro vyřešení situace hodně. Problémem je, že bývalý manžel plat nedostává. Jestliže žádá o důchod, bude možné strhávat exekučně výživné i z důchodu, je to vlastně druh příjmu. Na policii se obrátit můžete, ale těžko odhadnout s jakým úspěchem. Nicméně zahájení trestního řízení by mohlo otce přimět k nápravě, protože je to značně nepříjemná záležitost. Rovněž se můžete obrátit na prarodiče – tedy i otcovu matku. Ze zákona přechází vyživovací povinnost na prarodiče, pokud rodiče nejsou schopni ji plnit.

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, když od partnera a otce dítěte odejde partnerka i s dítětem, jaké má otec vůči dítěti i partnerce (nebyly manželé) vyživovací povinnosti. Partnerka je tímto samoživitelka na mateřské dovolené.

Děkuji.

Odpověď na dotaz

Dobrý den, otec zde má povinnosti vůči oběma osobám Matka pro sebe požádá o stanovení výživného neprovdané matce a na příspěvek na náklady spojené s těhotenstvím a slehnutím. Pro dítě bude žádat stanovení výživného. Je tedy potřeba aby zvážila finanční situaci svou, otcovu, své potřeby a podala příslušné návrhy. Pokud nemá právnéí zastoupení, měla by se poradit na sociálním odboru místního úřadu. Nevím jak dlouho je na mateřské a zda proto nemá některé nároky promlčeny.

Dobry den pani Ivanko,

chtela bych se Vas zeptat: Jsem cerstve po rozvodu, mame spolecny dum, ktery se bude muset prodat a to soudne, jelikoz byvaly manzel nesouhlasi s prodejem. Budu se tedy stehovat do jineho mesta k me sestre. Mame spolu 5letou dcerku. Muj manzel se ke mne choval velice hrube, znasilnoval me, ponizoval, sproste nadaval atd., uplne me psychicky znicil (je to silny alkoholik - denne opily). Jak to mam udelat, aby nevedel, kde budu bydlet? Da se tomu nejak zabranit? Protoze pokud zjisti, kde bydlim, bude me neustale otravovat a to ja uz psychicky ani fyzicky nemohu dal zvladnout. Dceru mu nechci pujcovat, neni zodpovedny, akorat by ji tahal sebou do hospody. Tak co mam delat?

Ja Vam mockrat dekuji predem za Vasi pomoc!


Vera D.

Odpověď na dotaz

Dobrý den paní Věro, pokud se budete stěhovat, není Vaší povinností udávat komukoli svou novou adresu. Můžete ji uvádět v případě potřeby jako kontaktní. Nebezpečí pouze vzniká ohledně doručování a i to se dá zařídit na poště tzv. dosílkou, to znamená, že Vám budou listiny posílány na adresu, kterou označíte. Až dojde k prodeji domku, budete podpisy na smlouvě úředně ověřovat a tam se udává i trvalý pobyt. Proto, pokud myslíte. že prodej půjde rychle, bych se úředně odhlásila až po provedení prodeje a kam se přihlásíte se nemusíte zpovídat. Pokud je to tak dramatické jak uvádíte, můžete opatrovnický soud zažádat o omezení styku dcery s otcem. Nebo to chvíli nechat, většinou tento typ otců velmi brzy vychladne a sám se přestane ozývat.

Staňte se naším fanouškem na Facebooku