A co na to právník?: Mgr. Romana Zadrobílková

Pracuje na právním oddělení významné společnosti. Kromě otázek ohledně typů smluvních vztahů, z oblasti pracovního a obchodního práva, má zkušenosti s řešením otázek práva občanského či rodinného.

Položit svůj dotaz »

Dobrý den paní doktorko,
moc Vás prosím o rychlou odpověď. Přítel je pracovně v Německu a než odjížděl sepsali jsme u notáře generální plnou moc (je tam přímo napsáno, přebírání VEŠKERÝCH písemností). Notář nám řekl, že jediné na co se plná moc nevztahuje je soud ohledně alimentů a svěření do péče. Jenže ted mu přišel dopis "výhradně do rukou adresáta" a mě jej na poště odmítli vydat, že prý je to vyjímka. Přítel nemá možnost si pro dopis přijet. Jedná se o dopis od exekutora, ve kterém je pravděpodobně číslo účtu, které potřebuju k tomu abych to mohla zaplatit...Moc Vás prosím o radu... Co můžu dělat? Pokud to nezaplatíme hrozí nám další sankce... Jsem už opravdu zoufalá...

Odpověď na dotaz

Dobrý den,

pokud víte, že dopis je od exekutora, můžete se obrátit přímo na něj a domluvit se. Zatelefonavat exekutorovi může ostatně i přítel z Německa a tomu určitě požadované údaje sdělí. Na poště se též můžete ještě přeptat zda bude dopis doručen přímo do schránky po uplynutí 10ti denní lhůty či se vrací zpět adresátovi. Jak vidíte, možností máte několik, k zoufalosti není důvod.

Dobrý den! Syn rekonstruovali byt (bytové jádro) jedním řemeslníkem. Při jednání s ním upozorňovali na omezené fin. prostředky a cenu, kterou jim slíbil jiný řemeslník (ten byl však v časovém skluzu, nabízel služby v termínu, kdy snacha měla rodit). Tento pán řekl, že za takovou cenu to umí také, ukázal jim svou práci v jiném bytě a slíbil provést přestavbu za 3 týdny. Syn měl již většinu materiálu nakoupenou (obklady, dlažbu, baterie, sanitu), jednalo se pouze o stavební a vodácké práce (elektrikáře a podlaháře měli ) .Chtěli sepsat smlouvu o dílo, on se k tomu neměl. Sepsali si ji tedy sami dle vzorů na netu, požadovali po něm případné úpravy a podpis. Celou dobu smlouva ležela v bytě, přes upomínky ji nepodepsal. Snacha denně docházela do bytu, pán tam chodil tak na hodinu, dvě, pak se 3 týdny neozval, volali mu, ale nebral to. Díky jemu se rekonstrukce protáhla na 3,5měsíce, museli měnit zadanou kuchyni, termín s elektrikářem a podlahářem,měli problémy s bydlením. Práce byla odvedena ne zcela kvalitně, po ukončení museli dodělávat a opravovat. Ppo třech měsících od skončení prací dostali fakturu, cena však byla proti původně slíbené dvojnásobná. Syn zaplatil2/3, tj. víc než původně dohodli a upozornil pána telefonicky i písemně na důvody.Pán tvrdil, že ústní dohoda platí také, že má na to svědka -kolegu (nikdo úvodnímu jednání přítomen nebyl) a že to dá k soudu. Od té doby uteklo již 15 měsíců, nyní přišla obsílka od advokáta - žádost o úhradu doplatku s datovanou splatností. Syn advokátovi odepsal výše popsané důvody a čeká, co bude dál. Jak prokáže řemeslník, co řekl, kdy vykonal a co nakupoval (naúčtoval např. 36 tub akrylátu),jak se má syn bránit? Děkuji.

Odpověď na dotaz

Dobrý den,

syn by se jistě bránit měl. To, že reagoval na dopis advokáta je dobře, že vše podrobně popsal možná už tak dobře není, protože zcela odkryl karty pro případný spor. Nicméně jak se k věci postaví protistrana nelze předpovědět. Ústní smlouva skutečně platí, bývá ovšem problém prokázat její obsah. Jaké zvolí protistrana důkazy netuším, měly by to být zejména doklady o koupi materiálu, s provedenými pracemi to bude mít horší. Syn by zřejmě měl využít svědků a rovněž doklady o tom co pořídil sám. Bohužel to syn podle mne nechal zajít dost daleko, měl řemeslníka vyhodit hned jak vznikly pochybnosti.

Dobrý den paní doktorko,
moji rodiče se rozvedli, když jsem byla malá. S otcem jsem nikdy žádný kontakt neměla, protože on nechtěl. Nikdy neprojevil žádný zájem o mne. Mám nějaké právo na případne dědictví po otci. Ani nevím kde žije. Děkuji a přeji hezký den.

Odpověď na dotaz

Dobrý den,

s otcem se sice nestýkáte, ale pokud Vás nevydědil (což asi ne), právo na dědictví stále máte – ale pozor, dědictvím se myslí jak majetek, tak dluhy. Pokud ani nevíte kde otec žije, je možné, že má též více potomků a dědictví by se tak dělilo mezi všechny dle zákona či závěti. I v případě, že by byla sepsána závěť a na Vás by se nepamatovalo, i tehdy máte na část dědictví právo.

dobrý den,paní doktorko,prosím o radu:já a můj bývalý manžel jsme spolumajiteli bytu rovným dílem,který máme v osobním vlastnicctví.V bytě jsem zůstala s naší dcerou,on se odstěhoval.Všechny náklady,týkající se užívání bytu,si hradím sama.V současné době se dožaduje vyplacení ze "své" poloviny bytu,má na to nárok? Já nemohu ani nechci byt opustit či prodat.

Odpověď na dotaz

Dobrý den,

píšete, že jste s manželem spoluvlastníky, byt tedy není ve společném jmění manželů. Pokud chcete spoluvlastnictví zrušit, můžete se buď dohodnout nebo se obrátit s návrhem na soud. Kromě toho může manžel se svou půlkou jakkoli nakládat, včetně jejího prodeje (Vy ovšem máte předkupní právo). Pokuste se domluvit, i když Vám to nyní připadá těžké. Nárok na vyplacení je, výše nároku závisí na konkrétních okolnostech případu.

Dobry den chtela jsem se zeptat.Mam velke financni problemy-pred rokem jsem si nasla odluzovaci firmu ta mi slybyla ze me bude zastupovat a vyresi me problemy ,ale vubec nic nedelala.Tat mame s menzelem 4 exekuce a nemuzeme se s toho dostat.Poraditemi co mame delat.

Odpověď na dotaz

Dobrý den,

jestliže jsou Vaše závazky v takové výši, že nelze uvažovat ani dohodě s věřitelem o splátkách, patrně byste měla spolu s manželem začít uvažovat o zahájení insolventního řízení nebo-li osobním bankrotu, jak se nejčastěji říká. Vlastní podání návrhu není složité, ale vyžaduje dobrou přípravu a načasování. To je má zkušenost, protože naše kancelář se touto problematikou dost intenzivně zabývá. Pokud Vám stačí obecné informace, na internetu naleznete o této problematice mnoho.

Dobrý den paní doktorko,
zkouším psát potřetí, snad budu mít štěstí. Pokusím se dotaz co nejvíce zestručnit. Exmažel mě požádal,abych přistoupila ma snížení výživného na naše dvě děti,protože má fin. problémy. V dobré víře jsem mu mailem navrhla dočasné snížení cca na polovinu na 3 měsíce. Záhy mi ale přišlo od soudu,že mě exmanžel žaluje o velkou částku ohledně vypořádání SJM. Dlužnou částku na výživném odmítá doplatit s tím, že jsem mu to schválila. Udělala jsem chybu nebo se mohu obrátit na exekuční úřad? Bude je zajímat pravomocný rozsudek či má větší váhu mail, který jsem mu napsala? Mnohkrát děkuji za váš čas i za vaši rubriku, kterou pravidelně pročítám.
Kateřina

Odpověď na dotaz

Dobrý den paní Kateřino,

zákon o rodině nepředpokládá, že by soudní rozhodnutí o výživném k nezletilým mělo být měněno neformální dohodou rodičů. Může být měněno soudem na návrh některého z účastníků nebo i bez návrhu za předpokladu, že dojde k podstatné změně poměrů. Můžete tuto záležitost probrat s exekutorem, na kterého se eventuelně obrátíte, podle mne však Vaše mailování nemá na platnost rozsudku žádný vliv.

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, ne dávno jsem si nechala zvýšit alimenty na svojí 4 letou dceru, ale můj bývalí se u soudu neustále ohání tím, že platí alimenty svojí manželce na dvě dcery, ale oni žijí jako rodina, tudíž u nich k rozvodu nedošlo. A on stále tvrdí že to nelze zrušit, to původní rozhodnutí...
Předem děkuji za odpověď

Odpověď na dotaz

Dobrý den,

soud při určování výše výživného obecně vychází ze situace, ve které se oba rodiče (a dítě) nachází. Zvláště se pak zaměřuje na změnu od minulého stanovení výživného. Jestliže se nyní otec stará ještě o další 2 děti, je možné, že se Vám výživné nezvýší, protože by to finančně prostě neutáhl. Pokud, ale má otec dostatečné příjmy a Vy prokážete, že dcera má nyní vyšší nároky na péči a výživu, s navýšením pravděpodobně uspějete. Je třeba si ale opravdu připravit rozpočet na výchovu dcery (i na několik let dopředu), neopomenout žádné položky (škola, strava, oblečení, tábory, kroužky, speciální pomůcky, výdaje u lékaře atd) a tím argumentovat u soudu.

Dobrý den,jsem 17let vdaná ,mám 4 dcery ,manžel je alkoholik ,když byli děti malé tak sem to nějak překousla ale už tím trpí i děti.Bydlíme v rodiném domku který patřil polovina manželovu otci druhá jeho babičce která s náma bydlí a o kterou pečuji ,když sme se nastěhovaly tak v domku nic nebylo a vše sme opavovaly oba,Manželův otec zemřel a on po něm zdědil před třemi lety polovinu tohoto domu a babička sespsala záveť že po její smrti manžel zdědí ruhou polovinu (její).Já nemám žádný majetek,ani rodiče ani příbuzné a nemám kam z dětmi jít když bych se chtěla dát rozvést.Tak sem se chtěla zeptat jestli bych měla nárok na nějaké majetkové vyrovnání po rozvodu .Děkuji za odpověď.

Odpověď na dotaz

Dobrý den,

na majetkové vypořádání byste nárok jistě měla, ale dům by se nezapočítával. Bylo by tedy dobré při vypořádávání majetkových poměrů poukázat na Vaši starost o rodinu (včetně babičky) a domácnost. Mohla byste též zažádat o výživné pro sobe. Stejně tak byste žádala výživné pro děti. To, zda by manžel platil pravidelně, včas a plné výši je již jiná otázka. Před podáním návrhu byste měla navštívit advokáta, abyste měla podrobné informace. S ohledem na konkrétní okolnosti případu.

dobry den,pani doktorko mam na Vas dotaz nastesti ne ohledne me,ale chci pomoc druhym-sousedum.Maji 30leteho syna ktery byl zavren za alimenty presnou castku nevim ale pocitam ze cca za 6 let po 1.tis za mesic,dostal pulku trestu coz je 10mesicu,prisel a nezacal pracovat,ani neni hlasen na uradu prace nikde,porad se pry jen vymlouva,bydlis s rodici a opet neplati alimenty ani neprispiva na chod domacnosti.jeho rodice take nemaji na zbyt-exekukuce na byt za neplaceni pujcek atd..nyni ma opet druhe dite ktere nema psane na sebe slecna zatim po nem nic nezada ale kdo vi...zajima me co bude kdyz dluzi na pojistnem socialnim alimentech,a tak dale telefon a tak,muzete me rici zda kdyz ho ted opet zavrou kdo za nej ty dluhy platit bude??pry to muzou chtit po jeho rodicich je to pravda??myslïm ze kdyz se hned nevzpamatuje tak ze uz nikdy se nedoplati nevim jak pomoc,pritom je to sikovny mlady muz,ktery kdysi mel dve prace a najednou dal vypoved a od te doby nic,myslim ze to muze byt take pro psychologa nejaky blók,byvala partnerka ho totiz mlatila vim zni to divne ale opravdu,tahala si domu chllapy a vybirala mu vsechni vyplatu,a on nemel z ceho byt ziv ani platit ale nechal ji bihuzel podpisove pravo myslite ze muze ted neco po ni vymahat kdyz tam byla podepisovana jen ona na vyberech???ja se domnivam ze nikoliv dekuji za odpoved,rada jim vasi rada prectua snad to bude k necemu dobre...

Odpověď na dotaz

Dobrý den,

účty si všichni platíme sami, i vězni, ale je celkem jasné, že na desetitísícové splátky jejich příjem nestačí. Zdravotní, sociální, telefon atd jak píšete, bude neustále nezbednému synovi narůstat. Výživné ale může být opravdu přiznáno vůči jeho rodičům (a zároveň rodičům matky). S podpisovým právem může soused udělat pouze jediné, přítelkyni ho zrušit. Zda se může něčeho domáhat lze říci jedině na základě bližší znalosti případu. A určitě by měl navštívit psychologa a pokusit se věci zvládat. Má přece život před sebou.

Vážená paní advokátko,
moc prosím o radu. Před pěti lety jsme od manželových rodičů koupili domek s věcným břemenem doživotního užívání manželovým dědou. Dědovi jsme nechali velikou místnost, nově spravenou a koupelnišku se záchodkem. Starám se o něho při rodič. dovolené, s dvěma malými dětmi. Děda má 91 let a má stavy, že zapomíná, teď už měl i stavy, že zapoměl kde je a co se děje. Vzhledem k tomu, že jdu od července do zaměstnání a on je na tom takto, rozhodli jsme se mu zajednat Domov důchodců.Mezitím ho paní doktorka posílá na psychiatrii. Rodina, která se jinak nezajímá, jen a pouze pokud mají narozeniny a je po důchodě, mě nařkla, že se ho chci zbavit a podobně. Ale já se z domu bojím už jen třeba na dvě hodiny odjet, aby nám něco neudělal. Nemohu být takto svázaná, zejména pokud budu v práci. Prosím, mám nějakou možnost se bránit? Nechci dědovi ublížit, ale jeho stav není na to, aby tu byl sám. Myslím, že při jeho stavech mu bude mezi stejně starými lidmi lépe a bude mít i lepší péči, zejména zdravotnickou. Děkuji Vám za radu jak z této situace právně ven.

Odpověď na dotaz

Dobrý den,

i přesto, že máte dědečka jako věcné břemeno, pokud to jeho stav nedovoluje, nemůžete ho nechat doma. To byste mu spíše uškodila, že. Stejně tak byste „ohrozila“ rodinu tím, že nepůjdete do práce a nebudete vydělávat. Myslím, že umístěním dědečka do péče odborníků jste udělali velmi dobře. Pokud byste chtěli nechat dědečka doma, a Vy byste šla do práce, jedinou variantou by byla ošetřovatelka (na kterou by mohli radostně přispět i ostatní milující příbuzní, ne ?).

Staňte se naším fanouškem na Facebooku