A co na to právník?: Mgr. Romana Zadrobílková

Pracuje na právním oddělení významné společnosti. Kromě otázek ohledně typů smluvních vztahů, z oblasti pracovního a obchodního práva, má zkušenosti s řešením otázek práva občanského či rodinného.

Položit svůj dotaz »

Dobrý den, prosím o radu. Jsem na rodičovské dovolené s 2letým synem, pracovala jsem předtím na HPP u firmy, která je nyní v konkurzu. Nyní mi insolvenční správce nabídl výpověd dohodou ihned par.49, ale až poté co jsem jej sama kontaktovala, že nemám ukončený prac.poměr, předtím mi výpověď nikdo neposlal. Vzhledem k tomu, že zaměstnavatel je pravděpodobně v insolvenci již ty dva roky co jsem já doma na rodičovské, přišla jsem tedy o možnost získat odstupné a uplatňovat ho na úřadu práce. Prosím co teď? Mám podepsat dohodu nebo trvat na ukončení prac.poměru z důvodu rušení firmy?Ale poté mi asi zbývá jen soudní cestou vymáhat své pohledávky, nebo je i jiné řešení? Rodičovská dovolená mi končí asi za 10 měsíců. Děkuji Kašpárková

Odpověď na dotaz

Dobrý den, podle insolvenčního zákona přechází prohlášením konkursu na insolvenčního správce oprávnění nakládat s majetkovou podstatou, jakož i výkon práv a plnění povinností, které přísluší dlužníku, pokud souvisí s majetkovou podstatou. Výslovně se uvádí, že insolvenční správce pak vystupuje vůči dlužníkovým zaměstnancům jako zaměstnavatel.
Pracovněprávní pohledávky dlužníkových zaměstnanců (tj. zejména pohledávky mzdové a i pohledávky z titulu odstupného) se považují dle § 169 odst. 1 insolvečního zákona za pohledávky postavené na roveň pohledávkám za majetkovou podstatou, což znamená, že tyto pohledávky se uspokojují v plné výši kdykoli po rozhodnutí o úpadku, pokud na to společnost má finance.
Z hlediska zaměstnanců na rodičovské dovolené bych se spíše přikláněla k tomu, aby tito zaměstnanci pracovní poměr ukvapeně nerozvazovali, neboť by se tím mohli připravit např. o nárok na odstupné v důsledku výpovědi dané insolvenčním správcem nebo formou dohody za slušných podmínek. Forma dohody, kterou Vám nabídl insolvenční správce by tedy měla být i s odstupným, pokud důvodem rozvázání pracovního poměru je rušení společnosti.
Zuzana Navrátilová

Dobrý den.Již osmým rokem pracuji na galvanické dílně a nemám rizikové příplatky.Pracoviště není nijak odděleno od chemických lázní.Jednou ročně chodíme pravidelně na zdravotní prohlídky spojené s odběry krve.Lékařky jsme se ptali proč je nám krev odebírána a bylo nám řečeno že děláme na rizikovém pracovišti, ale kde jsou tedy ty příplatky?Zdravotní rizika jsou v tomto provozu zřejmá,na dílně jsme čtyři ženy a dva muži ti příplatky mají.Jak je tedy možné že ženy je nemají.Na dotaz na vedení firmy proč je nedostáváme nám bylo řečeno že je máme v prémiích a podobné nesmysli, ale kolonka rizikový příplatek na výplatnicích není.Jak se bránit v soukromé firmě nebo kam se obrátit o pomoc či radu. Děkuji Karolína

Odpověď na dotaz

Dobrý den, Vámi popsané jednání se jeví jako diskriminační a v rozporu se zákoníkem práce a jinými předpisy. Řešit tuto situaci sama za sebe má často za následek šikanózní jednání ze strany zaměstnavatele či dokonce ztrátu pracovního místa. Řešení v této situaci vidím, buď obrátit se na odbory, pokud u zaměstnavatele existují nebo, a to vřele doporučuji, obrátit se příslušný oblastní inspektorát práce, který prověří, zda Váš zaměstnavatel postupuje v rozporu se zákoníkem práce. Podání takového podnětu může být i anonymní.


Zuzana Navrátilová

Dobrý den ráda bych se zeptala ne jednu věc:Otec našich dětí má stanovené výživné a nabídl synovi aby jel na měsíc k prarodičům do Bulharska.Já souhlasila a když syn odjel,zavolal že mi na něj nepošle peníze jelikož doma není.Má na tento postup právo?Myslela jsem že to co zaplatí mimo výživné,ze své vlastní vůle se nepočítá jako alimenty.Také je beru na dovolenou a nechci po něm peníze.Děkuji za odpověď Dana

Odpověď na dotaz

Dobrý den, skutečnost, že otec tráví se synem prázdniny, jej nijak nezbavuje povinnosti hradit výživné tak, jak to stanovil soud. Otec má povinnost výživné hradit, a pokud se tak nestane, můžete se obrátit až na soud.


Zuzana Navrátilová

Dobrý den,můj dotaz sem asi nepatří,ale přesto.....Dcera bude mít 15.8. čtyři roky a mě končí 4 letá rodičovská dovolená.Chtěla jsem se zeptat kdy se musím přihlásit na úřad práce.Musím tam jít po tom 15.8. a nebo to stačí až v září? děkuji za odpověd

Odpověď na dotaz

Dobrý den, na úřad práce se musíte nahlásit ihned po skončení rodičovské dovolené, pokud byste se registrovala až v září, způsobila byste si finanční a administrativní problémy.


Zuzana Navrátilová

Dobrý den, chtěla by jsem se optat zda je nějaká možnost jak vyřešit zpožděné vyplácení výživného. Ex manžel má platit výživné na syna dle rozsudku ke každému 15dni v měsíci k rukám matky. Tento termín, ale neni dodržován. Dnes je například již 10den v dalším měsíci a za minulý měsí výživné nikde. Často musím o výživné žádat a poslouchat různé výmluvy.....Děkuji za odpověď Gábina

Odpověď na dotaz

Dobrý den, s ohledem na tuto platební morálku otce bych navrhovala obrátit se na příslušný odbor péče o dítě a sdělit jim tento problém. Kdyby jakákoliv intervence nepomohla, navrhuji Vám podat návrh na výkon rozhodnutí srážkami ze mzdy.

Dobrý den, potřebovala bych se s Vámi poradit ve věci práva. Jsem matka na RD (děti 3 roky, 14 měsíců) a po 6 letech jsme se s přítelem rozešli. Trvalý pobyt mám v domě, který je napsaný na jeho rodiče, i když do něj nedali ani korunu!!!, od kterého mi vyměnili zámek, když jsem jela za matkou na týden i s dětmi. Podle jejich názoru nemám ani právo na finanční vyrovnání, že jsem si prý vše vybydlela za těch šest let našeho vztahu. Bez mých peněz a totálního zadlužení by ten jejich dům, ale ani nestál!!! Mají na to právo?? Dali mi týden na vystěhování, jinak to prý budeme řešit s policií. Kdo je tedy v právu??? Děkuji za odpověď. S pozdravem Hana Procházková

Odpověď na dotaz

Dobrý den, Vaše situace není lehká, a pokud jí správně rozumím, zákaz bydlení se vztahuje i na vnoučata majitelů domu. Právo na bydlení bohužel nemáte, je věcí majitelů, zda s Vaším pobytem vysloví souhlas nebo ne. Trvalý pobyt představuje pouze evidenční údaj a nic jiného z něj nelze vyvodit. Pokud jde o finanční vyrovnání, musely by se porovnat náklady, které jste do domu vložila a řekněme částka, která odpovídá nájmu. Otázkou by bylo ale, zda-li by takové vymáhání ze strany majitelů bylo v souladu s dobrými mravy, protože jste v domě bydlela s jejich synem a vnoučaty a jistě také s jejich souhlasem.


Zuzana Navrátilová

Dobrý den, mám dotaz: syn se rozvádí a právě probíhá jednání o úpravu alimentů.Protože byl syn dlouhodobě nemocen a teprve nyní, v srpnu nastoupil do zaměstnání, chtěl by vědět, zda může požádat soud o přeložení jednání do místa svého trvalého pobytu, který je 250km od místa trvalého pobytu manželky. Je to pro něj časově a finančně dost nálkadné jet 250km daleko a také má obavy o ztrátu zaměstnání. Děkuji za odpověd. Teresie

Odpověď na dotaz

Dobrý den, obávám se, že v tomto případě místní příslušnost soudu měnit nelze. Zaměstnavatel má povinnost Vašeho syna k soudnímu jednání uvolnit.


Zuzana Navrátilová

Můj manžel má se svojí bývalou přítelkyní dnes již šestiletého syna. Mají mimosoudní dohodu o styku otce se synem. Pravdou je,že co soud svěřil dítě do péče jeho matky,můj manžel syna neviděl.Expřítelkyně mu napsala sms,že byl jen dárce spermatu,že syna nepozná atd.Můj manžel u ní několikrát byl,s přáním alespon syna vidět,bohužel neuspěl.Jsou tomu již 4 roky co svého syna neviděl.Alimenty platí řádně.Co může manžel udělat proto,aby mohl svého syna alespon vidět? Musí obnovit celý soudní proces? Může na bývalou přítelkyni podat trestní oznámení s tím,že jim brání ve styku,i když mají mimosoudní dohodu? Děkuji moc za odpověd a přeji hezký den.

Odpověď na dotaz

Dobrý den, dohoda rodičů o styku s dítětem nepotřebuje schválení soudu, manžel tedy opravdu mohl s matkou svého dítěte styk s ním upravit tímto způsobem. Jelikož zjevně však tato dohoda nefunguje, může se manžel obrátit na odbor péče o dítě a následně na soud s návrhem na úpravu styku. Bránění oprávněnému rodiči ve styku s dítětem, pokud je opakovaně bezdůvodné jako ve Vašem případě, je dokonce považováno za změnu poměrů, která může vést až ke změně rodiče, do jeho výchovy je dítě svěřeno. Řádná platba alimentů je v takovém případě samozřejmě důležitá. Pokud se rozhodnete pro návrh na úpravu styku, uschovaná Vámi uvedená sms z telefonního čísla matky má také svůj zásadní význam. Jak jsem již uvedla před tím, než se obrátíte na soud a začnete podávat žaloby, doporučuji zajít na odbor sociálně-právní ochrany dítěte, který je součástí každého městského nebo obecního úřadu, a se sociální pracovnicí prodiskutovat řádně svojí situaci.


Zuzana Navrátilová

Dobrý den. Prosim Vás o radu ohledně sociálnich dávek a alimentů. Jsem těhotná, termin porodu mám 7. 9. 2011. S otcem ditěte nežiji, bydlim u rodičů. Od 1. 1. 2011 jsem vedena na úřadě práce. V současnosti nemám žádný přijem (podpora v nezaměstnanosti mi uz skončila). V mém minulém zaměstnání jsem měla průměrný hrubý příjem 13 834, čistý 11 591. Zaměstnání trvalo od 1. 2. 2010 do 31. 12. 2010. Otec dítěte byl na úřadě práce, z tama ho vyhodili, nyní tedy oficiálně nemá žádný příjem. Na adrese mého trvalého bydliště, kde bydlím žije má matka (má minimální mzdu), otec (je na úřadě práce (podporu již nedostává), dvě sestry (obě studentky - střední a vysoká škola - obě bez příjmu). Rodina nepobírá žádné sociální dávky. S otcem dítěte jsme se domluvili na placení alimentů 2000 měsíčně. Je to jen ústní dohoda, domluvili jsme se, že to budeme řešit bez soudu. Mám několik dotazů: 1. Porodné Budu mít nárok na porodné? Vím, že je rozhodující příjem rodiny, ale nevím zda se posuzuje příjem můj a otce dítěte, nebo příjem rodiny, kde mám trvalé bydliště (u rodičů). Případně od kdy do kdy je třeba výši příjmu doložit. 2. Přídavek na dítě Budu mít nárok na tento příspěvek? Koho příjem se posuzuje a za jaké období? Pokud se do výše příjmu započítává i příjem z alimentů, jak mám doložit jejich výši, když jsme se domluvili jen ústně? 3. Rodičovský příspěvek Pokud vím, mám nárok na 4 letý rodičovský příspěvek. Když zažádám ihned po narození dítěte, kdy mohu očekávat, že mi přijdou peníze? 4. Mám nárok ještě na nějáké jiné dávky? Předem moc děkuji za odpověď

Odpověď na dotaz

Dobrý den, v případě Vašeho dotazu je mnoho neznámých, a proto doporučuji obrátit se na Úřad práce České republiky, kde jste evidovaná. Pracovníci úřadu práce Vám v problematice možné státní sociální podpory poradí přímo na míru. Disponují potřebnými údaji, databázemi a metodickými pokyny pro řešení Vaší situace.


Zuzana Navrátilová

Dobrý den, mám syna 7 let (jde do 2 třídy)z prvního manželství,minulý rok bývalý manžel dostal podmínku za neplacení alimentů.Od té doby platí 1400 kč (určené soudem při rozvodu)měsíčně,Splácí i dluh co má na alimentech. Chci se zeptat zda je možné zažádat u soudu o zvýšení alimentů.Bývalý manžel,je trvale hlášen na Mě úřadě k trv.pobytu,oficiálně se zaměstnat nedá,jinak pracuje u nějaké stavební firmy,abych prý nemohla zažádat o zvýšení alimentů a nemohli na něj exekutoři,syna neviděl už pár let,nedává mu dárky,ani ho nijak nekontaktuje.Jsem znovu vdaná a jsem na MD. Mám nějakou šanci na zvýšení alimentů.Děkuji za odpověď.

Odpověď na dotaz

Dobrý den, výše výživného závisí na potřebách dítěte i možnosti obou rodičů. Pokud otec má možnost pracovat a jen ve snaze vyhnout se placení výživného předstírá, že nikoliv, soud je schopen si s takovou situací poradit a výši výživného určit např. s ohledem na výdělkové možnosti otce. Pokud tyto možnosti – např. s ohledem na jeho věk a vzdělání – dokážete posoudit, výše výživného odpovídá částce cca 1/5 čistého příjmu (či možného příjmu) otce. Samozřejmě výši výživného ovlivňují i další okolnosti , ale jste-li na mateřské dovolené a syn chodí prakticky nově do školy (tedy začal chodit do školy po rozvodu), určitě je zde prostor pro zvýšení výživného s ohledem na tyto změny v poměrech rodičů i dítěte. Synovi se nástupem do školy zvýšili logicky i náklady na jeho potřeby.


Zuzana Navrátilová

Staňte se naším fanouškem na Facebooku