A co na to právník?: Mgr. Romana Zadrobílková

Pracuje na právním oddělení významné společnosti. Kromě otázek ohledně typů smluvních vztahů, z oblasti pracovního a obchodního práva, má zkušenosti s řešením otázek práva občanského či rodinného.

Položit svůj dotaz »

Dobrý večer paní Ivano,

ráda bych se Vás požádala o radu. Přítel má dceru, jeho bývalá přítelkyně (nebyli manželé) mu nechce dávat dceru. Je uvedený jako ocet. Zajímalo by mě jaká má práva podílet se na výchově dcery a jak často se může s dcerou stýkat. zda to jde nějakým právním způsobem opatřit, aby ji dostával pravidelně. Předem děkuji za Vaši odpověď. Přeji hezký večer.

Odpověď na dotaz

Dobrý den, samozřejmě, že Váš přítel má rodičovská práva a povinnosti. Předpokládám, že platí výživnéa má právo na styk s dcerou. Pokud se nedokáží s matkou dcery dohodnout, může se obrátit na soud a požádát o určení styku s dcerou. Soud je příslušný podlle trvalého pobytu dcery. Bude muset prokázat, že s dcerou má kde být a že je schopen ji po dobu styku zabezpečit (což by neměl být problém).

Dobrý den,
prodávala jsem byt přes realitní kancelář. Peníze za byt měla realitka složeny již v září 2009.
Poslali zálohu na prodej , ale do dnešního dne jsem nedostala doplatek zbytku peněz, které měli být poukázány. Pořád něco slibují a vymlouvají a peníze pořád nejsou. Jak máme postupovat.
Děkuji Králová

Odpověď na dotaz

Záleží na smlouvě, jak jste ji měla sepsánu (myslím kupní) a zda již nastaly podmínky pro vyplacení ceny (obvykle to bývá převod na nového vlastníka na katastru). To, jak s Vámi realitka komunikuje (vymlouvání se a tak) je nanejvýš podezřelé a jestli "slibují" tak to chápu tak, že již mělo být zaplaceno. Chtělo by to věc neodkládat (aby Vám nezmizeli i s poenězi - nebyla byste první - ale pro zodpovědné posouzení mám málo informací.

Dobrý den chtěla bych se zeptat co to je VĚCNÉ BŘEMENO UŽÍVÁNÍ. Chci koupit menší byt ,ale je u toho dodatek,že je tam věcné břemeno užívání a já nevím co to je. Prosím o radu. Děkuji

Odpověď na dotaz

Dobrý den, to znamená, že byste měla velmi, ale VELMI zbystřit a nechat si předložit listiny, na základě kterých je tento zápis proveden a následně zvážit, zda takto zatížený byt opravdu je rozumné kupovat. Myslím, že není. Věcné břemeno užívání, že existuje někdo, kdo je oprávněn byt užívat a musí být vymezeno kdo, k čemu a jakým způsobem. Pokud Vám bude tvrzeno, že je to něco z dřívějška (také už jsem řešila takový případ), tak trvejte na odstranění této zátěže a teprve pak se můžete bavit o koupi.

Dory den,pani dotorko,umrela mi maminka.S tatou vlastnily byt.Tata zije a mam jeste sestru.Az bude dedicke rizeni tak ja a otec se chceme zrici nasich podilu ve prospech me sestry.Chci sezeptat zdali to jde primo u notarky aby byla sestra vyhardni vlastnik.Moc dekuji z odpoved.Hetankova

Odpověď na dotaz

Dobrý den paní Hetanková, ano. V rámco projednání dědictví přednesete notářce tento svůj návrjh a uzavřete dědickou dohodu. Notářka bude jen ráda, že má takto bezproblémově vyřízený případ.

Vážená paní doktorko,zřejmě neexistuje bezplatné poradenství, proto jsem ráda,že mohu využít Vašich služeb touto formou.Mimochodem Vaše webovky jsou obsahově příjemné.Teď k mému problému.Náhodou jsem před časem zjistila,že manžel "nadělal" dluhy (nedařilo se mu jako živnostníkovi) a není schopen je splácet.Já jsem ráda, že zaplatím byt a mám strach, abych o něj nepřišla(je psaný na mně, ale nabyli jsme ho až po svatbě).Přemýšlela jsem o rozvodu(byl by to jen tento důvod), ale to by mi, myslím, nepomohlo .Zde jsem četla o zúžení SJM, ale to se vztahuje snad jen na dobu po jeho schválení.Dá se udělat něco, abych nemusela platit jeho dluhy? Manželovo jednání nechápu, asi nepomyslel na důsledky a hlavně mi včas nic neřekl.Tak se trápím, nespím a bojím se,co bude dál.
Prosím, je nějaké řešení, abych za něj netrpěla? Moc Vám děkuji za odpověď.

Odpověď na dotaz

Dobrý den, je to hrozně nepříjemné a téměř neřešitelné. Setkávám se s tím stále častěji, že muž zadluží rodinu a dlouho to tají. Vůbec mi připadá, že většina průšvihů pramení z nedostatku komunikace. Muž má často pocit, že selhal, že neobstál a doufá, že se "něco" stane a vše se vrátí do normálu. A ono se nic nestane a problém jen naroste. Absolutní majetkovou ochranou do budoucnaje pouze rozvod (ani zúžení SJM nefunguje bezvýhradně) a zpětně se můžete bránit námitkou, že jste o závazku nevěděla. Za určitých okolností k tomu může být přihlédnuto a taková námitka obstojí. Snažte se komunikovat s věřiteli a pokuste se domluvit na splácení. Vím že je to hrozně těžké ale nic jiného nevymyslíte.

Dobrý den!
Mám prosbu. V případě mého úmrtí je možno z dědictví vyloučit manžela a veškerý majetek přepsat na své syny? Děkuji za odpověď. Martina

Odpověď na dotaz

Dobrý den Martino, Vaše přání má řešení. Můžete to celé zajistit závětí, ve které budete pamatovat pouze na syny. Manžel není neopomenutelný dědic, proto na něj nemusí být pamatováno. Před určením majetku, který spadá do dědictví bude ovšem provedeno vypořádání společného jmění manželů, v rámci kterého připadá pozůstalému manželovi obvykle 1/2 spoječného jmění a zbytek jde do dědictví. Nevím čeho všeho chcete dosáhnout, proto upozorňuji na tento postup.

Jsem dva roky rozvedená a mám osmiletou postiženou dcerku.Můj bývalý manžel platí výživné velmi sporadicky.Jeho dluh činí k dnešnímu dni 65OOO kč.Jakou mám podat žalobu?Pro neplacení výživného nebo o dluh na výživném? Jaké doklady mám k žalobě přiložit?Děkuji za radu.Je třeba nějaké notářské ověření? Ještě jednou děkuji.

Odpověď na dotaz

Dobrý den, výživné máte určeno soudním rozhodnutím (bez toho by Vás soud nerozvedl), takže předáte rozsudek k provedení exekuce. Návrh podáte k soudu podle bydliště manžela a můžete rovnou navrhnou provedení exekutorským úřadem, který si zvolíte. Nebo navštívíte jakýkoli exekutorský úřad a tam Vám s podáním pomohou. Jenom si řádně dojednejte podmínky provedení exekuce.

Dobrý den,
prosím Vás o radu. S manželem jsme postavili rodinný domek ( za pomoci několika úvěrů od 2 bank ), který máme ve SJM a na který má banka ( č. 1 ) zástavní právo smluvní. Chtěla jsem se optat jak by to bylo v případě rozvodu, zdali je nemovitost v tomto stavu vůbec prodejná, protože jinak by u nás situace bohužel asi řešit nešla? Jelikož máme úvěrů více u jednoho z nich je na výpise dokonce uvedeno, že nemovitost na kterou se úvěr vztahuje nesmí být po dobu splátky převedena na jiného majitele, jedině by se musel zbytek dluhu nejdříve doplatit. Ale to není banka ( č. 2 ), která má na nemovitost zapsáno zástavní právo. Pro úvěr od banky č. 2 byl pro změnu jako jediný způsob ručení sepsán exekutorský zápis.
Jediný způsob vypořádání v případě rozvodu podle mě by byl - domek prodat, doplatit dluhy a zbytek financí si rozdělit. Napiště mi prosím, jak to vidíte Vy. Zdali bychom mohli prodat domek my ( pokud to vůbec v tomto stavu je možné )nebo by to muselo být v režii banky, tam se ale obávám, že by se banka nesnažila získat nejvyšší možnou nabídku, ale spokojili by se s jakoukoliv částkou, jen aby to pokrylo dlužnou částku?

Moc Vám děkuji za pomoc a Vaši odpověď
S pozdravem SodomkováOdpověď na dotaz

Dobrý den paní Sodomková, je to víceméně tak, jak se domníváte. Prodej by se uskutečnil se souhlasem bank, ta, jež má zástavní právo je na tom lépe. Pohledávky by se vyplatily a zástavní právo by bylo vyvázáno. To není nic neobvyklého. Horší je, když se dluhy nesplácí a věc dospěje až do stavu exekuce. Exekuce prodejem nemovitosti se provádí dražbou. Pak může cena výrazně klesnout a nemusí ani stačit na vyplacení závazků.

Dobry den chtela bych se vas zeptat ,kdyz mam soudne sverene dite do pece a byvali 2mesice me nedal alimenty je mozne ho udat?dela me problemi ,ze chce dite do pece,ze to podal k soudu nema pracu je udany na urade prace a neplati2mesice alimenty je mozne,aby mu ho soud sveril do pece?dekuji predem za odpoved!

Odpověď na dotaz

Dobrý večer, v situaci, jakou popisujete to tedy rozhodně možné není. Trewstní oznámení podat můžete, předpokladem odsouzení jsou 4 měsíce neplacení alimentů ale než se vše prošeztří, ony top nejspíše ty 4 měsíce budou, už teď píšete, že jsou to dva. Předpokladem svěření dítěte do péče je schopnost osoby se o dítě postarat po všech stránkách. A to podle všeho Váš bývalý partner není.

Dobrý den..Prosím o radu ohledně zakoupení nového auta.V roce 2009 v prosince jsem si objednala nové auto s tím, že mi bude dodáno v březnu 2010 .V objednávce byla stanovena cena nového kterou mám zaplatit..Nyní mě kontaktoval prodejce s tím, že cena bude o zvýšena o 1 procento v důsledku navýšení DPH ze zákona..Chtěla bych vědět jestli musím akceptovat toto navýšení..Děkuji

Odpověď na dotaz

Dobrý večer, pokud jste uzavřela kupní smlouvu není důvod, abyste přistupovala na jakékoli změny. Je tedy důležité jak máte sjednáno ustanovení o ceně, zda celkovou částku - jednostranně nelze měnit, nebo částku plus zákonné DPH. Tam by pak zřejmě pro dodavetele byla skulinka. Záleží na znění smlouvy, pročtěte si jak máte sjednánu cenu.

Staňte se naším fanouškem na Facebooku