Dietologická poradna: Jiří Šusta

komerční

Zakladatel a hlavní diet kouč oblíbeného programu proteinové diety KetoDiet. Aktivně a rád se věnuje poradenství při redukci nadváhy. Více na Ketodiet.cz!

Položit svůj dotaz »

Dobrý den.Mám dotaz ohledně kukuřičných plátků.Dočetla jsem se,že obsahují 76%sacharidů.Netloustne se po nich?Sním 4 plátky denně.Připadají mi zdravější,než je bečivo z pšeničné mouky.Děkuji.Marcela

Odpověď na dotaz

Dobrý den, ano, obsahují vysoké množství sacharidů, tudíž při redukci nemají v jídelníčku místo Bílé pečivo nahraďte žitným chlebem.J.Š.

Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat, zda mohu legíny Slencera používat místo kompresivních punčoch, které musím používat na velký lymfedém? Děkuji. Hana

Odpověď na dotaz

Dobrý den, je to možné, nicméně bych doporučil např. fymfatické masaže - ruční nebo přístrojové.J.Š.

Dobrý den, je mi 59let,pracuji ve12hodinových směnách v nepřetržitém provozu,již delší dobu přibírám na váze,v zaměstnání moc nejím,/krátké přestávky/,a doma jídlo doháním,a mám neustále chut´ na sladké.Zkoušela jsem jíst malé porce jídla častěji,ale tím,že v zaměstnání jím méně, mám doma neustálý hlad,i když jím hodně ovoce i zeleniny.

Odpověď na dotaz

Dobrý den, chuť na sladké je známkou toho, že tělo postrádá bílkoviny. Ovoce obsahuje cukry a je vhodné jej zařadit do první poloviny dne, zeleninu můžete kdykoliv, ale její výživová hodnota není zajímavá. Zkuste zařadit maso, tvaroh, vejce, nízkotučné sýry apod., přílohy snižte na polovinu. Vhodným zdrojem energie jsou ořechy, zejména vlašské.Je nutné jíst v pravidelných intervalech i při noční směně, pokud je tělo v bdělém stavu. Pitný režim je také důležitý - neslazené čaje, minerální vody, voda s citronem. Vynechte pečivo nebo jej nahraďte žitným chlebem.J.Š.

Potřebovala bych zhubnout pouhá 4 kila. Jak nejlépe to udělat?

Odpověď na dotaz

Dobrý den, pro nižší redukce platí vyváženost příjmu a výdeje, podobně jako u vyšších. Jídelníček sestavte z 5 pravidelných jídel. Převahu by měla mít bílkovinová strava, maso, vejce, tvaroh,jogurty apod., dostatek zeleniny, pitný režim 2,5 l za den. Vynechejte cukry - slazené nápoje, smažená a tučná jídla. Důležitý je i pohyb. 3x týdně aerobní činnost 40min - rychlá chůze, běh, jízda na kole apod. Režim je třeba dodržet minimálně měsíc.J.Š.

mě vznikla závyslost na umělá sladidla v pítí nevím si rady ani jak to popsat každý říká něco jinýho ?

Odpověď na dotaz

Dobrý den, umělá sladidla by měla být zařazena do stravy jen výjimečně. Závislost na sladké chuti znamená nevyváženost stravy dle živin, konkrétně vyšším příjmem bílkovin se tyto chutě upraví.J.Š.

Dobrý den Lenka. Můžu při hunutí pít kávu,a kolik denně,hrníčků? Mám tlak 130/80 a arytmii,beru Betaloc SR 100mg. To asi nebude vhodné? A nebo Guaranu,jako jenom doplněk stravy? A co říkáte na ty ,já tomu říkam polistyrén? Děkuji,hezký den.

Odpověď na dotaz

Dobrý den, káva není při redukci problém, jen jen třeba zvýšit příjem tekutin. Maximální doporučené množství 3 šálky denně. Veškeré doplňky stravy neřeší podstatu vyváženého energetického příjmu, kaloricky i živinami. Extrudované výrobky jsou sacharidového složení a nemají výživovou hodnotu. Vhodnější je dodržet pravidelnost - 5 jídel za den, potraviny bohaté na bílkoviny - maso, tvaroh, jogurty, luštěniny apod., vynechat cukry, slazené nápoje, doplnit zeleninou. Nejpřesnější informace vám podá výživový specialista,který vám sestaví jídelníček na základě vašich osobních údajů.J.Š.

Dobrý den, mám na sobě vyzkoušené pokud nepřekročím denně 1200 kcal tak si váhu držím, jakmile ale sním 1600 až 1700 kcal váha jde nahoru. Pravdou je, že při 1200 kcal hladovím a mám chutě a když sním více tloustnu!Mám 10 kg nadváhy. A to jezdím 3x týdně 35min svižně na rotopedu. Co s tím?

Odpověď na dotaz

Dobrý den, hladovění není cestou trvalého udržení váhy. Doporučil bych vám návštěvu výživového poradce, který vám na základě vašeho bazálního metabolismu a výdeje nastaví jídelníček přímo dle vašich potřeb. Je důležitá i skladba stravy dle živin, sacharidy, bílkoviny a tuky, nejenom kalorický příjem.J.Š,

dobry den je mi 50let jsem ve veku kdy už zažívám klimakterium a zaroven pribiram na vaze.Pracuji jiz 10let na nocni smeny,sedave zamestani .jak si mam sestavit jidelnicek.?dekuji za radu

Odpověď na dotaz

Dobrý den, při redukci je třeba dbát o vyvážený jídelníček, příjem a také výdej. Je nutné přijímat stravu pravidelně cca každé 3 hodiny a to i při nočních směnách. Z jídelníčku je třeba vyřadit slazené nápoje, cukry, pečivo apod. Stravu zaměřit na bílkoviny, maso, vejce, tvarohy, jogurty apod. Přílohy omezit nebo zcela vynechat - nahradit zeleninou. Dodržovat pitný režim - neslazené minerálky, voda s citronem, čaje apod. Doporučil bych navštívit přímo výživového poradce, který na základě zjištěného měření nastaví jídelníček přímo pro vás.J.Š.

Dobrý den, před 3,5 rokem mi zemřel manžel. Mně bylo tehdy 40 a při své výšce 174 cm jsem vážila mezi 68-70 kg (řekla bych, že celekm ideál). Pak jsem do půl roku nabrala 15 kg a nemůžu se jich zbavit. Chodím 3x týdně cvičit, chodím ven se psem. Tučné jídlo nejím, majonézy, tatarky, kečupy, čipsy, to vůbec k životu nepotřebuji. Nápoje jen zelený čaj, voda, občas víno, pivo. Jím pravidelně 5x denně a nic:-(. Dost mě to trápí, protože se fakt snažím, ale stále nula bodou. 3 roky vlastně bojuju, ale bez úspěchu. Někde je určitě zakopanej pes, ale já nemohu přijít na to, kde?

Odpověď na dotaz

Dobrý den, mohu vám doporučit jako prostředek k nastartování metabolismu proteinový program Ketodiet. Navštivte webové stránky.J.Š.

Dobrý den, je mi 24 let, měřím 178cm a vážím už 98kg, chci se zeptat,, jaká by měla být má ideální váha a co jíst před tréninkem a po tréninku......začínám cvičit na rotopedu a mám doma i stepper, ale na něm moc dlouho nevydržím........ještě se chci zeptat, kolik je ideální zhubnout kilogramů za měsíc....Předem děkuji za odpověď. S pozdravem Lenka

Odpověď na dotaz

Dobrý den, vaše ideální váha by se měla pohybovat v rozmezí 65kg - 75kg. Ideální redukce se pohybuje 0,5 kg/týden. Před pohybovou aktivitou je vhodný příjem sacharidů, po zátěži bílkovinnové jídlo - plátek masa a zelenina. Doporučil bych vám navštívit případně webové stránky Ketodiet. Jedná se o proteinový program, který by mohl být pro vás vhodným startem v cestě redukce.J.Š.

Staňte se naším fanouškem na Facebooku