Dietologická poradna: Jiří Šusta

komerční

Zakladatel a hlavní diet kouč oblíbeného programu proteinové diety KetoDiet. Aktivně a rád se věnuje poradenství při redukci nadváhy. Více na Ketodiet.cz!

Položit svůj dotaz »

Dobrý den, je mi 23 let, měřím 170 cm a mám 60 Kg. Od 18 let se mi začala dělat celulitida a je to čím dál horší(postupuje níže na stehna). Nepřijdu si nějak obézní aby se mi pomerančová kůže dělala. Čím je to způsobené, je možné že se dělá z antikoncepce?? Pravidelně chodím běhat a cvičit. V jídle se neomezuji. Nevím co dělat, poraďte prosím.

Odpověď na dotaz

Dobrý den, celulitida netrápí pouze lidi, kteří mají nadváhu. Způsobuje jí nedostatečná činnost lymfatického systému, který odvádí z těla škodliviny. Pomocí se tedy jeví úprava stravy - vynechání tučných a sladkých pokrmů, větší příjem tekutin - 2,5l - 3l za den a pohybová aktivita podporující lymfu - např. chůzi ve vacushape nebo cvičení na vibroplate. Lze zařadit i lymfodrenáže.J.Š.

Zdravím, je pravda že by se rýže při hubnutí neměla jíst jelikož staví? Vietnamci se s ní cpou a jsou hubení! Děkuji za odpověď.

Odpověď na dotaz

Dobrý den, rýže ve vysokém množství může mít tento účinek. Při redukci doporučujeme ovesné výrobky, celozrnné obiloviny nebo použít psylium, rýži raději vynechat.J.Š.

Dobrý den. Poraďte mi prosím. Dlouhodobě se léčím se štítnou žlázou(snížená funkce), kterou si udržuji pod kontrolou. Měřím 170cm a ještě do nedávna jsem vážila 64kg. Tuto váhu se mi celkem dařilo držet, ale přála jsem zhubnout tak dva - tři kila. Asi před půl rokem jsem začla pravidelně cvičit, tehdy to bylo každý den, a omezit jídelníček, mimo to jsem byla dost pracovně vytížená, celkově až přepracovaná.Výsledek - přibrala jsem 4 kg, onemocněla jsem s virózou a měla jsem i rozhozenou štítnou žlázu - 3krát mi snižovali mou dávku. Od té doby jsem zkoušela různé diety, ale váha nejde dolů. Cvičím, nejím nic smaženého, ani sladkosti apod. Spíš opačně, jím dost málo, a spíš jsem takový ten věčný dietář. Nejsem zvyklá moc jíst.Hlavně večer, to si dám tak max. jogurt a nějaké ovoce nebo salát. Už jsem ale zoufala. Kdysi jsem při dietě aspoň zhubla, teď jen přibírám. Prosím pomozte. Mám disciplínu, ale nevím co a kolik toho jíst, abych konečně uspěla. Děkuji.

Odpověď na dotaz

Dobrý den, ve vašem případě je překážkou rychlosti metabolismu snížená funkce štítné žlázy a samozřejmě také nepravidelnost ve stravování, hlavním problémem je vlastně nízký energetický příjem, na což tělo reaguje tím, že si energii ukládá. Na zpomaleném metabolismu nesou podíl i v minulosti držené diety. Doporučil bych nastavit příjem jídla na 5 dávek v pravidelných intervalech. Sacharidy zařadit v první polovině dne - např. i ovoce, snídaně by měla být největším energetickým příjmem dne. Takže můžete přijímat i bílkoviny - např. vejce, kvalitní šunka, sýry apod. Z pečiva zařadit tmavé. Celkově mít převahu kvalitních bílkovin - maso, ryby, zvěřina, vejce, sýry, tvarohy, jogurty, šmakoun apod. Neopomínat zeleninu a zařadit jí místo příloh. Dbát na pravidelný pitný režim - neslazené minerální vody, čaje apod. Doporučil bych také např. lymfodrenáže nebo chůzi v podtlakových strojích vacushape. Tento nastavený režim absolvovat minimálně měsíc.J.Š.

Dobrý den,váha ráno a večer mi dělá rozdíl klidně i 3-4kg Kalhoty ráno dopnu v pohodě,ale večer když se vracím z práce tak je nemuzu zapnout.Cím to muže být?Podotýkám,že solíme minimálně,spíš ne.Děkuji Vladka

Odpověď na dotaz

Dobrý den, může se jednat o nadměrné zavodňování organismu (vliv příjmu soli není tak důležitý) nebo se může jednat o některou z metabolických poruch, způsobujících nadýmání - např. celiakie. Neznám váš věk - po 40. je patrný i vliv hormonálních změn. Také stravovací režim, příjem tekutin apod. Pro odvodnění můžete využít např. lymfatických masáží nebo lymfatických kalhot, z pohybových aktivit chůzi v podtlakových strojích - vacushape.J.Š.

dobrý den, chtěla jsem se zeptat, .. je mi 27 a teď jsem zhubla na 47kg z 51kg aniž bych chtěla, při výšce asi 168cm. poraďte mi prosím jak přibrat, jsem z toho zoufalá. předem děkuji Lenka

Odpověď na dotaz

Dobrý den, vzhledem k tomu, že je třeba přibrat zdravým způsobem, měl by se váš jídelníček skládat z kvalitních surovin. Do stravy zahrňte: sacharidy - rýže, těstoviny, brambory, chleba, vločky, obiloviny, celozrnné potraviny. Bílkoviny - kuřecí, krůtí, vepřové, zvěřina, ryby, vejce, mléčné výrobky, šmakoun. Tuky - oleje. Ovoce, zelenina, ořechy, luštěniny, semínka. Nápoje - voda, čaje, minerálky. Důležitá je pravidelnost 5x - 6x denně. Lze také využít doplňku B12 v injekcích nebo samostatně vitamín B12, který je dostupný v lékárnách. Nezapomeňte na pohyb, můžete si nechat sestavit cvičící plán ve fitness studiu.J.Š.

Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat jaký máte názor na Atkinsonovu dietu, vynechání sacharidů může se jen 20g na den. Držím ji 4 týdny a mám dole jen 3 kg a dál mi kila dolů nejdou. Je mi 45 let a beru HA. Váha 65/159 cm. Díky za odpověď.

Odpověď na dotaz

Dobrý den, princip proteinové diety ve všeobecně znám a může pomoci při nastartování metabolismu. 3kg za 4 týdny není vysoká redukce. Hormonální antikoncepce nemá vliv, spíše věk po 40 a hormonální změny, zařazujete i pohybovou aktivitu? Podívejte se na webové stránky Ketodiet.J.Š.

Dobrý den, je mi 18 let, považuji se za sportovně aktivního člověka a snažím se utvořit si nějakou představu i o jídelníčku. Proto se chci zeptat na několik dotazů. 1) Je vhodné jíst na snídani polévku? 2) Patří kyška mezi potraviny, které je dobré zařadit do pravidelného stravování nebo je lepší ji pít jen jednou za čas? 3) Pokud se snažím dostat se do lepší tělesné formy, je lepší jíst víc než 5x denně, ale v menších porcích nebo bych se měla držet standardu? Předem děkuji za odpověď. Hezký den

Odpověď na dotaz

Dobrý den, pravidelnost a vyváženost jídelníčku je základem pro trvalé udržení váhy. 5 jídel denně je v pořádku. V první polovině dne mohou být zařazeny i sacharidy, polévka tedy není vyloučena. Kyšku můžete zařadit pravidelně. Hlídejte si příjem bílkovin - maso, vejce, tvaroh,jogurty, sýry apod. Neopomíjejte pitný režim.J.Š.

Dobrý den. Jsem 5 měsíců po porodu a stále mám o 12 kg víc než před těhotenstvím. Stále plně kojím, tak mám z nějaké rychlého hubnutí strach. Zkoušela jsem na 3 týdny vysadit rychlé cukry tedy sladké a slazené nápoje, snažím se jíst 5-6 x denně, piju 2-3 litry denně a nepodařilo sem i zhubnout vůbec nic. V tomto období jsem posiťovala dost často hlad. Svačina o ovoci a jogurtu mě nezasytila. Mám problémy se snídaní, kdy nedokážu sníst žádné sýry a nebo šunky. Můžete mi poradit, kde dělám chybu? Děkuji Mirka K.

Odpověď na dotaz

Dobrý den, překážkou v redukci je fakt,že stále plně kojíte. Proto doporučuji s většími dietními zásahy až p skončení kojení, tělo je díky hormonům v nerovnováze. Pravidelnost v jídle je v pořádku, pitný režim také, sacharidy zařaďte v první polovině dne, dbejte na dostatek bílkovin.J.Š.

Dobrý den,chci se zeptat.Mám 11-letou neteř,která již 2 roky nejí maso/aspon jí ryby/,jelikož má ráda zvířátka.Navíc se u ní objevila diagnoza -ulcerozní kolitida.Bojím se,že tento věk zrovna není vhodný pro vegetariánství.Prosím,můžete poradit.Moc děkuji. Šárka

Odpověď na dotaz

Dobrý den, rostlinná strava poskytuje dostatek bílkovin i esenciálních aminokyselin, které jsou nezbytnou složkou potravy. Již před řadou let bylo vědecky dokázáno, že při správně složené vegetariánské stravě je celkový příjem bílkovin optimální. V České republice stále přetrvává mýtus že je nutné, aby děti konzumovaly velké množství bílkovin. Mnoho zemí to již dlouho neuznává.Pokud neteř přijímá např. vejce, tvaroh, jogurty, sýry, je potřeba bílkovin pokryta. Předpokládá se, že příčinou kolitidy ve všech jejích projevech je emoční stres vyvolaný úzkostí, jsou popisovány vlivy infekční, imunologické, ale také dědičné. Naneštěstí je jedná o onemocnění, kde příčina a důsledek tvoří bludný kruh, a léčení je tak obtížné. Prakticky ve všech případech ulcerózní kolitidy je nezbytná psychoterapie v některé své formě ke zmírnění závažnějších příznaků. Protože obvykle dochází ke zlepšování a ke zhoršování (remise a relapsy), musí být nemoc léčena trpělivě a s péčí celkovou, včetně dohledu nad dietou, klidu na lůžku a odstranění co nejvíce faktorů vedoucích k napětí. Tam, kde se vyvinou komplikace ztráty na váze, chudokrevnost nebo infekce, musejí být podávány léky s co nejmenším počtem vedlejších účinků. V krajních případech je nezbytné odstranit chorobnou část střeva jako život zachraňující opatření.J.Š.

Dobrý den, prosím o radu. Je mi 48let, 170 cm,původní váha 90kg,od letošního února držím dietu dr.Středy,podařilo se mi zhubnout 10kg,ale už 2 měsíce dolů váha nejde a nejde.Pan dr.mi radí,abych už dále nehubla-už jen váhu fixovat,ale já bych moc ráda dala dolů dost velké břicho-dost mi to trápí. Proto Vás prosím o radu. Předem velice děkuji,Jůzová.

Odpověď na dotaz

Dobrý den, uložený tuk v oblasti břicha je problémem - značí i zdravotní rizika. Také redukce v této oblasti je nejbtížnější. Možností, jak ještě podpořit metabolismus, je - pokud nemáte možné zdravotní kontraindikace - využít princip proteinového programu Ketodiet. Navštivte webové stránky a informujte se. J.Š.

Staňte se naším fanouškem na Facebooku