Dietologická poradna: Jiří Šusta

komerční

Zakladatel a hlavní diet kouč oblíbeného programu proteinové diety KetoDiet. Aktivně a rád se věnuje poradenství při redukci nadváhy. Více na Ketodiet.cz!

Položit svůj dotaz »

Dobrý den, je mi 15 let. Měřím 163 cm a vážím 53 kg. Je to vzhledem k mému věku a výšce v pořádku? Děkuji Hana

Odpověď na dotaz

Dobrý den Hanko, ano vaše váha je ideální, dle BMI 20 spadáte do optimálního rozmezí.J.Š.

Dobrý den Lenka. Co si myslíte o kalhotách na hubnutí,je to tahák na peníze,nebo to opravdu funguje. Je to dost lákavé. Mám kýlu a potřebuji tzv.rychle zhubnout,kvů-li operaci. Jinak jím po třech hod. a piju 2-3l denně vodu,čaje atd. Ovoce i zeleninu,ale jde to pomalu dolů. Tak bych si chtěla tzv. trochu pomoct. Děkuji,hezký den.

Odpověď na dotaz

Dobrý den, redukce je vyváženém příjmu a výdeji, tzn. pohybové aktivitě. Kalhoty na hubnutí podporují cílenou kompresí správný tok lymfy. Fungující lymfatický systém podporuje redukci, není důvod je nevyužít, ale nepřikládal bych tomuto výrobku zásadní význam.J.Š.

Dobrý den,potřebovala bych poradit,před 2 lety jsem musela na operaci,při které mi museli vzít dělohu,mám jen vaječníky,jenže po této operaci jsem přibrala 6kg, je mi 40 vážím 66 a měřím 168cm,snažím se cvičit jíst docela zdravě,ale kila dolu nejdou,ke všemu od 9let se léčím se slinivkou,potíže s ní je prý chronického původu,potřebovala bych pomoc sestavit jídelníček nebo poradit co a jak,děkuji linda

Odpověď na dotaz

Dobrý den, doporučil bych navštívit výživového poradce,který vezme v potaz i váš zdravotní stav - problémy se slinivkou. Při onemocnění je vhodné dodržovat tato doporučení. Lze přijímat: vejce v pokrmech, starší chleba, starší pečivo, mléko ve všech formách včetně mléka kyselého, kefír, jo­gurty, netučný tvaroh a jemné netučné sýry, piškoty, suchary, rýže, těstoviny, kaše vločková, krupicová, rýžová, houskové knedlíky, bramborové knedlíky, knedlíky z krupicového i tvarohového těsta, bram­bory ve všech formách, kde není použit tuk, žemlov­ka, piškotová těsta, pudingy, mrkev, špenát, mladý hrášek a fazolky, hlávkový salát, rajčata, zelenina vařená i dušená, z ovoce jablka, banány, pomeranče, meruňky, broskve, citróny, kompoty bez omezení. Maso má být vařené, nikoliv smažené na tuku, může být dušené, pečené na vodě, grilované, zadělévané, ale jen libové. Je doporučováno telecí maso, maso z libových ryb, z uzenin libová šunka. Z tuků je po­voleno 4-5 dkg másla a rostlinných tuků zaděla­ných do pokrmů. Polévky z povolených surovin, za­huštěné moukou, ne jíškou. Omáčky jsou povoleny bešamelové, pažitková, koprová, rajská, petrželová. Kořenit lze pouze zelenou natí a citronovou kůrou. Dle informací nespadáte do kategorie nadváhy, ale i díky hormonálním změnám může být redukce obtížnější.J.Š.

Dobrý den, mohu se zeptat k čemu je dobrá lymfodrenáž? Je dobrá na hubnutí? Je mi 16 let, mám 62 kg a potřebovala bych zhubnout hlavně v oblast stehen a boků. Děkuji

Odpověď na dotaz

Dobrý den, lymfodrenáže podporují činnost lymfatických žláz. Tok lymfy nepohání žádný tělesný orgán, ale je ovlivňován činností svalstva. Nedostatek pohybu, ochablost svalů a životní styl způsobují poruchy lymfatického systému - zpomalení toku lymfy, zanesení lymfatických uzlin a následně hromadění na periferii. Mohu jí doporučit, ale jen jako součást pohybové aktivity, která je pro redukci a zmírnění celulitidy nezbytná. J.Š.

dobrý den,prosím o radu-pomoc,jsem dva roky po porodu a v těhotenství jsem nabrala 18 kg,měřím 170 cm a moje současná váha je 81 kg jsem tvar jablko takže mě trápí velké břicho a tuk na bocích.Syn je málo spavé dítě,snažíme se chodit na procházky,cvičím si i doma ale marně,byla jsem i u výživového poradce shodila jsem 3 kg a víc nešlo a potom jsem je zase nabrala,necítím se dobře chtěla bych zase aspoň 65 kg,děkuji moc předem za radu Petra

Odpověď na dotaz

Dobrý den, mohla by pro vás být možnost nastartovat metabolismus proteinovou dietou Ketodiet.Navštivte webové stránky. Jakákoliv změna režimu je otázkou delšího časového horizontu - nejméně měsíc. J.Š.

Dobrý den, Lze redukcí celkové váhy zhubnout přes prsa? Jelikož nemám nějak pevná prsa příjde mi, že to jak jsou velká ovlivňuje v nich hlavně uložený tuk. Mám kvůli nim problémy se zády a nechci to řešit operací.. ale zdravější metodou. Děkuji.

Odpověď na dotaz

Dobrý den, redukce a její postup z problematických partií je u každého individuální. Nelze tedy určit, zda by právě prsa byla tou partií, kde by byla redukce nejvíce patrná. Nevím, jak velká je vaše nadváha, ale problémy se zády mohou souviset i s nedostatečným zpevněním zad, pomohla by např. i rehabilitační cvičení.Doporučil bych navštívit výživového poradce a získat rady přímo u něho.J.Š.

Dobry den,mám syna je mu 8 let minuly rok hodně vyrostl a rychle pribral při výsce 137cm má 48kg začínají ho bolet záda potřebovala bych poradit s jídelníčkem případně kam se obrátit o pomoc....děkuji Ládrová

Odpověď na dotaz

Dobrý den, doporučil bych navštívit vašeho dětského lékaře,který by měl na základě vyšetření určit příčinu zvýšení váhy a nasměrovat vás na specializovaného dětského výživového poradce.J.Š.

Dobrý den,chtěla jsem se přihlásit na hubnutí ,ale jaké bylo mé překvapení,když výživová poradkyně byla velice obézní,tak jakou můžu mít důvěru,když si sama se sebou neumí poradit?Jaký je na to váš názor.děkuji Jana

Odpověď na dotaz

Dobrý den, důvěra je základním předpokladem pro úspěšný obchod, nevyjímaje např. i výživové poradenství, ba co více, oblast výživy je i psychologickou oblastí. Poradkyně by měla "prodávat" svoje znalosti právě sama sebou, měla by být i motivací pro klienty. Můj názor je tedy shodný s vaším. J.Š.

Dobry den,je mi 35 a vážím 60 kg.potrebovala bych zhubnout aspoň 5 kg,ale mám špatné zaměstnání.Jezdím kamionem a jen v noci,takže nevím jak upravit jídelníček....kdy a co jíst.Bohužel pořád nabírám,jak jen sedím.Mockrát děkuji za radu.

Odpověď na dotaz

Dobrý den, pravidelná a vyvážená strava je nutná i při směnném provozu. Nemám informaci o vaší výšce. K jejímu poměru o tom, zda je vaše váha ideální. Dbejte o pravidelnost i v nočním bdění, cca po 3 hodinách, převahu bílkovin - maso, vejce, tvaroh, jogurt apod., ovoce, zeleninu, pitný režim - neslazené vody, čaje apod. Pečivo zařadit pouze celozrnné a omezit přílohy na polovinu. Nesmíme opomenout pohybovou aktivitu. Např. rychlejší chůzi, běh, jízda na kole, plavání apod.J.Š.

Dobrý den, prosím o radu, jak zhubnout při užívání prednisonu. Mám 182 cm a váhu 90 kg. Celé roky se mi dařilo udržovat 82 kg, dodržováním pravidelného jídla s obsahem bílkovin- po poradě s výživovou poradkyní. Nyní jsem od června po nasazení prednisonu přibral skoro 8 kg, ačkoliv se nepřejídám. Můžete mi poradit,

Odpověď na dotaz

Dobrý den, hormonální léčba s sebou nese většinou zpomalení metobolických pochodů, tím v důsledku zvýšení hmotnosti. Pokud máte svojí výživovou poradkyni, doporučil bych spojit se s ní a nastavit jídelníček dle aktuální situace přímo pro vás.J.Š.

Staňte se naším fanouškem na Facebooku