Klávesové zkratky na tomto webu - základní

ProŽeny.cz

Na obsah stránky
Velikost textu:

Velikonoční bochánek (mazanec)

Tradiční pečivo na Velikonoce

Tradiční pečivo na Velikonoce

Těsto děláme hustší, aby se v troubě nerozbíhalo a aby bochánek udržel tvar.

Publikováno: 16. 04. 2011

Informace o receptu

mírně náročné
105 minut
8 osob
dostupné

Použité ingredience

  • 75 dkg polohrubé mouky
  • 14 dkg cukru krupice
  • 18 dkg másla (hera)
  • vanilkový cukr
  • 4 žloutky
  • 1/4 litru mléka
  • 4 kostky cukru
  • 4 dkg droždí
  • větší špetku soli
  • 5 dkg mandlí
  • 5 dkg rozinek
  • 3 dkg kandované citrusové kůry
  • 1 celé vejce na potření bochánku

Návod k přípravě

Do mísy prosejeme nahřátou mouku, přidáme sůl a trochu nastrouhané citronové kůry. V trošce vlažného mléka rozmícháme droždí, 4 kostky cukru a trochu mouky, necháme vzkynout. Ve zbytku mléka rozmícháme cukr, rozšleháme žloutky a přidáme rozpuštěné máslo (nesmí být horké).
Do mouky nalejeme vzešlý kvásek, mícháme a přilíváme zbytek mléka se žloutky a máslem. Vypracujeme tužší hladké těsto. Do těsta zapracujeme polovinu loupaných mandlí, nakrájených na nudličky, rozinky a citronádu.
Mísu zakryjeme utěrkou a necháme v teple kynout. Běhen kynutí těsto 2x promícháme. Z vykynutého těsta vyválíme na vále jeden větší nebo 2 menší bochánky a dáme na pečící papír na plech. Necháme znovu v teple půl hod. kynout, pak pomažeme rozšlehaným vejcem, posypeme druhou polovinou oloupaných na plátky (poloviny) pokrájených mandlí. Když vejce zaschne, uděláme do středu ostrým nožem kříž.
V předehřáté troubě jej pečeme asi 3/4 hodiny do zlatova. Upečený bochánek hned pocukrujeme.
Začíná-li se bochánek na povrchu příliš prudce zabarvovat, zakryjeme jej pomaštěným papírem (obal z másla).
Hodnoťte recept kliknutím:

12345678910

Reakce na článek

Přidejte svůj názor

havlickova.ji

16. dubna 2011, 11:29

Mazaneček jako sluníčko.

Ahoj Mílo, ten je přímo výstavní. Je zajímavé, že pokud nakouknu do receptů a je tu nějaký recept od Tebe vždy ho poznám aniž bych se dívala, kdo ho sem dal. Tvé pečení je nepřehlédnutelné zrovna tak poznám pečení Jani Sykorové. Jste obě dvě holky šikovné, a protože už Vás znám dlouho bezpečně poznám i Vaše pečení.

  • Reagovat
  • Nevhodný příspěvek

buchtomila

16. dubna 2011, 20:52

Mazaneček jako sluníčko.

Jiři, děkuji za pochvalu.

  • Reagovat
  • Nevhodný příspěvek