Hlavní obsah

3 mýty o zubech, které je dobré znát

Foto: Profimedia.cz

Zdravé zuby a dásně bez kazů a zánětů může mít každý. Stačí si je pravidelně a správně čistit – třeba sonickým kartáčkem

Že za kazy může dědičnost a mezizubní prostory není třeba čistit denně? Tak to jste na omylu. Raději čtěte dál!

Článek

Možná o své zuby a dásně pečujete ukázkově, možná ale patříte k poměrně velkému procentu lidí, kteří věří následujícím mýtům. A protože ústní zdraví ovlivňuje zdraví celého organismu, vyplatí se vám věnovat mu pozornost.

Mýtus: Kazy jsou dědičné

Nikoliv, za kazy si můžete sama. „Za zubní kaz mohou výhradně bakterie v zubním plaku, které potřebují určitý čas a přísun jednoduchých cukrů. Pokud tedy plak každý den pečlivě odstraníme, kaz se vytvořit nemůže,“ konstatuje dentální hygienistka Jana Křepelková. Za zubní kaz u dětí pak podle ní zodpovídají rodiče. „Dítě si nedokáže uvědomit následky neodstraněného plaku, ani to, že kaz je nevratné poškození jeho těla. Děti do dvanácti let navíc ještě nemají dostatečně rozvinutou jemnou motoriku, takže je potřeba jim hůře dostupná místa dočišťovat.“

Tip: Zkuste dětem pořídit dětský sonický kartáček Philips Sonicare for Kids. Čištění s ním je jednodušší a zábavnější než s klasickým kartáčkem, navíc jej můžete propojit s mobilní aplikací a seznámit dceru nebo syna s virtuálním plyšákem Sparklym, který je při čištění bude provázet.

Foto: Profimedia.cz

Za kazy u dětí jsou zodpovědní rodiče. Vyzkoušejte dětský sonický kartáček Philips Sonicare for Kids, který děti baví

Mýtus: Zuby si čistím, takže nemůžu mít zánět dásní

Bohužel můžete. Protože je možné, že si čistíte pouze zuby nebo jen jejich část, ale vynecháváte dásně a dásňový žlábek - místo, kde se setkává dáseň se zubem. „V okolí dásňového žlábku se usazuje nejvíce plaku, proto bychom se na něj při čištění měli soustředit. Téměř polovina lidí si ale čistí pouze polovinu korunky a na dásně zapomíná,“ vysvětluje Jana Křepelková.

Tip: Sonický zubní kartáček Philips Sonicare ProtectiveClean dokáže ze zubů a dásní odstranit několikanásobně více plaku než kartáček manuální, výrazně zlepšit zdraví dásní a postačí mu k tomu pouhé dvě až čtyři minuty – zatímco s měkkým manuálním kartáčkem odstraníte plak přibližně za deset až patnáct minut. Sonický kartáček vás také sám upozorní, že na něj během čištění tlačíte moc, nebo že je potřeba vyměnit hlavici. Hlavice navíc existují v různých variantách a můžete je střídat podle aktuální potřeby.

Foto: Profimedia.cz

Kartáček Philips Sonicare ProtectiveClean odstraní ze zubů a dásní sedmkrát více plaku než kartáček manuální

Mýtus: Stačí si čistit zuby, mezizubní prostory nejsou třeba

Podle Jany Křepelkové je to stejné, jako byste se rozhodli mýt si pouze pravou ruku a levou vynechávat. „Zuby mají pět plošek, a pokud budete čištění mezizubních prostor ignorovat, dvě z nich zůstanou nevyčištěny. Navíc právě v mezizubních prostorech často vznikají kazy nebo záněty dásní a může trvat delší dobu, než se na ně přijde.“

Tip: Přístroj na čištění mezizubní prostor Philips AirFloss vyčistí mezizubní prostory stejně dobře jako dentální nit a ošetřená místa zbaví až 99,9 % plaku. Výkonná tryska přivádí během prostřikování do mezizubních prostor a podél linie dásní směs vzduchu a mikrokapiček vody, které plak hloubkově narušují.

Foto: Profimedia.cz

Nebaví vás čistit mezizubní prostory dentální nití? Přístroj AirFloss Ultra je zbaví plaku stejně účinně

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek