Hlavní obsah

Artróza vs. artritida: jaký je mezi nimi rozdíl?

Foto: DimaBerlin, Shutterstock.com

Bolavé klouby jsou jednou z nejčastějších zdravotních potíží vůbec. Tušíte, jak se projevuje artróza, co způsobuje artritidu, čím se od sebe liší a jak jim lze předejít? Ptali jsme se odborníků, jak se dají nemoci kloubů léčit a co je účinná prevence.

Článek

Když dojde k poškození kloubu, přichází nejen bolest, ale i problémy s pohybem. Mezi jednotlivými kloubními nemocemi je ale velký rozdíl. Pojďme si je přiblížit.

Artróza: opotřebované klouby

Artróza neboli osteoartróza je degenerativní onemocnění. To znamená, že způsobuje nevratné změny na struktuře kloubu. Jednoduše řečeno, jde o nemoc z opotřebení a postihuje především starší lidi.

Klouby při ní otékají a pacienti trpí také jejich omezenou funkčností či různými deformacemi. Artrotické klouby jsou zhrublé a vystupují. Největší ztuhlost cítí pacienti po ránu, při vstávání z postele nebo po delším sezení. V klidu o ní však nemusíte vůbec vědět. Artrózou údajně trpí až 80 procent populace, a to nejčastěji lidé ve věku nad 50 let.

Patří sem i problémy s chrupavkou

„Porušena je v tomto případě chrupavka v daném kloubu. Na začátku zasahuje pouze část kloubu, tedy i specifické pohyby. Teprve intenzivní poničení chrupavky ovlivní pohyb kloubu všemi směry,“ popisuje Tereza Novotná, fyzioterapeutka a lektorka jógy z Domu jógy. Mezi hlavní příznaky artrózy patří bolesti kloubů především při zvýšené zátěži a pohybu.

Foto: Dirima, Shutterstock.com

Artróza nejčastěji postihuje starší lidi a kyčle a kolena

Poškozenou chrupavku už nespravíte

Artróza nejčastěji postihuje kyčle a kolena (jak doma rozcvičit bolavé koleno). Prevence je v tomto případě podle Terezy Novotné zcela zásadní. „Prevencí může být optimální zátěž při sportovní aktivitě a adekvátní pohybová kompenzace. Již poškozené chrupavky opravit nejde, ale je možné odlehčit zátěž působící na daný kloub, díky úpravě pohybového režimu.“ Měli byste střídat pohybovou aktivitu: ke kloubům je šetrné například plavání nebo jízda na kole. Odborníci doporučují také vyživovat klouby kolagenem, který se hojně vyskytuje v mase a rybách.

Léčba artrózy

A co dělat, když už vás nemoc postihla? Postup léčby je různý. Záleží na stadiu onemocnění. „Základními technikami bývají úlevové trakce a mobilizace, zároveň v kombinaci s farmakologickou analgoterapií, hlavně nesteroidními antirevmatiky. Používáme také měkké techniky na protažení vaziva a přilehlých svalových struktur, lokální terapii pak vhodně doplňujeme podporou trupové stabilizace, známé v laické veřejnosti jako hluboký stabilizační systém páteře. Individuální fyzioterapii doplňujeme elektroléčbou, magnetoterapií nebo ultrazvukem a vodoléčebnými procedurami, jako je cvičení ve vodě pro odlehčení segmentu a relaxační vířivkové koupele,“ vyjmenovává MUDr. Martina Kővári z Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství 2. LF UK a FN Motol.

Artritida je zánět

Na rozdíl od artrózy, artritida je zánětlivé onemocnění postihující synoviální tekutinu, která vyplňuje kloub. Tato nemoc však vzniká bez doposud přesně známé příčiny. Revmatoidní artritida postihuje asi procento populace, přičemž ženy až třikrát častěji. Způsobuje kloubní destrukce a deformity. Nesouvisí však s teplem, jak si řada lidí myslí. Je způsobena narušením imunitního systému. Na rozdíl od artrózy je pro toto onemocnění typické postižení většího počtu kloubů, a to kvůli revmatické tkáni, která prorůstá do chrupavky i přilehlých kostí. V konečné fázi může dojít ke kompletnímu zničení kloubní štěrbiny.

Foto: toeytoey, Shutterstock.com

Artritida postihuje nejen kolena a kyčle, ale všechny klouby v těle

Jaké potíže mají lidé s artritidou?

Stejně jako u artrózy má i tato dlouhodobě neřešená nemoc za následek nevratné poškození kloubu. Pacienti mají sníženou imunitu, trpí zvýšenou únavou a chudokrevností. Můžou mít ale i spoustu dalších přidružených potíží. Napadá například také plíce, srdce nebo oči. Etiologie nemoci může být infekční, tedy virová či boreliová, nebo revmatologická při systémových onemocněních skeletu. Jako prevence před vysycháním synoviální tekutiny je účinné šetrné cvičení jako jóga nebo pilates.

Léčba artritidy

Na artritidu se předepisují nesteroidní antirevmatika, jako je aspirin, diklofenak nebo ibuprofen. Tyto léky však jen tiší bolest, ale příčinu neléčí. Pokud je nemoc natolik vážná, že je kloub zcela nefunkční, může být nahrazen umělým.

„Diagnostika a léčba artritidy by měla patřit do rukou zkušeného revmatologa eventuálně ortopeda. V případě akutního stadia volíme klidový režim a úlevovou terapii – vždy záleží na povaze základního onemocnění. V chronickém stadiu pak strategie rehabilitace bývá podobná jako u osteoartrózy,“ uzavírá Martina Kővári.

Nicméně zatím nejúspěšnější je biologická léčba, která je však dost nákladná a pacientům v počáteční fázi nemoci se obvykle nedostává. Počty pacientů, kteří se k biologické léčbě dostanou, sice rok od roku stoupají, ale podle dat z okolních států je Česko na chvostu. Dostupná je pouze pro 4 až 5 procent, zatímco na Slovensku ji dostane deset procent a v Evropské unii až 40 procent pacientů, uvádí web Medicalnews. 

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama