Hlavní obsah

Arytmie: nejčastější příčiny, a jak jim předcházet?

Foto: metamorworks, Shutterstock.com
15. 5. 2019

Srdeční arytmie potrápí sem tam každého. Jejich příčin je totiž spousta. Můžou provázet pouhý stres a vyčerpání, ale také vážný zdravotní problém. A protože je právě dnes Světový den proti mrtvici, zjišťovali jsme toho o nich pro vás víc!

Článek

Arytmie jsou poměrně častý zdravotní problém. Dochází při nich k poruchám rytmu srdce, což dokáže dost vylekat. Může jít o banalitu, ale v tom horším případě třeba i o zrádnou mrtvici. A protože mozkové příhody patří k nejčastějším důvodům úmrtí starších lidí, je dobré vědět víc právě o arytmiích.

Co jsou arytmie?

Srdeční arytmie jsou poruchy rytmu srdečního svalu. Dochází k nim kvůli nesprávné tvorbě nebo vedení elektrických signálů, díky kterým se srdce pravidelně stahuje. Normálně se stáhne 60- až 100krát za minutu. V závislosti na vaší aktivitě se tento rytmus v průběhu dne zpomaluje, nebo naopak zrychluje. Pomaleji pracuje v klidovém stavu a ve spánku, rychleji naopak při cvičení nebo jiné fyzicky náročné aktivitě.

Typy arytmie jsou dvě – bradyarytmie a tachyarytmie. Při té první se srdce abnormálně zpomaluje a nezrychlí se ani v případě fyzické zátěže, a v druhém případě naopak zrychluje, takže má nemocný závratě (proč je ještě můžete mít?), točí se mu hlava a zadýchává se.

Foto: Dragana Gordic, Shutterstock.com

Bolesti na hrudi a dušnost jsou vedle bušení srdce dalším častým příznakem arytmií

Druhy arytmie

Arytmie se kromě frekvence rozdělují ještě na benigní, tedy takovou, která je člověku „jen“ nepříjemná, ale nezpůsobuje žádné zásadní potíže, a na maligní, která může vést k okamžitému selhání srdce, a tudíž ke smrti. Ta se častěji objevuje kolem sedmdesáti let. U mladších lidí může za arytmie buď životní styl, genetické dispozice nebo vrozené srdeční vady, jako například fibrilace komor. Častým onemocněním spojeným s chorobami srdce je vysoký krevní tlak (ten lze srazit i bylinkami), ale také diabetes. Někdy se dokonce hovoří o této dvojici jako o takzvaném kardiabetu.

A jak tedy arytmii bezpečně poznat? Mezi hlavní příznaky patří především bušení srdce. Pocit tlaku a bolesti na hrudi, závratě, točení hlavy, pocity dušnosti nebo nemožnosti se dodechnout, někdy i krátká ztráta vědomí.

Arytmie získané i vrozené

S arytmiemi srdce se buď můžete už narodit, nebo jimi v průběhu života onemocnět. S přibývajícím věkem se pravděpodobnost nemoci zvyšuje, ale arytmiemi mohou trpět i mladí lidé. Nejčastějšími příčinami jsou u nich dlouhodobý stres, nedostatek regenerace a odpočinku a pravidelné bujaré večírky s množstvím alkoholu a cigaret. Takovýmto životním stylem srdce ohromně trpí, což se dřív nebo později projeví.

Co dělat při potížích?

Pokud vás náhle zasáhnou arytmie, nepropadejte panice. Nemusí jít o nic vážného. Snažte se klidně dýchat, nahmatejte si pulz a zjistěte, zda je nepravidelný a jak je rychlý. Pokud zjistíte, že je pod 60 stahů za minutu nebo naopak více než 100 za minutu, raději vyhledejte lékařskou pomoc. Pokud byste měli závratě anebo by vám bylo na omdlení, položte se na zem nebo alespoň posaďte, abyste si pádem neublížili. V každém případě se poraďte s lékařem o možných vyšetřeních a případné léčbě. Uvědomte si, že nemusí jít o náhlou arytmii, ale i o infarkt!

Foto: megaflopp, Shutterstock.com

Důkladné vyšetření srdce pomocí monitorovacího zařízení může trvat i několik dní

Vyšetření srdce

Srdeční arytmie se diagnostikují pomocí elektrokardiogramu, známého pod zkratkou EKG. V případě podezření na nějakou poruchu srdce vám ale může lékař nasadit takzvanou Holterovskou monitoraci, která zaznamenává změny srdečního rytmu během celého dne.

V průběhu dne musíte zaznamenávat, co jste v kterou hodinu dělali. A to nejen fyzickou aktivitu, ale také pocity, emoce, případné zdravotní potíže, a to s přesně uvedeným časem. Díky tomu může lékař následně vyhodnotit, zda a případně o jaký problém se srdcem jde a zahájit vhodnou léčbu. Někdy stačí změnit pouze životní styl, jindy se nasazují medikamenty, v těžších případech může být třeba implantace kardiostimulátoru, který upravuje srdeční rytmus.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.