Hlavní obsah

Byt s nádechem kubismu. Se starožitnostmi, ale svěží

Foto: Josef Neumann
26. 11. 2018

Do nového bytu si majitelé přáli začlenit pár kusů starožitností, ideálně v kubistickém stylu. Pojďte se přesvědčit, že i interiér s historickými prvky může působit svěže a moderně.

Článek

Byt velký 60 metrů čtverečních se nachází v nové rezidenci v pražském Karlíně, jeho interiér však našel inspiraci v minulosti, konkrétně v jedinečném českém stylu – kubismu.

Mladí bezdětní partneři, kteří tu žijí, měli o použití starožitného nábytku a dekorací jasno hned od počátku. Jejich sen a představy zrealizovaly designérky z Ambience Design, které pár oslovil na základě doporučení přátel, spokojených klientů tohoto studia.

Kubismus jako hlavní směr

„Již na první schůzce se majitelé zmínili, že mají rádi starožitné kousky, z období se jim pak nejvíce líbí právě kubismus, což určilo hlavní směr celého projektu. Se starožitnostmi i my pracujeme velmi rády, ale najít ty správné v kubistickém stylu se ukázalo jako ne tak docela lehký úkol,“ vzpomíná designérka Jitka Kobzová.

„Co se týká nábytku, je tu vcelku omezený trh, proto jsme intenzivně hledaly také v zahraničních starožitnictvích. Velkým úspěchem a štěstím bylo nalezení skleníku s kubistickým zpracováním, který jsme objevily v pražském antiku. Tento základní kus udal prostoru požadovaný směr, a od něj se poté odvíjely další detaily a ladicí doplňky,“ říká k tomu spoluautorka projektu Zuzana Wiesnerová.

Foto: Josef Neumann

Kromě kubistických kousků, které se shánějí poměrně těžce, jsou v bytě třeba i empírové židle. I ty jsou ze starožitnictví (Starožitnosti Antik Praha Mikšík)

Barvy vycházejí z reprodukcí

Problémem starožitností může být, že v interiéru působí těžkopádně či smutně. To ale v žádném případě není problém karlínského bytu. Ten je sám o sobě krásně světlý, a designérky do něj navíc vnesly svěží barvy, které historizující kusy rozzářily.

Barevnost vychází z kubistických reprodukcí, které ozdobily stěny bytu. Designérka Jitka Kobzová vybírala obrazy od kubistických umělců v německé galerii jako jedny z prvních doplňků a je právem pyšná na to, že se je s nábytkem podařilo sladit. Interiéru dodávají tu pravou atmosféru. U jídelního stolu se tak i díky těmto reprodukcím a jejich barvám objevilo výrazně zelené sofa a v obývacím pokoji kompletně repasované, sytě růžové křeslo.

Foto: Josef Neumann

Barevnost se odvíjela od reprodukcí obrazů, které designérky vybíraly v německé galerii

Nejen kubismus, ale i secese a současnost

Nezůstalo však jen u kubismu, stylově je vybavení interiéru mnohem rozmanitější. Ve starožitnictvích návrhářky „ulovily“ třeba i empírové jídelní židle nebo secesní noční stolky z dílny rakouské firmy Jacob & Josef Kohn založené roku 1849. K historickým kouskům se ale nebály použít ani současné prvky.

V obývacím pokoji tak vedle starožitností stojí například pohovka se zcela moderními strohými tvary nebo originální konferenční stolek s tvary oblými a dubovou vrchní deskou, který na míru vyrobil truhlář. Moderní je i vybavení koupelny nebo třeba posezení na terase, která k bytu patří. Takovou různorodost si designérky mohly dovolit právě i díky barevnosti, která jednotlivé styly skvěle propojuje v jeden harmonický celek.

Vizitka studia

Jitka Kobzová vystudovala bytové návrhářství na JJAADA Academy v Londýně a home staging na British Academy of Home Staging. Interiérovému designu se profesně věnuje více než dvacet let, po návratu do ČR založila mj. společnost Ambience Design, v níž od počátku působí i Zuzana Wiesnerová. Ta absolvovala studia v oboru multimédia a design se specializací na prostorový design. Více na ambiencedesign.cz.

Jak se vám líbí historické kousky? Pořídili byste si do bytu starožitnosti?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.