Hlavní obsah

Černý kašel vyžaduje přeočkovávání

Foto: Boostrix

Vakcína Boostrix představuje účinné očkování proti černému kašli

Černý kašel se u nás začal opět výrazně šířit. 13- a 14letým dětem chybí přeočkování.

Článek

Za poslední tři roky se černým kašlem nakazil přibližně stejný počet lidí jako za předcházejících osm let dohromady. V loňském roce jím onemocnělo téměř 700 lidí. V roce 2009 se počet nemocných dokonce přiblížil tisícovce. Nejčastěji se jím nakazí děti ve věku 10–15 let.

S trochou nadsázky lze konstatovat: „Proti pubertě očkování neexistuje, proti černému kašli ano.“

Stejně jako jiné nemoci se dá i černý kašel udržet pod kontrolou díky očkování. Avšak v tomto případě to není tak jednoduché – k udržení imunity se musí pravidelně přeočkovávat, podobně jako u vakcíny proti klíšťové encefalitidě.

P roto bylo v roce 2009 zavedeno povinné přeočkování 10- a 11letých dětí. Starší děti mu však unikly a rodiče ročníků 1998 a starších by měli zvážit jejich dodatečné přeočkování.Vhodné je pokračovat v ochraně proti černému kašli společně při prodlužování ochrany proti tetanu ve 14 letech.

Kašel na 100 dní

I když u dospívajících a dospělých má černý kašel (na rozdíl od malých dětí) obvykle mírnější průběh, přesto může onemocnění dětem výrazně omezit školní, sportovní a společenské aktivity. Kašel může trvat až sto dní a bývá často provázen bolestmi celého hrudníku, lapáním po dechu, pocity na zvracení či poruchami spánku. Setká-li se člověk s tímto kokrhavým až zajíkavým kašlem, jen tak lehce na něj nezapomene. Diagnózu nemoci však může určit jen lékař.

Vhodnou dobu konzultujte s lékařem

Konzultovat očkování s lékařem je možné například při preventivní prohlídce ve 13 letech. Dále je výhodné si na prodloužení ochrany proti černému kašli vzpomenout před přeočkováním proti tetanu ve 14 letech. Proti oběma je možné očkovat zároveň jednou kombinovanou vakcínou. K dispozici je například vakcína Boostrix, která prodlužuje ochranu nejen proti černému kašli, ale i proti tetanu a záškrtu. Pro přeočkování stačí jedna dávka, jejíž cena se pohybuje kolem 700 Kč.

Více na www.boostrix.cz.

Vakcína BoostrixTM inj. stříkačka je vázána na lékařský předpis a není hrazena z prostředků veřejného zdravotního pojištění. Před aplikací doporučujeme pečlivě pročíst příbalovou informaci.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama