Hlavní obsah

Chcete doma rychlou změnu? Zaměřte se na stěny!

Foto: Rako

Design obkladu Pietra je založený na jedinečnosti přírodního materiálu. Originální řezaná dekorace je v sérii tím prvkem, jenž drží krok s nejmodernějšími trendy. Cena od 499Kč/set

Toužíte po změně interiéru, ale nábytek se vám líbí a dispozice měnit nechcete? Změňte vizáž stěn! V bytě jde o největší plochu, její obměna bude vidět na první pohled. Podívejte se, co můžete mít.

Článek

Vedle tapet, samolepek a obligátní výmalby můžete na radikální změnu stěn použít třeba keramické obklady, stěrky a imitace betonu, benátský štuk, dřevo, napínané stěny (nedávno jsme přinesli ukázku napínaných stropních podhledů, článek najdete zde), přírodní kámen, strukturální omítky nebo systém obkladů clic wall.

Klasika – válec, štětka a kýbl s barvou

Na trhu naleznete nepřeberné množství barev. Jak si vybrat tu správnou? „Do bytu doporučuji použít disperzní barvy, které se neotírají a neoddělují od podkladu, takže se neloupou,“ radí Stanislav Kralovanský z firmy Malíři Natěrači cz.

Foto: OBI

Při malování vyzkoušejte barvu na malé ploše, nechte ji zaschnout, abyste viděli, jak bude ve finále na stěně vypadat

Kolik to bude stát? Když budeme počítat 2 + 1 o rozloze 50 čtverečních metrů, kde je plocha stěn a stropů zhruba 150 metrů čtverečních, nákup všech pomůcek a barev vás vyjde asi na 3650 korun. A k nákladům přičtěte čas, strávený malováním.

Tapety jsou „IN"

Na trhu je široká nabídka tapet, fototapet, samolepicích fólií, 3D tapet a dekorací. V bytě se s nimi dají dělat pravá kouzla a postačí, když je nalepíte jen na kousek stěny.

Foto: OBI

S tapetou můžete v bytě kouzlit. Kombinujte třeba různé dekory ve stejném barevném odstínu

Trendem poslední doby jsou velkoplošné tištěné tapety s motivy stromů, měst a dalších vzorů. „U klasických tapet se na předních místech drží květinya pruhy," říká Adéla Viktorová z Ateliéru Orsei. „Ve větších místnostech se dobře vyjímají i flokové plastické vzory. Co se barev týká, upouští se od jemných odstínů hnědé a béžové, začínají se poptávat výrazné odstíny růžových, fialových, modrých a zelených barev," dodává Adéla Viktorová. Mimochodem, tapetám jsme ve věnovali detailně nedávno v tomto článku. Jestli chcete o tapetování vědět ještě víc, podívejte se i na článek Fototapety: Zkrášlí byt během chvíle.

Foto: Bonami

Máte v kuchyni málo oken nebo chcete její prostor opticky zvětšit? Se samolepkou vytvoříte během minutky idylický koutek se všemi nezbytnými pomocníky a s výhledem do imaginární pergoly. Rozměry: 58 x 67 cm. Cena 1049 Kč

Foto: Orsei

Tapeta s 3D efektem od výrobce Eijffinger s motivem sakury vytvoří v bytě rozkvetlou zahradu. V rozměru 1,86 x 2,80 m stojí 7014 Kč

Přírodní kámen

Použití přírodního kamene v interiérech je světový trend této doby. Kámen dotváří originální a exkluzivní vzhled bytů v moderním, klasickém i historizujícím stylu. Při nákupu přírodního kamene je třeba vzít v potaz určitá specifika – není to normalizovaná hmota, ale unikátní dílo přírody.

Foto: xxx lutz

Penetrovaná cihlová stěna velmi dobře působí vedle stěrky a pohledového betonu

Každý kus je originál. Proto je nutné počítat s určitými drobnými rozdíly v barevnosti a struktuře. Obklady a dlažby z přírodního kamene pořídíte již za cenu od 499 Kč/m2.

Keramický obklad zaujme i v ložnici

Obklady se v posledních letech v interiéru prosazují i na stěnách obývacích pokojů a ložnic. Patří k jednomu z nejtrvalejších řešení a jsou téměř bezúdržbové. Stačí je jednou za čas vyluxovat od prachu, případně otřít vlhkým hadrem.

Foto: Rako

Dlažba se uplatní v obývacím pokoji i v ložnici. Mozaika Clay na stěně vhodně kontrastuje s velkým formátem 30 x 60 cm, použitým na podlaze. Cena 599Kč/m^2

Velkoplošné obklady jednoduše zacvakněte

S poměrně novým systémem clic wall budete s proměnou bytu rychle hotovi. Na stěny jen připevníte lehké kovové nebo dřevěné konstrukce a panely do nich jednoduše zakliknete.

Foto: Clic Wall

Clic wall je k dispozici v široké škále barev a vzorů. Vrchní vrstva panelů je stálobarevná, odolná proti poškrábání a je i omyvatelná. Cena za m^2 je okolo 570 Kč

Stěrka, beton, marocký štuk a podobné

Jde o tradiční úpravy stěn, známé stovky let, i o novinky, které jsou na trhu pouze roky. Dekorativní stěrky se používají na stěny, podlahy a stropy. Některé se ještě dokončují speciálními malířskými úpravami. Více se o nich dozvíte v článku Zdi, které dodají bytu kouzlo, vsaďte na stěrku.

Máte vlastní originální řešení stěn? Prozraďte čtenářům, jak jste je vyšperkovali vy.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek