Hlavní obsah

Dokonalá půdní vestavba: Trámy, krb i koupelnu jim můžou závidět

Foto: Atelier JRA, Filip Šlapal (10x)

Rozlehlé půdní prostory se podařilo proměnit v útulné bydlení pětičlenné rodiny

29. 6. 2015

Navštívili jsme půdní vestavbu v Českých Budějovicích, kde pětičlenná rodina vyřešila prostorné bydlení ve staré zástavbě s citem a vkusem. Pojďte s námi nakouknout dovnitř.

Článek

Návrhu půdní vestavby do historického domu se chopil architektonický ateliér JRA. „Jedním z přínosů spolupráce s kvalitními architekty je vytvoření velkorysého a harmonického prostředí, což se myslím v případě půdní vestavby od ateliéru JRA podařilo splnit dokonale," říká Tomáš Horalík z webového portálu Najdi architekta.

Výhled do ulice i do parku k řece

Loftový byt s užitnou plochou neuvěřitelných 270 m2 se rozkládá na dvou podlažích a jeho místnosti jsou orientovány směrem do ulice i z druhé strany do parku a k řece. Právě tímto směrem je krov otevřen na celou výšku a vytváří hlavní prostor obytné části. Směrem do ulice bylo do krovu vloženo patro, které už plochu využívá jen zčásti kvůli zešikmení střechy.

Vnitřní prostory byly upraveny repasováním původního krovu a jeho doplněním. „Využili jsme zde původního tvaru střechy, vnitřní prostory definuje prolínání směrů šikmé střechy nad historickým půdorysem,“ říkají architekti Magdalena Rochová a Radek Jaroušek.

Foto: Archiv ateliéru

Centrálním prvkem obytné místnosti je velký krb z patinované oceli. Velká místnost je opticky rozdělena vestavěnými komodami, pilíři nebo úrovní podlahy

Přírodní materiály od dřeva až po ocel

Prosklené ocelové dveře oddělují vstupní halu od dalších prostor bytu, kterému vládnou přírodní materiály, jež jsou vděčné zejména v nových interiérech starých domů. Přírodní olejované dřevo a dubovou dýhu doplňuje surová ocel nebo přírodní stěrka tadelakt.

Tadelakt, neboli marocký štuk, je díky svým vlastnostem vhodný jak do interiéru, tak do exteriéru, je nepropustný vodě, netvoří spáry a je odolný proti otěru. V tomto budějovickém bytě najdeme tadelakt v koupelně, kde je použit v kombinaci se slinutou mozaikou.

Foto: Archiv ateliéru

Za ocelovo-skleněnou příčkou je vidět část kuchyně, která byla vyrobena na míru z dubové dýhy. Zrovna v sešikmených podkrovních prostorech se vyplatí využít na míru vyrobeného vestavěného nábytku. Světlo nad jídelním stolem je značky Artemide

Příčka pomůže prostor oddělit

Centrální obytná část s jídelnou jsou jedním velkým otevřeným prostorem. Těchto 30 m2 je důmyslně odděleno skříňkami, pilíři i dvěma úrovněmi podlahy. Hmotu dřeva sem tam rozráží nábytek z jiného materiálu jako třeba plastové židle u masivního dubového jídelního stolu. Povrchy stěn jsou opatřeny šedou probarvovanou omítkou.

Na jídelnu navazuje vestavěná kuchyň z dubové dýhy a oceli, která dokáže využít každého centimetru pod zkosenou střechou. Kuchyně je zčásti ukryta za ocelovo-skleněnou příčkou pro vytvoření dojmu samostatného desetimetrového prostoru.

Foto: Archiv ateliéru

Z hlavní obytné místnosti vedou schody do horního patra, které využívá již menší plochu kvůli vysokému sešikmení střechy. Schody vedou přímo do pracovny

Bez terasy by to nebylo ono

Největšímu obytnému prostoru dominuje artefakt krbu z patinované oceli, na který navazují vestavěné dubové komody se skrytou televizí. Propojení obytného prostoru s exteriérem zajišťuje vikýř s ocelovými okny a výstupem na terasu.

V dalších částech spodního patra se nacházejí jednotlivé ložnice a dvě koupelny. Koupelny v tomto bytě rozhodně stojí za povšimnutí – už jen proto, že dlaždičky v nich nenajdete, vládne jim opět dřevo a stěrka. Zatímco v celém bytě včetně spodní koupelny je olejovaná masivní dubová podlaha, horní koupelna má podlahu teakovou s neobvyklým dřevěným sprchovým roštem.

Foto: Archiv ateliéru

Sprchový kout horní koupelny má dřevěný rošt. Vana je značky Vileroy Boch

Preferujete také netradičně pojaté koupelny, nebo dáváte přednost klasice v podobě dlaždiček a obkladů?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek