Hlavní obsah

Editorial: Připadáte si neporazitelní? Tak to jste nebojovali se slimáky

Foto: Greta Blumajerová

Jak se zbavit slimáků? Nechte je všechny manželům! :-)

22. 6. 2015

Není horšího nepřítele, než jsou slimáci. Války s kýmkoli či čímkoli jiným se dají aspoň čas od času vyhrát. V boji se slimáky nemáte šanci, ani kdybyste obětovali všem božstvům světa.

Článek

Je jedno, jestli se vyzbrojíte chemií, přírodními odpuzovači nebo kleštičkami, kýblem a pevnými nervy. Stejně nevyhrajete. Můžete louhovat v soli, pálit v ohni a topit v pivu – budete se u toho cítit blbě a navrch vám to bude prd platné.

Já jsem se slimáky zápolila na své bývalé chalupě. Jakmile sprchlo, vypukla slizká invaze! Slimáci se valili odevšad, mířili všemi směry a dost často i celkem chaoticky lezli jeden přes druhého. Jakožto úplný zelenáč jsem je nejdřív sbírala do kbelíku a házela přes plot do pole. Pak jsem – už mírně poučena – operovala s kleštičkami a PET lahví se solí. Bylo to kruté, bylo to nechutné, a vzhledem k velikosti jejich ofenzivy to bylo taky naprosto k ničemu. Nakonec jsem se rozvedla a dům i se slimáky si nechal exmanžel :-).

Teď mám chatu u lesa, kde slimákům komplikuje život místní honorace – lesní mravenci. A tak jen se soucitným výrazem sleduju boj kolegyň Renaty a Jany. Obzvlášť pro Janu jsou slimáci téma, které z ní dokáže vyloudit celou salvu nepublikovatelných výrazů.

Jana má zahrádku v Praze. Na místě, kde všechno roste třikrát rychleji a bujněji než na mé lesní mýtině. Všechno, včetně slizounů. Jana bojovala všemi myslitelnými prostředky. Sběrem (tisíce kusů za sezonu). Pískem. Skořápkami od vajec. Mulčovací kůrou. Chemickými posypy. Zakopanými sklenicemi s pivem. Melounovými slupkami s pivem. Solí.

Její prohry jsou stejně drtivé jako její nasazení – loni slimáci sežrali všechno. Doslova. Letos sežrali skoro všechno. Jana je nešťastná. Krtci, mravenci, mšice, nenažraní zajíci a srnky, špačci, sousedi… S tím vším se dá uhrát aspoň remíza. Se slimáky? Neexistuje.

Vtip je v tom, že kapitulace v tomhle souboji nepřichází v úvahu – tedy pokud se nechcete vystěhovat a své zahrádky jim velkoryse přenechat. A tak člověk bojovat musí. Kolegyně Renata (majitelka domku se zahradou kousek za Prahou) to dobře ví. I proto se pustila do dalšího kola tohoto marného zápasu – v úterý se s vámi podělí o své tipy, jaké zbraně zvolit, pokud si chcete zachovat zbytky lidskosti a ty prevíty vyhánět (případně vraždit) ekologicky. Přeji jí, vám, i všem postiženými příjemné čtení a pevné nervy :-).

Užijte si fajn týden!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.