Hlavní obsah

Hroší hostina i tajemné zákulisí! Kam o víkendu vyrazíte?

Foto: Wollertz, Shutterstock.com

Letos je k nám kalendář shovívavý. První máj vychází na úterý, takže s jedním dnem dovolené máte parádní prodloužený víkend, a to už se dá ledacos podniknout. Pár tipů na prima akce přinášíme i my.

Článek

Květen je za dveřmi, počasí poslední týdny také přeje, tak proč si někam nevyrazit? Jestli míříte na chalupu nebo zahradu, neplánujte si samou „robotu“ na záhonech. Dopřejte si i nějaké to povyražení. Vždyť kolem se toho tolik děje! Stačí si jen vybrat, kam se vydáte.

Opravdová májová veselice

Víte, kde je Šrámkův statek? V Pileticích. Že vám to nic neříká? Pak vězte, že jde o součást Hradce Králové. Právě tady se bude v sobotu 28. 4. od 10 do 16 hodin stavět tradiční májka. Nenechte si ujít zábavu v duchu lidových tradic, bohaté občerstvení (nebude chybět opékané prasátko), jarmark tradičních řemeslníků i ukázky dávných řemesel. Pomyslnou třešničkou na dortu pak bude vystoupení folklorního souboru Dupák a jeho hostů. A kdybyste chtěli setrvat i po vztyčení májky, pořadatelé slibují podmájovou zábavu, při níž si můžete vesele „šoupnout škrpálem“.

Foto: Ralf Gosch, Shutterstock.com

Tradiční májka patřila neodmyslitelně k jarním slavnostem

Vojenská podívaná

Další víkendový tip vás zavede na jižní Moravu. Ne, nebudeme vás pobízet k návštěvě sklípku, i když i tam se můžete v rámci výletu zastavit. Chceme vás pozvat na vzpomínkové oslavy osvobození Brna a okolí. V sobotu 28. 4. se od 10 do 17 hodin bude v Ivančicích odehrávat ukázka boje o most za použití tanků a obrněné techniky – v akci bude až 200 účinkujících. Všichni milovníci historie budou moci zavzpomínat na dramatické období konce války a obdivovat nasazení „vojáků“ i dalších vystupujících. Součástí celodenního programu je i burza militarií.

A Laternu magiku znáte?

Třetí zastavení je pražské. Laterna magika, první multimediální divadlo na světě, slaví letos šedesátiny a vy můžete být u toho. Divadelní zázrak, který se zrodil pro Světovou výstavu Expo 58 v Bruselu, je jedním ze symbolů poetiky a vynalézavosti českého divadelnictví. Originální propojení filmové projekce, jevištního hraní a scénické technologie přináší nevšední podívanou.

Foto: Archiv Laterny magiky

„Otvírání studánek“ je jedno z nejoblíbenějších představení Laterny magiky

Laterna magika slaví už od začátku roku, ale skutečné gratulace bude přijímat nadcházející víkend. První den oslav (sobota 28. 4.) nabídne vernisáž videoinstalace Františka Pecháčka a především slavnostní představení „60 let Laterny magiky: Otvírání studánek + Cube“.

V neděli 29. 4. se můžete těšit na posezení u kávy s povídáním o možnostech Laterny magiky v kontextu současného divadla. Večer na vás pak čeká legendární představení „Kouzelný cirkus“. A pokud vás zajímá, jak to vlastně všechno funguje, zavítejte v pondělí 30. 4. na interaktivní prohlídku zákulisí „Backstage Laterny magiky“. Poté můžete zhlédnout představení „Cube“ a jako bonus ještě besedovat s jeho tvůrci.

Je libo hmyz nebo chřestýše?

Úžasné exotické zážitky nabízí třetí ročník festivalu Ochutnej svět, který má lákavé motto: Bez letenek a pasů ochutnáte během víkendu celý svět! Na své si zde přijdou gurmeti, milovníci streetfoodové kuchyně i děti. Vydejte se do Brna a v Malé Americe se seznamte s více než dvaceti zástupci autentické kuchyně z různých kontinentů. Potkáte tu řadu známých brněnských tváří a hlavně nespočet zábavných cooking show. Naučíte se filetovat tuňáka, zažijete energií nabité vystoupení food blogerky Kamu a můžete ochutnat mladý kokos. Pro odvážné bude připravena extrémní kuchyně v podobě hmyzích dobrot.

Zvířátka nakonec  

Nejen s dětmi můžete vyrazit do ostravské zoo. Už déle než měsíc nabízí pravidelná víkendová komentovaná krmení. Toto zpestření prohlídky přináší řadu zajímavostí o chovu daného druhu v zajetí i aktuální situaci ve volné přírodě, která není často nijak příznivá. Pro mnohé ohrožené druhy se stává chov v zoologických zahradách poslední záchranou.

Hned v půl desáté dopoledne můžete být svědky krmení roztomilých pand červených a hodinu nato zavítejte k vydrám malým. Oběd si dejte jen rychlý, protože už v půl jedné na vás čekají malí žralůčci okatí. Podívanou můžete zakončit ve 14 hodin pozorováním hroší hostiny. Dodejme, že od dubna do srpna je ostravská zoo otevřena od 9 do 19 hodin.

Foto: Pecold, Shutterstock.com

Ošetřovatelé slonů vám při komentované prohlídce mimo jiné ukážou, jak zvířatům stříhají „nehty“ nebo jak probíhá koupel

Tak co, kterou akci jste si vybrali? 

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.