Hlavní obsah

I Karel IV. byl malým klukem

Potkejte rytíře krále Jana!

Karla IV. všichni známe jako krále a panovníka. I on však byl kdysi malým klukem. Na zámku Loučeň se rozhodli vrátit čas a spolu s vámi zažít dobu Karlova dětství všemi smysly.

Článek

Už je to dlouho, kdy byl Karel IV. dítětem, a z historických pramenů víme, že neměl dětství lehké. Na zámku Loučeň připravili k 700. výročí narození tohoto velikána bohatý program, v rámci kterého předají Karlu IV. dárek a nabídnou možnost užít si radostné dětství.

Prvního května bude slavnostně odhalen královský labyrint, který je jedním z dárků pro Karla. Tento 12. labyrint, vybudovaný dle středověkých předloh, v sobě bude obsahovat nejen mystiku středověkých čísel, ale i drahé kameny, které umocní jeho vlastní energetický náboj. Vzorem pro tento labyrint je labyrint v katedrále v Chartres, kterou se Karel pravděpodobně inspiroval při stavbě svatovítské katedrály v Praze.

K přání k 700. narozeninám Karla IV. se může připojit každý. „Řečeno slovy dnešní doby, my si myslíme, že Karel IV. byl cool a frajer,“ říká ředitelka zámku, Kateřina Šrámková. „Právě proto byl v anketě o Největšího Čecha absolutním vítězem. Naše přání k narozeninám mu napíšeme takzvaně na zem, aby bylo vidět „seshora“. Pro návštěvníky, kteří se budou chtít připojit svým přáním, bude k dispozici „Kniha narozeninových přání“ do které mohou připojit své gratulace. Na konci sezony, v listopadu, budou všechna přání uložena do podzemní schránky jako poklad a odkaz příštím generacím.“

Navštivte malého Karla. Chůva i Šašek se na vás těší

Od 1. května do 31. srpna 2016 se zámecký park s již 12 labyrinty stane ležením královského vojska Jana Lucemburského, otce Karla IV. Po tento čas zde potkáte rytíře, sokolníky, ale i krále Jana a sedmiletého kralevice Karla. Spolu s nimi můžete projít vojenským ležením, sledovat scénky ze života na královském dvoře, sokolnická vystoupení a ukázky lovu. Pro malé návštěvníky bude připraveno putování zámeckým parkem s plněním úkolů, při kterých si ověří své schopnosti a dovednosti.

Osmého května jsou zvány všechny maminky, aby oslavily den matek s Eliškou Přemyslovnou, 21. 5. se uskuteční velký narozeninový turnaj na koních, 11. 6. budete moci na královské hostině Jana Lucemburského ochutnat krmi královskou, 19. 6. si král Jan užije den otců, 30. 7. zažijete bosý středověk a 27. 8. o Hradozámecké noci se rozloučíte nejen s létem, ale i malým Karlem, který se vydá na dlouhou pouť do Francie.

Výstava Magičtí Lucemburkové bude na zámku Loučeň otevřena od 21. 5. do 21. 7. Hlavním lákadlem jsou kopie císařské a české svatováclavské koruny a dále pak replika hodovní síně Karla IV. z německého hradu Lauf.

Vydejme se společně na zámek Loučeň, do středověkých časů plných dobrodružství, her a romantiky.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.