Hlavní obsah

Dcera nejí: Jak poznat mentální anorexii?

Foto: VGstockstudio, Shutterstock.com

Touha po dokonalosti, šikana, posměch okolí nebo tragédie v rodině. Důvody, které mohou spustit poruchy příjmu potravy. O anorexii jste jistě slyšeli. Napadlo vás však, že by to mohlo potkat i vaši rodinu?

Článek

Spouštěčů mentální anorexie může být spoustu. Nejvíce ohroženy jsou dospívající dívky, ale nemoc může přijít i v pozdějším věku. Výjimkou nejsou ani mužští pacienti. Jak postupovat, pokud máte strach, že by se mohla anorexie týkat také vašich dětí?

Poruchy příjmu potravy

Poruchy příjmu potravy jsou vážné psychické nemoci, které mohou v nejhorším případě končit i smrtí. Kromě mentální anorexie do této skupiny patří také záchvatovité přejídání a mentální bulimie.

„Mentální anorexie je charakterizována úmyslným ubývání na váze. Mezi typické projevy patří patologická obava z tloušťky, frustrace z postavy, podvýživa, potažmo narušení tělesných funkcí, jako je vypadávání vlasů, zubů či ztráta menstruačního cyklu,“ popisuje expertka na poruchy metabolismu a výživy MUDr. Miroslava Navrátilová, Ph.D. z Psychiatrické kliniky LF MU a FN Brno.

Foto: Photographee.eu, Shutterstock.com

Frustrace z postavy patří mezi typické projevy mentální anorexie. Ač je dívka vychrtlá a můžete jí spočítat žebra, připadá si tlustá

Kdy zpozornět

Pokud u své dcery zaznamenáte, že nevysvětlitelně hubne, nejí, vyhýbá se jídlu, vyhazuje svačiny nebo si odhlašuje obědy, zbystřete.

„Když dítě stále hledá výmluvy, proč nejíst, často vám tvrdí, že už jedla venku s kamarádkou nebo jídlo schovává, může se jednat o mentální anorexii,“ potvrzuje Marie Novotná, sociální pracovnice Kontaktního centra Anabell Praha.

Skryté nebezpečí a vynalézavost

Nebezpečí anorexie tkví v tom, že si jí poměrně dlouhou dobu nemusíte u svých blízkých vůbec všimnout. Zvlášť pokud jste vytížení a na kontrolování toho, co dítě jí, nemáte čas. Anorektičky jsou navíc neuvěřitelně vynalézavé, pokud jde o to, jak svou nemoc před světem utajit.

Nechávají špinavé misky od jídla na viditelných místech, jídlo samozřejmě nesnědí, nosí volné oblečení a tvrdí, že jen chtějí žít zdravě. Když už ale něco pozřou, často se fyzicky trestají nebo hodiny cvičí, aby nabrané kalorie vypotily.

Foto: UfaBizPhoto, Shutterstock.com

Pokud máte podezření na anorexii, či jinou poruchu příjmu potravy, vyhledejte odbornou pomoc. Obrátit se můžete na specializovanou poradnu i sami

Neztrácejte čas

Pokud jste podobné chování u svého dítěte zpozorovali, hned vyhledejte odbornou pomoc. „Je dobré být obezřetní a s dcerou o všem mluvit. Zeptat se jí, zdali ji něco netrápí nebo jestli někdo neměl ohledně její postavy či váhy poznámky, například sportovní trenér či učitel tance. Pokud ale nezdravé hubnutí trvá přes měsíc a déle, doporučuji návštěvu odborníka. Můžete se obrátit na školního psychologa, specializovaná centra, praktického lékaře nebo psychiatra,“ radí Marie Novotná.

Pokud vaše dcera není dostatečně motivovaná k návštěvě, můžete poradnu navštívit i sami. (Slyšeli jste o projektu Silačky, který bojuje proti předsudkům?)

Zdatné manipulátorky

Anorektičkám nelze věřit nic z toho, co vám stran jídla tvrdí a slibují. Pacienti mnohdy svým blízkým hrají na city, nebo dokonce vydírají a svým okolím manipulují.

„Na první pohled spolupracují často velmi ochotně, jedná se však o pseudospolupráci, která má jediný cíl – pokračovat v mentálních praktikách i za cenu lží a podvodů, což tak potvrzuje jejich diagnózu. Problém je, že pacientky se obvykle snaží ukrýt své anorektické návyky a snaží se upoutávat pozornost jiným směrem. Dochází tak k manipulaci s okolím, které nakonec často nemocným důvěřuje více než odborníkům z řad lékařů,“ varuje Miroslava Navrátilová.

Diagnózu proto vždy nechte na odborníkovi a na nic nečekejte. Čím dřív se nemoc podchytí a začne léčit, tím větší šance na vyléčení pacient má.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama