Hlavní obsah

Jak se doma zahřát bez zapnutého topení?

Foto: thinkstock

Domácnost vás může hřát i pomocí různých doplňků

25. 10. 2013

Je vám doma už trochu zima, ale ještě se vám nechce topit? Zkuste se zahřát jinak! Pomůžou vám bytové textilie, přírodní materiály i optické triky.

Článek

Chcete vědět, co je aktuálně in, nebo máte raději to, co už se osvědčilo třeba vašim babičkám? Pak vás možná překvapí, že hřejivý interiér můžete vykouzlit i s trendy prvky, které se inspirují minulostí.

1. Polštáře, přehozy, plédy

Když nechcete od základů měnit svůj interiér, spolehněte se na bytový textil. „Nyní jsou v kurzu umírněnější barvy, včetně šedé, béžové či hnědé, dále tlumené pastelové tóny, ale používá se také zlatá,“ říká Renáta Pešáková z obchodu s interiérovými doplňky Apropos shop. Navíc obecně je už delší čas patrný návrat k tomu, co tady už dříve bylo; přírodní materiály jsou zkrátka v kurzu (kůže, pleteniny, znovu se objevuje i patchwork).

Foto: apropos – shop

Sametový prošívaný polštářek značky Green Gate potěší na pohled a zahřeje na dotek (40 x 40 cm včetně výplně, za 910 Kč)

Foto: bella rose

Na foto (zleva): Pleteniny jsou v kurzu, což dosvědčuje i povlak na polštář Light Grey (akryl + vlna) na zip (50 x 50 cm, za 1559 Kč) nebo přehoz Multi s obháčkovaným okrajem, který připomíná patchwork (130 x 170 cm, za 2329 Kč)

Foto: blanche porte

Bavlněný povlak na polštáře Colombine je určený k zavěšení do hlavy postele, nabízí se v několika velikostech i barvách (například 130 x 65 cm, za 999 Kč)

2. Kůže hodně zmůže

K hřejivému interiéru rozhodně patří kožené či kožešinové doplňky, ať už přírodní či syntetické. Najdete je v podobě menších i větších sedáků, používají se rovněž místo koberečků nejen k posteli. Prodávají se jak v přírodních tónech, tak obarvené – každému podle jeho gusta.

Foto: À la maison

Kožešina z mongolského beránka značky Lene Bjerre se prodává v několika barevných variacích, na foto vidíte odstín d.taupe (100 x 50 cm, za 9600 Kč)

Foto: ikea + Nordic day

Na foto (zleva): Hovězí kůže Koldby vám vydrží mnoho let. Co kus, to originál, i proto se velikost kůže pohybuje od 3,20 m^2 do 4,50 m^2 (za 3490 Kč). Zaujme i sedák z kůže islandských dlouhosrstých ovcí, který je přírodně zbarvený, opět každý kus originál (40 x 40 cm, za 2059 Kč)

3. Teplo (nejen) od nohou

Živočišné teplo vám v posteli nestačí? Nevadí, pořiďte si ještě novou přikrývku. I v tomto segmentu je patrná inspirace dobou minulou; znovu se totiž vrací přikrývky a polštáře s peřím. A pokud by vám i tohle bylo stále málo, „oblékněte“ peřiny do hřejivého flanelového povlečení.

Foto: tchibo

Sháníte měkké a hřejivé povlečení? Pak vsaďte na flanelové s praktickým zapínáním na zip (povlak na polštář 70 x 90 cm, povlak na peřinu 135 x 200 cm, za 699 Kč)

Foto: kika

Návrat k tradicím dokládají také polštáře a peřiny vyplněné peřím, což je i případ přikrývky Max vario (140 x 200 cm, bavlněný potah, za 5990 Kč)

4. Zatáhněte závěsy

Lehoučké průhledné záclony se sice hodí všude, ale teplo doma neudrží. V tomto směru jsou vhodnější závěsy, a když si správně vyberete, můžou svou dekorativností záclony i nahradit. Nezapomeňte jen, že záclony ani závěsy by neměly překrývat topení, měly by končit asi o 5 centimetrů nad topením.

Foto: À la maison

Závěs, nebo záclona? Obojí! Z hedvábné textilie značky Christian Fischbacher vám na zakázku ušijí, co chcete (cena k doptání v obchodě)

5. Když barvy hřejí

Foto: Primalex

Mezi trendy barvy patří odstíny bílé kávy, jež na trhu různí výrobci nabízejí ve světlejších i tmavších odstínech (elegantně vypadá například Inspiro Arabská mocca, 3 kg, za 319 Kč)

Dojmu většího tepla v interiéru nahrává i vhodný výběr barev. Mezi teplé tradičně patří například meruňková, oranžová či červená, v tlumených odstínech. Ovšem i v barvách hrají roli trendy. „Aktuálně jsou velmi oblíbené barvy typu smetanová, kávová a vůbec všechny tóny hnědé. Nejvíce žádaná je barva takzvané arabské mocca kávy, která se nabízí v řadě různých odstínů,“ vysvětluje Petr Kavalír, zástupce značky Primalex.

6. Útulné koberečky

Je vám zima od nohou? Pořiďte si některý z koberečků; zahřejí vás už zmiňované přírodní kožešiny, většímu dojmu tepla nahrávají rovněž koberce s vysokým vlasem. A protože dnes se už nenosí celoplošné lepení ode zdi ke zdi, nabízí se zkombinovat více drobných kusů. I v jedné místnosti!

Foto: ikea

Vlněný koberec Vitten s 5,5 cm dlouhým vlasem je ručně tkaný (200 x 140 cm, za 2490 Kč)

Foto: ikea

Koberce s vysokým vlasem lépe pohlcují hluk a jsou velice příjemné (nejen) pro chůzi. Na foto (zleva): Aborg (100 x 100 cm, polypropylen, za 998 Kč), vpravo: Bälum (průměr 195 cm, polypropylen + polyester, za 2990 Kč)

7. Teplo od podlahy

Hledáte podlahovou krytinu, která na dotek i na pohled zahřeje nejvíce? Vsaďte na dřevěnou. Díky velké ploše, kterou v interiéru zabírá, ji ale vhodně použijte podle toho, co je vaším cílem. „Chcete-li vytvořit mezinárodní moderní styl, zkombinujte hnědou podlahu s výraznými barvami, jako je sluneční žlutá nebo jasně červená. Požadujete-li naopak více tradiční vzhled, vyzkoušejte tmavé stěny a tlumené barvy v kombinaci s klasickým nábytkem a původními doplňky,“ uvádí Claudia de Bruyn, návrhářka a interiérová architektka působící v Německu.

Foto: kpp

Lamely dřevěné podlahy v dekoru americké třešně z kolekce Linnea Lodge značky Kährs mají tloušťku jen 7 mm, proto se hodí i do interiérů s omezenou konstrukční výškou (1077 Kč za 1 m^2 )

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek