Hlavní obsah

Jak to vidí chlap: Manžel mě při rozvodu o vše připravil, a navíc pomluvil u přátel

Foto: Dean Drobot, Shutterstock.com

Když je venku mezi kamarády, je úplně jiný, než když má trávit čas s rodinou, stěžuje si čtenářka Vlasta

13. 10. 2016

Vlasta je nešťastná z rozvodu. Dokážou někdy přátelé pochopit, že se její muž choval úplně jinak na veřejnosti a odlišně doma a že to nebyla ona, kdo rodinu rozbil?

Článek

V e-mailové schránce jaktovidichlap@prozeny.cz popisuje svou situaci čtenářka Vlasta a ptá se Josefa Hausmanna na názor.

Čtenářka Vlasta: „S manželem jsme prožili dlouhé manželství, vychovali tři děti. Muž podnikal, já byla zaměstnaná, on vyžadoval dostatek času a volnosti pro podnikání, a to včetně podpory (pomocné práce, vedení účetnictví, vyřizování hlavně průšvihů, obstarání domácnosti).

Zpočátku se mu moc nevedlo, chodila jsem do zaměstnání a veškeré peníze dávala jemu, platila i jeho dluhy. Pak začal podnikat v novém oboru, potkal nové lidi a zlepšoval si finanční situaci. Začal být hodně sebevědomý, ještě víc se doma prosazoval, zhoršovala se jeho cholerická povaha.

Tehdy jsem si řekla poprvé o příspěvek do domácnosti, což byl proces asi na tři roky, než mi něco začal pravidelně dávat. A začalo se všechno zhoršovat – byl více agresivní uvnitř rodiny, a to i vůči dětem, izoloval mne od přátel, nutil zůstat doma, nechtěl dávat peníze a počítal, kolik do domácnosti dal „navíc“ (zaplatil třeba 60 Kč za benzin do sekačky), zatímco sám jezdil na drahé dovolené (jachty), kupoval si drahá auta a podobně.

Nakonec se jakoby za trest odstěhoval, našel si milenku. Podala jsem žádost o rozvod. Soudíme se, přestal platit alimenty dětem, soudíme se znova. A on hraje navenek toho ublíženého – že já jsem rozbila rodinu, že po něm chci majetek, který mi nepatří a tak dále.

Hodně společných přátel se odvrátilo, mnoho z nich jsem měla ráda, ráda bych jim řekla, jak to skutečně je, protože jsem pochopila, že oni vůbec celé ty roky nevědí, jak se choval doma (hrál dvojí hru – navenek jako milující a obětavý partner, doma jako tyran a agresor). Ráda bych těm lidem i po letech řekla, jak to ve skutečnosti bylo a je. Aby pochopili a zase se mnou začali mluvit. Co si o tom myslíte?“

Vážená paní Vlasto, ve vašem dopise je příliš mnoho nejasností a rozporů. Jestliže jste „veškeré peníze dávala jemu a platila i jeho dluhy“, co jste jedli? Jezdil na luxusní dovolené na jachtu sám – to jste se nepídila, s kým? Kupoval si drahá auta (plurál!) – drahé auto stojí více než milion, čili měl miliony. A chrtil se o 60 Kč na benzin do sekačky.

A co společný majetek manželů – pokud jste neměli smlouvu, jsou ta auta (i s benzinem) vaše. Žádost o rozvod jste podala, až když už byl stejně pryč s jinou – do té doby jste všechno překousla.

Aby váš muž hrál úspěšně před přáteli ublíženého (vraceje se ve ferrari z jachty), musel mít nějaké racionální důvody v ruce. Tolik lidí najednou bez pořádných argumentů oblbnout nelze. Něco tajíte. Například se mi těžko věří, že člověk s takovými příjmy neplatí alimenty, když ví, jak snadno je soudně dostižitelný a postižitelný. To by bylo harakiri.

Na druhé straně chápu podstatu vašeho problému. Tihle bambilionáři jsou všichni stejné držgrešle a kolenovrti, proto ty prachy mají… Zřejmě po něm u rozvodu (právem) nějaký majetek chcete, takže nadskakuje. Jako živitelku dětí (je to tak?) vás v tom soud jistě nenechá, takže svůj díl dostanete.

Jestli tohle vaši přátelé nechápou (i bez bližšího vysvětlování), pak jejich ztráty nelitujte.

Z vašeho dopisu se mi nepodařilo dešifrovat, jak jsou asi vaše děti velké a potažmo, jak jste stará vy. Jediná informace je ve větě „S manželem jsme prožili dlouhé manželství a vychovali tři děti“. Snad jen zmínka, že on má platit alimenty, naznačuje, že aspoň jednomu dítěti není ještě 26 let. Je-li dětem více než 18, mají si alimenty vydobýt samy. Je klidně možné, že zrovna tohle je ten případ – on platí přímo dětem a po boku své mladé paní se zdráhá dát něco vám.

Jistou logiku by to mělo i pro výklad vašeho dotazu: Chcete kamarádům vysvětlit, jaký byl tyran, nebo že vám nechce dát peníze, na které máte nárok, nebo – a to si myslím, že je jádro pudla – že si nárokujete peníze jako odstupné za tyranii a strádání, které jste vedle něj zažila?

Jako vždy, když nemohu dospět k závěru pro nedostatek či nejasnost informací, vás odkazuji na diskusi pod článkem, kde se možná někdo trefí do (vašeho) černého.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.