Hlavní obsah

Jako za babiček aneb Návod, jak založit bylinkovou zahrádku

Foto: GDmitry, Shutterstock.com
5. 5. 2018

Milujete voňavé bylinky a sníte o tom, že si nasušíte hrsti koření na zimu? Vypěstujte si léčivky na zahradě po vzoru našich prababiček. Tradiční bylinky jsou nenáročné – stačí je zasadit a sklízet.

Článek

Před sto lety neměly lékárny otevřeno nonstop a hlavně na vesnicích muselo často stačit nasušené kvítí od báby kořenářky. U chalup vyrůstal řebříček, který se používal pro léčbu ženských potíží. Opodál zářily oranžové květy měsíčku, jenž zklidňuje a čistí. Z jeho květů se vařila mast.

Chybět nesměl heřmánek, který působí jako antibiotikum, dezinfikuje a hojí rány. V rohu zahrady se košatil černý bez, jehož sušené květy pomáhaly zvládnout nachlazení a chřipku. Plotem prorůstaly kopřivy a v trávě se zelenal kontryhel. Jak by řekla rakouská léčitelka Maria Treben – byliny z boží zahrady.

Foto: fotoknips, Shutterstock.com

Černý bez nádherně voní, je léčivý a ve váze vypadá neuvěřitelně romanticky

Živelná venkovská zahrada

Původní venkovské zahrady byly hlavně užitkové a praktické. Vznikaly organicky a bez architektonických plánů. Do jisté míry byly živelné, ale měly romantické kouzlo a skrytý řád. Vedle zeleniny a ovoce vyrůstaly bylinky – užitkové koření i léčivky.

Do podoby venkovských zahrad promlouvaly i pověry. Například šeřík se vysazoval u vstupu do domu, protože lidé věřili, že je ochrání. U žádného stavení nechyběl keř černého bezu, jenž měl hospodářství chránit před úderem blesku. O bezu se tradovalo, že v něm sídlí čarodějnice, protože při poranění dřevo krvácí rudou mízou.

I v tradiční venkovské zahradě měly své místo okrasné rostliny, například lilie a kopretiny se pěstovaly pro slávu boží. U plotu rostly růže, šípkové keře, jasmín nebo hloh. Nedaleko chalupy mohla vyrůstat i velká a statná lípa – rodový strom. Lipové květy usušené na čaj nechyběly v žádné venkovské lékárničce. Čaj se z nich vařil hlavně při nachlazení a horečce.

Tradiční venkovské bylinky

Se založením tradiční bylinkové zahrádky si nemusíte příliš lámat hlavu. Většina bylin, které v nich budete pěstovat, roste sama v přírodě, a tak nemají přehnané nároky na péči. Nemusíte ani utrácet za drahé sazenice v zahradnictví. Například kontryhel nebo řebříček si můžete odkopnout na louce a vysadit si je na čestné místo ve své zahradě.

Foto: kukuruxa, Shutterstock.com

Řebříček roste všude a patří k tradičním léčivým bylinám

Měsíček

Měsíček a heřmánek jsou oproti tomu jednoletky. Jejich semínka koupíte v zahradnictví. Stačí, když si je pořídíte pouze jednou, na podzim snadno seberete semínka a uchováte si je do dalšího roku. Zvlášť měsíček lékařský je na pěstování nenáročný. Semínka můžete rozhodit mezi ostatní bylinky. Dobře poroste i mezi zeleninou a vytvoří tak s ostatními rostlinami hezkou mozaiku. Jeho květy přitahují opylovače – včely i motýly.

Foto: GrigoryL, Shutterstock.com

Měsíček se vám na zahradě namnoží sám ze semen – pokud se mu u vás daří, je lepší mít ho pod kontrolou

Heřmánek

Heřmánek pravý potřebuje lehkou propustnou půdu a slunné stanoviště. Vysévat ho můžete buď na jaře, nebo od konce srpna do konce září. Do prvních mrazů heřmánek zakoření a vy se sklizně dočkáte už koncem jara. Květy heřmánku sbírejte za slunečného počasí od konce května do konce září. Sušte je na vzdušném místě a uchovávejte v uzavíratelné sklenici nebo v plátěném sáčku. Z heřmánku si můžete vařit čaj, který uklidňuje žaludek a působí proti nadýmání. Heřmánkový čaj prý také pomáhá proti špatné náladě. Heřmánkové květy můžete přidávat i do koupele.

Foto: Zeljko Radojko, Shutterstock.com

Čaj z heřmánku je dobrý i pro malé děti

Kopřivy

Heřmánek se v zahrádkách, kde se chcete vyhnout chemii, používá i jako lapač mšic. Škůdci se na něho stahují spíš než na zeleninu nebo růže. Pokud ale chcete květy sušit, mšic se zbavte. Pomůže vám postřik z kopřiv. Asi půl kila kopřiv naložte do pěti litrů vody a louhujte celý den. Druhý den nařeďte poměrem 1 díl výluhu a 5 dílů vody a postříkejte napadenou rostlinu nebo celou oblast, kde se mšice vyskytují.

Kopřivy si na zahradě hýčkejte nejen kvůli postřiku. Zvlášť brzy na jaře si z nich vařte čaj, který pročišťuje organismus, posiluje cévní systém a pomáhá při astmatu, jaterních i ledvinových chorobách. Kopřivový čaj doporučovala česká léčitelka Božena Kamenická, které se přezdívalo bába Radnická. Hrst čerstvých kopřiv zalijte čtvrt litrem vroucí vody, čtvrt hodiny louhujte a pijte ho vlažný. Čaj byste si měli dopřát dvakrát denně po dobu tří týdnů.

Foto: VISKA, Shutterstock.com

Kopřiva není jen plevel, trochu si jí na zahrádce nechte

Černý bez

Místo tújí vysázejte k plotu keře černého bezu. Užitek z nich budete mít hned dvakrát za rok. Květy sbírejte a sušte nebo si z nich připravujte domácí limonádu. Na zimu si můžete nachystat i sirup z květů. Na konci léta nebo na začátku podzimu sklízejte plody černého bezu, z nichž si můžete uvařit likér. Černý bez je skvělý při nachlazení, rýmě a kašli.

Foto: Anastasiia Malinich, Shutterstock.com

Květy černého bezu využijete na jaře, plody na podzim

Máte na své zahradě tyto půvabné tradiční rostliny, nebo dáváte přednost moderně?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.