Hlavní obsah

Klíšťata jsou při chuti: Vyrobte pro své psí miláčky přírodní ochranu

Zdá se, že sezóna klíšťat je v plném proudu, a tak se může stát, že si z procházky jarní přírodou přinesete domů nechtěného společníka. Tento roztoč přitom neohrožuje jen nás, ale i naše psí miláčky.

Článek

Na trhu je k dostání řada repelentů, jež mají psy před napadením klíštětem ochránit. Ovšem co si budeme namlouvat – ty jsou plné chemie, a pokud s vámi váš čtyřnohý společník spí například v posteli nebo se mazlí s dětmi, spousta z nás má k těmto přípravkům zdrženlivý postoj.

Naštěstí si můžete vyrobit zcela přírodní repelent i sami. Potřebujete jen minimum ingrediencí, které udrží klíšťata od vašeho psího mazlíčka v uctivé vzdálenosti!

Rozmarýnový repelent

Co budete potřebovat:

  • 1 litr vody
  • svazek rozmarýnu - ideální je čerstvý, ale můžete použít i sušený
  • 1 lžíce bílého vinného octa - použít lze i jablečný

Jak na to:

Přiveďte k varu vodu, odstavte z plotny a vhoďte do ní rozmarýn. Nechejte několik hodin louhovat (minimální doba pro louhování je do vychladnutí vody, nejlépe ale bude, pokud nálev necháte v hrnci přes celou noc). Nyní odvar sceďte a přidejte do něho vinný ocet. Dobře promíchejte.

Repelent nalijte do rozprašovače a používejte vždy, když se budete chystat se svým psím miláčkem ven (mimochodem, postříkat s ním můžete i sebe, rozmarýn a ocet ochrání i vás). V lednici vám tento odvar vydrží i několik týdnů.

Levandulový repelent

Co budete potřebovat:

  • ½ litru vody
  • 1 lžíci jablečného octa
  • esenciální levandulový olej

Jak na to:

Do lahvičky s rozprašovačem nalijte vodu a jablečný ocet. Nyní přidejte několik kapek levandulového oleje (pamatujte, že váš pes má velmi citlivý čumáček a výrazná vůně by mu nemusela dělat dobře). Před aplikací směs vždy pečlivě protřepejte a repelent psovi nastříkejte do oblasti mezi lopatky.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.