Hlavní obsah

Medicinální houby a rakovina prsu

Coriolus

Rakovina prsu je v současné době nejčastějším nádorem u žen v České republice. Ročně je u nás diagnostikováno více než 7000 nových případů.

Článek

Riziko toho nádorového onemocnění stoupá s přibývajícím věkem. Přestože se počet nemocných každý rok zvyšuje, klesá úmrtnost. Důvodem jsou především nové možnosti konvenční léčby, jako je chirurgická léčba, biologická léčba, chemoterapie i radioterapie.

Co pro sebe můžeme udělat navíc?

Jednou z možností, jak s touto nemocí efektivně bojovat přírodní cestou, jsou medicinální houby. Je to v poslední době velmi diskutované téma jak mezi onkologickými pacienty, tak i mezi lékaři onkology. Obvykle se medicinální houby užívají souběžně s konvenční léčbou.

Reishi

Medicinální houby

Léčivé účinky hub využívá čínská medicína již po staletí. Jejich účinky jsou založeny nejen na zkušenostech, ale dnes i na mnoha vědeckých studiích, které dokazují, že houby mají výraznou schopnost modulovat naši imunitu. Houby v organismu zvyšují a aktivizují velké množství makrofágů, T-lymfocytů či NK buněk. Tyto buňky imunitního systému atakují a ničí rakovinné buňky. Účinné látky obsažené v houbách mají však také schopnost přímo zabíjet nádorové buňky a omezit jejich dělení. Houby v neposlední řadě eliminují šíření rakovinných buněk dále do těla, tzv. metastazování.

Reishi

Doplněk při chemoterapii a radioterapii

Radioterapie i chemoterapie sice účinně bojují proti nemocným buňkám, mají však také dopad na zdravé buňky. Tento drastický zásah do těla má za následek oslabování již oslabeného organismu. Medicinální houby jsou jedním z vhodných řešení při chemoterapii a radioterapii, na rozdíl od běžných bylinek totiž neoslabují působení chemo- či radioterapie. Podáváním medicinálních hub je možné zmírnit nevolnost, omezit ztrátu vlasů i poškození kostní dřeně.

Maitake

Jaké medicinální houby jsou vhodné?

U rakoviny prsu (podobně i u rakoviny plic) se obvykle doporučuje užívat kombinaci tří medicinálních hub ve formě houbových extraktů:

1. Maitake je jednou z nejvýznamnějších hub užívaných při léčbě karcinomu prsu. Podle vědeckých studií obsahuje bioaktivní složku (D frakci), která je známá pro své protinádorové schopnosti. Tato složka dokáže u rakovinových buněk vyvolat apoptózu, tj. sebevraždu rakovinové buňky.

2. Druhou houbou je Coriolus, který je využíván tradiční čínskou medicínou k léčbě celé řady nemocí. Coriolus pomáhá při únavě, moduluje funkce imunitního systému a v neposlední řadě má prokázané protirakovinné účinky. Dokáže efektivně likvidovat nejrůznější patogenní buňky, ať už jde o viry, bakterie, chlamydie, borelie, či rakovinné buňky.

3. Houba Reishi je jednou z nejvyhledávanějších medicinálních hub. Její léčebné účinky se využívají více než 4000 let. Díky vysokému obsahu polysacharidů je často používaná k léčbě nádorových onemocnění a k jejich prevenci. Dokáže pomoci i u kardiovaskulárních problémů či při špatném spánku. Imunitní systém dokáže nejen posilovat, ale i regulovat, pokud je jeho odpověď nepřiměřená. Toho se využívá třeba u alergií či autoimunitních problémů.

Autorem článku je Milan Schirlo – praktik čínské medicíny, TCM POINT s.r.o.

ynezorPumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek