Hlavní obsah

Mladá rodina má kuchyni v žalostném stavu. Jak ji proměnit?

Foto: Archiv

Mamince Petře by se nová kuchyň náramně hodila...

Představujeme vám další finalisty soutěže o kuchyň za sto tisíc. Dnes je to rodina ze Žatce, která by po přestěhování do většího bytu potřebovala pomoci právě s vybavením této místnosti.

Článek

Rodina Knapkova žije v paneláku na sídlišti na okraji Žatce. Je to sídliště zhruba z šedesátých sedmdesátých let, kterému ale vzrostlé stromy a návaznost na městskou zeleň dávají skoro parkový výraz.

Rodina tam bydlí spoustu let – i když se nedávno stěhovala do většího. Podařilo se jí totiž vyměnit svůj malý, zrekonstruovaný byt za 4 + 1 ve stejném domě. Nový byt má sice krásný výhled na malebné okolí města i na jeho historický střed, ale vyžaduje ještě hodně práce a investic.

„Byt byl v žalostném stavu, spolykal už spoustu peněz i práce. Začít jsme museli tím, co bylo nejdůležitější. Na kuchyň se zatím nedostalo, a tak je sestavena z různých všelijak posbíraných skříněk,“ vysvětluje maminka Petra, pro kterou je postup do finále naší soutěže prý skoro zázrak.

Foto: Archiv

Po velké rekonstrukci bytového jádra a topení už na kuchyň peníze nezbyly. Je tedy provizorně poslepovaná z toho, co bylo po ruce

Petra, v současné době na mateřské dovolené, se spolu s manželem Geňou, který je ale jako řidič v autodopravě často pryč, stará o dvě dcery – dvouletou Nikolku a novopečenou školačku Kristýnku. Děti jsou středobodem celého rodinného dění a Petra přiznává, že si mateřskou dovolenou užívá tak, že by se i do budoucna chtěla dětem věnovat a uvažuje o pěstounství.

Petra byla na návštěvu odborníků dobře připravená. Návrhářka kuchyní z mosteckého studia Oresi Monika Zachariášová ocenila, jak si Petra sama rozvrhla dispozici budoucí kuchyně. Měla jasno v tom, že již zakoupená lednice s mrazákem bude mimo hlavní kuchyňský prostor.

Ladily se tedy hlavně detaily – například umístění myčky podle toho, zda je Petra pravačka, nebo levačka – a tak je v návrzích posloupnost daná pro pravačku: dřez, napravo od něj odkapávací plocha a napravo od ní myčka. Právě tak nebude ukládání nádobí „přes ruku“.

Petra měla jasno i o barvě – vždy si přála bílou lesklou kuchyň. „Jen se trochu obávala, když jsem jí právě k takovým dvířkům doporučila šedou pracovní desku a stejný zádový panel. Ale vysvětlila jsem jí, že v tak světlém bytě se nemusí tmavých ploch ani kontrastu bát, naopak – díky němu vynikne luxusně působící povrch kuchyně Livanza,“ vysvětluje návrhářka Monika Zachariášová.

Tři varianty kuchyně

Stejně jako předešlým finalistům připravila návrhářka i pro Knapkovy tři cenové varianty kuchyní. Pracují s daným prostorem, liší se ale hlavně výbavou a zvoleným materiálem.

Kuchyň do 50 000 Kč

Návrh do padesáti tisíc se základními spotřebiči – varná deska, trouba, digestoř, dřez, baterie – vychází z modelu Iqony, značky chytrých kuchyní Dolti a je v bílém matu.

Foto: archiv

I za velmi přijatelnou cenu můžete mít kuchyň, která splní vaše představy o praktičnosti

Kuchyň za 100 000 Kč

Návrh za necelých sto tisíc už plní Petře přání linky v bílé a v lesku. Je to kuchyně modelové linie Bellissa značky Livanza. Kuchyně této značky se vyrábějí individuálně kus po kuse v ultramoderní německé továrně. Kuchyně je plně vybavena moderními vestavnými spotřebiči.

Foto: archiv

Individuální výroba zakázkového kusu v továrně v německé továrně zaručuje precizní zpracování. V ceně je i myčka, digestoř, sortér (třídič odpadků), varná deska, horkovzdušná trouba, lednice s mrazákem, mikrovlnka, vše vestavné

Kuchyň za 135 000 Kč

Pokud by si Petra chtěla k poukazu na kuchyň za 100 000 Kč připlatit, připravila jí ještě Monika variantu s vyspělejším kováním a luxusnějšími výklopy po celé délce kuchyně.

Foto: archiv

I v této variantě jde o individuální výrobu zakázkového kusu v německé továrně. I tady jsou součástí ceny vestavné spotřebiče – myčka, digestoř, sortér (třidič odpadků), varná deska, horkovzdušná trouba, lednice s mrazákem, mikrovlnka

V každé variantě nová kuchyně sedne do prostoru na milimetr přesně. Odborník z firmy Oresi, která je partnerem naší soutěže, Dušan Všelicha k tomu říká: „Dobře vyřešená dispozice vám ušetří čas a energii při práci. Tlumené výsuvy a závěsy dvířek vám dají klid, že prací v kuchyni nerušíte zbytek rodiny. A kuchyň vyrobená přesně na míru vám dá jistotu, že správně využíváte každý kousek vašeho prostoru.“

Doufáme, že se vám návrh kuchyně bude líbit stejně, jako se líbí rodině Knapkových.

ynezorPumanzeSaNyknalC