Hlavní obsah

Módní hity minulosti, ve kterých zabodujete i dnes!

Foto: Jakub Jurdič

Historii, tedy alespoň tu módní, si s námi zopakovala čtenářka Denisa

4. 12. 2013

Ano, jednou už to tu bylo. To ale neznamená, že to nebude fungovat znovu! Zavzpomínejte s námi na ty nejzásadnější prvky minulých dekád a zkuste je přetransformovat do současnosti. Třeba takhle!

Článek

Že vás historie nikdy moc nebrala? Ta módní vás zaručeně zaujme! Její prvky totiž můžete s přehledem nosit i dnes. Dáte přednost ženskosti padesátých let, tak trochu ujetým osmdesátkám, nebo se přikloníte k rebelskému grunge stylu?

Silueta padesátých let

Vítejte v dobách, kdy se ženy skutečně oblékaly jako ženy. Pro padesátkovou siluetu je charakteristický především útlý pas a široká sukně ke kolenům, což je vzorec, který fungoval, funguje a fungovat bude. Náš tip? Zachovejte střih, ale zůstaňte u moderního provedení. „Vyzbrojit se můžete i doplňky, které hrály v padesátých letech velkou roli, ať už to byly rukavičky nebo klobouky,“ doporučuje stylistka Mariya.

Foto: Jakub Jurdič

Na foto: šaty (Lazy Eye, 5200 Kč), spodnička pod sukní (Lazy Eye, 2900 Kč), boty (Baťa, 599 Kč), rukavice (Reserved, 199 Kč), kožená bunda (Van Graaf, 2999 Kč)

Foto: Isifa

Střihy padesátých let chytře podtrhávaly ženské křivky

Hravé šedesátky

Spoustu inspirace můžete najít i v uvolněných šedesátých letech. „Co se týče střihů, bodovala jednoduchost a áčkové tvary. Barvy se oproti tomu nosily výrazné, nešetřilo se ani s grafickými potisky. Sukně se začaly dramaticky zkracovat a boty se nosily výhradně s kulatou špičkou,“ komentuje stylistka. Ikonou téhle éry byla mladičká Twiggy s panenkovskou tváří a chlapeckou postavou.

Foto: Jakub Jurdič

Na foto: šaty (Topshop, 1650 Kč), punčocháče (Lindex, 149 Kč), boty (Marks & Spencer, 799 Kč), kabát (Van Graaf, Marc Cain, 7299 Kč)

Foto: Isifa

Výrazné barvy, krátké sukně, barevné punčocháče a ikona jménem Twiggy. I šedesátá léta měla něco do sebe!

Divoká sedmdesátá léta

Přelom šedesátých a sedmdesátých let patřil vyznavačům svobody, míru a samozřejmě lásky. „Móda byla ležérní, a hlavně pohodlná. Kdo neměl zvonové kalhoty, jako by nebyl, a doplňkem číslo jedna byl šátek, který se uvazoval na různé způsoby i do vlasů,“ vyjmenovává Mariya. Sedmdesátky ale nebyly jen o hippie stylu, inspirovat se můžete také pánskými střihy a klasickými kostýmky, které tehdy proslavil Yves Saint Laurent.

Foto: Jakub Jurdič

Na foto: košile (Van Graaf, Comma, 1399 Kč), džíny (Only, 1899 Kč), šátek ve vlasech (Tie Rack, 349 Kč), pásek (Vero Moda, 499 Kč), kožené boty (Wojas, 2799 Kč), bunda (Mango, 1399 Kč), náušnice (Mango, 149 Kč)

Foto: Isifa

Zvonové kalhoty, šátky ve vlasech a vysmáté obličeje :-)! V sedmdesátých letech nemohlo nic z toho chybět

Extrémní osmdesátky

Minimalistky mohou tento odstavec rovnou přeskočit. V osmdesátých letech se nešetřilo – na ničem. Kýč? Tak trochu. Vy na to ale můžete jít přece jen více zlehka. Tím, že si vyberete jen pár prvků a nepůjdete do extrému. My jsme oprášili krátkou mikinu s nápisem a „plísňáče“. „Stačí si vzpomenout na to, co nosila Madonna. Módní byly nápisy všeho druhu, zkrácené topy, spousta a spousta bižuterie, vycpaná ramena i vykukující podprsenky,“ vypráví stylistka Mariya.

Foto: Jakub Jurdič

Na foto: kalhoty (Van Graaf, Maison Scotch, 2899 Kč), náušnice (Six, 129 Kč), náhrdelník (Lindex, 399 Kč), mikina (Jennyfer, 439 Kč), boty (Baťa, 599 Kč), náramek (Lindex, 299 Kč)

Foto: Isifa

„Material girl“ Madonna ve svých začátcích a osmdesátky jako vyšité

Rebelie devadesátých let

Móda devadesátých let je poměrně široký pojem, my se ale zaměřili na počátek desetiletí, kdy se kopírovala móda nemóda Kurta Cobaina a styl příznivců grunge celkově. Pokud nás čtete pravidelně, nejspíš si domyslíte, proč zrovna grunge – letos je jedním z nejžhavějších (pod)zimních trendů. „Grunge je vlastně anti móda, nedbalý styl, který nemá pravidla. Typické jsou pro něj kostky, kožešina, roztrhané věci, kůže a samozřejmě flanelová košile, kterou si příznivci grunge často uvazovali do pasu,“ říká stylistka.

Foto: Jakub Jurdič

Na foto: košile (New Yorker, 449 Kč), koženkové šortky (Vero Moda, 1099 Kč), kulich – kašmír a kožešinová bambule (Van Graaf, SvB, 2599 Kč), kožené boty (Wojas, 2999 Kč), síťované punčocháče (Marks & Spencer, 249 Kč), náramek (Reserved, 199 Kč), náhrdelník (Six, 249 Kč)

Foto: archiv

Inspiraci můžete načerpat i z filmu Singles (rok 1992, český název Mladí), který se odehrává v samém epicentru grunge, Seattlu

Pozor! Stále sháníme čtenářky pro focení módy! Chcete si vyzkoušet nové trendy, líčení i roli modelky? Své aktuální fotografie včetně telefonního čísla posílejte na e-mail jana@prozeny.cz!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek