Hlavní obsah

Návrat Karla Gotta: Připomeňte si jeho nejslavnější hity!

Foto: Profimedia.cz

Jsou to skoro čtyři roky, kdy měl Karel Gott (78) svůj poslední sólo koncert. Poté bojoval se zdravotními potížemi, které, zdá se, porazil. A dnes se postaví na pódium v takřka vyprodané O2 aréně. Jak Slavík vypadal v době svých největších hitů a zahraje je dnes?

Článek

Návrat Mistra. To čeká všechny fanoušky Karla Gotta, kteří dnes půjdou na jeho koncert do O2 arény. Zpěvák je sice aktivní i navzdory zdravotním problémům, se kterými v posledních letech bojoval a bojuje, nicméně poslední čtyři roky vystupoval „jen“ jako host na koncertech svých kolegů. Dnes mají ale světla reflektorů opět svítit jen pro něj. Po čtyřech letech Karel Gott vyslyšel své fanoušky a připravil si pro ně koncert.

Ani jemu samozřejmě nemohou chybět na pódiu hosté, kteří jej v hudebním aranžmá doprovodí. Tentokrát se rozhodl trochu „omladit“ a přizval si například Ewu Farnou (24), Markétu Konvičkovou (24) nebo Marka Ztraceného (33), který pro Karla Gotta dokonce napsal i nový song, který večer v aréně zazní.

A co další jeho hity, jakými jsou třeba Trezor nebo Lady Karneval z 60. let? Druhý zmíněný prý vznikl za dvacet pět minut, kdy Karel Gott potřeboval nějaký song na festival do Ria de Janiera. Na svědomí ji mají Karel Svoboda (†68), Jiří Štaidl (†30) a litr myslivce, kterého u skládání prý vypili. Zazní na koncertě i další klasiky?

Foto: Profimedia.cz

Napadlo vás někdy, že jste Mistra neviděli tančit? Může za to klip k písni „Trezor", kde se o tanec pokoušel. Když se pak viděl, rozhodl se, že už nikdy tančit nebude

Kdepak ty ptáčku hnízdo máš (1973)

Kdo by neznal tuto kultovní písničku z pohádky „Tři oříšky pro Popelku“ (1973). Nenašel by se snad člověk, který by nedokázal zanotovat její melodii. Jejími autory jsou opět Jiří Štaidl, který napsal text, a Karel Svoboda je podepsaný pod hudbou. Protože měla pohádka tak velký úspěch i v Německu, nazpíval ji Gott i v němčině. Ze sedmdesátých let ale pochází i další fláky, jako „Jdi za štěstím“, „Babylon“, nebo „Je jaká je“.

Foto: Profimedia.cz

Karel Gott hodně cestoval na turné po světě. Na jednom z nich, v roce 1978, se v Moskvě setkal s kapelou „Boney M“, jejichž píseň „River of Babylon“ přezpíval v češtině

Zvonky štěstí (1985)

Zatímco u nás duet s tehdy dvanáctiletou Darou Rolins (45), Zvonky štěstí, sklízel jeden úspěch za druhým, u německých sousedů se nepodařilo prosadit jej tak jednoduše. Tamější vydavatelství v první chvíli o duetu s dítětem nechtělo ani slyšet, že prý je to už ohrané. Karel Gott se ale nenechal odbýt a s Darou nazpíval německou verzi s názvem „Fang das Licht“ (Chytni světlo), která měla fenomenální úspěch, dokonce se stala v německy mluvících zemích mnohem větším hitem než u nás. Zatímco Dara si tehdy na svoji chvíli slávy musela ještě počkat, Karel Gott v tu dobu oslňoval ženy songy jako „Jediná“, „To musím zvládnout sám“ nebo „Včelka Mája“.

Foto: Profimedia.cz

Ačkoliv má Karel Gott v osmdesátých letech na kontě mnoho hitů, jedním z těch, který nejvíce utkvěl v paměti a dokonce byl přeložen do mnoha jazyků, byla úvodní píseň ke stejnojmennému seriálu „Včelka Mája“

Když muž se ženou snídá (1992)

Mít tak doma božského Káju a snídat s ním, říkalo si zajisté mnoho žen, když poprvé uslyšelo tento song. Autory tohoto prvního většího porevolučního hitu jsou Karel Šíp (73) – ten napsal text a Pavol Habera (56) hudbu. Album s touto písní bylo tolik prodávané, že získalo platinovou desku. Rozhodně ale nelze říct, že by to byl jediný hit devadesátých let. Dodnes si všichni prozpěvují „Pretty Woman“, „Co sudičky přály nám“ nebo „Lásko, tvoje jméno je Zkáza“.

Foto: Profimedia.cz

Tehdy snídal s Martinou Zbořilovou, později Formanovou a všechny ostatní ženy tak mohly po Mistrovi pouze toužit

Být stále mlád (2001)

V novém století přichází nová múza a s ní i nové songy, jako byl třeba „Být stále mlád“, což je cover verze písně „Forever Young“ od kapely Alphaville. Když pak v roce 2014 tuto píseň Ivana Gottová (42) svému muži přezpívala k 75. narozeninám, nezůstalo jedno oko suché. Z té doby se známými staly také písně „Pokaždé“, „Jako James Bond“ nebo „Indiánská píseň lásky“. 8. června letošního roku vyšlo nové CD s názvem „Ta pravá“, kde už nyní je několik adeptů na to stát se nesmrtelnými hity.

Foto: Profimedia.cz

Nakonec se tou pravou pro Karla Gotta stala Ivana Macháčková, které se povedlo to, co žádné jiné před ní – v roce 2008 dostala zpěváka k oltáři

Jakou píseň Karla Gotta máte nejraději?

ynezorPumanzeSaNyknalC