Hlavní obsah

Počet milenců vs. pohlavní choroby: Spočtěte si, jaké riziko vám hrozí!

Foto: Profimedia

Jak moc se bojíte pohlavních chorob? A myslíte, že jste před nimi dostatečně chráněni?

11. 11. 2015

Jak se ve vteřině vyděsit? Nový on-line nástroj dokazuje, že to, jestli budete mít herpes, chlamydie či třeba syfilis, nesouvisí jen s počtem vašich předchozích partnerů. Nová kalkulačka víc než šokuje!

Článek

Sexuálně přenosné infekce jsou jako drby. Šíří se rychle a daleko a nikdo se před nimi nemůže cítit v bezpečí. Že vy ano, protože bývalé milence spočítáte na prstech jedné ruky, a navíc žijete v monogamním partnerství? Chvályhodné, nicméně i tak nad vámi visí Damoklův meč. Proč ani vám nikdo nezaručí klidný spánek?

Střídání partnerů? Koníček!

Britská on-line lékárna Lloyds Pharmacy nedávno vytvořila kalkulačku (Degrees of Separation Calculator), do které zadáte aspoň přibližný počet sexuálních partnerů v několika životních obdobích, kdy nejnižší věková hranice začíná na šestnácti letech a ta nejvyšší na 65 plus. Uvedete, zda jste měli sex s muži, nebo ženami, a necháte si vypočítat počet nepřímých sexuálních partnerů. Jestli si myslíte, že vás výsledek nevyděsí, jste na omylu.

Sexuální historii si mnozí neuvědomují

„Kalkulačka funguje na principu sociologické myšlenky, že všichni lidé jsou navzájem propojeni. Na základě toho vezme počet partnerů, které jste měli, vynásobí to statisticky pravděpodobným počtem milenců, přihlédne k sexuálním partnerům těchto partnerů, a takto pokračuje po šest etap. Ve výsledku se ukáže odhad nepřímých intimních partnerů a s tím spojené riziko nákazy nějakou pohlavní chorobou,“ píší tvůrci na stránkách. Tak schválně…

Foto: Profimedia

U každého jednoho sexuálního partnera se k vám vážou i všechny jeho předchozí vztahy

Pět milenců rovná se průšvih!

Podle výzkumu sexuálního chování Čechů, který provedla společnost STEM/MARK ve spolupráci s pražským Sexuologickým ústavem, Češi patří k promiskuitním národům.

Statistiky uvádějí, že ženy mají za svůj život pohlavní styk v průměru s pěti a více muži. Pánové průměrně vystřídají až deset partnerek. (Deset a víc milenců přiznává více než 20 % mužů a 14 % žen.) Co na to zmíněná kalkulačka?

V případě pěti milenců mužského pohlaví vypočítala počet nepřímých sexuálních partnerů na 1930! Muž, který se za svůj život miloval s deseti ženami, je na tom pochopitelně mnohem hůř. Jeho bilance? 3168 možných milenců! Kolik z nich bylo absolutně zdravých? Otázka za milion.

Mimomanželské styky

Pořád vás ovládá optimismus a uklidňujete se faktem, že manžel nebo manželka jsou zárukou věrnosti a čistoty? Říkáte si, že „teď už se nemůže nic stát“? Když myslíte…

Sexuolog Petr Weiss se v souvislosti s českým průzkumem nechal slyšet, že lidé se často mylně domnívají, že pokud zůstanou ve vztahu věrni, jsou tak chráněni před možným onemocněním. To však předpokládá také partnerovu věrnost, a dokonce znalost celé jeho sexuální historie. (Což je evidentně nemožné.)

Navíc lidé nemusí po pohlavním styku s nakaženou osobou vždy onemocnět. Mohou se stát přenašečem nemoci a dále ji šířit.

Foto: Profimedia

Onemocnění vyžaduje v některých případech velmi dlouhou nebo i trvalou léčbu a umí značně zkomplikovat život

Co zvyšuje riziko infekce?

Zmíněný sexuolog již v roce 2010 varoval, že dnešní páry používají kondomy coby způsob ochrany čím dál méně, a bohužel ani po pěti letech se situace moc nezměnila. Pak to vypadá tak, jak to vypadá.

Pohlavních chorob přibývá. Mezi obávané se stále řadí AIDS a podle posledních statistik mají „žně“ i kapavka a chlamydie. V Česku dokonce v posledních letech neustále stoupá i počet nakažených syfilidou.

Tak co, jste v šoku? Počítali jste s tak velkým počtem možných milenců?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.