Hlavní obsah

Pomoc, můj partner je chorobný šetřílek!

Foto: Isifa

Máte pocit že šetří na nesprávném místě?

Pročítá slevové letáky, vystřihuje kupony a kupuje věci pouze v akci. Vaši novou blůzku pokládá za nehorázné utrácení, dovolenou za zbytečný luxus, ale za nové kolo pro sebe je ochoten utratit desetitisíce. Sport je zdravý a kolo musí být bezpečné, vždyť je otec od rodiny. Občas může být život s notorickým šetřílkem úsměvný, většinou je to ale jedno velké peklo.

Článek

Lenka žije s Petrem víc jak deset let, na všem se v podstatě dohodnou, ale pokud jde o peníze, je to problém. Petr je totiž držgrešle! „Jak jde o peníze, je nesnesitelný. Je ochoten je vydat jen za věci, které on pokládá za důležité. Takže sobě třeba koupil helmu na lyže, ale já ji podle něj nepotřebuju, protože nelyžuji tak často jako on a navíc jezdím pomalu,“ popisuje Lenka.

Nejhorší ale je, že ačkoli mají účty oddělené, tedy každý si své věci platí ze svých peněz, i tak má Petr potřebu Lenku peskovat za to, co si koupila. „Vyčte mi i pitomé tričko za stovku. Přitom jsem si ho zaplatila ze svých peněz, jeho to nestálo ani korunu,“ říká Lenka. Petr je podle ní penězi čím dál více posedlý, hádky jsou častější a Lenka se obává, jak to bude v budoucnu. „Nedovedu si představit, jak bych fungovala, kdybych si s ním pořídila dítě, byla jen na mateřské a neměla dostatek svých peněz. Jemu by se nejspíš kupilo skvělé vybavení na sport v hodnotě desetitisíců, ale dítě by smělo za den počůrat maximálně dvě plenky,“ vzdychá Lenka, která vážně uvažuje o rozchodu.

Podle odborníka je život s notorickým šetřílkem problém, navíc řeči o šetření a zodpovědném přístupu k budoucnosti jsou většinou jen zástěrka pro sobeckost a snahu s partnerem manipulovat a mít nad ním převahu.

Foto: Thinkstock

Život s šetřilem je únavný

Není držgrešle jako držgrešle

Je samozřejmě potřeba rozlišovat, jak moc velký šetřílek váš partner je a jak moc to váš společný život narušuje. Vystřihování slevových kuponů a honba za výhodnými akcemi může být v podstatě legrace, ale je potřeba si uvědomit, že vše něco stojí. „A nemusí jít vždy o peníze, ale třeba o čas, energii, pozornost a podobně. Kdyby si můj partner třeba vystřihoval kuponky, asi by mi to přišlo úsměvné a neřešila bych to. Pokud by to ale bylo třeba na úkor rodinného výletu, už by mi to vadilo,“ popisuje Katarína Lomská Filasová z Centra zvyšování psychické odolnosti.

A pokud váš partner počítá každou korunu s tím, že přece myslí na budoucnost rodiny, mělo by to být skutečně v zájmu celé rodiny a mělo by to vyhovovat i partnerce. „Jenže za argumenty ,myslím na budoucnost rodiny' se většinou skrývá všechno možné, jen ne právě toto. Bývá to spíš způsob, jak kulantně sdělit ,já budu peníze šetřit na to, na co chci já',“ varuje Katarína Lomská Filasová. Samozřejmě čest výjimkám, ale ideální stav je, když partneři šetří společně na věci, na kterých se vzájemně dohodli.

Tip redakce:Šetřete společně, ale společně i utrácejte! Nechce s vámi do obchodního centra? Jak ho tam dostat se dočtete v článku Jak dostat partnera na nákup?!.

Foto: Thinkstock

Bez kalkulačky nedá ani ránu

Oddělené účty? Nejspíš cesta do pekla

Katarína Lomská Filasová také nedoporučuje, aby si partneři pořizovali oddělené účty. V partnerství, kde jsou oba rozumní, schopní se dohodnout, nemají děti a navíc mají zhruba stejné příjmy, to možná může fungovat. Ale podle ní to partnery většinou spíš oddaluje, odcizuje a především jim to znemožňuje společné budování života. Neustálé dohady, kdo zaplatí novou ledničku, kdo sedačku a kdo toaletní papír, vztah určitě neposilují. Navíc jsou chvíle, kdy se postavení jednoho z partnerů výrazně změní a změna se odrazí i na stavu jeho účtu. Může jít například o následující životní situace:

  • Žena se stane matkou a několik let bude na mateřské
  • Jeden z partnerů onemocní, čímž se sníží jeho příjmy
  • Jeden z partnerů přijde o práci

A co potom?Kdo třeba zaplatí kočárek pro dítě, které má brzy přijít, a nastávající maminka je již na mateřské a její příjmy nejsou nijak závratné? Oddělené účty jednoduše znemožňují ve vztahu rovnocennost, která je velmi důležitá. A jakmile je ten „bohatší“ navíc notorický šetřil, je zaděláno na velký problém. „Jeden z páru se vždy dostává do pozice pána a druhý zákonitě do role sluhy. Nejtypičtější je stav, kdy žena zůstane s dětmi doma a muž vydělává, přičemž jí na účet dává jakýsi příděl na domácnost a na svém účtu si nechává peníze takříkajíc pro sebe, což je naprosto absurdní stav,“ upřesňuje Katarína Lomská Filasová.

Na počátku totiž stálo společné „ekonomické rozhodnutí“, že výhodnější pro celou rodinu bude, když se žena postará o děti a manžel půjde do práce. „Nebo klidně opačně, na tom nezáleží. Každopádně ten, který chodí do práce, nevydělává své peníze, ale společné peníze. Tak jako ten, který zůstal doma, se nestará o své děti, ale o děti obou,“ vysvětluje Katarína Lomská Filasová. A tak jako se ten pracující večer neptá, zda si může pohrát s dětmi, neměl by se ani ten druhý doprošovat peněz.

Rovnocennost, důvěra a společné zájmy a cíle. To jsou jednoduše zásady, které dělají vztah vztahem. A to platí i pro oblast peněz! „Oddělené účty pro mě znamenají oddělené životy, a proto jsem si manžela nehledala. A pokud se mnou nechce sdílet účet, nehodlá svůj postoj změnit, je to pro mě jednoznačný důvod k rozchodu,“ dodává Katarína Lomská Filasová. Ne nadarmo si u oltáře slibujete v dobrém i zlém a také v chudobě a v bohatství!

Jak to máte doma s penězi vy? Je váš partner držgrešle?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama