Hlavní obsah

Poradí si přírodní metody s plísní v bytě? Otestovali jsme je!

Foto: Thinkstock

Chystáte se na boj s plísní v koupelně? Otestovali jsme přírodní způsoby a povíme vám, zda fungují

Jde se zbavit plísně, aniž byste použili chemii? Právě na to jsme se snažili najít odpověď při dalších testech. Jak si stojí ocet, čajovník nebo vápno?

Článek

Plíseň v rohu sprchového koutu, kolem oken, v chodbě nebo ve skříni. To je možná i vaše každoroční starost ve chvíli, kdy s příchodem chladnějšího počasí méně větráte a sušíte prádlo doma. Nedávno jsme testovali, zda vám v boji s plísní pomohou chemické přípravky ve spreji – výsledky testu najdete v článku Spreje proti plísním v bytě: Opravdu fungují? Vyzkoušeli jsme je!, kde se dočtete i o tom, proč spreje nejsou zdravé pro vás, ani pro zdi, které jimi ošetřujete.

Proto jsme sháněli informace o přírodních způsobech likvidace plísně a otestovali, co dovedou. Ocet a čajovník jsme vyzkoušeli stejně jako předtím chemii v koupelně na začernalých, tedy plísní napadených spárách a silikonu kolem vany. Vápno pak na plísní napadené zdi ve sklepě.

Ocet

Ocet je klasickou metodou v boji s plísní, kterou znaly a doporučovaly naše babičky. Je dostupný a levný – litr pořídíte od 10 Kč. Pokud by vám vadil jeho zápach, lze zvolit ocet bílý, vinný, který nemá tak agresivní vůni.

Foto: Thinkstock

Mezi klasiku v boji s plísní patří bílý ocet, citron a lze přidat i jedlou sodu. My jsme vyzkoušeli samotný ocet

Zkušenost: Použili jsme ocet na začernalé spáry mezi dlaždicemi – nalili jsme ho neředěný na houbičku a tou jsme je potřeli a zhruba po hodině jsme je opět houbičkou setřeli. Začernalá místa, která jsou výsledkem plísně, byla pryč, dlaždice se po něm víc leskly. Na černé skvrny v silikonu kolem vany, které má také na svědomí plíseň, ocet neúčinkuje.

Odstranění plísně octem ale nemá dlouhodobé účinky. V našem případě se během čtrnácti dnů začala objevovat znovu.

Tea Tree olej

Dezinfekční a protiplísňové účinky má mít i olej z čajovníku. Doporučené dávkování je 10 kapek na dvě lžíce vody. 100 ml oleje přijde asi na sto korun, ale hodně se ředí a na ošetření prostor kolem vany stačí pár kapek.

Zkušenosti: Vůně čajovníku nepatří mezi ty nejoblíbenější, ale je lepší než chlorová. Začernalé spáry jsme postříkali směsí oleje a vody, kterou jsme dali do rozprašovače, a směs nechali asi hodinu působit. Pak jsme spáry vlhkým hadříkem setřeli – i v tomto případě bylo začernání na spárách pryč, zůstalo jen na hůř dostupném místě vedle dlaždice. Efekt byl srovnatelný s octem, ale plíseň se objevila zpátky daleko dřív, už za devět dní. Na začernalý silikon ani tento způsob nefungoval.

Foto: Thinkstock

Již několik staletí osvědčenou metodou boje proti plísni na zdi je nátěr vápnem

Vápenný nátěr proti plísni

Klasickou metodou, jak zabránit růstu plísní na zdech, je nátěr vápnem. To by mělo díky vysokému pH vytvořit pro plísně nepříznivé prostředí. Vápenné nátěry koupíte v ceně kolem stokoruny za pětikilové balení.

Zkušenosti:Pro tento test jsme zvolili zeď ve sklípku, která byla napadená plísní. Plíseň jsme odstranili mechanicky vlhkou houbičkou, nechali zeď oschnout a pak postupovali podle návodu od výrobce nátěru. Trvalo zhruba měsíc, než se plíseň objevila znovu, ovšem v daleko menší ploše.

Naše poznatky potvrzuje i Ing. Jaroslav Zima z firmy Redstone: „Vápenné nátěry z vyleželého vzdušného vápna s minimálním množstvím přísad vám budou dobrým pomocníkem a v trvání protiplísňového účinku předčí všechny obvykle v současnosti používané protiplísňové nátěry. Správně fungující vápenný nátěr je náročnější na přípravu podkladu a aplikaci, takže je lepší se poradit s odborníkem. Fakta mluví za vše – vápno se v českých zemích používá již od 10. století a bude se používat i nadále.“

Závěr:Ocet i čajovníkový olej pomohly plíseň ze spár odstranit, ale jejich efekt není dlouhodobý – v případě octa se plíseň objevila zhruba za stejnou dobu jako po ošetření chemií, u čajovníku mnohem rychleji. Jako první pomoc můžete tedy tyto metody použít. „Nejlepší je řešit hlavní příčinu vzniku plísní, tedy vlhké zdi. Bez takového zákroku budou všechny metody dlouhodobě málo platné,“ uvádí Vilém Řiháček z Ekologické poradny Veronica.

Máte zkušenosti s přírodním řešením plísní? Napište nám!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama