Hlavní obsah

Nesnáším školu!

Foto: samphoto.cz/jiunlimited

Teenagerovi připadá škola a vzdělání zbytečné

Učitelé jsou omezenci a co se týče vzdělání, všechno si lze nalézt na internetu. Tak lze shrnout postoj mnoha pubertálních jedinců ke střední, a posléze i vysoké škole. Pro rodičovské naděje to bývá docela „ťafka".

Článek

Když se váš dospívající potomek rozhodne kašlat na školu, nezbývá vám, než se buďto (často marně) snažit racionálně apelovat a argumentovat, nebo jen trpně a bezmocně přihlížet, jak si dítko do budoucna ztěžuje a komplikuje životní vyhlídky. Nicméně vězte, že to není až tak výjimečný jev. A že není nutné hned zoufat a propadat beznaději.

Škola a vzdělání jsou nanic

Pokud váš potomek ve škole úžasně prospívá a projevuje nadání pro kdeco, buďte šťastni a užijte si tohoto období. Může se stát, že během puberty doznáte nepředstavitelných změn. I „premianti" mohou dospět k názoru, že je vlastně škola nebaví a je nanic.

„Adam se výborně učil, měla jsem pocit, že ho čeká skvělá budoucnost. Ve třetím ročníku gymnázia nám ale oznámil, že ho žádný předmět nezajímá a že chce studia nechat. Prý jsme mu ublížili, když jsme ho dali na gympl. Lepší je se vyučit - mít víc času a peníze si vydělá snáz," líčí svůj nedávný šok Adamova máma Ivana. „Povedlo se nám ho donutit dotáhnout to až do maturity, ale znám případy jeho spolužáků a kamarádů, kteří si střední školu dodělávají dálkově, protože se prostě na všechno vykašlali," dodává. Nemluvě o těch, kteří bez maturity nebo po ní žijí z peněz rodičů, v lepším případě chodí nenajvýš na občasné brigády, kde se nevyžaduje žádná kvalifikace.

Foto: samphoto.cz/jiunlimited

Domluvy většinou nepomůžou

Veškerá „nalajnovanost" vadí

„Mnohým teenagerům připadá, že jakákoli povinnost je svazuje, chtějí prolomit všechno, co jim kdokoli vnucuje jako prospěšné a správné - sami to považují za konformitu. Vzdělání, na kterém rodině a potažmo i celé společnosti tak záleží, proto někteří začnou odmítat jako povrchní a zbytečnou formalitu," komentuje fenomén pubertálního odporu ke vzdělání psycholog Petr Krátký. Jak dodává, tento typ dospívajících jsou mnohdy velmi inteligentní jedinci, mají rozhled a jejich vzdor k „oficiálnímu" vzdělání nemusí být nutně projevem ignorance. Spíše snahou hledat si vlastní cestu ať už k úspěchu nebo životu podle svého. Pak je ovšem vesměs čeká náročný úkol si vzdělání doplnit, nebo obecně se jakkoli uplatnit.

Konec dobrý, všechno dobré

Zkušenosti mnohých rodičů vypovídají o tom, že není na místě ztrácet naději. Velké množství dospívajících, kteří v pubertě začnou opovrhovat „klasickým" vzděláním, se k němu časem vrátí. „Prostě pochopí, že v současné společnosti má svoji váhu, že bez něj budou mít méně možností se uplatnit - pokud o to stojí," konstatuje Anna Wagnerová, která se zabývá mimo jiné vzděláváním dospělých.

„I období, kdy buďto cestují po světě, nebo si hledají příležitostné brigády, je může přivést k realistickému posouzení, nakolik jsou schopni se sami o sebe postarat, a jestli by návrat ke škole pro ně nebyl tím nejlepším východiskem," doplňuje psycholožka Jitka Markvartová.

Podstatná rada pro rodiče podle ní zní: Nelámejte nad svým potomkem hůl, pokud školu v jisté chvíli odmítne. A buďte vstřícní, až si uvědomí její přínos pro vlastní budoucnost.

Ale že to není, pro vás rodiče, lehké, jsme si vědomi. Tedy pevné nervy, přejeme!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.