Hlavní obsah

Rebel vedle královny: Co po něm zdědili Charles a Harry?

Foto: Profimedia.cz
10. 6. 2019

Krev není voda, to jistě sami moc dobře víte. Když se podíváte na své rodiče, vidíte mnohdy sami sebe. V královské rodině to platí stejně. U prince Charlese a jeho mladšího syna, prince Harryho, můžete pozorovat stejné rysy s princem Philipem. Ten dnes slaví 98. narozeniny.

Článek

Člověk se vůbec nediví, že si před těmi více než sedmdesáti lety Alžběta II. (93) vybrala za muže zrovna Philipa. Pohledný mladík, vtipný, inteligentní, navíc řecký princ. Během let se ale objevily i další jeho povahové vlastnosti. Co po princi Philipovi, který dnes slaví 98. narozeniny, zdědili jeho syn Charles (70) a vnuk Harry (34)?

Vlastní hlava

I když jsou členové královské rodiny svázáni přísným protokolem, občas se z těchto osidel někomu podaří vymotat. Velice schopný byl v tomto směru princ Philip. Z pozice manžela britské královny to ale měl o to těžší – nároky na něj nebyly nikterak malé. V padesátých letech si například chtěl udělat pilotní průkaz, jenže vláda mu to nechtěla povolit. Princ by se totiž příliš vystavoval riziku smrti. Philip ale ve své lásce vytrval, a nakonec se létat naučil.

Touhu dělat si, co chtějí, mají i princové. Nejpozorovatelnější je to u Harryho. Když necháme na chvíli stranou Harryho manželku, vévodkyni Meghan (37), tak o tom svědčí například mise v Afghánistánu, kam se vydal navzdory všem doporučením.

Foto: Profimedia.cz

Princ Philip se chtěl naučit létat, a ačkoliv mu to zprvu nebylo dovoleno, nakonec si to prosadil

Vztah k armádě

A právě láska k armádě je další věc, kterou mají princ Philip a princ Harry společnou. Ačkoli službu si vyzkoušeli i princové Charles a William, pouze královnin manžel a jeho zrzavý vnuk byli nasazeni v boji. Philip sloužil totiž u námořnictva během druhé světové války (i královna ale sloužila ve válce!) a plavil se po moři například na lodi Valiant. Princ Harry se zase dvakrát v utajení zúčastnil mise v Afghánistánu.

Foto: Profimedia.cz

Během druhé světové války sloužil princ Philip u námořnictva

Humor při každé příležitosti 

O princi Philipovi se traduje, že má skutečně jedinečný smysl pro humor. Občas dokonce trochu přes čáru. Například při setkání s držitelkou Nobelovy ceny míru Malalou Júsufzaiovou (22) pronesl: „Děti mají chodit do školy proto, aby je rodiče dostali z domu.“ Mimochodem – Júsufzaiová je pákistánská aktivistka bojující za práva žen studovat. A takových vtípků by se u manžela královny Alžběty našlo více.

Smysl pro humor po něm zdědili i princ Charles a princ Harry. Například když Charlesovi blahopřáli k dalšímu vnoučkovi, vtipkoval, že už to začíná být docela pěkné číslo, čtyři vnoučata. Na svatbě prince Williama prý žertoval o synově plešatosti. Inu – ideálně načasované, že?

Foto: Profimedia.cz

Princ Philip je prý vyhlášený vtipálek. Tato fotka je toho důkazem

Slabost pro ženy

Není to zrovna věc, kterou by se chtěl kdokoliv z nich chlubit, ale jak princ Philip, tak Charles mají slabost pro něžné pohlaví. Ačkoli v případě prince Philipa se to nikdy veřejně nepřiznalo, mnohokrát svět obletěly zprávy o jeho krátkých románcích. Jednou se nechal slyšet, že za úspěchem manželství stojí vzájemná tolerance. Princ ale zároveň mnohokrát během těch let řekl, že jeho životní láskou je Alžběta. A my mu to věříme!

To nevěra prince Charlese byla veřejná, respektive praskla. Románek s Camillou Parker Bowles (71) začal dříve, než se oženil s princeznou Dianou (†36). Jenže ani po svatbě s tím nepřestal. Camilla byla jedním z hlavních důvodů královského rozvodu. Jak to dopadlo, všichni víme.

Foto: Profimedia.cz

I když se objevovaly zvěsti, že měl princ Philip občas bokovku, vždycky říkal, že Alžběta je láska jeho života

Skandály

S tím se pojí i skandály, které se nevyhýbají ani mužům v královské rodině. Tradovalo se, že princ Philip se v dobách svého mládí účastnil bujarých večírků, na které byly zvány i lehké děvy. Zřejmě to od něj odkoukal i princ Harry. Svého času byl jako utržený ze řetězu, obrážel jeden večírek za druhým a paparazzi se podařilo jej zachytit nahého, nebo také v nacistické uniformě. Posledních pár let už ale princ Harry seká dobrotu. Ještě aby ne, když má takovou manželku, a nyní i syna.

Foto: Profimedia.cz

Ještě dříve, než se jeho žena stala britskou panovnicí, účastnil se mnoha večírků (na fotografii je s herečkou Corinne Cléry na premiéře filmu Moonraker z roku 1979)

Zachování identity

Princi Philipovi se nelíbilo, že by jeho děti nesly příjmení Windsor a odkaz jeho rodiny přišel vniveč. Bojoval za to, aby se potomci jmenovali po něm. Po dlouhých peripetiích došlo ke kompromisu a jeho potomci nesou jméno Mountbatten-Windsor. Snažil se tím zachovat si alespoň kus své identity.

Tohle po něm zřejmě zdědil i princ Harry. V mládí chtěl původně z monarchie vystoupit úplně a žít si normální život, ale nakonec si to rozmyslel, anebo spíše mu to bylo rozmluveno. I tak se ale rozhodl zachovat si maximální soukromí, jak jen to je v jeho postavení možné. O tom svědčí například i to, že porod své ženy úspěšně utajili, anebo že se rozhodli opustit Londýn a přestěhovat se do Frogmore Cottage nedaleko Windsoru.

Foto: Profimedia.cz

Princ Philip chtěl, aby děti nesly i jeho příjmení

Všimli jste si někdy, jak moc jsou si podobní princ William (36) a jeho syn George (5)?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.