Hlavní obsah

Rodina si vysnila kuchyň v Provence stylu. Postavili si ji v Čechách!

Foto: Jitka Kolaříková

Půdorys kuchyně má podobu obdélníku, který je dlouhý asi 10 metrů a široký 2,4 metru. Jak je vidět, i taková „nudle“ se dá zařídit útulně

25. 11. 2014

Pro provensálský styl jsou typické světlé barvy, nábytek s patinou a důraz na přírodní materiály. Mrkněte, jak úžasně může vypadat kuchyně v tomto stylu, když ji navrhuje profesionál.

Článek

Když se šestičlenná rodina (manželé, dvě děti a prarodiče) rozhodla přestěhovat na jihočeský venkov, čekala ji důkladná rekonstrukce stavení starého asi tři sta let. Ta se nevyhnula ani kuchyni, kterou si chtěli zařídit v provensálském stylu. Ve Francii manželé několikrát pobývali a právě region Provence jim učaroval.

Foto: archiv firmy

Původně tady byla také kuchyně, jen vypadala jinak. Navíc se tento prostor asi deset let vůbec neužíval. Z jedné strany do kuchyně kdysi vedly dveře, ty však byly zazděné. Dnes je na tomto místě okno směřující do zahrady

Renovace až na dřeň

Rekonstrukce kuchyně trvala asi rok. Půl roku se průběžně řešily stavební práce, další půl rok truhlařina, tedy návrh, zaměření a realizace kuchyňské linky, barového pultu, židlí i spížových dveří. „Místnost byla třeba zateplit a odvlhčit, odstraňovaly se staré nánosy ze zdí a stropu až na původní cihly a kámen; stěny jsou široké metr. Kde to šlo, tam jsme ponechali pohledově viditelné cihly a kámen,“ uvádí designérka Jitka Kolaříková, která proměnu kuchyně navrhovala.

Kdy se hodí trámy

Jedna věc je však přání a druhá realita. Na stropě kuchyně jsou z dob minulých rekonstrukcí použité kovové nosníky, které bylo třeba schovat. „Aby se ještě více nesnižovala už tak nízká výška místnosti (2,5 metru), na nosníky jsme nasadili vydlabané dřevěné trámy a větší část stropu zakryl sádrokarton. Stejně tak většina zdí dostala novou omítku,“ vysvětluje designérka.

Foto: archiv firmy

Kde to bylo technicky možné, tam se ponechalo odkryté původní kamenné zdivo

Jak se vyrábí patina

Nábytek a dveře do spíže jsou vyrobené ze smrku a záměrně povrchově upravené tak, aby evokovaly dojem letitého užívání. Což se snadno vysloví, ale zdlouhavě realizuje: nejprve se nábytek natřel hnědozelenou barvou, pak přišlo na řadu několik nátěrů světlé vanilky a nakonec se povrch zbrousil tak, aby základní barva na některých místech jemně prosvítala.

Foto: archiv firmy

Na kuchyni navazuje praktická komora

Co všechno může být z masivu

Dřevo se použilo i na pracovní desku. Je to praktické? „Pracovní desky z tvrdé dřeviny, jako je v tomto případě dub, se nemusíte bát. Jen je třeba dřevo opatřit několika nátěry matného laku, který zvyšuje odolnost vůči opotřebení,“ vysvětluje designérka. A proč zrovna matného? Lesk se ke stylu Provence nehodí.

Foto: archiv firmy

Z kuchyně vede do zahrady několik oken, jež dekorují římské rolety. Vše je sladěné do světlých barev, což platí i pro drobné spotřebiče De´Longhi

Provence moderně

Oblíbený interiérový styl se dá dobře přizpůsobit současné době. Tradiční sporák zde nahradila indukční deska, místo pece se vsadilo na vestavnou troubu a odsavač par nechala Jitka Kolaříková zabudovat do krbové římsy. Prostorná kuchyně dovolila použití dvojdílného keramického dřezu v designu připomínajícím kuchyně našich babiček. A aby byl dojem Provence dokonalý, myslelo se i na miskové kování a vodovodní baterii s tradičními kohoutky, vše z mosazi.

Foto: archiv firmy

Doba pokročila, a tak sporák nahradila praktická varná deska

Nádobí a doplňky s pamětí

Ze svých toulek Francií si manželé přivezli řadu milých drobností, které našly uplatnění v nové kuchyni, což platí například pro stojánek na kuchařku, keramické nádoby na sůl, cukr či ocet, džbány, sítka… „Když je nádobí pěkné, není důvod ho schovávat. Proto jsem ho vystavila i na otevřené police, což platí také pro speciální přihrádky na talíře,“ říká designérka. A dodává, že řada stylových doplňků za příznivé ceny se dá pořídit i z domova – díky internetovým aukcím (kromě originálních lustrů jde například o mosazné formy na bábovku nebo truhlíky na květiny).

Foto: archiv firmy

Kořenky na krbové římse jsou stále po ruce

Když se autorky nové kuchyně zeptáte, co jí dalo nejvíce zabrat, s nadsázkou odpoví: „Občas jsem měla problémy s hlodavci, které vážně nemusím, a zejména v počátcích rekonstrukce se tu vyskytovali v hojném počtu. Ale časem to vyvážil fakt, že i z ruiny se dá vytvořit útulný domov.“

Jak se vám líbí kuchyně v provensálském stylu? Dokážete si ji představit u sebe doma?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.