Hlavní obsah

Snadný nepečený dort s ovocem: z borůvek je božský!

Hodnocení:
(302)
Foto: Greta Blumajerová
Doba přípravy
20 minut
Doba vaření
10 minut
Náročnost
nízká

Ať už jste si ulovili bandasku borůvek přímo v lese, nebo se na vás z mrazáku vyčítavě dívají ještě ty loňské, právě teď je ten nejlepší čas je zpracovat. Ideálně ve ve formě třeba lahodného borůvkového koláče. Ten dnešní je nepečený a bez želatiny, přesto v lednici do druhého dne krásně ztuhne. A má neuvěřitelnou barvu.

Ingredience pro:
22 cm průměr formy
Na borůvkový rozvar
  • 200 g borůvek
  • 60 g cukru krupice
  • 1/2 citronu
Na korpus
  • 16 kakaových sušenek s mléčnou náplní
  • 60 g rozpuštěného másla
  • 1 špetka soli
Na náplň
  • 300 g čerstvého krémového sýru
  • 1 sáček vanilkového cukru
  • 180 g 30% smetany ke šlehání
Článek

Postup

Krok 1: Připravte si všechny suroviny. Já použila malou formu o průměru 22 cm, ale i tak dortík bohatě vystačí na 8 až 10 porcí, je poměrně sytý. Do náplně použijte lesní borůvky - ty kanadské vám krém nikdy tak pěkně neobarví a neochutí.

Foto: Greta Blumajerová

Borůvky klidně použijte mrazené

Krok 2: Borůvky (já dala mrazené) asi 10 minut povařte s cukrem a šťávou i kůrou z poloviny citronu. Šťouchadlem nebo metličkou je během vaření trochu pomačkejte. Nechte vychladnout na pokojovou teplotu.

Foto: Greta Blumajerová

Nejprve ovoce svařte s cukrem a citronem

Krok 3: Sušenky rozmixujte najemno, přidejte sůl a rozpuštěné máslo a hmotu pomocí skleničky nebo dlaně pořádně natlačte do formy vyložené pečicím papírem. Nejlépe se pracuje s formami s odnímatelnými okraji. Korpus dejte do lednice, než si připravíte náplň.

Foto: Greta Blumajerová

Připravte si sušenkový korpus

Krok 4: Žervé nebo čerstvý krémový sýr rozmixujte nebo prošlehejte s vanilkovým cukrem a borůvkami a pak do něj opatrně zapracujte dotuha ušlehanou smetanu.

Foto: Greta Blumajerová

A nakonec umíchejte smetanový krém se žervé

Krok 5: Náplň rozetřete na korpus a nechte do druhého dne v chladu ztuhnout.

Foto: Greta Blumajerová

To nejtěžší přijde na závěr: vydržet nejlépe do druhého dne, než náplň hezky ztuhne

Krok 6: Aby se vám koláč lépe krájel, můžete ho před podáváním dát asi na 15 minut do mrazáku. Na závěr dozdobte dalším ovocem nebo třeba jedlými květy.

Foto: Greta Blumajerová

Koláč pěkně drží i bez použití želatiny, ale pro jistotu ho můžete před krájením dát ještě asi na 15 minut do mrazáku

Tip: Množství cukru upravte podle sladkosti borůvek. Nezapomeňte, že i korpus je poměrně sladký. Pokud používáte sušenky bez náplně, přidejte na másle.

S borůvkami nebo jiným sezonním ovocem můžete upéct i piškotovou roládu s bílou čokoládou, nepečené řezy s tvarohem a smetanou nebo třeba křehký koláč ovoněný mátou. Co byste si dali nejraději? A jestliže vám nějaké zbyly, nezapomeňte je zavařit.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek