Hlavní obsah

Tady bydlí rodina! Nechtěli žádný minimalismus, ale útulný byt. Jak to dopadlo?

Foto: Tomáš Marx

Manželé s malou dcerou a pejskem hledali bydlení v klidné části Prahy, kde by žili v kontaktu s přírodou a odkud by to zároveň měli blízko do centra. Našli 115 metrů čtverečních velký a krásně světlý byt ve starší novostavbě, který se rozhodli předělat k obrazu svému. Interiérový designér Tomáš Marx velmi dobře pochopil jejich vkus a pomohl jim s naplněním jejich představ.

Článek

Přáním klientů bylo moderní, funkční a nadčasové bydlení, o jehož podobě měli jasnou představu. „Chtěli jsme útulný byt s přírodními materiály, nic studeného až minimalistického, ale příjemné rodinné bydlení s krásnými a designovými prvky, které ale zároveň bude funkční,“ doplňuje majitel.

Rekonstrukce od podlahy

„Po dokončení návrhu jsme se pustili do celkové rekonstrukce. Dveře a podlaha na spoustě míst vykazovaly mnoho estetických i funkčních vad, a jelikož by repase podlahy stála stejně jako nová, rozhodli jsme se pro kompletní výměnu. V té chvíli jsme začali řešit i nové dveře, tak aby vše bylo sladěné,“ říká designér Tomáš Marx.

Podlahu, dveře i veškerý nábytek navrhl Tomáš Marx v dubové dýze domořené do tmavších odstínů, která v kombinaci se světlými odstíny působí velice elegantně a nadčasově. „V době vyrovnávání a následné pokládky podlahy jsem museli dělat technologické pauzy, stejně tak realizaci prodlužovala výroba dveří na míru, nicméně tyto zásadní práce nelze uspíšit, má-li být výsledné dílo kvalitní,“ upozorňuje designér.

„Dřevěná podlaha je neuvěřitelně teplá a příjemná, nedá se vůbec srovnat s tím, kdybych si s prckem hrál na kamenné dlažbě. Ohled jsme brali i na našeho pejska, i jemu musela podlaha sednout,“ doplňuje majitel.

Foto: Tomáš Marx

Veškeré dveře jsou v bytě nové. Vyrobili je na míru z dubové dýhy a dubového masivu domořeného do tmavého odstínu

Kompletní proměna včetně zvětšení koupelny

Stavebních úprav pak přišlo na řadu mnohem více, řešilo se vše od instalatérských a elektrikářských prací přes montáž sádrokartonových osvětlených podhledů a kompletní změnu obkladů a dlažeb až po realizaci nové kuchyně a nábytku, který je z velké části vyroben podle návrhu Tomáše Marxe.

Původně byly v bytě dvě koupelny, jedna větší vedle ložnice a jedna malá se sprchovým koutem a malým umyvadlem, ani jedna však potřebám tříčlenné rodiny nevyhovovala. Ubouráním příčky tedy zvětšili koupelnu vedle ložnice a posunuli toaletu, čímž získali dostatečně velkou místnost, kam se vešlo i větší umyvadlo a velký sprchový kout. Z malé koupelny vytvořili technickou místnost, kam umístili i pračku se sušičkou.

Designér se snažil, aby byl každý detail nábytku originální a aby se po nějaké době nestal nudným. Stejně tak přistupoval i k čalounění, povrchům stěn a textiliím. Tlumenější barvy a přírodní odstíny, které si majitelé přáli, doplnil například o výraznější závěsy v ložnici nebo atypickou lenošku v pracovně s dekorativním textilním vzorem.

Foto: Tomáš Marx

V koupelně získali prostor nejen pro vanu, ale i velký sprchový kout

Dekorativní stěrka v koupelně i obývacím pokoji

„Do koupelny jsem navrhl velkoformátové obklady v imitaci přírodního kamene a elegantní mozaiku. Prostor nad vanou jsem pak chtěl zvýraznit něčím netradičním, a proto jsem přišel s nápadem stěrky natřené lesklejší barvou v krémovém odstínu a ošetřené speciální impregnací. Klientovi se natolik zalíbila, že jsme pak stěrku použili i na stěnu kolem televizní sestavy. Finální vzhled nám udělal velkou radost, interiéru dodává jistou originalitu,“ dodává designér.

Hrátky s detaily nejen na nábytku

Při navrhování jednotlivých kusů nábytku si Tomáš Marx vyhrál i s detaily – například na nábytku v chodbě, šatně a pracovně jsou reliéfní povrchy dvířek, televizní stolek má pro změnu skleněnou podnož, která mu dodává na vzdušnosti. „Mezi námi, ty dvě police a skleněná část pod televizí jsou k nezaplacení. Nakonec jsem se ‚vykašlal' na elektro a dali jsme tam košíky na dceřiny hračky, papíry a tužky, aby bylo vše po ruce a nikde se nic nepovalovalo,“ dodává majitel.

V dostatku úložných prostor vidí ostatně majitelé jednu z hlavních předností svého bytu. Je ho prý dokonce tolik, že ho snad ani nezvládnou zaplnit. Pomyslnou třešinkou na dortu jsou pak umělecké fotoobrazy s přírodními motivy od fotografky Moniky Hůlové, které zdobí stěnu v chodbě i obývací části hlavního pokoje.

Foto: Tomáš Marx

Dětský pokojíček je samozřejmě zařízený v hravějších barvách

Vizitka designéra

Tomáš Marx měl k umělecké a návrhářské tvorbě vztah od útlého věku, práce interiérového designéra tak pro něj byla jasnou volbou. Navrhuje interiéry rodinných domů, bytů, komerčních prostor a věnuje se i designu nábytku, a to od vizuálních návrhů a projektové dokumentace až po finální realizaci. Vyznává zásadu funkčnosti všech materiálů, klade důraz na dispoziční řešení prostoru, výběr kvalitních materiálů a povrchových úprav nábytku. Interiéry musí být funkční a poskytovat svým majitelům pohodlné a inspirativní bydlení. Více na jeho webové stránce tomasmarx.cz.

Co říkáte na detaily na nábytku? Jak se vám líbí přírodní ladění?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.