Hlavní obsah

Trápí vás tvrdé paty? Existují triky, jak na ně vyzrát!

Foto: Thinkstock

Na boj proti tvrdým patám někdy jen škrabka nestačí

Pečujete o své nohy pravidelně, ale efekt se ne a ne dostavit? Pokud zatím marně bojujete s tvrdými patami, mohlo by se vám hodit pár vyzkoušených metod.

Článek

Léto je obdobím, kdy jsou tvrdé paty v otevřených botách samozřejmě víc vidět. A je bohužel pravda, že se právě i kvůli otevřeným a vykrojenějším botám, které neposkytují noze takovou oporu, víc tvoří. Jde totiž o reakci nohy na tlak, který na ni při chůzi vyvíjíte. Takže pozor na žabky, balerínky a sandály.

Tvrdá kůže na patách je ale i projevem málo hydratované pokožky, může být důsledkem nedostatku zinku, železa a omega 3 mastných kyselin, ale také ukazatelem plísňového onemocnění, takže není od věci zajít na konzultaci ke kožnímu lékaři. Problémy mohou očekávat i diabetici, nemocní s lupénkou, ekzémem, lidé s nadváhou a ti, kteří celý den stojí na nohou.

Jak tvrdé paty ošetřovat?

Tomu, co na paty platí, jsme se věnovali v článku Jak vyzrát na ztvrdlé paty? Zkuste citron, tvaroh i škrabky!.

Rádi bychom vám nabídli 12 způsobů, které zabraly našim čtenářkám i nám v redakci. Jistě tedy stojí za to je vyzkoušet také.

1.Nechoďte bosky po umělých kobercích. Bez bot si dopřejte chůzi spíš po trávě, písku a přírodních materiálech.

2. Odmočte nohy v teplé vodě, aby kůže změkla, a pak do ní vetřete směs vazelíny a citronové šťávy. Nechejte působit, ideálně tak dlouho, až se vsákne. Přebytečnou mastnotu setřete.

Foto: Thinkstock

Přidejte do koupele nohou trochu citronové šťavy, kůže zvláční a změkne

3. Na tvrdé a popraskané paty zabírá zábal z dužiny banánu, kterou necháte působit nejméně deset minut a pak opláchnete.

4. V den, kdy budete nohy hodně zatěžovat, si dopřejte ranní lázeň ze směsi parafínu a hořčičného oleje, pak parafín „oloupejte" a otřete nohy do sucha. Olejový parafín koupíte například v e-shopech, cena za 500 g je kolem 100 Kč.

5. Na paty lze použít i klasický jelení lůj, kterým můžete paty natřít, nebo ho rozpustit ve vodní lázni, vzniklým olejíčkem nohy namazat a ideálně nechat přes noc působit, dokud se lůj nevsákne.

6. Lék na paty koupíte i u řezníka – za pár korun zde pořídíte kůži z bůčku, kterou lze přiložit jako zábal, překrýt igelitem a dát na noc do ponožky. Tato metoda je nebezpečná pro vegetariány, protože linoucí se vůně zcela jistě přivolá sny o vepřových hodech… Ráno promaštěné nohy omyjte vlažnou vodou a mýdlem a osušte.

7.S úspěchem lze použít pro zábal i obyčejné vepřové sádlo, které necháte vsáknout nejlépe přes noc. Zbylou mastnotu setřete například kuchyňskou utěrkou.

Foto: Thinkstock

Prevencí vzniku tvrdých pat je pravidelné promazávání

8. Zabalte paty do tvarohu, překryjte igelitem a dejte do ponožek, nechejte působit ideálně přes noc, a pak nohy opláchněte vlažnou vodou s mýdlem.

9. Vhodné jsou změkčující masti s kyselinou salicylovou, která působí i proti případné plísni. Vetřete na postižená místa a nechejte působit. Mast se vsákne.

10. Účinkuje i lázeň v syrovátce, která vám ale nemusí vonět. Nebojte se ale, po lázni nepříjemnou vůni lze odstranit pouhým omytím mýdlem.

11.Osvědčený je i heřmánek ve formě koupele nohou.

12. Pokud sázíte na bylinky, pak můžete využít i měsíčkovou mast, kterou nohy natřete. Nechejte působit přes noc. Pak přebytečnou mastnotu otřete.

Jaký způsob boje proti tvrdým patám funguje vám? Napište nám do diskuse.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.