Hlavní obsah

Velká proměna starého domu

Foto: TOTO studio

Nová kuchyňská linka je zajímavou kombinací palisandrového dřeva a bílého laku

Dvacet let není žádný věk – to platí pro lidi i domy. Jenže tento majitelé stavěli a zařizovali v době, kdy ještě trh tolik zboží nenabízel. Až nedávno se rozhodli pro změnu. A protože si z nabídky firem a obchodů nemohli vybrat, nechali si v rámci rekonstrukce nábytek vyrobit na míru. Kvalitní a originální kousky je přišly na stejné peníze jako „hotovky“.

Článek

Děti vyrostly, začaly studovat a domů se vracejí jen občas – touto proměnou prochází nejedna rodina. Zatímco někde nesou rodiče takzvaný syndrom prázdného hnízda těžce, zde situaci naopak využili k proměně domu. „Měnilo se zde vlastně všechno, zůstaly jen dva hostinské pokoje, které přijdou na řadu dodatečně,“ říká Věra Tomíčková z TOTO studia, které rekonstrukci navrhovalo. Nejpatrnější je změna v kuchyni a obýváku.

Foto: TOTO studio

Původní kuchyni dominoval barový pult, který při renovaci z kuchyně zmizel

Z obyčejného domu neobyčejný

Takových domů kolem vás stojí spousta. Ve sklepě najdete dílnu, prádelnu se sušárnou, a v tomto případě dokonce domácí wellnes centrum se saunou, přízemí zabírá kuchyň, obývák, toaleta a chodba. Patro slouží jako klidová zóna a nacházejí se zde ložnice a dva hostinské – dříve dětské – pokoje spolu s koupelnou.

Měnilo se skoro vše. Majitelé si přáli zachovat několik kousků z původního obývacího pokoje – v novém interiéru tak zůstala sedačka, kusový koberec, staré piano a krbová kamna. Jinak nechali designérům volné ruce.

Foto: TOTO studio

Obývák před proměnou - do nového interiéru si z něj majitelé vzali pohovku, piano a kusový koberec

Jako dekorace zde zbyly staré masivní dřevěné kufry-bedny. I když šlo jen o doplněk, zalíbila se natolik jejich barva, že celý interiér dostal podle nich barvu palisandrového dřeva. Majitelé nejprve váhali, ale když viděli skutečné vzorky, záměr schválili.

I když – sedačka už to málem měla „spočítané“. „Chtěli jsme pohovku odstavit ode zdi a umístit ji do prostoru, jenže při tom jsme zjistili, že není čalouněná zezadu. A tak jsme zvolili náhradní řešení, místo látky se dala vyrobit palisandrová deska a tou se zadní část obložila. Nikdo nyní nepozná, že to nebyl záměr,“ popisuje jedno úskalí rekonstrukce Věra Tomíčková.

Foto: TOTO studio

Obývací pokoj před proměnou vypadal chaoticky

Palisandr v hlavní roli

Půdorys domu zůstal zachovaný jako před proměnou, jen z kuchyně zmizel barový pult. I když jsou obě místnosti od sebe částečně odděleny zdí, návrháři je propojili použitím stejných barev i materiálů.

Kuchyňský nábytek je vyroben na míru. „Korpusy by byl zřejmě schopný dodat i nějaký klasický výrobce kuchyní, ale dvířka v palisandru nikdo z nich nenabízel. Proto zakázková výroba. Navíc jsme se nemuseli omezovat v návrzích tvarů a velikostí modulů,“ říká architektka. Linka tak mohla dostat i neobvyklý tvar s vyběhlou částí do prostoru, která odděluje kuchyňskou a jídelní část. Stejně tak zaujmou zaoblené koncové díly.

Foto: TOTO studio

S kuchyňskou linkou barevně i materiálově ladí rozkládací jídelní stůl se židlemi

Zajímavé je i použití dvou barev – ve dřevě jsou pouze dolní skříňky, horní mají bílá dvířka. Tmavé dřevo by nahoře vypadalo příliš mohutně a prostor by opticky zahlcovalo. S kuchyňským nábytkem je sladěný i rozkládací jídelní stůl, doplněný čtyřmi nebo šesti bílými židlemi. Ty  byly stejně jako světla nebo spotřebiče pořízeny v běžném obchodě.

Také schodiště je z palisandru, pouze mořené do světlejšího odstínu. Toto dřevo vypadá i tady velmi elegantně a luxusně.

Foto: TOTO studio

Původní schodiště s dřevěným zábradlím

Foto: TOTO studio

Stačilo nahradit dřevěné zábradlí sklem a prostor vypadá mnohem lépe

Vestavěná stěna je nejen originální

V obývacím pokoji zaujme kromě původního piana a červené pohovky do zdi vestavěná stěna s televizí. Důvod je nejen estetický, ale i praktický. „Zapuštěné skříňky jsou originálnější než klasicky přistavené ke stěně. V obývacím pokoji jsme navíc sádrokartonem elegantně zakryli instalace k televizi a přehrávačům a mohli v tomto výklenku použít bodová světla,“ vysvětluje Věra Tomíčková. Stejný prvek – tedy vestavěný nábytek – lze nalézt i na chodbě, kde jsou stejným způsobem řešené knihovny.

Foto: TOTO studio

Obývacímu pokoji po proměně dominuje televizní stěna

Při zařizování ložnice v patře byli autoři návrhu omezeni zkoseným stropem a hůře přístupným prostorem pod ním. Naštěstí není sklon střechy takový, aby hrozilo, že se o něj majitelé ráno při vstávání bouchnou do hlavy.

Foto: TOTO studio

Knihovny na chodbě zůstaly...

Foto: TOTO studio

... jen jsou v novém vestavěném provedení

Součástí ložnice je i pracovní kout, kde si architekti mohli dovolit dva zajímavé prvky – televizi zavěšenou nad stolem, kterou lze sledovat z postele. Kabely jsou ukryté za panelem. Na míru je vyroben i stůl, což je poznat například na takovém detailu, kdy jsou zásuvky osazené v otevřené skříňce. Zde lze odložit tašku na notebook nebo kabelku s tím, že jsou stále při ruce a zároveň vždy uklizené.

Foto: TOTO studio

Grafický návrh ložnice

Proměnou prošel i suterén, kde měli majitelé relaxační místnost se saunou. Ta zůstala. Jen se vyměnil nábytek, a hlavně zde vznikla malá kuchyňka s kávovarem i vinotékou, takže zde jsou při ruce teplé i studené nápoje, které dodávají relaxaci jinou atmosféru.

Foto: TOTO studio

Ve sklepě vzniklo wellness centrum se saunou

Foto: TOTO studio

Po proměně k sauně přibyla malá kuchyňka s vinotékou

Pokud si myslíte, že by podobná obměna slušela i vašemu domu a také byste rádi vsadili a na kvalitní přírodní materiály, mělo by vám zbývat na účtu několik stovek tisíc korun. To je cena přestavby. Jak se vám líbí?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.