Hlavní obsah

Virová rýma nevadí, bakteriální ano. Jak poznáte rozdíl?

Foto: Profimedia

Rýma není jen jedna! Podle jejího původu zjistíte, jak ji léčit

17. 5. 2016

Říká se, že neléčená trvá sedm dní a léčená týden. Jenže někdy se „obyčejné“ rýmy nezbavíte ani po dvou měsících, a to je signál, který by vás měl popohnat mílovými kroky k lékaři.

Článek

Rýmu nejspíš dobře znáte. Postihne vás podle odhadů lékařů dvakrát až třikrát do roka, ať už v mírné formě, kdy vám pouze „teče z nosu“, nebo v pořádné, akutní. „Mezi její typické projevy patří pálení v nose a nosohltanu, nosní sekrece a obstrukce," říká MUDr. Petra Bruthansová z Kliniky ORL v Motole. V každém případě obvykle si s ní do několika dní imunitní systém poradí. „Příznaky u nekomplikovaného onemocnění zpravidla vymizí do týdne,” doplňuje lékařka.

Ve chvílích, kdy však dochází k jeho oslabení například přidruženým nachlazením či jiným souběžně probíhajícím onemocněním, může být obranyschopnost snížena. Na bílé krvinky jsou pak kladeny vyšší nároky, protože musí ničit viry a bakterie na více místech najednou, a pokud se jim rhinoviry, které obvykle rýmu způsobují, nepodaří zlikvidovat stoprocentně, otevírá se prostor pro nosní bakterie, které se mohou snadno uchytit na oslabené sliznici.

Dejte tomu týden

Poznat rozdíl mezi virovou a bakteriální rýmou může být ze začátku trochu komplikované. Hlen může totiž změnit svou barvu jen nepatrně a silné prokrvení sliznice či její otoky jsou skoro stejné. Bezpečně vás na to upozorní jedině čas.

Bakteriální rýma přetrvává klidně i dlouhé měsíce, byť často s krátkými pauzami, kdy se stav zlepší. To nastává ve chvíli, kdy imunitní systém vyhlásí embargo i na škodlivé bakterie na nosní sliznici, ale nikdy se jich zcela nezbaví. Část z nich vždycky zůstane a je jen otázkou času, kdy se namnoží tak, aby se vám zase přitížilo.

Foto: Profimedia

S bakteriální rýmou byste měli zajít k lékaři. Jak ji poznáte? Většinou podle toho, že se vás drží déle než dva týdny

Nejenže bojovat s bakteriální rýmou svépomocí je stejné jako bojovat s větrnými mlýny. Navíc je třeba vzít v úvahu i fakt, že bakteriální rýma může kvůli neustálé přítomnosti hlenů přesídlit i do oblasti Eustachovy trubice a způsobit zánětlivé onemocnění ucha nebo proniknout do okolních dutin nosních.

Stěr jasně ukáže

Pokud všechny příznaky napovídají tomu, že sliznici vašeho nosu osídlily bakterie, zajděte za praktickým lékařem, který posoudí váš stav, a buď vám udělá stěr z obou dírek, který pošle do laboratoře na rozbor, nebo vypíše žádanku na vyšetření u specialisty na uši, nos a krk – otorhinolaryngologa, který vám udělá stěr a vyšetří vás rhinoskopem.

„Jedná se o nosní zrcátko, které se zavede opatrně do nosní dírky a pohledově se zhodnotí změny na nosní sliznici,“ upozorňuje pediatr Kamil Kuchler a dodává: „Vyšetření není bolestivé a je dobře snášeno i dětmi.“ V případě, že se zjistí původce obtíží, lékař vám předepíše buď antibiotické nosní kapky, nebo antibiotika v tabletách.

Foto: Profimedia

Nejen děti by měly při rýmě smrkat. Zadržený hlen může způsobit další onemocnění, například zánět středouší...

Pravidla na doma

Pro úspěšné vyléčení je nutné nejen dodržovat přesné dávkování a časový rozestup léků, ale také snížit rizika, která by mohla vést ke zhoršení zdravotního stavu. Přestože s rýmou přímo nemusíte ležet v posteli, doporučuje se co nejčastěji smrkat, malým dětem nos odsávat a vyhýbat jakémukoli prostředí, kde řádí kapénky. A ty jsou, jak známo, tam, kde je vysoká koncentrace lidí – v nákupních centrech, městské hromadné dopravě, na kulturních akcích v uzavřených prostorách a podobně.

Pokud se s touto nákazou potýkají vaše děti, je třeba, aby byly doma a vyhnuly se kolektivu dětí ve školách a školkách. Dospělí i děti by se pak měli vyhnout uměle ochlazovaným prostorám. „V klimatizované kanceláři, kde nelze otevřít okno, se sliznice vysušují. Nemohou pak působit jako bariéra a snáze se zanítí,” upozorňuje Doc. MUDr. Petr Čáp, PhD. z centra alergologie a klinické imunologie Nemocnice Na Homolce.

Můžete vyzkoušet také do zvlhčovače vzduchu nebo aromalampy nakapat vůně. O těch, které pomáhají při rýmě, se dočtete v našem článku Tajemství vůní.

A jak jste na tom s rýmou vy? Trpíte na ni často?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.