Hlavní obsah

Vyzdobte byt ve vánočním duchu. Jaké ozdoby a dekorace vybrat?

Foto: Thinkstock

Letošní Vánoce musí zářit

Prosinec je měsícem zdobení, a tak už určitě pomalu vybalujete krabice s loňskými dekoracemi. Máte pocit, že vám něco chybí? Tady je naše inspirace!

Článek

Letošní Vánoce potěší každého. Přestože u dekorací je zřejmé, že nepřevažuje žádná netradiční barva, můžete si domov mile „vymalovat“ – kromě bílé, zelené a červené jsou k vidění decentní pastelové tóny, barvy kovu a samozřejmě stříbrná a zlatá. A i když se vrací klasické tvary i materiály, v obchodech najdete také kousky, které se alespoň něčím odlišují. Nikdo se nebude nudit.

1. Vánoční ozdoby pro každého

Největší výběr svátečních dekorací bývá právě v ozdobách. Hodně se vrací klasika, jak z pohledu přírodních materiálů (dřevo, keramika nebo třeba i papír), tak tvarů (koule, hvězdičky, srdíčka), ale k vidění jsou i jiné. „Milovníkům netradičních ozdob se nabízí různé fantaskní figurky ve stylu pop art. V zahraničí obliba tohoto stylu roste a u nás ho oceňují zejména kreativní lidé nebo děti,“ uvádí Monika White z Le Patio.

Foto: Nordic Day

Papírová baňka Gold Stripe je ručně vyráběná, za 229 Kč

Foto: Le Patio

Letos se na ozdobách více objevují i neobvyklé motivy, například jezevčíci nebo třeba panda, sklo, za 490 Kč

Foto: Bella Rose

Na stromeček si můžete pověsti i dortík (za 74 Kč) nebo bubínek (za 119 Kč)

2. Staré dobré časy

Vánoce jako z dob dávno minulých, jak si na možná vzpomínáte z vyprávění svých blízkých evokují mnohé keramické, porcelánové, dřevěné, ale i papírové dekorace, které nemají jiný účel než přinášet lidem radost. Tady se to doslova hemží anděly – když už nejsou pro ruce ti skuteční, potěší i neživé figurky. Do nebeských témat vás však nikdo netlačí; takže komu se líbí domečky jako z pohádky, dítka jedoucí na sáňkách nebo prasátko pro štěstí, má je mít.

Foto: E sklo CZ

Porcelánové figurky Goebel, různé tvary, cena k doptání v obchodě

Foto: Almara shop

Dekorace brusle za 212 Kč, ozdoba Andělé za 110 Kč

3. Milujeme nejen svíčky

Svíce je třeba někam umístit. Tady máte rovněž bohatý výběr jak tvarů, tak i materiálů. Navíc se můžou spojovat se samotným dekorativním prvkem, takže pak stůl ozdobí třeba skleněný stromek.

„Půvabně vypadají i svícny z kovu, například z tenké ocele, a do módy se vrací i takzvané rotující svícny, které si možná pamatujete z dětství,“ uvádí Martin Manas z e-shopu Vánoční LED světla CZ. Z kovu se samozřejmě vyrábí i řada dalších vánočních dekorací.

Foto: Le Patio

Andělský svícen, různé velikosti, cena k doptání v obchodě

Foto: Vánoční LED světla CZ

Vánoční dekorace z velmi tenké ocele 0,2 mm se prodávají ve zlaté i stříbrné barvě, například stromeček za 159 Kč

Foto: DT Glass

Spirálový stromeček a svícen v jednom je vysoký 53 cm, za 1279 Kč

Foto: Vánoční LED světla CZ

Rampouchy s LED lze použít v interiéru i v exteriéru, za 449 Kč

4. Přírodní i umělé

Další milý poznatek letošních vánočních dekorací? Inspirace přírodou, ale i její nápodoba. Hodně je to patrné zejména u kvalitních dekorací ze syntetických materiálů. A protože mají vydržet řadu let v bezvadném stavu, aniž by se na nich podepsal zub času, nezřídka se to odráží i na ceně. Pomalu se tak začínají stírat i hádky, zda je lepší živý, nebo umělý stromek. Ostatně – to je přece vaše věc, čemu dáte přednost.

Foto: Bella Rose

Skleněný box s podstavcem poslouží jako netradiční váza, do které můžete vložit vánoční dekoraci z jakéhokoli materiálu, za 994 Kč

Foto: Kika Nábytek

Dřevěné svícny (menší za 219 Kč, větší za 279 Kč) může doplňovat stylově sladěný tác

5. Kdyby nebyl sníh

Kdo ví, zda se dočkáme svátků na sněhu, nikoli jen poprašku. Pojistit si předem bílé Vánoce můžete i doma – právě dekoracemi. Ostatně bílá doplněná neutrálními barvami, zkombinovaná se sklem a kovem, nebo jakoby posypaná sněhovým popraškem je skutečně velice trendy.

Foto: Vintagelover

Dekorace si nemusíte vždycky kupovat, šikovné ruce je dokážou i vyrobit

Foto: Bella Rose

Dekorativní kovové sáňky vám nikam neujedou, za 339 Kč

Foto: Apropos shop

Sněžit může třeba i u vás na stole. Vánoční motivy v moderním kabátku najdete také na ubrouscích, vždy 20 kusů za 90 Kč

Vybírejte si podle svého srdce a nenechte si vnutit nic, co by vám nepřinášelo radost. Vánoce jsou přece jednou za rok, tak si užijte se vším všudy.

A které tradiční, či naopak neobvyklé dekorace nesmí u vás doma chybět?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama