Hlavní obsah

Zánět ledvin: Poznejte ho, dokud je čas!

Foto: Thinkstock

Zánět ledvin je velmi bolestivý a nepříjemný

Zánět ledvin v létě? Bohužel ano, a o letošních prázdninách je ještě blíže, než si myslíte! Sice nás kvůli chladnějšímu počasí nelákají bazény s příjemně studenou vodou, mnohé z nás si ale chtějí užít odlehčené outfity, a tak odkládají více, než je zdrávo... a bolestivý zánět močových cest, následně i ledvin je na světě.

Článek

„Zánět ledvin neboli zánět horních močových cest (pyelonephritis) je zánětlivé onemocnění postihující tkáň ledviny, pánvičku a močovody, které vedou moč z ledvin do močového měchýře,“ vysvětluje MUDr. Luděk Leder. Ledviny slouží jako filtr krve. Třídí všechny špatné látky, které se dostanou do našeho těla. Díky nim jsou pak škodliviny spolu s močí vyloučeny. Je tedy velmi důležité, aby ledviny fungovaly, jak mají – zánět však může vést až k jejich selhání!

Z čeho vzniká zánět ledvin?

Zánět ledvin nedostanete „jen tak“. Viníkem může být výše zmíněné prochlazení, častými původci jsou také bakterie, které se vzestupně šíří močovodem z měchýře (špatná hygiena, pohlavní styk, koupání v přírodě v nečisté vodě…), proto jsou také často zánět močového měchýře a ledvin souběžné (užitečné informace si přečtěte v článku Stop zánětu močového měchýře). V některých případech se infekce ledvin v těle může rozšířit krví. Zvýšené riziko zánětu také hrozí u lidí s vysokým krevním tlakem nebo oslabeným imunitním systémem.

Foto: Thinkstock

Zánět ledvin je způsoben i oslabenou imunitou

Příčinou může být podlomené zdraví

„Bylo to v období, kdy jsem prožívala velké stresy, konec studia, státnice. Objevily se velké problémy s imunitou. Všechno se mi ,sypalo', nastoupila hnisavá angína, prodělala jsem mononukleózu. V tu dobu mě hodně bolela záda, ale vzhledem k jiným zdravotním problémům jsem bolest brala jako součást celkového špatného zdravotního stavu. Pak jsem si náhodně před bratrem, který je lékař, postěžovala, že mě hodně bolí záda. Bratr pak jen lehce poťukal do určitých míst, a bylo mu vše jasné. Následovaly další antibiotika, tentokrát na zánět ledvin,“ svěřuje se čtenářka Jana.

Příznaky zánětu ledvin

Takzvaný akutní (rychle nastupující) zánět ledvin s sebou obvykle přináší výrazné příznaky. „Mohou jimi být horečka, zimnice a třesavka, bolesti v bederní krajině, eventuálně v podbřišku či zvracení. Někdy se mohou vyskytnout také příznaky infekce dolních močových cest, tedy pálení, řezání, častější močení, kalná, páchnoucí moč nebo i přítomnost krve v moči," popisuje urolog Luděk Leder.

Pokud se jedná o zánět chronický, je o to nebezpečnější – mnohdy se totiž projevuje jen slabými příznaky, a to je o důvod víc, proč by hlavně ženy neměly podceňovat i mírné potíže. Nikdy nevíte, jakou vážnější nemoc mohou skrývat (nádorová onemocnění, záněty dalších orgánů v břišní oblasti).

Jak „bolí“ ledviny?

Bolest v oblasti beder je častým projevem tohoto onemocnění. Jenže, jak poznáte, jestli se jedná o ledviny, nebo zkrátka jen namožená záda? Pokud jde o ledviny, bolest obvykle pociťujete vzadu v oblasti mezi posledním žebrem a kyčelní kostí, anebo také v boku. Pokud si na místo přitlačíte a rychle tlak povolíte, ucítíte prudší, tupou bolest vycházející zevnitř.

Jak probíhá vyšetření?

Pokud máte podezření na zánět ledvin, neváhejte s návštěvou lékaře, který vás prohmatá a provede sedimentaci (vyšetření krve). Při podezření poté provede mikroskopické vyšetření moči, které prokáže, kolik je v ní obsaženo bílých krvinek a bakterií. Kultivační vyšetření moči zjistí původce a citlivost na antibiotika, popřípadě se provádí i ultrazvuk močových cest. Takovéto vyšetření tedy zánět ledvin bezpečně odhalí.

Teprve poté jsou předepsány vhodné léky. Nejčastěji jde o antibiotika z chinolonové, tetracyklínové, eventuálně cefalosporinové řady – ofloxacin, ciprofloxacin, deoxymykoin aj. Drtivá většina zánětů je tímto způsobem úspěšně doléčena.

Co se stane, když zánět zanedbáte?

Každý lékař vám potvrdí, že se zánětem horních cest močových není radno si zahrávat. Následky totiž mohou být fatální! Pokud ledviny „trápíte“ neléčeným zánětem, jejich funkční schopnost nenávratně klesá. A jestliže dojde k jejich selhání, váš život doslova visí na vlásku. Je nutné provádět dialýzu (čistění organismu) pomocí speciálního přístroje, a to zpravidla třikrát týdně po dobu čtyř až šesti hodin. Ne vždy však vede k úplnému uzdravení. Další možností je provedení komplikované transplantace. A o tu asi nikdo z vás nestojí, že?

Vždy proto pamatujte na to, že zdraví máte jen jedno. Každá žena by se proto měla opatrovat a nepodceňovat byť sebemenší příznaky. V souvislosti s ženskými problémy si přečtěte článek: Ptali jsme se gynekologa: co ženy trápí v létě?, který se vám zvláště v tomto období bude hodit!

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama