Hlavní obsah

Zdravý oběd do krabičky: jáhlové sushi sendviče

Hodnocení:
(49)
Foto: Jakub Jurdič
Doba přípravy
15 minut
Doba vaření
15 minut
Náročnost
nízká

Jestli si s kolegy věčně okukujete obědové krabičky, tou dnešní jim určitě vytřete zrak. Protože to ale neděláte jen kvůli Janě z účetního, ale i pro své zdraví, vyměňte bílou rýži v sushi za mnohem výživnější jáhly, doplňte je rybou a zeleninou a máte vyhráno hned na obou frontách – jídlo zaujme na pohled a je zdravé!

Ingredience pro:
2 sendviče
Na jáhly
  • 1/2 hrnku jáhel
  • 1/2 lžičky soli
  • 2 lžíce rýžového octa
  • 2 sójové omáčky
Na sendviče
  • 2 řasy wakame
  • losos
  • avokádo
  • mrkev
  • předvařená řepa
Článek

Postup

Krok 1: Propláchnuté jáhly 15 minut povařte v o něco málo větším než dvojnásobném množství osolené vody a nechte ještě 10 minut dojít pod pokličkou. Po vychladnutí ochuťte rýžovým octem a sójovou omáčkou (do sushi rýže patří i cukr, ale ten zkuste vynechat).

Krok 2: Mezitím si pokrájejte suroviny: já dala syrového losasa, ale hodí se i uzený nebo jiná bílkovina (tofu, tempeh, omeleta, šunka, pečené maso, sýr). K tomu nejvíc chutná avokádo, ale pro barevnější variaci můžete i nastrouhat mrkev, vařenou řepu či dát jinou zeleninu (okurku, špenát, bílou ředkev).

Krok 3: Řasu položte na kus potravinářské folie. Na řasu vytvořte navlhčenýma rukama tenký čtvereček z jahel, položte ho našikmo jako v tomto receptu na klasické onigirazu, a obložte rybou a zeleninou. Výborné je přidat i malinko majonézy, teriyaki omáčky nebo wasabi. Přiklopte další placičkou z jahel a protilehlé rohy řasy přeložte přes náplň. Stejně naložte se zbývajícími rohy, a celý balíček zabalte do folie.

Foto: Jakub Jurdič

Oběd přinesený z domova může být kolikrát lepší a nápaditější než ten z okolních restaurací, nemyslíte?

Krok 4: Stejně postupujte s druhou řasou a zbývajícími surovinami. Před podáváním můžete balíčky ostrým nožem rozříznout vejpůl, posypat sezamem a případně máčet do další sójové omáčky.

Tip: Jestli vám ještě z vaření vánočního kuby zbyly kroupy, použijte klidně ty. Jen je s dostatečným předstihem namočte, abyste je nemuseli vařit hodinu.

Pustíte se do této zjednodušené verze sushi, nebo nejdřív musíte najít dobrovolníka na jeho přípravu?

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.