Hlavní obsah

Život bez kyslíku? Nemoci plic zaviní až desetinu úmrtí

Foto: Alphega lékárna

Zadýchávání, chronický kašel či vykašlávání trápí takřka 700 tisíc Čechů, avšak pouze třetina z nich je pod dohledem lékařů

Každý ví, že zdravé plíce jsou nezbytné pro dýchací proces a že bez kyslíku lidské tělo nedokáže fungovat. Avšak méně z nás si plně uvědomuje, že plicní nemoci v České republice zaviní asi desetinu všech úmrtí. Počet lidí ohrožených na životě je natolik alarmující, protože onemocnění plic je třetí nejčastější příčinou úmrtí na světě.

Článek

Důležitost prevence není nutné vysvětlovat. Zvláště bychom se jí měli věnovat právě v případech nemocí, které nás bezprostředně ohrožují na životě. Například při chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN, česky rozedma plic) dochází k poškození plicních sklípků, v důsledku čehož klesá obsah kyslíku v krvi a zmenšuje se jeho přísun ke všem vnitřním orgánům. Pokud se tato nemoc neléčí, může pro nemocného znamenat riziko předčasného úmrtí.

Vnímejte své tělo

Mezi varovné signály patří především kašel, dušnost, vykašlávání hlenů, bolest na hrudi, tlak na prsou a abnormální dýchání. Zhoršená funkce plic může mít vliv na funkci mozku, jater, ledvin a jiných orgánů. Často také podporuje tvorbu krevních sraženin. CHOPN navíc téměř vždy vede ke zhoršení činnosti srdce.

Významnou roli ve vzniku a rozvoji CHOPN hraje kouření. Nejčastěji je CHOPN způsobena opakovaným nebo dlouhodobým vdechováním toxických látek, především cigaretového kouře, přičemž škodlivé je i pasivní kouření. Kouření a tato plicní choroba však mají určitý časový odstup. Zhruba v horizontu 30 let lze očekávat ještě větší nárůst nemocných, kterými budou právě kuřáci.

Nestačíte s dechem? Zajímejte se, co se ve vašem těle odehrává

Plíce pracují opravdu usilovně. Během dne tento orgán dospělého člověka zvládne zhruba 20 tisíc nádechů a výdechů. Zdravý člověk má při dýchání velké rezervy. Nemocný naopak začne pociťovat dechové potíže, když funkční kapacita jeho plic klesne asi na jednu třetinu.

Proto mnoho pacientů vyhledá lékaře až v době, kdy je CHOPN již v pokročilém stadiu. Až 450 tisíc Čechů neví, že u nich nemoc propukla, a přesto trpí plicní obstrukcí! Včasným odhalením a léčbou lze průběh plicních chorob sice zpomalit, zdravé plíce vám však nikdo nevrátí. Ignorovat signály plic volajících o pomoc se nevyplácí.

Foto: Alphega lékárna

Plicní věk si můžete nechat zkontrolovat ve vybraných Alphega lékárnách

Máte pochybnosti o zdraví svých plic? Nechte si je zkontrolovat. Dnešní zdravotnictví nabízí velmi rychlá screeningová vyšetření, která se provádějí v lékárnách. Krátký test odhalí možné riziko plicních onemocnění. Během pouhých 10 minut se můžete dozvědět, jestli za vaše zadýchávání může CHOPN, nebo málo fyzické aktivity. Výsledky s vámi navíc ihned zkonzultuje speciálně proškolený lékárník a v případě potřeby vám doporučí vhodná opatření.

Seznam Alphega lékáren, ve kterých měření probíhá, naleznete zde. Měření plicního věku je screeningovou metodou, která nenahrazuje lékařské vyšetření ani nestanovuje diagnózu.

ynezorPumanzeSaNyknalC