Hlavní obsah

Život s autistickou Natálkou: Dívka žije ve virtuálním světě

Foto: Archiv rodiny

Když se Natálka narodila, nic nenaznačovalo, že není zdravá. Až ve dvou letech začala mít její maminka určité podezření, že něco není v pořádku. Diagnóza zněla těžký autismus. Natálka potřebuje neustálou péči, ale její matka je na vše sama. Jak to zvládá?

Článek

Zpočátku Natálka (12) působila jako obyčejné spokojené dítě, ale ve dvou letech bylo zjevné, že je jiná. Natálčina maminka Gabriela (43) měla totiž srovnání, kromě holčičky má dospělou dceru a syna: „Starší děti byly úplně jiné. Natálka se nekoukala do očí, ale do světla, do světla se i smála, koukala skrze mě, ale když v televizi uslyšela znělku večerníčku, který měla ráda, rozběhla se. Bylo mi jasné, že problém se sluchem tedy nemá.“ Následovalo sezení u psychologa a psychiatra a přišla zdrcující diagnóza: těžký autismus.

Život s Natálkou

Dívka potřebuje v podstatě neustálou péči. Největší problém jsou asi její sebepoškozovací sklony, bývá často agresivní – nejen vůči sobě, ale i vůči jiným. „Často se fackuje, hodně se škrábe. Já občas schytám nějakou pěst, ale tak to bohužel je, to je její nemoc a vyřešit se to nedá,“ říká Gabriela.

Foto: Archiv rodiny

Natálka má domácí výuku, takhle vypadají její pomůcky

Natálka má převrácený režim – ve dne spí a v noci žije. Proto má domácí výuku a do školy jde jen jednou za půl roku na přezkoušení. „Chodí spát tak v šest ráno a vstává kolem třetí odpoledne. Když si ve tři ráno vzpomene, že chce špagety, musím vstát a udělat jí je. Tělo se brání systému a otočilo si ho. Žije svým životem v noci, v klidu, kdy ji nikdo neruší,“ vysvětluje maminka.

Foto: Archiv rodiny

Kromě internetu dívku uklidňují ještě zvířátka

Sama na vše

Problém je i v tom, že Natálka nesnáší cizí lidi, obzvláště muže. Proto se třeba téměř nestýká se starším bratrem ani s otcem, i když tam byl problém také někde jinde. „Bývalý manžel vůbec nefunguje. Bývali jsme normální rodina, byli jsme spolu 23 let, máme tři děti. Ale našli mu rakovinu, to úplně změnilo jeho psychiku a chování, začal být agresivní, řešila to i policie. A pak se odstěhoval,“ vypráví Gabriela.

Foto: Archiv rodiny

Péče o Natálku není snadná. Její úsměv je ale pro její maminku vším

Na péči o Natálku tak zůstala v podstatě sama. Je to práce na sedm dní v týdnu a čtyřiadvacet hodin denně. „Měla jsem přítele, ale Natálka ho odmítala a nedalo se to. Zůstaly jsme spolu samy dvě, ale díky nadacím toho hodně zmůžeme. Třeba díky Nadaci Naše dítě, se kterou spolupracuje i automobilka Kia, má Natálka asistentku. A za příspěvek jsme jí mohli pořídit nový mobilní telefon,“ říká Gabriela.

Foto: Archiv rodiny

Maminka zůstala na Natálku sama. Nemá to lehké, ale nevzdává se

Žije ve virtuálním světě

Jediný svět, ve kterém se Natálka cítí bezpečně a spokojeně, je svět počítačů, mobilních telefonů, tabletů a hlavně internetu. Zjevné to bylo už odmalička. Natálka například do pěti let vůbec nemluvila, ale pak najednou začala hovořit anglicky. „Naučila se to sama, z televize, z počítače, z videí na internetu, z počítačových on-line her, kde chatuje i s jinými dětmi. Češtinu odmítá. Já se s ní snažím mluvit i anglicky, ale umí o dost lépe než já a často jí nerozumím,“ vysvětluje matka.

Foto: Archiv rodiny

I zcela běžné věci, jako je návštěva lékaře, jsou s Natálkou hodně problematické

A třeba díky telefonu s daty lze zvládnout i něco tak obyčejného, jako je návštěva lékaře. Když Natálka sedí v čekárně ponořená do mobilu, je v relativním klidu. Jako každý autista i ona těžko zvládá jakékoli změny prostředí, a když je navíc bez možnosti být v on-line světě, je to téměř neřešitelný problém. „Je to těžké, například na výletě nám utekla, když v restauraci nebyla wifi a ona ji vyžaduje, bez toho nemůže být,“ vzpomíná Gabriela.

Přes veškeré starosti a trápení ale statečná maminka ani na vteřinu neuvažovala, že by dceru dala třeba do ústavu: „To nikdy! Radši bych se postavila na přejezd. Už jsme toho zvládly hodně a věřím, že už to bude jen lepší.“

Foto: Archiv rodiny

Počítačové hry a internet, to je svět, v kterém je dívka šťastná

Když není dítě zdravé, je to vždycky velké trápení. Péče o dvě handicapované děti? Tahle rodina se nevzdává.

ynezorPumanzeSaNyknalC

Reklama

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.