Kdykoli k němu můžete nějakou tu místnost přistavět nebo ubrat. A to nejlepší? Stojí až o polovinu méně než zděná stavba!

Jeden dům, desítky řešení

Stavebnice z unimobuněk umožňují skládat nepřeberné množství variant interiéru, podobně jako když si hrajete s kostkami lega. Řada lidí si tuto hru pro dospělé zamilovala – v neobvyklém dvojdomku uprostřed idylické přírody bydlí například americký architekt Adam Kalkin, v přístavní londýnské čtvrti Docklands zase stojí velmi působivé městečko, postavené z vyřazených přepravních kontejnerů. V Německu se z nich stavějí pečovatelské domy, koleje, školky i obchody. U nás se jim velmi podobá Freedomek – dům za 750 000 korun.

Rekreační chata může k vám na pozemek přijet autem hotová, stačí jen napojit na sítě!; Contimade.czFoto: Contimade.czRekreační chata může k vám na pozemek přijet autem hotová, stačí jen napojit na sítě!

K nastěhování za pět dní

Obytné kontejnery nemusí sloužit jen jako ubytovna pro dělníky na staveništi. Díky možnosti jednotlivé moduly různě kombinovat a upravovat můžete mít na připraveném, zasíťovaném pozemku během pěti dnů chatu nebo dům s omítnutou fasádou, pěknými dřevěnými eurookny a sedlovou střechou. Nikdo nepozná, že jde o obyčejnou stavební buňku a celý proces je ve srovnání s klasickou stavbou až neuvěřitelně rychlý. „Kontejnery ze samonosných ocelových konstrukcí nevznikají na parcele, ale v továrních halách. Výroba tedy nezávisí na počasí, nezatěžuje okolí prachem a hlukem a odpadají mokré zdicí procesy,“ vysvětluje stavební manažer Jaroslav Aulický.

Na stavbu domu s poetickým názvem Old Lady použil architekt Adam Kalkin devět kontejnerů. Průmyslový vzhled vnějších stěn zůstal záměrně zachován; Quik Build LLCFoto: Quik Build LLCNa stavbu domu s poetickým názvem Old Lady použil architekt Adam Kalkin devět kontejnerů. Průmyslový vzhled vnějších stěn zůstal záměrně zachován

Milovníci industriálního stylu zajásají – konečně ten pravý stavební materiál pro ně!; Peter Aaron/EstoFoto: Peter Aaron/EstoMilovníci industriálního stylu zajásají – konečně ten pravý stavební materiál pro ně!

Stavebnice na celý život

Základní modul má předem definované poměry stran 6 x 2,5 x 2,8 metru. Moduly lze ale vyrobit i v libovolném rozměru či v atypickém tvaru podle přání zákazníka. „Dům roste společně s obyvateli. Mladý pár si v počátcích společného života objedná například dva základní moduly, tedy jakousi variantu 1 + 1 s příslušenstvím. Zabydlí se, a pokud plánuje rozšíření rodiny, objedná a nechá si přistavět dětský pokoj. Vedle nebo klidně na střeše, s odstupem či na pilířích. Snadno tak zvětší obytný prostor na potřebných 2 či 3 + 1,“ vysvětluje Patrik Minařík ze společnosti Pegas Container a dodává: „Zpětným a stejně jednoduchým postupem pak rodiče mohou zase s odchodem dětí z domova dům postupně zmenšovat.“ Nadbytečné moduly pak můžete využít třeba pro stavbu rekreační chaty nebo je prodat; některé firmy nabízejí i zpětný odkup.

Industriální i romantický, i tyto styly se mohou skloubit; Peter Aaron/EstoFoto: Peter Aaron/EstoIndustriální i romantický, i tyto styly se mohou skloubit

Městečko v londýnských docích je postaveno z vysloužilých přepravních kontejnerů; Containervillage.orgFoto: Containervillage.orgMěstečko v londýnských docích je postaveno z vysloužilých přepravních kontejnerů

Vyrobit, postavit, bydlet. Za kolik?

Za dva nové kontejnery vyrobené na míru, které vytvoří obytný prostor 2 + kk, zaplatíte zhruba 400 tisíc korun. Srovnatelné jsou tak s mobilními domy, o nichž se více dozvíte v článku Dům za půl milionu? Existuje!. Za tuto cenu by vám měla firma poskytnout nejen výrobu, dopravu a instalaci, ale i topení, podlahy, osvětlení a vybavení sociálního zařízení, kuchyňskou linku a rozvod připojení pro televizi a internet, stejně jako dokončovací práce v interiéru i v exteriéru. „Samostatný dům o rozloze asi 150 m2 se vyrábí a připravuje dva týdny, aby se pak zhruba pět dní kompletoval na pozemku, kde jsou již připravené základy,“ popisuje Patrik Minařík s tím, že první den se instalují vruty, druhý den se na ně staví dům a další tři dny probíhají dokončovací práce.

Na tohle pozor!
Stěny kontejnerů neizolují příliš dobře teplo, pro celoroční obývání je potřeba stavbu nadstandardně zateplit.
Kvůli konstrukci a odvětrávané skladbě fasády nelze moduly umisťovat pod úroveň terénu (ve svahu tedy musí být přízemí zděné).
Pokud kontejnery chcete využít ke stavbě domu nebo chaty, budete potřebovat stavební povolení.
Dům z mobilních kontejnerů lze financovat i hypotékou, ale musíte zastavit jinou nemovitost. „Samotným domem z buněk nelze ručit, protože nesplňuje podmínky zástavy," vysvětluje hypoteční poradce Jan Hrdina.

Velmi důležité je zabezpečení bezproblémového přístupu na parcelu a ověřit průjezdnost všech cest a sjízdnost terénu. Cesta by měla být široká nejméně 3,5 metru.

S obytnými kontejnery si můžete vyhrát – nabízejí desítky variant pro stylové bydlení i rekreaci, a pokud se vám vaše dílo po letech okouká, není nic snazšího než jeho vzhled a dispozice změnit. Jak se vám toto řešení líbí?

Anna Černotová