Lesk, nebo mat?
Lesklý povrch působí jako zrcadlo a prostor opticky zvětšuje, matný zase evokuje přirozenost a teplo domova. Běžné nečistoty jako prach, vlasy jsou nejvíce vidět na tmavé lesklé nebo na čistě bílé lesklé podlaze. Nejbezpečnější z pohledu hospodyňky je volit středně světlou matnou podlahu s texturou, čili ne úplně jednobarevnou.

Někdy byste do interiéru rádi řešení, které není z mnoha důvodů možné. Třeba se vám líbí dřevěná podlaha, jež je náročná na údržbu, ale vy máte doma malé děti... Znamená to snad, že byste se měli vzdát svého snu? Není třeba!

Série dlažby Noe věrně imituje kresbu dřeva, a díky jemnému kontrastu lesku a matu ve svém povrchu napodobuje i lakování (cena od 1798 Kč/m2); RAKOFoto: RAKOSérie dlažby Noe věrně imituje kresbu dřeva, a díky jemnému kontrastu lesku a matu ve svém povrchu napodobuje i lakování (cena od 1798 Kč/m2)

Podlahová série Unistone imitující kamenný povrch se prodává v mnoha přírodních matných barvách (cena dlaždic od 399 Kč/m2); RAKOFoto: RAKOPodlahová série Unistone imitující kamenný povrch se prodává v mnoha přírodních matných barvách (cena dlaždic od 399 Kč/m2)

Vinyl evokující kámen, konkrétně břidlici, se hodí třeba i do kuchyně. Líbí se vám tato úžasná imitace? Pátrejte po dekoru Silver Slate z řady DESIGNline (cena od 552 Kč/m2); Windmöller FlooringFoto: Windmöller FlooringVinyl evokující kámen, konkrétně břidlici, se hodí třeba i do kuchyně. Líbí se vám tato úžasná imitace? Pátrejte po dekoru Silver Slate z řady DESIGNline (cena od 552 Kč/m2)

Proč dát přednost imitaci

Co si dát do kuchyně?
Sázkou na jistotu je keramická dlažba, ale co dál? Milan Mrkáček z firmy Kratochvíl parket profi uvádí: „Lídrem pro kuchyně je vinylová krytina.“ Jde o syntetický materiál, který patří do kategorie podlah obecně označovaných jako PVC. Další užitečné rady objevíte v článku Velký lexikon podlah: kam se která hodí.

„Důvodem napodobování jiného materiálu je požadavek na určitý estetický výraz interiéru, kterému ale nevyhovují technické vlastnosti zvoleného materiálu. Například do koupelny plné přírodních materiálů se stylově hodí dřevo, ale pokud není

Jak se vám líbí neobyčejné PVC z kolekce Tarkett 240 v dekoru Meleze Metal? Připomíná mořenou dřevinu, která se svým odstínem skvěle hodí do moderních interiérů (cena 360 Kč/m2); KPPFoto: KPPJak se vám líbí neobyčejné PVC z kolekce Tarkett 240 v dekoru Meleze Metal? Připomíná mořenou dřevinu, která se svým odstínem skvěle hodí do moderních interiérů (cena 360 Kč/m2)

dostatečně velká nebo nemá větrání, dřevěná podlaha tu bude trpět. Samozřejmě i tady existují výjimky, například exotický teak vydrží v podstatě cokoli,“ uvádí příklad z praxe architektka Karolína Reslerová ze studia Free Architects.

Základní dlaždice v protáhlých obdélníkových formátech napodobují design rustikálního dřeva, které už má něco za sebou. Díky použitému dekoru však někomu může dlažba připomínat slisované korkové špunty (cena od 599 Kč/m2); RAKOFoto: RAKOZákladní dlaždice v protáhlých obdélníkových formátech napodobují design rustikálního dřeva, které už má něco za sebou. Díky použitému dekoru však někomu může dlažba připomínat slisované korkové špunty (cena od 599 Kč/m2)

Není-li však teak nebo jiná odolná dřevina vaší volbou, zvolte keramickou dlažbu, která prkna imituje. „Špičkové řady garantují originalitu každé dlaždice, a umožňují dokonce míchání rozměrů jednotlivých ,prken',“ dodává architektka. Keramická prkna jsou rovněž vhodná i do exteriéru (terasy, zahrady, okolí bazénů), a když zvolíte kvalitní materiál a nadčasový dekor, půjde o téměř nesmrtelné řešení.

Dřevěná mozaika je klasika, ale když se vám líbí dekor, avšak raději byste jiný materiál, volte například PVC z kolekce Tarkett 240 v typu Slice wood – grey (cena 360 Kč/m2); KPPFoto: KPPDřevěná mozaika je klasika, ale když se vám líbí dekor, avšak raději byste jiný materiál, volte například PVC z kolekce Tarkett 240 v typu Slice wood – grey (cena 360 Kč/m2)

Dřevo je PVC, kámen je dlažba

Co na podlahové topení
Nejlépe si s ním rozumí keramická dlažba, dále to může být PVC, přírodní linoleum, případně i laminát, jako poslední je dřevo (u dřevěné podlahy existuje nejvíce omezení – pokud se pro ni rozhodnete, volte vícevrstvé krytiny). Z hlediska tepelné propustnosti se jako optimální řešení pokládky jeví celoplošné lepení. Více se dozvíte v článku Už myslíte na topení? Co jste nevěděli o tom podlahovém!

Někomu však může u dřeva vadit i to, že se přirozeně opotřebovává a je třeba se o něj starat. Nechcete-li se však zbavit možnosti zateplit interiér, a dřevo teplo evokuje, zvolte jeho napodobeninu, například z PVC. „U imitace dlažeb nebo kamenů je to naopak – lidé chtějí kamenný nebo dlážděný, případně betonový vzhled, avšak vytvořený teplejším materiálem, například vinylem. Vyrábějí se přímo vinylová ,prkna',“ upřesňuje Karolína Reslerová a dodává, že nejčastěji kopírovanými materiály sice zůstávají dřevo, kámen a dlažba, avšak najdete i jiná řešení.

Syntetický vinyl Novilon Viva může vypadat i jako dlažba. Cihlová barva a drobná reliéfní struktura věrně imituje originál v každém detailu, navíc jde o podlahu přátelskou k alergikům (cena 378 Kč/m2); ForboFoto: ForboSyntetický vinyl Novilon Viva může vypadat i jako dlažba. Cihlová barva a drobná reliéfní struktura věrně imituje originál v každém detailu, navíc jde o podlahu přátelskou k alergikům (cena 378 Kč/m2)

Sametový vinyl Flotex spojuje nejlepší vlastnosti koberců a hladkých podlahovin: komfort, tlumení hluku, příjemný na dotyk, barevná škála, snadná údržba, rozměrová stálost, antibakteriálnost a voděodolnost (cena 1074/m2); ForboFoto: ForboSametový vinyl Flotex spojuje nejlepší vlastnosti koberců a hladkých podlahovin: komfort, tlumení hluku, příjemný na dotyk, barevná škála, snadná údržba, rozměrová stálost, antibakteriálnost a voděodolnost (cena 1074/m2)

Na trhu jsou třeba jak kožené podlahy (rozdrcená kůže znovu spojená pryskyřicí), tak jejich laminátové imitace. Z laminátu se vyrábějí také podlahoviny připomínající proplétané vzory nebo kámen. A aby toho nebylo málo, setkáte se dokonce i se vzory nebo materiály, který napohled mohou připomínat koberec nebo různé tkaniny.

Dřevěná krytina v dekoru Dub Mandala (kolekce Vintage Edition) si hraje s potisky tak dokonale, až dvouvrstvé parkety evokují vzhled koberce (cena 3228 Kč); BauwerkFoto: BauwerkDřevěná krytina v dekoru Dub Mandala (kolekce Vintage Edition) si hraje s potisky tak dokonale, až dvouvrstvé parkety evokují vzhled koberce (cena 3228 Kč)

Novilux Structura je vinyl v rolích, i když na první pohled vypadá spíš jako jemně drcený korek. Bonus pro každého? Matný povrch krytiny se snadno udržuje (cena 552 Kč/m2); ForboFoto: ForboNovilux Structura je vinyl v rolích, i když na první pohled vypadá spíš jako jemně drcený korek. Bonus pro každého? Matný povrch krytiny se snadno udržuje (cena 552 Kč/m2)

Je to opravdu sklo?

Víte, že výrobci podlahovin, podobně jako módní návrháři, každoročně připravují novinky? Jednou z nich je například podlaha imitující efekt skla, která se vyrábí z laminátu. „Díky speciální technologii vytvrzení povrchu pomocí elektronového paprsku je krytina navzdory svému lesku obzvláště odolná proti poškrábání, oděru i vůči skvrnám,“ uvádí Jiří Blažek z firmy Kratochvíl parket profi. Ovšem najdete i výrobek dřevěný s tak vysokým leskem, až to vypadá, že se na dřevěný základ použila tenká skleněná vrstva.

Jak jde dohromady dřevo a lesk? Dokonale! Vícevrstvá krytina v dekoru Buk Opaque představuje odvážné řešení, které se bude nejlépe vyjímat v moderních interiérech (cena 3192/m2); Kährs ShineFoto: Kährs ShineJak jde dohromady dřevo a lesk? Dokonale! Vícevrstvá krytina v dekoru Buk Opaque představuje odvážné řešení, které se bude nejlépe vyjímat v moderních interiérech (cena 3192/m2)

Novinkou jsou také záměrně „omšelá“ prkna, nebo se dřevo barví, kombinuje s tiskem. Nebojte se, že by pak nová podlaha byla jen na parádu, po které se budete bát chodit. Například zmiňovaný laminát připomínající sklo se může nasucho zametat nebo vysávat, případně vytřít dobře vyždímaným hadrem/mopem s přípravky k tomu určenými od výrobce. Pro dokonalé vytření krytiny do sucha i její vyleštění lze podlahu přeleštit prachovkou, která nezanechává chlupy.

Ani laminátové krytiny nezůstávají stranou – toto řešení dekoru Bílá je věrnou imitací podlahy vyrobené ze skla. Pokud si však netroufnete na výrazný lesk, volte matné provedení (cena 1092 Kč/m2); WitexFoto: WitexAni laminátové krytiny nezůstávají stranou – toto řešení dekoru Bílá je věrnou imitací podlahy vyrobené ze skla. Pokud si však netroufnete na výrazný lesk, volte matné provedení (cena 1092 Kč/m2)

Jak se vám líbí moderní podlahové imitace? Dali byste přednost extravagantnějšímu pojetí, nebo raději klasice?

Marcela Škardová