Změna, která moc nestojí

„Vymalujte většinu stěn stejnou barvou, ať zachováte celistvost pokoje. Pak si vyberte nejviditelnější místo, například za televizí, a pár metrů vytapetujte. Oživíte tím celý interiér bez velkých nákladů. Před samotnou realizací jen nezapomeňte dostatečně očistit stěny, případně seškrábat starou barvu,“ připomíná architekt Martin Poledníček z Free Architects.

Keramika jako kámen, dřevo ze stěrky a vzoru prken, kůže z tapet, obklady nejen z MDF desek s plastickým povrchem či speciální malířské techniky – to vše a mnohem víc můžete doma využít ke šperkování svých stěn.

Originální tapety

Motivy současných tapet jsou natolik kreativní, že si vybere i ten, kdo by jinak rád v interiéru například kamenný nebo cihlový obklad, dekor dřeva, zvířecí kůži, písečné duny…

A pokud si chcete instalaci tapet co nejvíce zjednodušit, volte samolepicí. Zajímavé jsou rovněž přetíratelné tapety, výsledkem může být například efekt patiny. Další prima tipy najdete zde.

Dekorační samolepicí pásy Stones W+G přinesou k vám domů kousek přírody (47 x 204 cm, přičemž balení obsahuje 3 archy 47 x 68 cm, za 550 Kč; e-shop kupsi-tapetyFoto: e-shop kupsi-tapetyDekorační samolepicí pásy Stones W+G přinesou k vám domů kousek přírody (47 x 204 cm, přičemž balení obsahuje 3 archy 47 x 68 cm, za 550 Kč

Vliesové tapety Rasch imitující kůži s decentně lesklým povrchem a 3D efektem jsou omyvatelné (role 0,53 x 10,05 m, cena od 741 Kč); e-shop kupsi-tapetyFoto: e-shop kupsi-tapetyVliesové tapety Rasch imitující kůži s decentně lesklým povrchem a 3D efektem jsou omyvatelné (role 0,53 x 10,05 m, cena od 741 Kč)

 Chcete-li sladit interiér, můžete tapetu použít nejen na stěnu, ale také na dveře – v tomto případě jde o celoskleněné dveře, v nichž je zalaminovaný stejný dekor jako na zdi; J.A.P./GrafoskloFoto: J.A.P./GrafoskloChcete-li sladit interiér, můžete tapetu použít nejen na stěnu, ale také na dveře – v tomto případě jde o celoskleněné dveře, v nichž je zalaminovaný stejný dekor jako na zdi

Speciální výmalby

Fantazii se meze nekladou – všechno je jen otázkou vaší zručnosti. Stěnu můžete odekorovat barevnými obrazci, nechat různé barvy stékat po zdi, volit šablony, použít dekor třeba s roztřepenými okraji nebo zkusit staré dobré válečky.

Možná budete sami překvapeni, jak zajímavých výsledků právě s válečky můžete dosáhnout. Seženete je v obchodech s malířskými potřebami a také v bazarech s nábytkem. Klasické válečky většinou mají geometrické či květinové ornamenty, ovšem k dostání jsou i specifičtější, například s dekorem dřeva, stébly trávy a podobně. Martin Brodský zastupující značku Dulux jen připomíná: „Než začnete s výmalbou, stěnu ošetřete penetračním nátěrem!“

Zde se použily maskovací pásky, které stěnu rozdělily na čtverce. Hustou barvu aplikujte tenkým štětcem nebo válečkem (barva Dulux Colours of the World, vydatnost 14 až 17 m² /1 l, balení 2,5 litru za 399 Kč); AkzoNobelFoto: AkzoNobelZde se použily maskovací pásky, které stěnu rozdělily na čtverce. Hustou barvu aplikujte tenkým štětcem nebo válečkem (barva Dulux Colours of the World, vydatnost 14 až 17 m2 /1 l, balení 2,5 litru za 399 Kč)

 Chtěli byste vytvořit reliéfní malbu? Zkuste speciální nátěr – podle toho, jak ho naředíte, vytvoří buď hladký povrch (především pro základní vrstvu), nebo bez přidání vody reliéf tloušťky 2 až 3 mm. A do něj „vytlačíte“ dekor válečkem (nátěr Primalex Plastik, vydatnost při 2 nátěrech 1,5–2 m² /kg, například balení 7,5 kg za 499 Kč); PPG DecoFoto: PPG DecoChtěli byste vytvořit reliéfní malbu? Zkuste speciální nátěr – podle toho, jak ho naředíte, vytvoří buď hladký povrch (především pro základní vrstvu), nebo bez přidání vody reliéf tloušťky 2 až 3 mm. A do něj „vytlačíte“ dekor válečkem (nátěr Primalex Plastik, vydatnost při 2 nátěrech 1,5–2 m2 /kg, například balení 7,5 kg za 499 Kč)

Efektu dřevěného obkladu lze docílit i tím, že stěnu přetřete tmavší barvou, a až zaschne, namočíte váleček s dekorem dřeva do světlejšího odstínu a stěnu přetřete; AkzoNobelFoto: AkzoNobelEfektu dřevěného obkladu lze docílit i tím, že stěnu přetřete tmavší barvou, a až zaschne, namočíte váleček s dekorem dřeva do světlejšího odstínu a stěnu přetřete

Ukázka aplikace benátského štuku, cena od 850 Kč za 1 m²; vmalbyFoto: vmalbyUkázka aplikace benátského štuku, cena od 850 Kč za 1 m2

Dekorativní povrchové úpravy stěn

Benátský štuk
Bohumil Vrága upřesňuje, že technika zvaná benátský štuk je vlastně dekorační stěrková hmota na bázi vápenné mazaniny. „Na vyhlazený povrch se nanáší zpravidla ve třech vrstvách speciální špachtlí nebo hladítkem v malých ploškách systémem ,nanes – setři´. Překrývání jednotlivých vrstev vytváří charakteristickou kresbu a výsledný povrch se leští nerezovým hladítkem. Na závěr se povrch voskuje. Barevná škála je téměř neomezená.“

Není podstatné, zda se bavíme o moderních stěrkách či hlazených omítkách – to je slovíčkaření. V důsledku vždy jde o povrchovou úpravu stěny, která přináší určitý zdobný efekt, jenž je trvalý (stěrky jsou podstatně odolnější než klasická výmalba, většinou je stačí po čase otřít vlhkým čistým hadříkem).

„Obecně lze stěrky rozdělit na sádrové, což je například takzvaný benátský štuk, cementové, ty se používají nejčastěji, a epoxidové, vhodné do prostor s vlhkostí,“ uvádí Radovan Najman ze společnosti Němec Luxusní povrchy. „Označení stěrka se odvozuje od způsobu aplikace, kdy se konzistenčně hustší kašovitá masa nanáší na plochu hladítkem a takzvaně se po této ploše stírá. Výsledný povrch záleží na kreativitě aplikátora,“ doplňuje Bohumil Vrága ze společnosti Vmalby.

Zajímavé jsou však samotné možnosti stěrek, které nabízejí hladký i strukturovaný povrch, mat nebo lesk, perleťové efekty, imitaci kamene, kovu… A protože jejich aplikace není zrovna snadná, rozhodně patří do rukou odborníků. Cena za tyto dekorativní povrchy se uvádí jak za materiál, tak i za práci. Chcete-li se o nich dozvědět více, přečtěte si článek Zdi, které dodají bytu kouzlo? Vsaďte na stěrku!

Epoxidová stěrka Betonepox představuje český patent. Nemusí se lakovat, a přesto je odolná vůči vodě, i proto se používá například do koupelen. Je jemně porézní a na přání ji lze jakkoli dobarvit (2500 až 3000 Kč bez DPH za 1 m² ); Němec Luxusní povrchyFoto: Němec Luxusní povrchyEpoxidová stěrka Betonepox představuje český patent. Nemusí se lakovat, a přesto je odolná vůči vodě, i proto se používá například do koupelen. Je jemně porézní a na přání ji lze jakkoli dobarvit (2500 až 3000 Kč bez DPH za 1 m2 )

Vlevo vidíte obklad stěny cihelnými pásky (BrickLand, cena asi 1400Kč/m² za materiál), vpravo a na stropě designéři z Free Architects aplikovali betonovou stěrku, do které se obtiskla prkna (cena by se stanovila na základě konkrétní zakázky); Free ArchitectsFoto: Free ArchitectsVlevo vidíte obklad stěny cihelnými pásky (BrickLand, cena asi 1400Kč/m2 za materiál), vpravo a na stropě designéři z Free Architects aplikovali betonovou stěrku, do které se obtiskla prkna (cena by se stanovila na základě konkrétní zakázky)

Designové cementové stěrky můžou napodobovat betonový vzhled. Na impregnovanou plochu se nanáší první podkladová vrstva, která se nechá uschnout zpravidla do druhého dne. Následně se aplikuje nerezovým hladítkem druhá vrstva, která se kreativně upravuje dle přání zákazníka (cena od 800 Kč za 1 m² ); vmalbyFoto: vmalbyDesignové cementové stěrky můžou napodobovat betonový vzhled. Na impregnovanou plochu se nanáší první podkladová vrstva, která se nechá uschnout zpravidla do druhého dne. Následně se aplikuje nerezovým hladítkem druhá vrstva, která se kreativně upravuje dle přání zákazníka (cena od 800 Kč za 1 m2 )

Hlazená omítka Granite je cementová stěrka, jež se postupně nanáší a upravuje ve třech vrstvách. Složitá realizace slibuje jedinečný výsledek – stěna pak připomíná kámen granit (2100 Kč bez DPH za 1 m² ); Němec Luxusní povrchyFoto: Němec Luxusní povrchyHlazená omítka Granite je cementová stěrka, jež se postupně nanáší a upravuje ve třech vrstvách. Složitá realizace slibuje jedinečný výsledek – stěna pak připomíná kámen granit (2100 Kč bez DPH za 1 m2 )

I stěrka se dá upravit tak, aby vzhledově připomínala například tepaný kov, poté se přetírá metalickými barvami a patinuje se. Nebo se rovnou používají materiály, které napodobují omítky s kovovým efektem (cena od 750 Kč za 1 m² ); vmalbyFoto: vmalbyI stěrka se dá upravit tak, aby vzhledově připomínala například tepaný kov, poté se přetírá metalickými barvami a patinuje se. Nebo se rovnou používají materiály, které napodobují omítky s kovovým efektem (cena od 750 Kč za 1 m2 )

Jak obložit stěny?

Možností je spousta – můžete použít reálný materiál, například dřevo, kámen, sklo, keramické obklady… Pěkně vypadá i umělý kámen, který je lehčí než přírodní, a tudíž se s ním lépe manipuluje. Či se vám snad líbí cihla? Pak zřejmě vsadíte na cihelné pásky.

Další výzdobu stěny nabízejí dekorativní panely. „Často se vyrábějí z MDF materiálu nebo dřevotřískových desek. Pokud o jejich pořízení uvažujete a máte zájem o plastické frézování, volte panely o vyšších tloušťkách. Dekorativní obklad o síle 18 mm umožňuje větší hloubku frézování, a je tedy možné jej opatřit 3D motivem,“ vysvětluje Martin Dusík ze společnosti Trachea. Existují však i další varianty, například panely s přídavkem drceného mramoru a podobně.

Dřevěné mozaiky Mosaici d´Asolo ve 3D od výrobce CP Parquet se prodávají v tabulích o rozměrech 30 x 30 cm. Nosnou vrstvu tvoří HPL deska tloušťky 4 mm, na níž je nalepena dekorativní dřevěná část, ošetřená akrylovým lakem (cena od 3691 Kč za 1 m² ); Kratochvíl parket profiFoto: Kratochvíl parket profiDřevěné mozaiky Mosaici d´Asolo ve 3D od výrobce CP Parquet se prodávají v tabulích o rozměrech 30 x 30 cm. Nosnou vrstvu tvoří HPL deska tloušťky 4 mm, na níž je nalepena dekorativní dřevěná část, ošetřená akrylovým lakem (cena od 3691 Kč za 1 m2 )

Dekorativní panely Sculptural se vyrábí ze směsi sádry, skelného mikrovlákna a drceného mramoru. Finální úpravy se docílí spojením na sebe navazujících panelů, které se po připevnění na stěnu přetmelí a přebrousí ve spojích. Následně se celá plocha přetře libovolnou matnou barvou (cena k doptání u zhotovitele); Němec Luxusní povrchy Foto: Němec Luxusní povrchyDekorativní panely Sculptural se vyrábí ze směsi sádry, skelného mikrovlákna a drceného mramoru. Finální úpravy se docílí spojením na sebe navazujících panelů, které se po připevnění na stěnu přetmelí a přebrousí ve spojích. Následně se celá plocha přetře libovolnou matnou barvou (cena k doptání u zhotovitele)

Plastický dekorativní panel z MDF materiálu je opatřený fólií, která se k desce laminuje speciální vakuovou technologií. Díky tomu vznikne jediný spoj na její zadní straně (od 4452 Kč za 1 m² ); tracheaFoto: tracheaPlastický dekorativní panel z MDF materiálu je opatřený fólií, která se k desce laminuje speciální vakuovou technologií. Díky tomu vznikne jediný spoj na její zadní straně (od 4452 Kč za 1 m2 )

To, co vypadá jako dřevo – za vanou –, nebo jako kámen (ve sprchovém koutu) je imitace keramického obkladu. Dřevo evokuje série Axi, typ Dark Oak (za 1628 Kč/m² ), kámen pak série Evolve, Textured Rectified (za 1459 Kč/m² , oboje značky Atlas Concorde). Technologické postupy dnes umožňují podkládat obklady s minimálními, takřka neviditelnými spárami; Free ArchitectsFoto: Free ArchitectsTo, co vypadá jako dřevo – za vanou –, nebo jako kámen (ve sprchovém koutu) je imitace keramického obkladu. Dřevo evokuje série Axi, typ Dark Oak (za 1628 Kč/m2 ), kámen pak série Evolve, Textured Rectified (za 1459 Kč/m2 , oboje značky Atlas Concorde). Technologické postupy dnes umožňují podkládat obklady s minimálními, takřka neviditelnými spárami

Už máte vybráno, který materiál nebo technologie ozdobí vaše stěny? Hlavně ať se vám líbí!

Marcela Škardová