Také si přečtěte
Jednou z nejpopulárnějších imitací současnosti je nápodoba betonu. V v jeho tónech si také můžete obarvit domov, protože Šedá bytu sluší. Kam všude se hodí i jak?. A pokud plánujete nově vymalovat nebo chcete zkusit jinak odekorovat zdi, doporučujeme 4 tipy, jak oživit stěny v interiéru. A prokoukne každý domov!.

Vzhled technických materiálů natolik uchvacuje výrobce a designéry, že se čím dál častěji objevují i v interiérech. Ale nikoli ve své původní podobě, nýbrž jako úžasné napodobeniny.

Proč? Protože…

  • Imitace betonu, kamene či plechu přinášejí něco nového, neokoukaného.
  • Mnohdy stojí méně než originální materiály.
  • Snáz se udržují.
  • Zpravidla si netřeba lámat hlavu s jejich nosností.

Kde je můžete mít

Dalo by se říci kdekoli chcete, protože kromě dětských pokojů se hodí opravdu všude. „Imitace se v interiéru používají zejména na velkoformátové prvky nebo předměty,“ uvádí Aleš Ullmann, designér společnosti Sapeli. Najdete je na nábytku, a to nejen v kuchyni či koupelně, ale třeba i na vestavných skříních či solitérních kusech, boom zažívají v oblasti dveří i zárubní, při dekoracích stěn, k vidění jsou na podlahách, používají se jako předěly v rámci jedné místnosti a podobně.

Originální dekorace stěny vznikla vrstvením podkladních polystyrenů, na které se ve finále aplikovala stěrka imitující beton s lazurou. Díky tomu není tolik viditelná kresba samotné stěrky, ostatně vyniknout mají také mechy (cena na dotaz); Němec – Luxusní povrchy Foto: Němec – Luxusní povrchyOriginální dekorace stěny vznikla vrstvením podkladních polystyrenů, na které se ve finále aplikovala stěrka imitující beton s lazurou. Díky tomu není tolik viditelná kresba samotné stěrky, ostatně vyniknout mají také mechy (cena na dotaz)

Dekor betonu nemusíte mít jen na zdi, ale také třeba na kuchyňské lince. Broušený nikl je název povrchu s 3D strukturou, který napodobuje design betonové stěrky (od 3270 Kč/m² dvířek); Trachea Foto: TracheaDekor betonu nemusíte mít jen na zdi, ale také třeba na kuchyňské lince. Broušený nikl je název povrchu s 3D strukturou, který napodobuje design betonové stěrky (od 3270 Kč/m2 dvířek)

Stěrka Betonepox je odolná i vůči vodě, proto se také hodí do koupelen. Nabízí se v desítkách různých odstínů, v tomto případě ve stříbrno-černém provedení (2500 Kč/m² , cena je včetně práce a materiálu, bez DPH); Němec - Luxusní povrchyFoto: Němec - Luxusní povrchyStěrka Betonepox je odolná i vůči vodě, proto se také hodí do koupelen. Nabízí se v desítkách různých odstínů, v tomto případě ve stříbrno-černém provedení (2500 Kč/m2 , cena je včetně práce a materiálu, bez DPH)

Dekorativní sklo
„Nejčastěji se setkáváme s požadavkem na celoskleněný obklad do kuchyně, ve kterém se promítá grafika surových stavebních materiálů. Je to zejména tím, že skutečný beton nebo plech by si s mastnými skvrnami od vaření nebo párou moc nerozuměly, naopak jeho zatavení do skla je bezproblémové,“ vysvětluje Petr Paksi z J.A.P.

Možnosti jsou různé

Na stěny se používají například hlazené omítky nebo strukturované stěrky, tapety či obklady, na nábytková dvířka fólie, laminát, akrylát. „Zajímavostí je například tapeta s dekorem betonu. Tisk je tak dokonalý, že na první pohled nepoznáte rozdíl. Cenově je pak tako varianta velice dostupná všem, kteří si chtějí takovou stěnu pořídit. Industriální styl teď zkrátka letí,“ říká Michaela Szilágyiová z Free Architects.

Tapeta za postelí značky Wall&Decò, vzor Gio Pagani GPW 13332 rovněž napodobuje beton, a navíc je opatřena zajímavým dekorem; Free ArchitectsFoto: Free ArchitectsTapeta za postelí značky Wall&Decò, vzor Gio Pagani GPW 13332 rovněž napodobuje beton, a navíc je opatřena zajímavým dekorem

Technické materiály hrají v interiérech čím dál větší roli. Důkazem jsou dveře Elegant s povrchovou úpravou z odolného HPL laminátu – model vlevo připomíná kámen, vpravo rezavý plech (cena od 5312 Kč pro rozměr 197 x 90 cm); Sapeli Foto: SapeliTechnické materiály hrají v interiérech čím dál větší roli. Důkazem jsou dveře Elegant s povrchovou úpravou z odolného HPL laminátu – model vlevo připomíná kámen, vpravo rezavý plech (cena od 5312 Kč pro rozměr 197 x 90 cm)

Stěny nemusíte jen pěkně vymalovat, zajímavého efektu lze dosáhnout rovněž s obklady, které je vhodné použít jen na část zdi; Toto studioFoto: Toto studioStěny nemusíte jen pěkně vymalovat, zajímavého efektu lze dosáhnout rovněž s obklady, které je vhodné použít jen na část zdi

Imitace jako praktické řešení

Podle výrobců nábytku se dnes dají technické materiály použít kdekoli, ale někdy je přece jen výhodnější sáhnout právě po nápodobách. „Zejména kuchyně je místem s velkým požadavkem na odolnost a praktičnost z hlediska údržby, proto se technické materiály nahrazují imitacemi. Vypadají stejně jako originály, ale daleko víc vydrží a dobře se udržují,“ podotýká Martin Dusík z Trachey.

Rovněž maličkosti v podobě hygienických pomůcek můžou napodobovat technické materiály. Koupelnové doplňky Etna ve vzhledu kamene jsou vyrobené z polyresinu (miska na mýdlo za 359 Kč, dávkovač na tekuté mýdlo za 529 Kč, kelímek za 299 Kč); Kika NábytekFoto: Kika NábytekRovněž maličkosti v podobě hygienických pomůcek můžou napodobovat technické materiály. Koupelnové doplňky Etna ve vzhledu kamene jsou vyrobené z polyresinu (miska na mýdlo za 359 Kč, dávkovač na tekuté mýdlo za 529 Kč, kelímek za 299 Kč)

Vinylové krytiny Wineo DesignLine umí napodobit třeba i kámen. Na foto (zleva): kolekce Laguna Stars, dekor Alaska Slate a Silver Slate, každá za 1307 Kč/m² , kolekce Select Stone, dekor Italian Travertine, za 871 Kč/ m²; Kratochvíl parket profiFoto: Kratochvíl parket profiVinylové krytiny Wineo DesignLine umí napodobit třeba i kámen. Na foto (zleva): kolekce Laguna Stars, dekor Alaska Slate a Silver Slate, každá za 1307 Kč/m2 , kolekce Select Stone, dekor Italian Travertine, za 871 Kč/ m2

Proč vsadit na obklady
„Mezi novinky patří velkoplošné keramické obklady, třeba i o rozměrech až 150 x 300 cm, s dekorem kamene, kovu, betonu i malby. „Tak velký kus kamene ani neseženete a jeho hmotnost by byla neuvěřitelná. Hlavní výhodou kromě ceny a váhy je nenasákavost materiálu. Nejpopulárnější je imitace mramoru a onyxu,“ upřesňuje Michaela Szilágyiová.

Střízlivě, nebo zvesela?

Imitace technických materiálů nemusí působit chladně, jak si někdy lidé myslí, je jen na vás, čím je doplníte. Budou-li v šedavých odstínech, můžete je nechat splynout s okolím (například dveře imitující beton a stěrka na zdi).

Další řešení nabízí kombinace s podobně neutrálními barvami; k šedé přidejte bílou či béžovou. Interiér zůstane sladěný, hravost mu dodáte v podobě barevných doplňků. Třetí cesta představuje volbu pro odvážné, kdy k šedé přidáte výrazné barvy (červenou, fialovou, modrou…) například v podobě solitérní sedačky.

Na obklad za kuchyňskou linkou můžete použít celoskleněnou variantu Grafosklo, do kterého lze zalaminovat grafiku – imitaci technického materiálu. Sklo dokonale ochrání motiv před změnami teplot nebo vlhkem; J.A.P. Foto: J.A.P.Na obklad za kuchyňskou linkou můžete použít celoskleněnou variantu Grafosklo, do kterého lze zalaminovat grafiku – imitaci technického materiálu. Sklo dokonale ochrání motiv před změnami teplot nebo vlhkem

Tapety série Exposed výrobce Grandeco imitují různé povrchy, včetně betonu, kamene nebo třeba i plechových plátů (vinyl na vliesu, 10,05 x 0,53 m za 779 Kč); INKU Foto: INKUTapety série Exposed výrobce Grandeco imitují různé povrchy, včetně betonu, kamene nebo třeba i plechových plátů (vinyl na vliesu, 10,05 x 0,53 m za 779 Kč)

I doma můžete mít ocel Corten, která se jinak používá například na opláštění budov. Dělicí stěnu z dřevotřísky lze posunovat po kolejnici na stropě a dekoruje ji samolepicí tapeta připomínající zmiňovaný ocelový plech; Eva Stalder DesignFoto: Eva Stalder DesignI doma můžete mít ocel Corten, která se jinak používá například na opláštění budov. Dělicí stěnu z dřevotřísky lze posunovat po kolejnici na stropě a dekoruje ji samolepicí tapeta připomínající zmiňovaný ocelový plech

Kolekce tapet Brooklyn Tins značky NLXL dokonale napodobuje starodávné malované plechové obklady. Tyto zátěžové tapety s vrchní papírovou vrstvou a netkaným podkladem jsou k dostání v různých vzorech i barvách (role tapet 900 x 48,7 cm za 6647 Kč); DekadoFoto: DekadoKolekce tapet Brooklyn Tins značky NLXL dokonale napodobuje starodávné malované plechové obklady. Tyto zátěžové tapety s vrchní papírovou vrstvou a netkaným podkladem jsou k dostání v různých vzorech i barvách (role tapet 900 x 48,7 cm za 6647 Kč)

Přestože desky stolků Cote Table vypadají jako kovové, jde o věrnou imitaci – ze dřeva (stolky za 7500 Kč); Le PatioFoto: Le PatioPřestože desky stolků Cote Table vypadají jako kovové, jde o věrnou imitaci – ze dřeva (stolky za 7500 Kč)

Kdy to s kombinacemi nepřehánět

A pokud se vám líbí odstín rezavého plechu, u něj odborníci doporučují volit spíše neutrální barvy; barva rzi je přece jen velmi dominantní. Když už byste rezavý plech chtěli kombinovat s dalším „barevným“ materiálem, zkuste dřevo, například jasanovou či dubovou dýhu. Anebo opět sáhněte po imitaci!

Máte doma také imitace? A kterou považujete za nejzdařilejší?

Marcela Škardová