Designový kousek vynikne...
... když ho umístíte tak, aby se lidově řečeno netloukl s jinými doplňky. „Například krásné hodiny pověste na holou stěnu, ne na zeď plnou obrazů. Totéž platí pro křesílka, sedačky, stolky a podobně. Ty by také měly zůstat neutrální, maximálně je doplňte polštářkem či kobercem,“ doporučuje designérka Margaréta Janecová z Bonami CZ.

Galerie zpravidla nabízejí pastvu pro oči, a totéž si můžete dopřát i doma. Inspirujte se však jen základní myšlenkou – zaujmout, nikoli počtem vystavovaných kusů. Uvidíte, že pak prokoukne i váš interiér.

1. Místo obrazu

Stěnu nemusí zdobit jen obrazy, zarámované fotografie nebo zrcadla. Když nad sebe či vedle pověsíte pár poliček, poslouží pro odkládání pěkných váz, svícnů nebo i nádobí, které běžně používáte. Na menší objekty a drobnosti, jež je dobré mít po ruce nebo na očích, poslouží zase různě tvarované rámečky. A kde chcete více prosvětlit domov, tam se nabízí část stěny nahradit sklem – tvarově připomínajícím třeba obraz.

Odkládací prostor, nebo dekorativní poličky? S originálními rámy Rachette můžete mít všechno dohromady. Dají se využít čistě na ozdobu nebo prakticky pro odkládání knih, deštníků a dalších věcí (5 rámů za 2989 Kč); Bonami CZFoto: Bonami CZOdkládací prostor, nebo dekorativní poličky? S originálními rámy Rachette můžete mít všechno dohromady. Dají se využít čistě na ozdobu nebo prakticky pro odkládání knih, deštníků a dalších věcí (5 rámů za 2989 Kč)

Prosklení ve stěně z Grafoskla nahrazuje obraz, a navíc propouští světlo z chodby. Aby ladilo se dveřmi, vybavilo se stejným motivem. Sklo je kalené, bezpečnostní a ochrání nejen dekor, ale i vaše ratolesti (různé motivy na výběr, lze přinést i vlastní, cena od 7865 Kč/m² ); J.A.P. Foto: J.A.P.Prosklení ve stěně z Grafoskla nahrazuje obraz, a navíc propouští světlo z chodby. Aby ladilo se dveřmi, vybavilo se stejným motivem. Sklo je kalené, bezpečnostní a ochrání nejen dekor, ale i vaše ratolesti (různé motivy na výběr, lze přinést i vlastní, cena od 7865 Kč/m2 )

2. Bez židlí to nejde

I sebeminimalističtější interiér potřebuje pár kusů nábytku, a židle je základ. I ta však může přitahovat pozornost a fungovat jako zajímavý solitér. Od toho ostatně designové židle jsou. A nemusí být jen od současných tvůrců; mnohé kusy se prodávají už desítky let, což také o něčem svědčí.

Řekli byste, že tahle židle s poetickým názvem Brno už má víc než osmdesát let? Původně ji navrhl architekt Ludwig Mies van der Rohe pro slavnou vilu Tugendhat (pochromovaná ocel, kůže – více barev na výběr, cena k doptání v obchodě); DesignpropagandaFoto: DesignpropagandaŘekli byste, že tahle židle s poetickým názvem Brno už má víc než osmdesát let? Původně ji navrhl architekt Ludwig Mies van der Rohe pro slavnou vilu Tugendhat (pochromovaná ocel, kůže – více barev na výběr, cena k doptání v obchodě)

Židle „pantonka“, která nese jméno svého autora Vernera Pantona, jednoho z nejvýznamnějších designérů minulého století, patří mezi skvosty. Poprvé byla světu představena před více než padesáti lety, dnes se vyrábí z polypropylenu, a jak je vidět, hodí se doslova všude; Cena asi 5100 Kč À La MaisonFoto: Cena asi 5100 Kč À La MaisonŽidle „pantonka“, která nese jméno svého autora Vernera Pantona, jednoho z nejvýznamnějších designérů minulého století, patří mezi skvosty. Poprvé byla světu představena před více než padesáti lety, dnes se vyrábí z polypropylenu, a jak je vidět, hodí se doslova všude

Autorem této super moderní židle Miss Less je další slavné jméno – Philippe Starck. Když na ní nebudete sedět, zaujme i jako solitér (plast, za 4568 Kč); DesignpropagandaFoto: DesignpropagandaAutorem této super moderní židle Miss Less je další slavné jméno – Philippe Starck. Když na ní nebudete sedět, zaujme i jako solitér (plast, za 4568 Kč)

3. Na skok do kuchyně

Nádobí, příbory, misky i mísy, hrnky a sklenice jsou natolik běžné, že vás ani nenapadne považovat je za extra zvláštní objekty. Přitom i ony se můžou stát mini přehlídkou skvostů. V tomto segmentu je výběr neskutečně pestrý a na rozdíl od jiných bytových prvků se vejde všude.

I příbory můžete mít originální. Barvené plastové se jmenují Zlín a stejně jako ty z nerez oceli Bettina navrhl Jan Kaplický pod hlavičkou Future Systems (například set plastových příborů, 4 kusy, za 297 Kč); Designbuy CZFoto: Designbuy CZI příbory můžete mít originální. Barvené plastové se jmenují Zlín a stejně jako ty z nerez oceli Bettina navrhl Jan Kaplický pod hlavičkou Future Systems (například set plastových příborů, 4 kusy, za 297 Kč)

Rovněž mezi ručními lisy na citrusy najdete designové legendy, jako například Juicy Salif (hliník, za 1170 Kč); Bonami CZFoto: Bonami CZRovněž mezi ručními lisy na citrusy najdete designové legendy, jako například Juicy Salif (hliník, za 1170 Kč)

Pětidílná mísa Niche od Zahy Hadid ozdobí vaši domácnost, ať už bude plná drobných pochutin, nebo prázdná (melaninová pryskyřice, za 4455 Kč); DesignBuy CZFoto: DesignBuy CZPětidílná mísa Niche od Zahy Hadid ozdobí vaši domácnost, ať už bude plná drobných pochutin, nebo prázdná (melaninová pryskyřice, za 4455 Kč)

4. Věšák jako socha

Menší byty a moderní domácnosti si na umělecké skulptury nepotrpí, sem se zkrátka nehodí. Zastoupit je však můžou třeba praktické věšáky zajímavých tvarů. Potěší na pohled a současně vám poslouží.

Stojanový věšák Rombo je dalším příkladem, jak se dá obyčejná věc přetvořit v umělecké dílo, které bude sloužit (výška 172 cm, za 15 706 Kč); DesignpropagandaFoto: DesignpropagandaStojanový věšák Rombo je dalším příkladem, jak se dá obyčejná věc přetvořit v umělecké dílo, které bude sloužit (výška 172 cm, za 15 706 Kč)

Váza značky Arketipo připomínající tvar kuželu s větvičkami není jen na ozdobu, funguje jako věšák. Berte ji jako inspiraci – když do vhodné nádoby vložíte pár silnějších větví, můžete mít v koupelně podobnou vychytávku; Free ArchitectsFoto: Free ArchitectsVáza značky Arketipo připomínající tvar kuželu s větvičkami není jen na ozdobu, funguje jako věšák. Berte ji jako inspiraci – když do vhodné nádoby vložíte pár silnějších větví, můžete mít v koupelně podobnou vychytávku

5. Nábytek, který zaujme

Máte rádi přírodní materiály? Pořiďte si třeba malý stolek ze dřeva či kamene, který se hodí í i pro příležitostné posezení. Chcete mít doma více radosti? Zkuste to s vtipnými doplňky, například zvířecích tvarů. Stoprocentně originální však budete tehdy, když si něco vyrobíte sami.

Jeden kus nábytku poslouží jako stolička, odkládací stolek či jen věc hezká na pohled. Stoličku Zig Tag z teaku navrhl Jan Kurtz (za 2178 Kč); Designpropaganda  Foto: DesignpropagandaJeden kus nábytku poslouží jako stolička, odkládací stolek či jen věc hezká na pohled. Stoličku Zig Tag z teaku navrhl Jan Kurtz (za 2178 Kč)

Z jiného tvůrčího soudku je pštros Struzzo, ale i on se stane spolehlivou stoličkou či stolkem v obýváku, v ložnici nebo v dětském pokoji. A hlavně vás bude bavit (MDF deska s jasanovými prvky, za 4999 Kč); Bonami CZFoto: Bonami CZZ jiného tvůrčího soudku je pštros Struzzo, ale i on se stane spolehlivou stoličkou či stolkem v obýváku, v ložnici nebo v dětském pokoji. A hlavně vás bude bavit (MDF deska s jasanovými prvky, za 4999 Kč)

Originální kus nábytku není vždy třeba kupovat a staré věci mnohdy nepatří do popelnice. Autorka X.style využila starý kufr, který proměnila na předsíňové posezení; BalakrylFoto: BalakrylOriginální kus nábytku není vždy třeba kupovat a staré věci mnohdy nepatří do popelnice. Autorka X.style využila starý kufr, který proměnila na předsíňové posezení

Pozor na velikost
Zajímavé designové kusy nábytku či bytových doplňků nejsou tak velké, proto se uplatní i v menších interiérech. „Pokud máte ale v úmyslu kupovat třeba prostornou designovou sedačku, je třeba počítat s tím, že všechny další výraznější prvky v místnosti ji budou zastiňovat,“ upozorňuje Margaréta Janecová.

6. Návrat v čase

Retro nábytek a doplňky stále frčí, byť dnes se vyrábí v poněkud modernější podobě a tvůrci se tímto stylem inspirují po svém. Jako retro se mnohdy vnímají 50. a 60. léta 20. století, ale obecně jde o „návrat v čase“, takže může hledat inspiraci i v jiných letech. Pak ani zaoblené tvary a výhradně veselé barvy už nejsou podmínkou. Milujete retro? Poradíme, jak si zařídit takovou kuchyni!

Koupelnová řada nábytku v nadčasovém retro stylu se inspiruje 50. lety minulého století, skříňky jsou oboustranně lakované a na výběr máte různé barvy (skříňka o šířce 120 cm včetně umyvadla z umělého kamene v ceně od 34 990 Kč); Dřevojas Foto: DřevojasKoupelnová řada nábytku v nadčasovém retro stylu se inspiruje 50. lety minulého století, skříňky jsou oboustranně lakované a na výběr máte různé barvy (skříňka o šířce 120 cm včetně umyvadla z umělého kamene v ceně od 34 990 Kč)

Retro evokuje i komodka Square, která může stát o samotě, posloužit jako televizní stolek nebo úložný a odkládací prostor v jednom. Dvířka jsou pokryta eko kůží (cena k doptání v prodejně); Concept Store KarlínFoto: Concept Store KarlínRetro evokuje i komodka Square, která může stát o samotě, posloužit jako televizní stolek nebo úložný a odkládací prostor v jednom. Dvířka jsou pokryta eko kůží (cena k doptání v prodejně)

7. Světlo jako dekorace

Je to stejné jako se zmiňovanou židlí – bez lustrů, lamp a lampiček se doma neobejdete. Právě svítidla můžou skvěle nahradit nebo doplnit dekorativní kusy, aniž by to nějak ubíralo jejich základní, tedy praktické funkci. Při používání více světel v jedné místnosti, což se dnes také doporučuje, je vhodnější všechna nebo alespoň většinu volit v jednotném duchu.

I svítidla můžou evokovat květiny v prostoru, což je případ originálních výrobků z filipínských mušlí Capiz. Design vychází ze stylu Art Deco. Na foto (zleva): lampa za 9900 Kč, lustr za 13 500 Kč; Le PatioFoto: Le PatioI svítidla můžou evokovat květiny v prostoru, což je případ originálních výrobků z filipínských mušlí Capiz. Design vychází ze stylu Art Deco. Na foto (zleva): lampa za 9900 Kč, lustr za 13 500 Kč

Do stylového interiéru se hodí osvětlení z řady Diadema, které samo o sobě vypadá jako klenot. Na výběr máte dvě velikosti lustrů a dále nástěnné svítidlo (například menší lustr o průměru 38 cm, za 4690 Kč); EgloFoto: EgloDo stylového interiéru se hodí osvětlení z řady Diadema, které samo o sobě vypadá jako klenot. Na výběr máte dvě velikosti lustrů a dále nástěnné svítidlo (například menší lustr o průměru 38 cm, za 4690 Kč)

8. Staré s novým

Jak oživit současný interiér? Nebojte se kombinovat a k modernímu nábytku přidejte pár kusů z doby dávno minulé – třeba taburetku, toaletní stolek, komodu... Chce to jen trpělivě obcházet bazary a starožitnictví. „Pak si jen musíte najít šikovného řemeslníka, který nábytek opraví, protože ne každé starožitnictví tuhle službu zajišťuje,“ upozorňuje designérka Jitka Kobzová z Ambience Design. Kdo hledá, časem většinou najde, i za příjemnou cenu.

Kombinace moderního nábytku s kusy z let minulých (viz stoleček a židle vlevo ve stylu biedermeier) vždycky vypadá zajímavě a interiér díky ní získá na atraktivitě; Ambience DesignFoto: Ambience DesignKombinace moderního nábytku s kusy z let minulých (viz stoleček a židle vlevo ve stylu biedermeier) vždycky vypadá zajímavě a interiér díky ní získá na atraktivitě

Další inspirace: starobylý nábytek, zde zrcadlo a stolek, se může spojit nejen s novými kusy, ale i s moderními prvky, jako je designová tapeta; KIKA NábytekFoto: KIKA NábytekDalší inspirace: starobylý nábytek, zde zrcadlo a stolek, se může spojit nejen s novými kusy, ale i s moderními prvky, jako je designová tapeta

9. Trochu jinak

Proměnit svůj byt v malou soukromou galerii můžete i s poněkud většími prvky. Stěnu se nabízí obložit třeba sklem či jinými materiály (další tipy najdete v článku Nápady, jak v bytě obložit stěny), naopak do skla lze zalaminovat i textil, a sladit pak stejný dekor i na závěsech či ji odekorovat některou z kreativních technik, včetně plastických.

Skleněná stěna se zajímavým dekorem může fungovat i místo malby, tapety nebo velkoplošného obrazu (cena k doptání v obchodě); Cool InteriorFoto: Cool InteriorSkleněná stěna se zajímavým dekorem může fungovat i místo malby, tapety nebo velkoplošného obrazu (cena k doptání v obchodě)

Když se stěrka dá dohromady s grafickým motivem, vznikne originální stěna. Nejprve se nanáší stěrka v hrubší vrstvě, pak se přiloží šablona s vybraným vzorem a přes ni se znovu aplikuje stěrka, která se uhladí. Šablona se sejme a po zaschnutí se celá stěna přetře vybraným barevným odstínem, zde betonovým (cena od 3200 Kč/m² ); Luxusní povrchy NěmecFoto: Luxusní povrchy NěmecKdyž se stěrka dá dohromady s grafickým motivem, vznikne originální stěna. Nejprve se nanáší stěrka v hrubší vrstvě, pak se přiloží šablona s vybraným vzorem a přes ni se znovu aplikuje stěrka, která se uhladí. Šablona se sejme a po zaschnutí se celá stěna přetře vybraným barevným odstínem, zde betonovým (cena od 3200 Kč/m2 )

Dřevěná podlaha s olejovaným povrchem netradičně? Značka Kährs nabízí unikátní možnost potisku právě takové podlahy individuálním motivem, s ohledem na materiál jen doporučuje tisknout například hesla, jména, názvy či jednoduché jednobarevné obrázky (cena k doptání v prodejně); Kratochvíl parket profiFoto: Kratochvíl parket profiDřevěná podlaha s olejovaným povrchem netradičně? Značka Kährs nabízí unikátní možnost potisku právě takové podlahy individuálním motivem, s ohledem na materiál jen doporučuje tisknout například hesla, jména, názvy či jednoduché jednobarevné obrázky (cena k doptání v prodejně)

Originalitě se ovšem meze nekladou, což dokládá i jedna z novinek – možnost vyzdobit dřevěnou podlahu písmem nebo jednoduchými obrázky. A návštěvy můžou žasnout!

A jak to máte doma vy?

Marcela Škardová