Pro šikovné ruce
Na papír sázejí i mnohé dekorativní techniky, například scrapbooking nebo decoupage. Scrapbooking pracuje s různými papíry, ale také třeba s plstí nebo jutou, a výsledkem je originální fotoalbum, fotorámeček... A decoupage? „Jde o dekorování různých bytových doplňků pomocí motivů na ubrouscích. Motiv se nalepí na daný předmět a přetře se lakem,“ vysvětluje Petra Langrová z nakladatelství Anagram.

Ozdobíte jím stejně dobře malou plochu (krabičku na šperky) jako velkou (stěnu) anebo z něj pořídíte dětem hračky a sobě třeba svítidla, židle, komody, postel…

1. Malé, ale milé

Papírové ubrousky můžou nahradit látkové nejen na jídelním stole, zarámované plakáty zase obrazy, vonné papíry sáček s bylinkami v šuplíku, ale prodávají se třeba i stínítka na čajové svíčky.

Vonné papíry Cascia all’Olmo položte na dno zásuvek, poliček či skříní, jemně provoní textil i obuv (například s aromatem levandule, 6 kusů 62 x 41 cm, za 399 Kč); Almara shopFoto: Almara shopVonné papíry Cascia all’Olmo položte na dno zásuvek, poliček či skříní, jemně provoní textil i obuv (například s aromatem levandule, 6 kusů 62 x 41 cm, za 399 Kč)

Ubrouskovou technikou můžete ozdobit třeba hodiny, které si vyrobíte například z překližky. Natřete ji různě barevnými pruhy a čtverci v horní části, na spodní použijte jednobarevný základ a motivy z papírových ubrousků. Nakonec přidejte hodinový strojek a samolepku ciferníku; publikace Dekorace z ubrousků Foto: publikace Dekorace z ubrouskůUbrouskovou technikou můžete ozdobit třeba hodiny, které si vyrobíte například z překližky. Natřete ji různě barevnými pruhy a čtverci v horní části, na spodní použijte jednobarevný základ a motivy z papírových ubrousků. Nakonec přidejte hodinový strojek a samolepku ciferníku

Španělské designerské duo DOIY přišlo s vtipným nápadem poznámkových papírků v podobě salámu – stačí „zakrojit“ (za 269 Kč); Bonami CZFoto: Bonami CZŠpanělské designerské duo DOIY přišlo s vtipným nápadem poznámkových papírků v podobě salámu – stačí „zakrojit“ (za 269 Kč)

2. Zadáno pro děti

Tleskáme nejrůznějším skládačkám a stavebnicím, které vsadily na papír. Některé jsou už předem obarvené, jiné si můžou děti samy dozdobit. A kdyby vám přišlo, že potomci mají v pokojíčku málo papíru, mrkněte se na další hračky. Z papíru se vyrábějí třeba i panenky.

Domeček Murielle i Hrad krále Artuše jsou z pevného laminovaného kartonu a prodávají se včetně doplňků a postaviček (domeček za 931 Kč, hrad za 1063 Kč); Dárky s nápademFoto: Dárky s nápademDomeček Murielle i Hrad krále Artuše jsou z pevného laminovaného kartonu a prodávají se včetně doplňků a postaviček (domeček za 931 Kč, hrad za 1063 Kč)

Se skládacími domečky si děti hodně vyhrají. Tento se silnicemi má boční stěny vyztužené dřevěnými laťkami, jednotlivé díly spojují stuhy (za 1380 Kč); Fler CZFoto: Fler CZSe skládacími domečky si děti hodně vyhrají. Tento se silnicemi má boční stěny vyztužené dřevěnými laťkami, jednotlivé díly spojují stuhy (za 1380 Kč)

3. Krabice se vždycky hodí

V každé domácnosti se najde řada drobností, které najednou nemají svoje místo. Problém vyřeší papírové krabice. Do jedné se vejdou „lejstra“, do druhé třeba plyšové hračky. A ač se to nezdá, mnohé se dají stohovat. Některé mají navíc tak pěkný dekor, že by je bylo škoda schovávat.

Do dekorativních krabic Roses (2 kusy, za 668 Kč) a Bunny (2 kusy, za 600 Kč) se vejde spousta drobností; Almara shopFoto: Almara shopDo dekorativních krabic Roses (2 kusy, za 668 Kč) a Bunny (2 kusy, za 600 Kč) se vejde spousta drobností

Dekorativní krabice můžete vystavit do otevřených polic, postavit je na nábytek nebo je poskládat na sebe (například Kvittra s víkem o rozměrech 15 x 15 x 15 cm, za 129 Kč); IKEA Foto: IKEADekorativní krabice můžete vystavit do otevřených polic, postavit je na nábytek nebo je poskládat na sebe (například Kvittra s víkem o rozměrech 15 x 15 x 15 cm, za 129 Kč)

4. Staré dobré tapety

Ozdobit nejen stěny interiéru, ale třeba i letitý nábytek, se dá i s pomocí tapet. Stačí si jen vybrat zajímavý dekor. „Výhodou papírových tapet oproti vinylovým a vliesovým bývá většinou nižší cena. Papírová tapeta však neumí dobře překrýt nedokonalosti podkladu,“ uvádí jejich plus i minus designérka Hedvika Novotná z Novodesign. Papírové tapety je třeba lepit na zcela hladký povrch, a pokud je chcete použít na stěnách, raději si pozvěte na pomoc odborníka.

Papírové tapety rozhodně nemusí nudit. Na této značky Tres Tintas v detailu vidíte medvídky a koně, ale když se nasvítí, bude vypadat zase trochu jinak; NovodesignFoto: NovodesignPapírové tapety rozhodně nemusí nudit. Na této značky Tres Tintas v detailu vidíte medvídky a koně, ale když se nasvítí, bude vypadat zase trochu jinak

Na této fotce vidíte stejnou tapetu, kterou designérka Hedvika Novotná použila na větší ploše v ložnici – s odstupem několika metrů působí opět jiným dojmem; NovodesignFoto: NovodesignNa této fotce vidíte stejnou tapetu, kterou designérka Hedvika Novotná použila na větší ploše v ložnici – s odstupem několika metrů působí opět jiným dojmem

5. Papír, který svítí

Stínidla u svítidel patří mezi nejběžnější papírové doplňky. „U nich výrobci dávají pozor, aby se papír nacházel v dostatečné vzdálenosti od žárovky. Současně také varují před používáním starých žárovek a doporučují ,studené světlo´,“ upřesňuje designérka Margaréta Švecová z Bonami CZ.

Stojací lampa Papyrus se hodí všude, i do obývacího pokoje (výška 140 cm, průměr 30 cm, za 1190 Kč); KIKA NábytekFoto: KIKA NábytekStojací lampa Papyrus se hodí všude, i do obývacího pokoje (výška 140 cm, průměr 30 cm, za 1190 Kč)

Kartonové stínidlo Cylinder dokazuje, že papírové osvětlení může být nejen účelné, ale také velmi elegantní a originální zároveň (průměr 30 cm, výška 20 cm, za 1550 Kč); KartoonsFoto: KartoonsKartonové stínidlo Cylinder dokazuje, že papírové osvětlení může být nejen účelné, ale také velmi elegantní a originální zároveň (průměr 30 cm, výška 20 cm, za 1550 Kč)

Motivy stínidel pro děti jsou hravé (Mořský svět, za 294 Kč); Dárky s nápademFoto: Dárky s nápademMotivy stínidel pro děti jsou hravé (Mořský svět, za 294 Kč)

Ozdobte ho
Jednobarevné výrobky z pevného papíru se nabízí dekorovat, děti je pokreslí nebo vyšperkují samolepkami a vy větší je zase můžete polepit pěknou tapetou. Použijte jen tuhé lepidlo, protože tekuté má tendenci zvlnit papír.

6. Překvapivé doplňky

Jak by se vám líbily papírové hodiny nebo třeba budík? Mísa (nejen) na ovoce? Stojany na víno? Poličky a police? A co třeba váza? Z papíru může vzniknout neskutečné množství bytových doplňků. Řada z nich je navíc zajímavá nejen zvoleným materiálem, ale i designem.

Mísa nejen na ovoce je ručně vyrobená z papírové lepenky (40 x 30 x 10,2 cm, za 1020 Kč); KartoonsFoto: KartoonsMísa nejen na ovoce je ručně vyrobená z papírové lepenky (40 x 30 x 10,2 cm, za 1020 Kč)

Díky ručně vyráběné papírové váze během chvilky vytvoříte obal na květiny, který dá obyčejným věcem nový smysl (květiny vložte do skleněné nádoby, poté do obalu, cena za papírový obal 499 Kč/kus); Bonami CZFoto: Bonami CZDíky ručně vyráběné papírové váze během chvilky vytvoříte obal na květiny, který dá obyčejným věcem nový smysl (květiny vložte do skleněné nádoby, poté do obalu, cena za papírový obal 499 Kč/kus)

Rámečky Åsarna využijete na fotky nebo drobné kresby (tři kusy, za 299 Kč); IKEAFoto: IKEARámečky Åsarna využijete na fotky nebo drobné kresby (tři kusy, za 299 Kč)

7. Nebojte se nábytku

„Velkou výhodou papíru je to, že produkty z něj vyrobené bývají k dostání za příznivou cenu. Třeba proto, že nábytek se vyrábí z recyklovaného papíru. Dalším bonusem je překvapivě velká odolnost papíru. Například kartonové židle snesou hodně velkou zátěž a v kombinaci s nízkou cenou jde o kus nábytku, který můžete snadno obměnit, když vás omrzí,“ uvádí Margaréta Švecová. A dodává, že papír se ze stejných důvodů hodí i do dětského pokoje.

Z kartonu můžete mít kompletně vybavenou domácí pracovnu, a kdybyste časem chtěli nějaký kus přesunout do jiné místnosti či se vůbec přestěhovat, nedá vám to žádnou práci – snadno se rozkládá i skládá a slibuje nízkou hmotnost (například komoda se zásuvkami a krabicemi, 100 x 112 x 36 cm, za 3790 Kč); Netradiční nábytek CZFoto: Netradiční nábytek CZZ kartonu můžete mít kompletně vybavenou domácí pracovnu, a kdybyste časem chtěli nějaký kus přesunout do jiné místnosti či se vůbec přestěhovat, nedá vám to žádnou práci – snadno se rozkládá i skládá a slibuje nízkou hmotnost (například komoda se zásuvkami a krabicemi, 100 x 112 x 36 cm, za 3790 Kč)

Stěna Fiorello z papíru zpevněného nylonovou textilií a s kovovou podnoží se nabízí v několika barevných variacích nebo v přírodním provedení (100 x 100 x 32 cm, od 1565 Kč); ALAXFoto: ALAXStěna Fiorello z papíru zpevněného nylonovou textilií a s kovovou podnoží se nabízí v několika barevných variacích nebo v přírodním provedení (100 x 100 x 32 cm, od 1565 Kč)

Odkládací stoleček, nebo stolička? Vyberte si sami, jak budete tento kousek nábytku používat. Prodává se v různých dekorech a věřte, nebo ne – unese až 200 kilogramů (cena od 490 Kč); Bonami CZ, Designoutlet CZFoto: Bonami CZ, Designoutlet CZOdkládací stoleček, nebo stolička? Vyberte si sami, jak budete tento kousek nábytku používat. Prodává se v různých dekorech a věřte, nebo ne – unese až 200 kilogramů (cena od 490 Kč)

Kombinace bez obav
Papírové doplňky i nábytek můžete velmi dobře sladit s dřevěnými prvky. Milujete dřevo v interiéru? Koukněte se, kam všude se hodí! Ale bát se ho nemusíte ani ve spojení s kovem. Proto doporučujeme: Kov v interiéru: Pohrajte si s ním!.

8. Aby déle vydržel

Některé kusy, například stolička, můžou být uvnitř vyztužené do kříže, mnohem pevnější a odolnější je karton z řady vrstev – mnozí jej co do výdrže přirovnávají ke dřevu. Rovněž ho lze povrchově upravovat, aby byl chráněný před vlhkostí a běžným opotřebením, a také není neobvyklé, že se kombinuje s dalšími materiály (například dřevo, sklo, kůže…).

Jak sami vidíte, design a karton si velmi dobře rozumí. Židle Brigit s vyztuženými boky se prodává jak v přírodním provedení (za 7299 Kč), tak v různých barvách; Netradiční nábytek CZFoto: Netradiční nábytek CZJak sami vidíte, design a karton si velmi dobře rozumí. Židle Brigit s vyztuženými boky se prodává jak v přírodním provedení (za 7299 Kč), tak v různých barvách

Stolička Sgass značky Kubedesign má papírové nejen „tělo", ale i „nožky" (51 x 48 x 34 cm, od 4496 Kč); AlaxFoto: AlaxStolička Sgass značky Kubedesign má papírové nejen „tělo", ale i „nožky" (51 x 48 x 34 cm, od 4496 Kč)

Většina kartonového nábytku se dá snadno složit i rozložit, tak kdybyste ho časem chtěli přestěhovat jinam, zvládnete to „levou zadní“. Ale možná si ho natolik zamilujete, že se s ním už nedokážete rozloučit!

Poutavý artefakt a současně funkční a ekologický nábytek, to je křeslo Roll (53 x 64 x 111 cm, za 15 699 Kč); Netradiční nábytek CZFoto: Netradiční nábytek CZPoutavý artefakt a současně funkční a ekologický nábytek, to je křeslo Roll (53 x 64 x 111 cm, za 15 699 Kč)

Jak se vám líbí „papírové bydlení“?

Marcela Škardová