Skladba podlahy

- beton (v panelácích bývají často mezery mezi panely, jež se musí před stěrkováním zaplnit),

- penetrace,

- samonivelační stěrka,

- parotěsná fólie (jen při plovoucí pokládce, u většiny materiálů),

- protihluková podložka (jen při plovoucí pokládce pod lamináty nebo dřevěné podlahy),

- samotná krytina.

O design jde až v poslední řadě – pěkný dekor nemá vliv na funkčnost krytiny. Řešte otázku hlučnosti, údržby, mechanické odolnosti i celkovou konstrukční výšku podlahy včetně podlahoviny.

Z pohledu hluku

Slyšíte klapot pantoflíčků sousedky nad vámi? Pak nemá patrně stejně jako vy odhlučněný strop. V těchto případech se doporučují zejména PVC a přírodní linoleum, méně pak lamináty a vrstvené dřevěné podlahoviny. Eliminovat hlučnost ovšem pomůžou zvukově izolační podložky, jež se používají u pokládky plovoucím způsobem. Obecně však platí, že tišší budou vždy ty podlahy, které se celoplošně lepí.

Oblibu dřeva v interiéru dokládají dekory mnoha jiných podlahovin, které ho věrně napodobují, což je i případ vinylové podlahy Livyn, zde v dekoru Dub klasický béžový světlý (1209 Kč/m² ); Quick-StepFoto: Quick-StepOblibu dřeva v interiéru dokládají dekory mnoha jiných podlahovin, které ho věrně napodobují, což je i případ vinylové podlahy Livyn, zde v dekoru Dub klasický béžový světlý (1209 Kč/m2 )

Přírodní linoleum Marmoleum Click hřeje, je odolné, antistatické, vhodné pro alergiky a astmatiky i je stálobarevné. Lamely ve formátu čtverce nebo obdélníku lze vzájemně kombinovat (cena podle formátu, například obdélníkový za 1283 Kč/m² ); KPP Foto: KPPPřírodní linoleum Marmoleum Click hřeje, je odolné, antistatické, vhodné pro alergiky a astmatiky i je stálobarevné. Lamely ve formátu čtverce nebo obdélníku lze vzájemně kombinovat (cena podle formátu, například obdélníkový za 1283 Kč/m2 )

Z pohledu suchého vzduchu

V tomto případě je nejlepší dlažba, změna vlhkosti ani teploty jí nevadí. „Na samotnou vlhkost je nejméně náchylné PVC. Pokud v bytě máte vzdušnou vlhkost nižší a teplota vzduchu bývá stabilní, ideální volbou je tvrzené PVC v dílcích či v rolích. Produkty náchylné na vzdušnou vlhkost – dřevo, laminát, přírodní linoleum – můžou při nízké vlhkosti sesychat. Ale například u přírodního linolea se sesychání minimalizuje způsobem pokládky – lepí se a spoje se svařují,“ vysvětluje Milan Mrkáček ze společnosti KPP.

Povrch série dlažeb a obkladů Trend připomíná samet, na výběr je sedm decentních barev, které se dají snadno kombinovat (různé rozměry, například dlaždice 60 x 60 cm, za 599 Kč/m² ); RAKOFoto: RAKOPovrch série dlažeb a obkladů Trend připomíná samet, na výběr je sedm decentních barev, které se dají snadno kombinovat (různé rozměry, například dlaždice 60 x 60 cm, za 599 Kč/m2 )

Ekologická vinylová podlaha v dekoru Dub Arctic z kolekce Wood je velmi odolná, stálobarevná, slibuje dlouhou životnost a tichou akustiku (1349 Kč/m² ); Wineo PURLINE Foto: Wineo PURLINEEkologická vinylová podlaha v dekoru Dub Arctic z kolekce Wood je velmi odolná, stálobarevná, slibuje dlouhou životnost a tichou akustiku (1349 Kč/m2 )

Podlaha a dveře
Pokud máte v sousedících místnostech dvě rozdílné podlahy (třeba v chodbě dlažbu a v obýváku PVC), jejich napojení by pod uzavřenými dveřmi nemělo být vidět. „U otočných dveří řešte, zda se otevírají od vás, nebo k vám. Například otevíráte-li dveře od sebe, směrem do obýváku, pak by v zavřeném stavu i pod dveřmi mělo být PVC a před dveřmi v chodbě dlažba,“ uvádí Petr Klíma ze společnosti Sapeli.

Z pohledu údržby

Co se snadno udržuje v čistotě? Dlažba a pak PVC – stačí vysát nečistoty nebo podlahu setřít. Problém nebývá ani u přírodního linolea, který zbavujte nečistot nasucho, zameťte mopem nebo vysajte, a totéž dělejte i u laminátu (kdybyste je chtěli občas setřít, na podlaze nesmí zůstat voda).

Nejnáročnější jsou dřevěné krytiny. U nich se uvádí, že pokud je budete vytírat namokro, voda má uschnout do jedné minuty, a hlavně se o ně musíte pravidelně starat (olejované dřevo se jednou za 1 až 3 roky znovu olejuje, u lakovaného se časem zbrousí lak a nanese nový).

Laminátová podlaha Comfort Sahara Stone kopíruje vzhled dlaždic z přírodního kamene, avšak na rozdíl od něj nestudí a je příjemná na dotek. Prodává se v balení po 2,5 m² (cena za balení 999 Kč); OBIFoto: OBILaminátová podlaha Comfort Sahara Stone kopíruje vzhled dlaždic z přírodního kamene, avšak na rozdíl od něj nestudí a je příjemná na dotek. Prodává se v balení po 2,5 m2 (cena za balení 999 Kč)

Vinylová krytina z kolekce Laguna v dekoru Dub tmavý tuto dřevinu věrně napodobuje, lamely jsou vybavené zámkovým spojem (1204 Kč/m² ); Wineo DESIGNline Foto: Wineo DESIGNlineVinylová krytina z kolekce Laguna v dekoru Dub tmavý tuto dřevinu věrně napodobuje, lamely jsou vybavené zámkovým spojem (1204 Kč/m2 )

Z pohledu tloušťky

Pokud byste chtěli dát novou podlahovinu na starou, pak se u celoplošně lepených „zvedne“ o výšku dané krytiny, což může být u vinylů a přírodního linolea asi o tři milimetry, u takzvané slim (velmi tenké) dlažby tři až pět milimetrů, u laminátů kolem osmi milimetrů, u dřevěné podlahy zhruba sedm až 15 milimetrů.

„U pokládky plovoucím způsobem je nutné připočítat k vybrané podlaze protihlukovou podložku o tloušťce asi dva milimetry – může být i více, a pokud byste uvažovali o podlaze na nosiči HDF – tvrdá nosná deska, používá se hlavně u laminátů, případně PVC –, ta bude mít 10 milimetrů včetně protihlukové podložky,“ vysvětluje Milan Mrkáček.

Díky dokonalé imitaci můžete mít i v paneláku laminátovou podlahu, která na pohled bude vypadat jako kámen (cena k optání v obchodě); HornbachFoto: HornbachDíky dokonalé imitaci můžete mít i v paneláku laminátovou podlahu, která na pohled bude vypadat jako kámen (cena k optání v obchodě)

Dřevěná krytina v dekoru Dub Park s kartáčovaným povrchem je chráněná matným lakem. Lamely o rozměrech 1200 x 125 x 10,2 mm mají mikro zkosené hrany (1670 Kč/m² ); KÄHRSFoto: KÄHRSDřevěná krytina v dekoru Dub Park s kartáčovaným povrchem je chráněná matným lakem. Lamely o rozměrech 1200 x 125 x 10,2 mm mají mikro zkosené hrany (1670 Kč/m2 )

Další tipy
Chcete podlahu, která vás zahřeje i bez topení? Čtěte! A pokud vás zajímá trvanlivost, mrkněte sem: Nová podlaha: Jaká krytina vám opravdu vydrží?.

Měníme i to, co je pod ní

Aby jakákoli krytina dobře fungovala, musí se pokládat na zcela rovný podklad, což stará podlaha v paneláku mnohdy není. Proto se většinou stará krytina strhne, podklad se zbrousí a dorovná stěrkou, a to může zvednout celkovou výšku podlahy třeba o tři milimetry, u velmi křivých ploch i o jeden centimetr. Na rovinatost jsou velice citlivé PVC, případní linolea a dlažba, kdežto drobné vady podkladu snesou lamináty a dřevo.

Položení laminátové podlahy není složité, vyžaduje však trpělivost a precizní provedení. Nejdůležitější je správné položení první řady drážkou ke zdi; OBIFoto: OBIPoložení laminátové podlahy není složité, vyžaduje však trpělivost a precizní provedení. Nejdůležitější je správné položení první řady drážkou ke zdi Kompletní renovace podlahy včetně podkladu se ale děje i z jiného důvodu. „Staré PVC se v panelácích před asi 20–30 lety připevňovalo lepidly, která se už rozpadla a změnila na prach. Když na takové PVC položíte novou podlahu, uzavřete dané prachové částice v bytě. Postupně dochází k jejich uvolňování a budete je dýchat,“ upozorňuje Milan Mrkáček.

Dřevěná prkna série Villa nabízí dlouhé lamely, které působí jemným dojmem, v různých provedeních. Na fotografii vidíte dekor Dub polární matný (1439 Kč/m² ); Quick-StepFoto: Quick-StepDřevěná prkna série Villa nabízí dlouhé lamely, které působí jemným dojmem, v různých provedeních. Na fotografii vidíte dekor Dub polární matný (1439 Kč/m2 )

Jak bychom mohli seřadit nejznámější materiály co do odolnosti vůči běžnému opotřebení? „V tomto případě jsou nejvhodnější dlažba, přírodní linoleum, PVC, dále lamináty a nakonec dřevo,“ říká Milan Mrkáček. Na foto vidíte série obkladů Easy v kombinaci s dlaždicemi Trend (dlaždice například o rozměru 45 x 45 cm, za 399 Kč/m² ); RAKO Foto: RAKOJak bychom mohli seřadit nejznámější materiály co do odolnosti vůči běžnému opotřebení? „V tomto případě jsou nejvhodnější dlažba, přírodní linoleum, PVC, dále lamináty a nakonec dřevo,“ říká Milan Mrkáček. Na foto vidíte série obkladů Easy v kombinaci s dlaždicemi Trend (dlaždice například o rozměru 45 x 45 cm, za 399 Kč/m2 )

Jak jste řešili výměnu podlahy v paneláku vy?

Marcela Škardová