Potisky i papír
Nejen kolečka vnesou do vašeho příbytku změnu. Víte, co všechno můžete mít doma z papíru? Dekorace i nábytek! Nebo to zkuste s dekory: Stylové v každém detailu: Nábytek a doplňky do bytu s potisky.

Na kolečkách se dá pořídit nábytek snad do jakéhokoli pokoje. Kolečka existují dvojího druhu: pevná (jezdí jedním směrem), nebo otočná, s brzdou, či bez ní, a zpravidla se vyrábějí z plastu a kovu. „Jsou buď pevnou součástí nábytku, nebo je lze dodatečně namontovat. U nábytku s kolečky je však potřeba vždy dbát na bezpečnost, a to zejména pokud máte doma děti,“ připomíná designérka Renáta Chabanová z Ikea.

Co vám slibují

V první řadě mobilitu. „Pojízdný mobiliář vytváří hodně kreativní prostor s většinou mnoha variantami umístění nábytku. Což oceníte například v malém bytě, kde je nutné s nábytkem často manipulovat a interiér přizpůsobovat více funkcím. Další velkou výhodou mobilního nábytku je mnohem snazší úklid, například u postele či gauče k nezaplacení,“ říká architektka Miroslava Karasová.

Servírovací stolek Flytta z nerez oceli je vybavený kolečky s brzdičkou (98 x 86 x 57 cm, za 3490 Kč); IKEA Foto: IKEAServírovací stolek Flytta z nerez oceli je vybavený kolečky s brzdičkou (98 x 86 x 57 cm, za 3490 Kč)

Zrcadlo Extra Large se nabízí ve více rozměrech, jeden z nich i v provedení s kolečky bez brzd – na místě je drží samotná váha zrcadla (50 x 186 x 43 cm, cena od 15 551 Kč); AlaxFoto: AlaxZrcadlo Extra Large se nabízí ve více rozměrech, jeden z nich i v provedení s kolečky bez brzd – na místě je drží samotná váha zrcadla (50 x 186 x 43 cm, cena od 15 551 Kč)

Nabídka na trhu

Běžně bývají k dostání postele, sedačky či křesla, nejrůznější stolky, židle nejen pracovní, také komody a skříňky, knihovny, úložné zásuvky, krabice a boxy, ale třeba i zrcadlo nebo dokonce dveře. Například posuvné kontejnery pod psacím stolem v dětských pokojích a pracovnách jsou ideální; stačí je odsunout a nabídnou provizorní místo na sezení. Praktické řešení slibují take výsuvné úložné prostory pod postelí či spodní rozkládací postel na kolečkách.

Stojan na oděv s odkládacím prostorem také pro obuv a s nastavitelnou výškou využijete nejen v šatnách (93–168 x 83 x 43 cm, za 499 Kč); DecodomaFoto: DecodomaStojan na oděv s odkládacím prostorem také pro obuv a s nastavitelnou výškou využijete nejen v šatnách (93–168 x 83 x 43 cm, za 499 Kč)

Pojízdný víceúčelový stolek Chariot se snadno přemísťuje. Rám je vyrobený z kovu, deska a kola z dubu (na výběr přírodní dub, bílá či červená, 56 x 74 x 60 cm, cena k doptání v obchodě); AlaxFoto: AlaxPojízdný víceúčelový stolek Chariot se snadno přemísťuje. Rám je vyrobený z kovu, deska a kola z dubu (na výběr přírodní dub, bílá či červená, 56 x 74 x 60 cm, cena k doptání v obchodě)

Kdy kolečka můžou vadit

„Pozor při výběru takzvaného seniorského křesla, které pokud je opatřeno kolečky, je vhodné pro snadnou manipulaci s imobilním člověkem. Ale naopak křesla s kolečky nedoporučuji seniorům, jež se hůře pohybují – například s berlemi. Ti potřebují stabilní posezení, které za žádných okolností neujede či nepopojede ani o centimetr,“ připomíná Miroslava Karasová. A dodává, že opatřovat kolečky skutečně velké a těžké kusy nábytku je kontraproduktivní; s ním budete hůře manipulovat i s kolečky, navíc pozor na jeho převrácení.

Elegantní pohovka Maya White se bude dobře vyjímat ve stylově zařízených interiérech (92 x 135 x 95 cm, za 14 889 Kč); Bonami CZFoto: Bonami CZElegantní pohovka Maya White se bude dobře vyjímat ve stylově zařízených interiérech (92 x 135 x 95 cm, za 14 889 Kč)

Plastová krabice s kolečky Vessla se hodí všude (39 x 28 x 39 cm, za 149 Kč); IKEA Foto: IKEAPlastová krabice s kolečky Vessla se hodí všude (39 x 28 x 39 cm, za 149 Kč)

Otázka nosnosti
Při nákupu nábytku či bytových doplňků se ptejte, jaká je možnost jejich zatížení, ale totéž platí pro kolečka, jež si koupíte dodatečně, abyste je přidělali třeba na komodu. Vždy však zajistěte nábytek před nechtěným pohybem, zejména u masivnějších kusů, a pokud se v dané místnosti pohybují i malé děti nebo domácí mazlíčci, zvažte, ve kterých případech je skutečně praktické a bezpečné vsadit na kolečka.

Víc hlav víc ví

Architektka doporučuje, abyste při dodatečné montáži raději konzultovali svůj záměr s truhlářem – kromě profesionální instalace koleček poradí i s jejich vhodným výběrem (počet, otázku brzd, správné nosnosti).

„Dodatečně lze kolečka přimontovat do jakéhokoli materiálu – od dřeva až po dřevotřísku. Právě u nejlevnějšího nábytku z dřevotřísky by sice mohl vzniknout problém v podobě drolení, ale tomu se dá předejít například vyztužením stávající konstrukce nábytku,“ vysvětluje Miroslava Karasová.

Pracovní židle, nebo pohodlné křesílko? Model Format 20 R slibuje oboje. Na výběr je varianta na kolečkách, či na noze, cena od 9499 Kč; Nábytek ŘíhaFoto: Nábytek ŘíhaPracovní židle, nebo pohodlné křesílko? Model Format 20 R slibuje oboje. Na výběr je varianta na kolečkách, či na noze, cena od 9499 Kč

Na foto (zleva): Plastovou komodu se čtyřmi šuplíky můžete využít nejen v dětském pokoji, ale třeba i v koupelně (38,5 x 40 x 81 cm, za 999 Kč). Kontejner Cecília (MDF/masiv) nabízí šest zásuvek (36 x 65 x 40 cm, za 1499 Kč); Decodoma, Kika NábytekFoto: Decodoma, Kika NábytekNa foto (zleva): Plastovou komodu se čtyřmi šuplíky můžete využít nejen v dětském pokoji, ale třeba i v koupelně (38,5 x 40 x 81 cm, za 999 Kč). Kontejner Cecília (MDF/masiv) nabízí šest zásuvek (36 x 65 x 40 cm, za 1499 Kč)

Pozor, dřevěná podlaha
Na krytině se objevily drobné rýhy v laku? Ty lze zaretušovat opravným přípravkem. Při větším poškození je nutné krytinu zbrousit a znovu nalakovat. „U olejovaných povrchů se však ničí přímo dřevo. Poškozená místa je možné přeolejovat, olej drobné škrábance jakoby zatáhne a díky matnému vzhledu i zamaskuje,“ vysvětluje Milan Mrkáček.

Kolečka a podlahová krytina

Při výběru nábytku s kolečky či koleček vůbec dodržujte zásadu: tvrdší kolečka patří na měkkou podlahu (koberec) a měkčí kolečka na tvrdou podlahu (dlažba, laminát...).

„Nejnáchylnější na případné poškození jsou dřevěné podlahy. Vhodnější řešení nabízejí vinyly (pružnější a odolnější proti poškrábání). Dlažba a kámen rezonují, a pokud jsou mezi jednotlivými dlaždicemi široké spáry, přesun mobiliáře nebude pohodlný. Ale u dlažby zase existuje malé riziko poškrábání, protože je hodně tvrdá, což platí i pro lité podlahy,“ uvádí Miroslava Karasová.

Sedačku PS LÖVÅS lze snadno rozložit na dvojlůžko (rozměry při rozkladu 205 x 160 cm, za 6990 Kč); IKEA Foto: IKEASedačku PS LÖVÅS lze snadno rozložit na dvojlůžko (rozměry při rozkladu 205 x 160 cm, za 6990 Kč)

A Milan Mrkáček z KPP přidává informaci, že odolný povrch vůči oděru, protlačení či škrábancům od běžných posunů nábytkem nabízí i laminátové krytiny nebo přírodní linoleum, u něhož je navíc možnost kompletní renovace povrchové úpravy.

Na foto (zleva): Stolek Clever (60 x 30 x 40 cm, za 449 Kč), stolek Wright z čirého skla (60 x 44 x 401 cm, za 5190 Kč); Kika NábytekFoto: Kika NábytekNa foto (zleva): Stolek Clever (60 x 30 x 40 cm, za 449 Kč), stolek Wright z čirého skla (60 x 44 x 401 cm, za 5190 Kč)

Nechce se vám ráno vstávat? Problém vyřeší super budík Clocky. Dokáže „seskočit“ z komody nebo nočního stolku a bude běhat po místnosti a přitom pípat tak dlouho, dokud se nezvednete a nevypnete ho. Pro slabší povahy se nabízí vypnout funkci pojízdných koleček (za 639 Kč); Bonami CZFoto: Bonami CZNechce se vám ráno vstávat? Problém vyřeší super budík Clocky. Dokáže „seskočit“ z komody nebo nočního stolku a bude běhat po místnosti a přitom pípat tak dlouho, dokud se nezvednete a nevypnete ho. Pro slabší povahy se nabízí vypnout funkci pojízdných koleček (za 639 Kč)

Elegantní komoda na kolečkách značky La Casa di Caesar s nádechem industriálního stylu se dobře kombinuje s dalšími moderními kousky (dřevo a kov, 110 x 38 x 88 cm, za 24 900 Kč); Le PatioFoto: Le PatioElegantní komoda na kolečkách značky La Casa di Caesar s nádechem industriálního stylu se dobře kombinuje s dalšími moderními kousky (dřevo a kov, 110 x 38 x 88 cm, za 24 900 Kč)

Máte doma nábytek na kolečkách? Jak se vám osvědčil?

Marcela Škardová